Hned na začátku musíme přiznat, že série Need for Speed nás ještě nikdy nezklamala. Pamatuji na ty časy Invexu 95, kdy jsme za sklem malého stánečku JRC viděli krabici s magickým nápisem Road&Track: The Need for Speed. Určitě stejně jako vy, čekal jsem stejný nářez jako byl na (v té době) kralující konzoli 3DO, a stejně jako vy jsem nebyl zklamán. Pravda, hra neběžela všem závodychtivým hráčům plynule a jen majitelé rychlých Pentií 75 s VL-BUS grafickou kartou byli zcela uspokojeni. Uběhlo pár let a na jaře 1997 vyrazil tým Electronic Arts Canada / Pioneer na trh s hrou Need for Speed II. Opět jsme byli okouzleni skvělou hratelností a ještě lepší grafikou, která byla později umocněna 3Dfx podporou v podobě speciální edice. Mnoho náruživých hráčů si však stěžovalo na absenci "policejního módu" známého z NFS1 a na přílišnou převahu vozů, které jsou teprve ve stádiu prototypu. EA přání vyslyšeli a tak se v září minulého roku (na PSX opět o několik měsíců dříve) dočkali všichni fanoušci Need for Speed série již třetího pokračování, které neslo název Hot Pursuit. Mnohem realističtější ovládání a chování vozů, policejní honičky, volnost pohybu a vylepšená grafika zparalyzovaly na několik týdnů (nebo i měsíců) všechny milovníky NFS. Čtyřka vyšla minulý měsíc zcela nečekaně, ovšem i přes tak rychlé vydání zaznamenala poměrně velký úspěch. Obrovským překvapením pro všechny hráče bylo oznámení vydání pátého dílu "Motor City" již v zimě.
Po tomto shrnujícím úvodu se již pusťme do samotného popisu všech "features", které NFS5: Motor City nabídne. Hlavní změnou asi bude fakt, že vás již páté pokračování nezavede do interiérů drahých aut jako byl Jaguar nebo Lamborghini Diablo SV. V Need for Speed 5 totiž usednete za volant jednoho ze čtyřiceti klasických vozů; vyjmenujme např. Ford Coupé z roku 1932, Chevrolet Sport Bel-Air Sport Coupé 1957, Corvette Stingray 1963, Pontiac GTO 1966 nebo Mustang Boss 302 z roku 1970. Všichni fanoušci "starých kár" si tedy přijdou na své.
Motor City nabídne hráčům následující dva hlavní typy závodů: Pouliční závody a závody na oficiálních silničních okruzích. První typ vám připomene spíše hry typu Midtown Madness nebo Carmageddon (bez zabíjení lidí) a druhý vás zavede na jeden ze třinácti okruhů Motor City.
Prodejnost hry by měl rovněž zvýšit prvek všemožného upravování vašeho vozu od pneumatik až po ty nejmenší detaily. Můžete si tedy změnit nebo nastavit motor vašeho auta, tlumiče brzd, vzduch v pneumatikách, a to vše je podle autorů jen špička ledovce! Také si, podobně jako v předchozích dílech, můžete změnit barvu vašeho vozu.
Online hra je dalším slibným prvkem Need for Speed 5: Motor City. Electronic Arts se budou snažit založit virtuální komunitu Motor City, v níž budou soustředěni všichni online hráči (něco jako ICQ, ale ne pro chat, nýbrž pro závodění). Ti tak budou moci proti sobě nejen závodit, ale navštívit např. oblíbený bufet Roxie's Dinner nebo kino Sal's Drive-In, v nichž si budou moci ukázat svá auta, jen tak spolu hovořit - chatovat nebo jen tak odpočívat a poslouchat hudbu.
Motor City má, stejně jako NFS4, peněžní systém. Hráči začínají s několika málo dolary v kapse a mohou navštěvovat nejrůznější obchody s automobilovým příslušenstvím a vylepšovat si tak své miláčky. Prostě to, co už znáte z Need for Speed 4: Road Challenge.
Jak vidíte z okolních screenshotů, grafika bude opět vylepšena. Celá hra by měla zůstat na stávajícím enginu, který by měl být opět o něco dokonalejší, což ale v prvé řadě znamená, že se v autech NFS5 budou moci prohánět i majitelé slabších CPU, které zvládaly NFS3. Hru by měla doprovázet hudba ve stylu Motor City, tedy muzika z let šedesátých a sedmdesátých.
Electronic Arts nás určitě překvapili s Need for Speed 4 a stejně tak tomu bude i s "pětkou". Já osobně se už těším na Já osobně se už těším na 2.listopadu a na Need for Speed 5: Motor City. I když kdo ví, jestli si EA opět nepospíší a nevyrazí s hrou o čtvrt roku dříve (jako u NFS4). Možná, že na pak na letošním Invexu uvidíme na pultech obrovské haly JRC krabice nápisem Need for Speed: Motor City :-).