Auto Assault - apokalypsa

  12:00
Nejnovější projekt týmu NCsoft a legendy vývojářského průmyslu Richarda Garriota je titulem, v němž se tisíce hráčů utkají v postapokalyptickém světě, ukryti v kapotách svých obrněných vozů.

Auto Assault

AUTO ASSAULT
Výrobce: NCsoft
Vydavatel: NetDevil
Datum vydání: N/A
Homepage
Richard Garriot a jeho studio Ncsoft se pouští do nového projektu - to je informace, jejíž důležitost možná ve všem frmolu megalomanské výstavy E3 tak trochu zapadla, faktem ale je, že se jedná o jeden z mála v poslední době oznámených projektů, který není x-tým pokračováním úspěšné série či licencovaným filmovým doplňkem. Nese název Auto Assault a jedná se o inovativní automobilovou akci, jejímž hlavním esem v rukávu je přízvisko MMO. Přesto se však nejedná o projekt tak docela originální: ačkoliv většině i velmi zkušených hráčů už název titulu AutoDuel nic neřkene, sami autoři kajícně doznávají, že právě odsud čerpali inspiraci. Sám Lord British si musí na toto stařičké a poněkud obskurní RPG určené počítačům Atari 400 a Commodore 64 vzpomínat nejlépe ze všech: byl to právě on, kdo převedl svět stejnojmenné papírové hry na hrdiny na osmibitové počítače a umožnil hráčům vstup do postapokalyptického světa, kde rozhodující pro přežití je mít dobré auto a velkou bouchačku. Zřejmě během tvůrčího brainstormingu v nové Garriotově firmě padla na chvíli řeč i na staré zlaté časy: a přiznejme si, není divu, že nápad vzkřísit stařičkou gamesku v tematicky podobné masivní multiplayerové variaci na Interstate '76, Twisted Metal nebo Carmageddon byl nakonec uznán za dostatečně vhodný a rentabilní k realizaci.

Auto Assault je tedy společným projektem týmů NCsoft a NetDevil, jenž přenáší tisíce hráčů do světa, kde hlavní roli hrají nabušené vozy, mimozemští vetřelci, kuriózní mutanti s neuvěřitelnými schopnostmi všeho druhu, zákeřně nastražené výbušniny, proklatě velké bouchačky a rychlá a zatraceně horká akce.

Auto Assault Zdivočelá země
Auto Assault je tedy společným projektem týmů NCsoft a NetDevil, jenž přenáší tisíce hráčů do světa, kde hlavní roli hrají nabušené vozy, mimozemští vetřelci, kuriózní mutanti s neuvěřitelnými schopnostmi všeho druhu, zákeřně nastražené výbušniny, proklatě velké bouchačky a rychlá a zatraceně horká akce. Konkrétní úvod do děje hovoří o tom, že v blíže nespecifikované budoucnosti zaútočily na Zemi početné síly velmi dobře vyzbrojených zástupců nepozemské inteligence. Chabá obrana padá a planeta je zdevastována. Mimozemšťané se nezajímají o nic, co by jim lidé mohli nabídnout, rozhodli se Zemi teraformovat a přizpůsobit obrazu svému - a v jejich ekosféře nemá druh homo sapiens sapiens své místo. V průběhu tohoto procesu se pak rozpoutává mezi zbytky přeživších lidí divoká a zuřivá válka o to, zda a jak má zeměkoule padnout do rukou nelítostných vetřelců. V zásadě se zástupci původního života dělí na tři radikální frakce. První z nich tvoří "čistokrevní", lidé, kteří přežili invazi v protiatomových krytech a nyní se snaží zastavit na povrchu partyzánským bojem teraformaci planety a pozabíjet okupanty.

Richard Garriot a jeho hry

Existuje málo herních vývojářů, kteří by v herním byznysu drželi tak neotřesitelnou pozici jako Richard Garriot a stále překvapovali novými nápady. Množství herních "oscarů" za vývojářskou práci dokazuje Garriotovu váženost v oblasti digitální zábavy, přitom mu sláva nestoupla do hlavy a stále je především vášnivým hráčem. Více o jeho osobě a hrách, kterými vstoupil do historie, najdou zájemci v tomto profilovém článku od Pavla Dobrovského.

Proti nim stojí sdružení takzvaných Biomeků. To jsou lidé kyberneticky upravení, jejichž víra jim velí zničit veškerou přírodu a budoucnost lidstva zajistit ještě hlubším propojením se stroji. Doufají, že totálně zdevastovaná planeta pro rostlinný a živočišný původ nevhodná nebude pro mimozemšťany vhodným objektem zájmu. A konečně proti oběma jmenovaným stojí mutanti. Jedná se o lidi změněné kontaktem s cizí civilizací, její přisluhovače a pomocníky, kterým pochopitelně nejde o nic jiného, než zajištění co nejrychlejšího a nejplynulejšího proběhnutí úpravy zemského povrchu.

Auto Assault Opravdu akční onlinovka
Samotná hra se nebude v ničem podobat spíše rozvážným MMORPG. Půjde o skutečně rychlou akci, jež však bude zároveň dostatečně komplexní. Její součástí kupříkladu bude i výroba předmětů, jen místo kování mečů či brnění se budou usedleji založení hráči snažit o vyrobení co nejlepšího motoru, karosérie či třeba střešního kulometu. Na komplexnosti hře přidává šíře světa, v němž se bude odehrávat, možnosti boje mezi hráči (v rámci jedné frakce to bude možné jen ve speciálních arénách, což navozuje dojem jen tak "mimochodem" implementovaného Destruction Derby) a velké množství úkolů. Ty budou zčásti generovány náhodně, zčásti budou součástí kampaně pro každou ze zúčastněných frakcí. Samozřejmostí je průběžné zvyšování užitečných dovedností pro přežití ve falloutovské divočině. Některé prvky vyplývající z online založení hry a jejich řešení jsou však stále nejasné - vzhledem k faktu, že hráči budou po většinu času navzájem separováni v obrněných vozech a často pojedou plnit úkoly vyloženě po vlastní linii, zbývá jen málo prostoru na různé grupování, gildy, spolky, nebo třeba jen partičky vyrážející společně za dobrodružstvím.

Ve městě kulometné kulky zametají s omítkou, boří zdi a ničí ještě stojící domy, lampy či telefonní budky, v lese jazyk plamenometu jen lehce oblízne vegetaci a ta vzplane jako olejem nasáknutá pochodeň.

Auto Assault Pach spáleného masa
Autorům nelze upřít velkou fantazii při tvorbě prostředí a možností pro hráče. Ukázka z E3 nabízela pohled na jedno z vozidel Biomeků, Astimiax 5000, menší, ale agilní vozítko se dvěma zbraňovými pozicemi vpředu a vzadu na kapotě (přičemž hráč ovládá první jmenovanou, druhou pak automaticky střílí počítač). Vývojáři předvedli spektakulární souboj Astimiaxe a jeho biomechanického řidiče se třemi terraformovacími stroji. První byl zničen v troskách města, další padl během ohnivé bitvy v lese a poslední doplatil na nečekanou přeměnu soupeřícího řidiče - z člověka za volantem se během pár okamžiků stal obrněný bitevní robot, jenž krom jiných výhod získal i imunitu proti nepříjemným vlivům již pro mimozemšťany upraveného prostředí. V něm obyčejní lidé ztrácejí část zdraví, neboť je pro ně zdraví škodlivé, mechaničtí roboti a hlavně mutanti se tudy však mohou pohybovat bez obtíží. Z ukázky bylo patrno několik pozitivních věcí. Jednak variabilita zbraní a možnost jejich vlivu na terén: ve městě kulometné kulky zametají s omítkou, boří zdi a ničí ještě stojící domy, lampy či telefonní budky, v lese jazyk plamenometu jen lehce oblízl vegetaci a ta vzplála jako olejem nasáknutá pochodeň. Boj v Auto Assault se zdá být až nečekaně živý, dynamický a různorodý.

Hra disponuje fyzikálním enginem Havok 2, díky němuž je možné vytvořit naprosto zničitelné a interaktivní prostředí.

Auto Assault Další Garriotova revoluce?
Je evidentní, že se Auto Assault může stát onlinovkou naprosto revoluční a typově odlišnou od současných všemožných variací na fantasy RPG. Velkou práci při tom odvádí jednak fantazie tvůrců, kteří navrhli opravdu nový systém, nicméně neméně se na výsledku projevují moderní použité technologie. Kupříkladu hra disponuje fyzikálním enginem Havok 2, díky němuž je možné vytvořit naprosto zničitelné a interaktivní prostředí, efekty klimatu a momentálního počasí, či projevy základních zákonitostí (oheň šířící se lesem, kouř) - přitom využití těchto efektů bude důležité pro úspěch v bojích. Pravdou nicméně je, že dokonale optimistický závěr není tentokrát ihned na místě. Ačkoliv je Auto Assault rozhodně jednou z nejslibnějších MMO her posledních měsíců, autorům zbývá vyřešit mnoho problémů nejrůznějšího rázu. O tom, že hratelnost vyváží dlouhý a pečlivý betatest, asi není sporu, nicméně bude zajímavé sledovat, jak chtějí autoři při proklamované grafické nádheře a detailní fyzice srazit hardwarové nároky a zejména nároky na připojení.

Právě dynamická a akční hratelnost, jež je hlavním kladem a trumfem, s nímž se tiskoví mluvčí NCsoftu vytahují na každém kroku, může velmi utrpět v případě častých lagů a pomalých pingů na herní servery. Pokud by se i s těmito nesnadno řešitelnými obtížemi vývojáři vypořádali se ctí, mohli bychom se po Ultimě Online, jež v podstatě spustila obrovský zájem o fantasy MMORPG, dočkat další revoluce v oblasti internetového hraní z rukou legendy historie interaktivní zábavy, Lorda Britishe alias Richarda Garriota...

Index očekávání: 9/10

Autor:
  • Nejčtenější

Tři roky tvrdé práce se vyplatily. Úspěch hry překvapil i jejího vývojáře

Nejlépe hodnocenou hrou letošního roku na Steamu je zatím nenápadná skákačka Sheepy: A Short...

Nadšenec remasteruje přes 30 let starou herní Dunu z Amigy

Talentovaný fanoušek sci-fi Duna se nezištně pokouší zrestaurovat legendární herní adaptaci z roku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tvůrci fantastického remasteru Command & Conquer vydali novou strategii

Studio Petroglyph Games, které stojí za čtyři roky starou kolekcí Command & Conquer Remastered,...

90 %

RECENZE: Mysteriózní Pacific Drive je nečekané překvapení pro fajnšmekry

Na naší Zemi existují místa, která jako by popírala zákony fyziky. Auta jedou sama do kopce, voda...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jít proti Elden Ringu by byla sebevražda, vysvětlují vývojáři odklad své hry

Vývojáři nadějné soulsovky Enotria: The Last Song jsou jedni z mála, kterým neudělalo nedávné...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Návrat éry simulátorů života? Několik her chce sesadit The Sims z trůnu

V budoucnu se dočkáme hned několika her ve stylu legendárních The Sims. Každá na to jde trochu...

Electronic Arts propouští 5 % zaměstnanců a ruší výrobu Star Wars hry

Tak jako většina firem ve videoherním oboru se zaměstnanců zbavuje i vydavatelství Electronic Arts....

Předplatitelé služby PS Plus dostanou v březnu kung-fu mlátičku a formule

Březnová nabídka pro předplatitele služby PS Plus je žánrově velmi pestrá. Hlavním tahákem je...

Není to jen o grafice a zvuku, zařízení GameScent vás nechá hry i očichat

Díky novému zařízení GameScent si už nyní můžete vylepšit své videoherní zážitky i o čichovou...

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...

Šlo o rozhovor, hájí Gondíková s Benešovou focení do pánských časopisů

Herečky Adéla Gondíková (50) a Lucie Benešová (49) jsou spolužačky z konzervatoře a přátelí se už přes třicet let. V...