|

Je poněkud zarážející, že se v současné době připravuje jen minimální množství vesmírných simulátorů v tradici starých dobrých X-Wingů a Wing Commanderů. Jednou z nejlépe vypadajících a nejnetrpělivěji očekávaných je právě původem ruská hra Homeplanet, o které jsme si popovídali se zakladatelem týmu Revolt Games, Alexejem Medvěděvem.
"Už dříve jsem se podílel na některých hrách, dělal jsem například v týmu Hired Team: Trial. Po dokončení této hry jsme spolu se Sergejem Mironovem založili studio Revolt Games. V průběhu vývoje dochází k tomu, že se ze mě stává muž mnoha tváří. Především jsem manažer hry, ale také jsem napsal její scénář. Občas se zapojuji do skriptování misí, testování a ověřování kvality. A ano, občas také odpovídám na otázky, jako třeba zrovna teď… :o)"
Nezajímali jsme se ale jen o osobu šéfa studia – co ostatní vývojáři, kteří se na Homeplanet podílí? "Rád bych především řekl, že náš tým je skvělý jako kolektiv, což je podle mě základ úspěchu. Protože pracujeme na dvou hrách, počet lidí se průběžně mění, takže na Homeplanet pracuje od 5 do 20 lidí.
Z nich bych vyzvedl práci Olega Petrova (hlavní programátor), Michaela Zubika (hlavní grafik), který navrhl interface a všechny modely lodí, a Andreje Kokareva, který udělal většinu textur."
Má to nějaké výhody a nevýhody, když se na hře pracuje v Rusku namísto USA či zemí Evropské unie? "Musím se smát všem, kteří si myslí, oč je život – potažmo vývoj her – v Rusku jiný než v západní Evropě či USA. Liší se možná tak jen úroveň platů a pochopitelně nějaké ty národní zvyky (ne, nemluvím o medvědech a vodce…)."
Název Homeplanet by (ne)jednomu hráči připomněl vynikající vesmírnou RTS Homeworld. Této asociaci se Alexej srdnatě brání: "Homeplanet je především akční hra, kde plníte po sobě jdoucí mise ve vesmíru. Nejedná se o volný simulátor jako Elite, ale spíše akční podobně jako Conflict: Freespace, i když mise jsou seřazeny nelineárně."
Jméno: Draizer |
Oproti westwoodovské onlinovce Earth & Beyond se Homeplanet zaměřuje především na singleplayer, a tak není divu, že v ní hraje velkou roli příběh. Detailní popis bohatého vesmíru hry naleznete na oficiální homepage, to nejdůležitější vám shrne Alexej v následujících větách: "Homeplanet se odehrává v budoucnosti, kdy lidstvo ovládlo blízké hvězdné systémy v galaxii a většina obydlených systémů byla sjednocena pod vlajkou Konfederace. Na jedné z mála nezávislých planet, která se nazývá Clouto, vynalezli technologii, pomocí níž může člověk svým vědomím telepaticky komunikovat s jiným. Problém je jen, že značně omezují svobodu majitele, takže se používají především v armádě. Kmen Troidenů, jak se obyvatelé Clouta nazývají, na prodeji takovýchto čipů bohatl, ale postihlo jej neštěstí. Ve válečném konfliktu přišli Troidenové o svou rodnou planetu a byli nuceni utéci ve svých lodích do pustého vesmíru. Příběh Homeplanet vypráví o to, jak Troidenové hledají nový domov…"
Na otázku, zda chtějí udělat Homeplanet spíše v realistickém, či raději v akčnějším stylu, odpovídá Alexej jasně: "Homeplanet je v první řadě realistický simulátor. Ve hře fungují Newtonovy fyzikální zákony a systém soubojů je značně komplexní." Dokud se nenaučíte dokonale ovládat svou loď, budete se motat jako těžcí alkoholici a počítačoví protivníci si na vás pokaždé smlsnou.
A propos – lodě. Celkem Alexej slibuje 60 různých modelů, což už je slušné číslo, horší však je, že jen do sedmi z nich budeme moci usednout a chytit knipl pevně do rukou. Konkrétní příklady naleznete v tabulkách okolo článku, takže popis jednotlivých plavidel vynecháme a spokojíme se s konstatováním, že variabilita i atraktivita budou na 99.9% procenta na dostatečné úrovni. Ještě než ale kapitolu lodí úplně opustíme, necháme Alexeje, aby nám prozradil jedno strašlivé tajemství… "Tak tady asi budu muset prozradit strašlivé tajemství… vetšina z nás má totiž nejraději lodě nepřátelské Konfederace! Mou nejoblíbenější je asi konfederační Bradok, ale v něm hráč nebude moci létat. Z těch, které mu přístupné budou, bych si vybral asi Draizer, je to ta nejlepší loď ve hře."
Jméno: Grand |
Už jsme řekli, že přestože je Homeplanet určena především pro osamoceného hráče a klade důraz na příběh, mise budou řazeny nelineárně, což přinese možnost několikerého zahrání. Jaké konkrétní úkoly nás v jednotlivých misích čekají? "Přestože základním prvkem – jako ve všech hrách tohoto žánru – je boj, hra se neomezuje pouze na něj. V jednotlivých misích se mohou cíle dost podstatně lišit. Někdy je potřeba na někoho zaútočit, jindy někoho či něco chránit, někoho chytit nebo naopak před někým utéci. Obecně se snažíme udělat hru co nejrozmanitější." Po upřesnění jsme se ještě dozvěděli, že celkový počet misí by měl být okolo 80, ovšem je jasné, že v jedné hře se všechny nevyužijí. "Vzhledem k tomu, že ještě nezačal betatesting, nemůžeme vám říct, jak dlouho dohrání hry zabere, ale řádově by to měly být desítky hodin."
Nyní se přesuňme k trochu jiné části hry. Zajímalo nás, jaká technologie uvádí skvěle vypadající lodě v Homeplanet do pohybu. "Používáme engine vlastní výroby. Snažíme se všechno co nejvíce optimalizovat, ale vlastníci rychlých počítačů a dobrých grafických karet se nemusí strachovat, že by hra na jejích strojích vypadala špatně, protože podporuje všechny moderní vymoženosti jako bump-mapping, motion blur nebo ATI TrueForm." Jaké budou tedy výsledné hardwarové nároky?
"Minimum by mělo být asi P-2 266 MHz, 64 MB RAM a OpenGL grafická karta, doporučená konfigurace je P3-900 MHz, 256 MB RAM, karta GeForce 3 a A3D či EAX zvuková karta."
Často se setkáváme s názorem, že na grafice a ozvučení v podstatě nezáleží, že důležitá je jen hratelnost. Alexej to popírá: "Myslím, že grafika, zvuk, scénář a hratelnost jsou pro dobrou hru stejně důležité. Když je všechno ostatní dobré a jeden z aspektů není dokonalý, přímo to bije do očí." Další veledůležitou věcí je bezesporu ovládání. "Máte pravdu, že ovládání je velmi důležité, obzvlášť ve hrách tohoto typu. Mělo by být zároveň informativní a jednoduché na zvládnutí. Interface se věnujeme obzvlášť pečlivě a neustále zkoušíme a testujeme různé možnosti."
Jméno: Revolt Star |
Zatím jsme mluvili pouze o singleplayeru. To je sice ta nejvýznamnější, ale přece jen jenom jedna z částí hry. Ve finální verzi by se měl objevit i multiplayer s mnoha různými módy, jejichž podstatu nechtěl Alexej specifikovat. O něco vstřícnější byl při popisu další pěkné "featurky", která prodlouží čas u Homeplanet strávený – editoru misí. "Plánujeme ho vydat spolu s hrou, budete v něm moci tvořit nové mise nebo dokonce celé kampaně, vyrábět skripty a importovat modely nových lodí. V podstatě si budete moci vytvořit něco jako mod u 3D akce."
Z toho, co jsme zatím řekli, vyplývá, že Homeplanet bude vesmírnou akcí v hodně tradičním stylu. Co ji ale odliší od svých předchůdců a eventuální konkurence? Alexej to shrnuje do čtyř bodů:
Zajímalo nás, jestli Revolt Games také nějaké nové nápady zavrhli. "Původně jsme chtěli udělat speciální mód pro přelet nad povrchem planety.
Tuhle featurku ještě pořád dost zvažujeme a možná se objeví v nějakém add-onu."
Pokud už se vám v ústech sbíhají sliny, nechte si ještě chvíli zajít chuť. Teprve na konci října bude dokončena betaverze, v listopadu si možná Revolt Games najdou čas na výrobu hratelné demoverze (ovšem sami z Alexejova výrazu odhadujeme, že jde spíše jen o zbožné přání samotných vývojářů…). Ruská verze hry by měla být v prodeji již na konci roku 2002, ale přesné datum vydání verze anglické známo není. Hra bude určena pouze pro PC, což není způsobeno leností autorů, ale spíše faktem, že nedostali žádné nabídky ke konverzi pro konzole nové generace. Co autoři od hry očekávají a na co se můžeme těšit? "Hlavně doufáme, že se naše hra bude líbit fanouškům žánru. Naneštěští v současné době vychází dost málo podobných her. Ale myslím si, že i hráči "obyčejných" akčních her si Homeplanet s radostí zahrají. Pokud bude prodej jen trochu slušný, můžeme počítat s řadou add-onů a možná i druhým dílem." Jelikož nejsme věštci, nezbývá nám, než říci na to: inu, uvidíme, uvidíme…