Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. května 2023 Maxmilián, Maxim

S.T.A.L.K.E.R. Oblivion Lost

  12:00
Východ vrací úder! I tak by se dal charakterizovat mix akce a RPG s dosud nejúchvatněji vyhlížejícími exteriéry, které na tento rok pro potěšení našich smyslů chystá ukrajinský GSC Game World. Připomeňme si nač se těšit.

S.T.A.L.K.E.R. Oblivion LostKyjevské studio GSC Gameworld si za velmi krátkou dobu vytvořilo na poli počítačových her renomé, za které by se nemusel stydět ani vynálezce kuličkového pera. Zásluhu na tom nese na jedné straně úspěšná série Cossacks, jež díky svým datadiskům a připravovanému druhému dílu tvoří výtečně hratelnou strategickou směs s historickými prvky. Druhým úspěchem ukrajinského týmu se stala u nás kompletně lokalizovaná FPS Codename: Outbreak a již jistě tušíte, že S.T.A.L.K.E.R. se vydá ve šlépějích právě této akce. Srovnání to však není fér, neboť Oblivion Lost se některými prvky blíží daleko více RPG, než regulérní střílečce. Ovšem nepředbíhejme a začněme od začátku, tedy od příběhu.

S.T.A.L.K.E.R. Oblivion LostPrvní překvapení si S.T.A.L.K.E.R. přichystal hned v základním konceptu hry. Většina ostatních postkatastrofických akcí by nás vrhla na náležitě vypleněnou matičku Zemi a hnala hráče přímočaře za záchranou zmutované princezny nebo v lepším případě za záchranou samotné Země čelící ještě většímu vyplenění. Zde se situace jakž takž drží v ringu reality – po již druhé a nepoměrně vážnější havárii Černobylské elektrárny jsou na místo incidentu vysílány vědecké týmy pátrající po příčině katastrofy. Jakmile je však ztracen kontakt i s poslední skupinou specialistů, vlády světa uzavírají celý prostor a nazývají jej Zónou, která se díky své opuštěnosti stává úkrytem zločinných živlů celé planety. Ale nejen jich. Existence mnoha cenných artefaktů a zejména nezodpovězené otázky nad příčinou havárie dává v roce 2012, tedy šest let po vlastní havárii, vzniknout velkému počtu jednotek S.T.A.L.K.E.R.ů, kteří se jako nájemní žoldáci vydávají ve jménu míru plundrovat 30 čtverečních mil rozlehlou Zónu.

Nepřátelé ve S.T.A.L.K.E.R. Oblivion Lost
ControllerDwarf
ControllerMutací znetvořená, vychrtlá, člověku podobná stvoření. Neútočí přímo, ale vyhledávají chráněná místa na stromech či střechách, odkud telepaticky ovládají stáda bezmocných lidských zombie. Není třeba zdůtrazňovat, že budou tvořit první zastávku hledáčku vaší zbraně.
DwarfNažloutlí trpaslíci představují hlavní postrach noci, neboť jsou náchylní na světlo. Svou slabinu však více než vynahrazují jejich telekinetickými schopnostmi, s jejichž pomocí na hráče ve stylu Darth Vadera metají nebezpečně velké předměty.

Autoři stále neprozrazují, co vlastně tajemná zkratka S.T.A.L.K.E.R. skrývá, to bychom se měli dozvědět až při hraní finální verze hry. Nicméně takto označených individuí se bude hrou potulovat více a mají hrát klíčovou úlohu. Každému z nich půjde o stejný cíl jako hráči,S.T.A.L.K.E.R. Oblivion Lost tedy dosáhnout samotného jádra Černobylu, přijít záhadě na kloub a uzmout vysoce ceněné artefakty. Velmi zajímavý je fakt, že počítačově řízení oponenti mohou dosáhnout cíle dříve nežli hráč, což ovšem neústí v neúspěch, nýbrž tvoří jedno z více slibovaných zakončení hry.

Podle slov autorů S.T.A.L.K.E.R. není rozporcován skalpelem vrchního designéra na klasické úrovně, ale tvoří jednolitý simulátor přežití v nebezpečím prodchnuté Zóně. Budeme tak ukořisťovat cenné artefakty, směňovat je u překupníků za smrtící arsenál a s jeho pomocí poté ustřelovat zmutované hlavy místním domorodcům. Přidáme-li váhové omezení inventáře, nutnost živit svou postavu (stačí například sestřelit a opéct kolem prolétávajícího ptáka či jinou zvěř) a chránit ji před nepříznivými vlivy prostředí (radiace, zemětřesení), sklouzáváme z kolejí klasické akce k regulérnímu RPG. K jakémusi akčnějšímu Falloutu ve 3D přispívá i množství modifikovatelných zbraní spolu s pestrou nabídkou vozidel,S.T.A.L.K.E.R. Oblivion Lost jež lze směnit za adekvátní sumu. Paleta plně ovladatelných strojů se rekrutuje většinou z nabídky ruské provenience, dočkáme se tak transportéru BTR-70, klasické Lady, Nivy, ale také legendární helikoptéry Mi-24. Bohužel, létající stroje zůstanou pouze v držení nepřátel a multiplayeru.

Věcí, kterou si Oblivion Lost zasloužil pozornost ihned po vydání prvních screenshotů, je bezesporu grafika. Díky schopnostem enginu X-Ray zobrazit rozlehlé exteriéry Zóny se na první pohled podbízí srovnání s českým Flashpointem, S.T.A.L.K.E.R. však nabídne mnohem pokročilejší vizuální hostinu plně využívající funkcí Direct X 9.0 a tím i nejnovějších grafických akcelerátorů. Dočkat bychom se měli systému dynamického osvětlení, který bude využit zejména při cyklech střídání dne a noci, spolu s částicovými efekty při lijácích nebo sněhových bouřích. Dobrou zprávou je, že se podle předváděných ukázek vše hýbe naprosto plynule, avšak musíme počítat s grafickou kartou řady GeForce FX nebo Radeon 9800. Dobrou zprávou pro ty, jež nevlastní ani jeden ze zmíněných výstřelků módy (tedy pro většinu z nás) je příslib vydání dvou verzí hry, jedné s nižší kvalitou textur a druhé naopak s vyšší. Doufejme, že se nejedná pouze o fámu sloužící k vyhecování obecenstva. Ostatně o kvalitě vizuálního zpracování se můžete sami přesvědčit návštěvou naší galerie screenshotů nebo shlédnutím ukázkového videa.

Ovladatelné stroje
BTR-70Mi-24
BTR-70Vysoká cena, zastaralost a neuvěřitelná spotřeba činí z tohoto transportéru špatného společníka. Pádným protiargumentem však zůstává 14,2 mm kanón, kapacita šestnácti lidí a rychlost až 80 kilometrů v hodině, což z tohoto cvalíka tvoří v Zóně často používanou pojízdnou pevnost.
Mi-24Ačkoliv létající stroje nebudeme moci ve hře přímo ovládat, své místo zde si Mi-24 jistě zaslouží. Primární poslání je chránit hranice Zóny, avšak na nemalý peníz si můžete zaplatit vyhlídkový let a pokochat se tak pohledem na famózně zpracovanou krajinu.
NivaMoskwich
NivaKdyž dojdou peníze, stačí zajít na jakékoliv vrakoviště (a že jich po výbuch jaderné elektrárny je jako hub po dešti), vybrat si auto, ketré se vám líbí, namontovat antiradiační ochranu, vybavit neprůstřelným plátováním a jede se do boje. Co na tom, že to není zrovna Hummer?
MoskwichI ve zpustlé Zóně je místo pro bezúčelnou frajeřinu. Legendární ruské žihadlo se v drsné krajině stává pojízdným kusem plechu, ovšem není nad vzrušení, když při rychlosti 140 km/h kličkujete stádem telepaticky ovládaných zombií.

Ačkoliv se jedná o postkatastrofickou akci, design prostředí by se měl držet co nejvíce v rámci reality. Ne nadarmo autoři navštívili pod vládním dohledem samotnou černobylskou elektrárnu, aby zde pořídili gigabyty obrazového materiálu, jež dal vzniknout obrovskému množství reálných textur. Až 60% staveb v Zóně tak má svou hmotnou předlohu a pokud bychom po zahrání navštívili zničenou elektrárnu, budeme se jistě cítit jako doma.

S.T.A.L.K.E.R. Oblivion LostJako doma se však rozhodně nebudeme cítit při samotné hře. K tomu přispěje pokročilý fyzikální model, jehož schopnosti nekončí jen s neustále proklamovaným systémem přirozeného pohybu a hlavně umírání postav, tzv. ragdoll. Vezměme si například granáty. Ve většině dosavadních akcí se počítá pouze s šokovým účinkem, kdy se vzdáleností od výbuchu klesá poškození. S.T.A.L.K.E.R. navíc přidává poškození od jednotlivých uvolněných šrapnelů, jejichž trajektorie je pro každý z nich počítána zvlášť. Navíc jsou brány v úvahu vlastnosti materiálů, dřevěné dveře se tak již nestanou takřka žádnou překážkou pro rozžhavenou raketu. Přítomnost hráči konkurujících S.T.A.L.K.E.R.ů si vyžádá propracovanou umělou inteligenci, jejímž úkolem je zaručit, aby byla každá hra jiná. Kvůli náročnosti enginu bude po celou dobu aktivní pouze AI samotných S.T.A.L.K.E.R.ů, ostatní NPC budou v rámci zachování hratelnosti povypínány, dokud se k nim nepřiblížíme na dohled.

Jediným viditelným záporem, zdá se, je odložení vydání hry z konce letošního roku na 28. května 2004. Alespoň si budeme moci připravit adekvátní hardware na grafické hody a plynulý multiplayer, který by v kombinaci s množstvím bojové techniky vůbec nemusel zůstat v pozadí.

Autor:
  • Nejčtenější

Díky AI si můžete popovídat s Amouranth. Zadarmo ovšem ani kuře nehrabe

Provokativní streamerka Amouranth začala poskytovat novou službu. Díky umělé inteligenci schopné realisticky napodobit...

Hra se stala obětí review bombingu, její vývojář přitom ani neví proč

Psaní zavádějících recenzí s cílem srazit výslednou hodnotu na agregátorech hodnocení, je v herním světě bohužel celkem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Hrot je geniální české retro z éry tvrdého socialismu

Nad socialistickým Československem se stahují černá mračna. V ulicích Prahy se děje cosi zneklidňujícího. Místo...

Matka setřela hulváta, který na videoherním turnaji urazil jejího syna

Třiadvacetiletý profesionální hráč Enrique „Maister“ Hernández sice v turnaji v bojové hře Super Smash Bros. Ultimate...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PlayStation ukázal desítky nových her, ničím ale vyloženě nepřekvapil

Letošní rok se hráči musí obejít bez tradiční výstavy E3, což ale neznamená, že by snad měli být ušetřeni novinek. Jako...

Můj idol je Krejčí, říká Japonec z Barcelony. Spartě fandí už 20 let. Proč?

Premium Doma mu visí dres Krejčího, Hložka či Zahustela. Sype ze sebe jména a data ze sparťanské historie, až se nestačíte...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Udělal jsem obrovskou chybu. Jsem kluk, který se nechal předělat na holku

Premium Narodil se do rodiny horníka a matky v domácnosti. Matka navíc patřila k Svědkům Jehovovým. Od útlého věku byl...

Češi kutí velmi slibnou kombinaci střílečky a strategie Silica. První dojmy

Lidé se stali mezihvězdným druhem, překonali překážky dlouhých vesmírných cest díky teleportaci a osídlili vzdálené...

PRVNÍ DOJMY: Hráli jsme God of War a je přesně tak dobrý, jak jsme čekali

God of War: Ragnarok vychází již počátkem listopadu a bez debaty bude jedním z hlavních kandidátů na titul hra roku. Po...

Zombie akce Dead Island 2 se vyhrabala z hrobu a slibuje krvavý masakr

Před lety oznámená zombie akce Dead Island 2 se probrala z kómatu. Podle prvních ukázek a ohlasů se zdá, že se mají...

Hráli jsme remake hororového Sherlocka Holmese. Originál v něm nepoznáte

Navzdory válce nepřestává ukrajinské studio Frogwares dělat hry. Chystaný Sherlock Holmes: Awakened je sice „jen“...

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...