Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 31. března 2023 Kvido

Midnight Nowhere – morbidní první dojmy

  12:00
Jaké to asi je, probudit se v černém pytli po boku nespočtu mrtvých těl v opuštěné márnici? My o takový zážitek po ránu rozhodně nestojíme a hlavní hrdina Midnight Nowhere určitě také ne, jenže neměl takové štěstí...

Midnight Nowhere
Výrobce: Saturn+
Vydavatel: Buka Ent.
Datum vydání: Q4 2002
oficiální stránka

Jak se zdá, letošní podzim se ponese v duchu dobrodružných thrillerů a hororů. Zřejmě nejvyrovnanější souboj svedou Rusové s Francouzi... samozřejmě pouze na poli vývojářů počítačových her. O kandidátovi francouzských Microids - hře - jsme vás již podrobně informovali. Dnes se dozvíte naše první dojmy z hraní betaverze konkurenční Midnight Nowhere od ruských Saturn+ a Buka Ent.

Midnight Nowhere Mimochodem, vývojářský tým Saturn+ se letos opravdu činí. Příznivci adventur si jistě nenechali ujít českou verzi jejich jarního debutu Jazz & Faust, což byl sice graficky poutavý, ale jinak spíše jen průměrný fantasy počin. Midnight Nowhere však bude z naprosto jiného soudku, o čemž svědčí hned jeho první kapitola, kterou jsem měl možnost testovat. Hra začíná podobně, jako bizarní Sanitarium z roku 1998. Když se coby bezejmenný hlavní hrdina probudíte, všude kolem vás je tma… a nebezpečně málo kyslíku. Bodejť ne, když jste nasoukaní a uzavření v černém neprodyšném pytli. Pytli, do nějž se v márnicích skladují mrtvá lidská těla. Když se z něj dostanete ven, zjistíte, že jste skutečně v márnici a všude kolem vás je spousta dalších černých pytlů, tentokráte skutečně s mrtvolami. Nevíte kdo jste, nevíte kde jste, nevíte proč tu jste. Máte totální amnesii. Té jsem si já sám snažil alespoň částečně zbavit kontaktováním PR manažerky Buka Entertainment Julie Gribonosovové, ale ani mi příliš nepomohla: "Víte, odpovědi na všechny otázky, jako co se stalo v márnici a kdo vlastně je hlavní hrdina, se dozvíte až v samotném závěru hry. Hlavního hrdinu prostě berte jako chlapíka, který hledá z márnice východ a snaží se přijít celé záhadě na kloub." A o jakou záhadu že se jedná? Midnight Nowhere Jednoduše - o vraždy. O desítky vražd. Lidé opouštějí město v panice. Policie je bezradná a kontrolu nad městem převzalo vojsko. Jenže vraždícího maniaka nic nezastaví. Každý den přibývají nové a nové mrtvoly.

Ve více skličujícím místě snad ani hra začínat nemůže. V márnici prozkoumáváte jeden černý pytel za druhým a uvnitř každého objevujete těla mrtvých lidí, povětšinou žen. Všechny mají podříznuté hrdlo nebo rozpárané břicho. Místy až nechutné může pro někoho být ohledávání těl a i manipulace s nimi. Například jedné pobledlé slečně useknete prst jen proto, abyste získali její prstýnek. Zanedlouho se ale z místnosti márnice dostanete a získáte přístup do několika pater celého nemocničního komplexu. Naprosto opuštěného. Potvrzuje se, že kdo mohl, ten z města utekl a kdo nemohl, ten zde natáhl bačkory (muž v křesle s kudlou v zádech je toho důkazem). Skličující pocit se však ani v tento okamžik nevytrácí, poněvadž celá nemocnice působí poněkud zvláštním dojmem. Na stěnách visí plakáty se znetvořenými a zdeformovanými obličeji, kdy jeden chlápek vypadá prakticky jako prase a druhý má zuby jako kůň. Čím se tu proboha zabývali? To vám bohužel neřeknu, protože v Midnight Nowhere betaverzi byly všechny nápisy v ruštině a té už nějaký ten pátek příliš neholduji. Jediný plakát, kterému jsem rozuměl i bez textu, zachycoval šestici půvabných polonahých sestřiček, které navíc vyzývavě vrtěly zadkem (???). Nakonec to v tomhle špitále nemuselo být zase až tak nejhorší. :o).

V prostorách nemocnice lze navštívit prakticky všechny dostupné místnosti, namátkou márnici, operační sál, chodby, čekárnu, WC, větrací místnost, strojovnu, výtahy, různé ordinace, kanceláře atd. Co však bude následovat za stěnami nemocnice, už betaverze neprozradila, narozdíl od Julie Gribonosovové: "Když se hrdinovi konečně podaří dostat z nemocnice ven, bude zatčen policií, která jej považuje za masového vraha a odveze jej do věznice. Z cely se mu podaří uniknout a stejně jako v nemocnici bude putovat po celé budově věznice a navštěvovat nejrůznější místnosti."

Celkový počet lokací (místností) by se měl vyhoupnout na 60 a každá z nich bude zabírána několika kamerami Midnight Nowhere (o tom později). Inventářních předmětů je slibováno zhruba 80 a machinace s nimi, stejně jako řešení různých puzzlů s číselnými kódy a tak podobně, bude hlavní náplní Midnight Nowhere. Jak už bylo zmíněno, město je prakticky pusté a konkrétně třeba v nemocnici jsem nenarazil na jediného živáčka, takže s rozhovory se příliš často nesetkáme. "V nemocnici moc živých NPC nepotkáte, ale ve vězení budete komunikovat s kriminálníky, s nimiž budete ve stejné cele, a samozřejmě také s policisty", tvrdí Julie Gribonosovová. "Dialogy se budou větvit, ale ne vždy. Jediné, co vám mohu slíbit je, že všechny rozhovory budou obsahovat vtípky a stejně tak vtipné budou komentáře hlavního hrdiny k vašim činnostem během hry. Takže dobrou zábavu a úsměv na rtu vám můžeme zaručit." S humorem ve hře to ale bude trochu složitější. Hra samotná působí naprosto vážným dojmem - kolem sebe máte mrtvoly, ve městě vraždí maniak, na pozadí hraje tajemná hudba a grafika se nese v extra temném duchu. A teď si představte situaci, kdy prozkoumáváte rozřezané tělo jedné kdysi nejspíš půvabné slečny a když se ho pokusíte sebrat, hlavní hrdina pronese hlášku ve stylu: "Kdepak. S tímhle by mě manželka domů nepustila." Ehm... Midnight Nowhere Tedy... Možná nemám smysl pro černý humor, ale myslím si, že podobné výlevy vážnou atmosféru spíše hroutí a sklouzávají k laciné rádoby-vtipnosti typu českého Poldy. Naštěstí podobné "vtipné komentáře" zde nenajdete na každém kroku.

Na druhou stranu musím tvůrce pochválit za to, že avizované akční sekvence a souboje s "příšerami" se nakonec nekonají. Alespoň kapitola v nemocnici byla čistě adventurní a podle Julie Gribonosovové tomu tak bude a v pokročilejších částech hry: "Hlavní hrdina se několika bojům nevyhne, například s kriminálníky, strážemi a jinými bytostmi. Ale tyto souboje budou prezentovány jako nehratelné sekvence."

Ovládání a interface je klasické myšoidní. Polygonová postava hlavního hrdiny pokorně došlape tam, kam ukážete kurzorem myši. Rozsah pohybu po jedné obrazovce ale není příliš široký, protože většina místností je zabírána několika kamerami (márnice třeba až šesti!), z nichž každá zabírá svůj vlastní prostor z poměrně velké blízkosti a postavička hlavního hrdiny je mnohdy velká téměř přes celou obrazovku. Tímto jsem vcelku často Midnight Nowhere ztrácel v rozsáhlejších místnostech přehled a orientaci. K interakci s prostředím slouží pět funkčních ikonek, umístěných v levém horním rohu obrazovky (těmi funkcemi jsou: jdi, prozkoumej, promluv si, seber a použij). Při interakci s jakýmkoliv předmětem se většinou automaticky aktivuje funkce "prozkoumej" a po kliknutí pravého myšítka se přepne na "seber" nebo "použij" - podle toho, co lze s daným předmětem provádět, takže výlety myši přes celou obrazovku na paletu ikonek nejsou zapotřebí. Všechny ikonky jsou funkční taktéž v inventáři, který po kliknutí pravého myšítka vyjede ze spodního okraje obrazovky a na rozdíl od inventáře v Jazz and Faust je přehledný a dokáže zobrazit hned 20 předmětů najednou. Jednotlivé předměty lze vzájemně kombinovat, ovšem je rozdíl, zdali použijete předmět A na předmět B či naopak. A to je podle mě zásadní chyba, kterou by tvůrci ještě měli opravit.

Ve zkratce
 • Klasická point-and-click adventura
 • Napínavý temný děj, avšak provázený trapnými pokusy o černý humor
 • Renderovaná grafika s detailními 3D postavami a hlubokými stíny
 • Zajímavé prostředí nemocnice a věznice
 • Grafické rozlišení oproti Jazz & Faust vzrostlo na 800x600, což je jedině dobře. Renderované lokace vyhlížejí vcelku realisticky, i když jsou mnohdy až příliš tmavé a korekci jasu na monitoru se patrně nevyhnete. Animací je v jinak mrtvém prostředí dostatek, všude blikají světla, neonové zářivky, tu uniká pára, jinde zase dým... Na hlavním hrdinovi se polygony nešetřilo a pochvalu si rozhodně zaslouží jeho reálné stíny, které vrhá přesně na protější stranu od zdroje světla. Hudební doprovod podbarvuje atmosféru neustále, i když jednoduché motivy hrané na klavír, doplněné o podivné pazvuky a skřeky, nejsou žádným zázrakem a v podstatě je ani nebudete vnímat. Podle slov tvůrců se však na hudbě ještě stále pracuje, takže snad se dočkáme nějakého vylepšení. Zvukové efekty jsou zcela průměrné a dabing prozatím vynechám, protože byl v ruštině a to se vážně poslouchat nedalo :o).

  Midnight Nowhere v češtině!

  Letos na jaře podepsala společnost Cenega Czech smlouvu s Buka Entertainment o distribuci všech jejich titulů na území České Republiky. Každý projekt bude plně lokalizován do češtiny a Midnight Nowhere není výjimkou. Datum vydání se však oproti anglické verzi znatelně posune, neboť jak mi potvrdil šéf lokalizačního oddělení Cenegy Mirek Papež, hru mají v plánu lokalizovat až počátkem roku 2003. Dříve než na jaře příštího roku se tedy české Midnight Nowhere nedočkáme.

  Abyste si Midnight Nowhere mohli zahrát, potřebujete alespoň Pentium II 400 MHz, 64 MB RAM a samozřejmě grafický akcelerátor. Buka plánuje vypustit hru do obchodů ještě před Vánoci, ale ruku do ohně bych za dodržení tohoto termínu nedal. Ostatně vás tak jako tak anglická verze nemusí zajímat, neboť se můžete těšit na o kompletně lokalizovanou verzi od společnosti Cenega a té se dočkáte až v průběhu příštího roku.

  Dodatek z 15.4.2003: Aktuální data vydání jsou následující: ruská verze: již vyšla, anglická & česká verze: srpen 2003. Hra bude v ČR distribuována s českými titulky a anglickým dabingem.

  Autor:
  Témata: dabing, Humor, Věznice, Zuby
  • Nejčtenější

  Hogwarts Legacy už nikdo nehraje, posmívají se aktivisté. Není ovšem za co

  Ani měsíc po vydání Hogwarts Legacy se v harrypotterovské herní komunitě neuklidnily hlasy zesměšňující a bojkotující...

  Sen pokračuje, okrajová hra dvou bratrů se stále prodává po statisících

  Dwarf Fortress je na první pohled ošklivá a extrémně obtížná hra, přesto se prodává jako teplé rohlíky. Po šestnácti...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Pozůstalí oběti swattingu hráčů Call of Duty dostanou milionové odškodnění

  Pět let starý incident, během něhož byl policejní zásahovou jednotkou zastřelen neozbrojený otec dvou dětí, byl u...

  Americká policie zatkla muže, který nabádal k vraždě šerifa. V Minecraftu

  Policie v americkém New Jersey zatkla osmatřicetiletého muže kvůli online výhrůžkám na adresu floridského šerifa, který...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Milujete sci-fi a fantasy? Tyto chystané filmy a seriály byste neměli minout

  Premium Byly doby, kdy se člověk bál přiznat, že má rád sci-fi nebo fantasy, protože se vám pak „běžná populace“ vyhýbala,...

  Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

  Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

  Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

  Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

  Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

  Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

  Bojovková legenda Street Fighter o sobě dává vědět. Šestý díl vypadá nadějně

  Pokud jste fandové žánru bojovek, měli byste zpozornět. Revoluce se asi nechystá, ovšem i tak se zdá, že se Street...

  PREVIEW: Flintlock je fantasy mlátička okořeněná palnými zbraněmi

  Exkluzivně Oznámení akčního RPG Flintlock počátkem roku žádné velké vlny nevyvolalo. Nakonec to ale ještě může dobře dopadnout,...

  Diablo 4 je výrazně lepší, než jsme čekali. Snad to Blizzard ještě nepokazí

  Kdysi zbožňované studio Blizzard pod nadvládou Activisionu téměř zkolabovalo a v posledních letech se nedokáže...

  Zombie akce Dead Island 2 se vyhrabala z hrobu a slibuje krvavý masakr

  Před lety oznámená zombie akce Dead Island 2 se probrala z kómatu. Podle prvních ukázek a ohlasů se zdá, že se mají...

  Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

  Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

  Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

  Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

  Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

  Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

  Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

  Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

  ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

  Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...