Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nové Need for Speed: budete se cítit jako zajíc štvaný nelítostným psem

aktualizováno  11:28
Hot Pursuit chce vrátit závodní sérii do nejlepších let. Soustředí se na honičky policajtů se závodníky.

Need for Speed: Hot Pursuit

Dřív bylo všechno lepší. Tradiční povzdech těch, co už něco zažili, se používá i zneužívá často. Třeba v souvislosti se závodní sérií Need for Speed, která se podle mínění mnohých ubírá špatným směrem.

Se slzou v oku vzpomínají pamětníci na třetí díl s podtitulem Hot Pursuit. Skvělý design tratí, autentický pocit z rychlosti a především honičky s policajty psaly v roce 1998 historii.

Vlastně ani nepřekvapí, že se tápající moloch Electronic Arts vrací na místo činu. Po dvanácti letech. Nové Need for Speed budou opět pohříchu arkádové a využívající licencí na ty nejdražší silniční bouráky, jaké si vůbec dovedete představit.

Need for Speed Hot Pursuit

Jádrem Hot Pursuit, celkově už čtrnáctého dílu Need for Speed, je mód zvaný Cops vs. Racers. Přeloženo: poldové proti závodníkům. Tady se rozhodnete, zda chcete policajtům ujíždět nebo naopak desperáty silnic honit v roli strážce zákona.

"Chceme, aby se přitom závodník cítil jako zajíc, který je štván nelítostným psem," říká Craig Sullivan, kreativní ředitel vývoje.

Co tím myslí? Stejně jako má pes nad zajícem převahu, mají ji také policisté nad závodníky. Jejich vozidla rychleji akcelerují, lépe zvládají nárazy do svodidel i překážek a navíc disponují řadou technických hraček.

Mezi ně se počítá ostnatý pás, který polda položí na silnici pouhým stisknutím tlačítka. Dále lze objednat uzavírku nebo odpálit malou EMP nálož (elektromagnetický impuls, jenž dočasně vyřadí elektroniku z provozu), která závodníka na čas zbrzdí. Pakliže se mu (nebo spíše jim) přesto daří unikat, není nic jednoduššího, než přivolat na pomoc vrtulník. Ten naváže vizuální kontakt a strážcům zákona dá čas ke smazání ztráty.

Need for Speed Hot Pursuit

Zajíci se také umějí bránit

Zatím to vypadá na pořádně nevyváženou hru, v níž závodníci zažijí peklo. Ale i "zajíci" se umějí bránit. Stejně jako jejich chlupaté předobrazy, jsou vozidla závodníků obratnější. Dokáží mnohem rychleji změnit směr či setřást pronásledovatele otočkou o sto osmdesát stupňů.

Ani jim nechybí serepetičky, obvykle ochranného charakteru. Jmenujme třeba rušičku policejního radaru, zrychlující nitro, maskovací štít, který na chvíli zneviditelní vůz nebo dokonce atrapu vlastního auta.

Ano, je to všechno pohříchu nerealistické, obzvlášť když k aktivaci specialitek stačí stisknutí jednoho tlačítka. Autoři ale dopředu vyhlásili útok na maximální zábavu a lze si dobře představit, že jim nové prvky v dosažení cíle pomohou.

Need for Speed Hot Pursuit

Režim kariéry si vyzkoušíte jak za policajty, tak za závodníky. Většina hráčů pochopitelně projde oběma cestami. Za plnění misí získáváte zkušenosti. Ty pak zpřístupňují nová vozidla, oblasti k závodění či rovnou další módy.

Při pohledu na licencované automobily musí plesat srdce každého motoristického fajnšmekra. Nechybí luxusní kousky typu Lamborghini Murciélago a ani takový unikát jako CCX od Koenigseggu. Asi nejobyčejnějším vozem, na který v Need for Speed: Hot Pursuit narazíte, bude Porsche Cayenne, což dobře dokládá zvolenou úroveň.

Kdo by ale čekal podstatné rozdíly ve vlastnostech vozů, bude zklamán. Jistě, základní charakteristiky jsou rozdílné, ale aby každé auto vyžadovalo rozdílný přístup, to rozhodně ne. Hot Pursuit je především arkádovým závoděním a i s ohledem na hru více hráčů musí být vyvážené.

Need for Speed Hot Pursuit

Závody ve více lidech

Síťové zápolení slibuje vzhledem ke konceptu hry parádní vyžití. Jedné partie se může účastnit maximálně osm hráčů, kteří se rozdělí na policajty a závodníky. Je přitom jen na nich, jaký zvolí poměr. Jeden jezdec tak může unikat šesti strážcům zákona či opačně.

O vyrovnané partie se postará systém vhodného spojovaní hráčů stejných nebo podobných schopností.

Ačkoliv je evidentní, že se autoři silně orientují na předlohu z roku 1998, nebojí se významných novinek. Kromě zmíněných technických vychytávek to je přechod z uzavřených, okruhových tratí do otevřeného světa, jehož silniční síť dosahuje úctyhodných 160 kilometrů. Zbývá jen doufat, že v jejich okolí udrží grafici vizuální atraktivitu.

Need for Speed Hot Pursuit

Technická vyspělost Need for Speed: Hot Pursuit je totiž bez debat. Modely aut vypadají krásně a nejrůznějšími technologiemi využívajících funkcí moderních grafických karet se to ve hře jen hemží. Razantní hudba z reproduktorů připomíná zdařilá díla hollywoodského komponisty Hanse Zimmera.

Autoři se netají tím, že by chtěli, aby se v jejich hře závodilo ve stylu nejdražších hollywoodských bijáků, byť je pointa tak prostá, jako honičky zajíce se psem.

Autor:
  • Nejčtenější

Každé zranění postavy zanechá jizvu, hráči se bojí, že budou ovládat zrůdy

Vývojáři netrpělivě očekávaného remaku legendární špionážní hry Metal Gear Solid Delta: Snake Eater...

Děláte z nás hlupáky. Černý samuraj a Japonsko od Ubisoftu se Japoncům nelíbí

Zatímco Ubisoft v uplynulých dnech detailněji představil Assassin’s Creed Shadows zasazený do...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vývojáři strategické hry vyřešili krizi bydlení odstraněním pronajímatelů

Vývojáři povedené strategie Cities: Skylines 2, ve které si hráči mohou postavit vlastní virtuální...

Mačkání prsou nebo uklízení mrtvol. Hráli jsme nejdivnější dema na Steamu

V digitálním obchodu Steam proběhl tento týden festival demoverzí, během nějž jsme si mohli zdarma...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Všichni společníci v Dragon Age budou pansexuální. Nahota je samozřejmost

Jak už je u her od Bioware zvykem, zásadní roli v chystaném pokračování série Dragon Age budou hrát...

PlayStation Portal přidává vylepšení. Mezi nejhranější hry patří Fortnite

PlayStation Portal, který umožňuje streamovat hry z konzole PlayStation 5 na dedikovaný handheld s...

Remake prvních Falloutů nebude, jsou perfektní, tak jak jsou, zní z Bethesdy

Návrhář Todd Howard z Bethesdy se nechal slyšet, že rozhodně neplánuje předělat první díly kultovní...

K smrti ho vyděsila vlastní dcera. A další videa, která se stala senzací

Zdrojem velkých emocí nejsou jen různé životní události či sportovní zápasy, ale také hraní...

Nintendo opět zabodovalo, během Directu ukázalo hry pro následující měsíce

Očekávaná prezentace Nintendo Direct nezklamala. S přihlédnutím k tomu, že konzole Switch je na...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...