Ancient Wars: Sparta - první dojmy

  12:01aktualizováno  21. února 11:00
Máme pro vás exkluzivní dojmy z nadmíru povedené RTS, jež je tematicky zakotvena ve starověku, ovšem její herní principy mají nakročeno spíše do budoucnosti. Podle všeho půjde o velké překvapení!

Ancient Wars: Sparta O realtimové strategii Ancient Wars: Sparta od nepříliš známého studia World Forge nebylo nikdy moc slyšet. A je to s podivem. Povězme si to na rovinu – RTS žánr může jen vzpomínat na krásné časy, kdy všichni hráli Warcraft, Command and Conquer či Age of Empires. Tyhle doby jsou nenávratně pryč, jelikož stejně rychle, jako RTS popularitu nabraly, tak ji také ztratily. Několik let nevadilo, že v podstatě nepřichází s žádnými novými myšlenkami, ale jednoho dne přišel zlom, od kterého se masový zájem hráčů orientuje jiným směrem. Pokud nyní vyjde nějaká ta realtimovka, minimálně s padesátiprocentní spolehlivostí můžete prohlásit, že je z 2. světové války, aniž byste o ní cokoliv věděli. Ostatní kvalitní zástupci tohoto žánru by se daly spočítat rychleji, než by člověk stačil říct RTS. My jsme měli možnost ozkoušet betaverzi Ancient Wars a s povděkem musíme kvitovat, že se nejenom odehrává v atraktivním starověkém prostředí, ale může se pyšnit i slušnou mírou zajímavých prvků.

Povedlo se nám například nepřítele vehnat do pasti způsobem, jaký bychom rozhodně nečekali. Vylákali jsme ho jedním pěšcem do údolí, přičemž než se stačil podívat na horu, už se na něj velkou rychlostí valily obří kusy kamene.

Ancient Wars: Sparta Nejprve se musíme netradičně vyjádřit ke zpracování, které si nezaslouží nic menšího než jedničku s hvězdičkou. Jen málo RTS se může pyšnit propracovaným fyzikálním modelem – Ancient Wars jsou jednou z nich. Povedlo se nám například nepřítele vehnat do pasti způsobem, jaký bychom rozhodně nečekali. Vylákali jsme ho jedním pěšcem do údolí, přičemž než se stačil podívat na horu, už se na něj velkou rychlostí valily obří kusy kamene. Jeho oddíl, čítající zhruba dvacet mužů, se tak rázem zredukoval do mizivých hranic. Mise jsou navíc designovány tak, abyste si podobných (samozřejmě i jiných) hrátek užili dosyta. V případě, že používáte katapulty, můžete se těšit i z druhotného efektu jejich působení. Nejenže skvěle drtí zdi budov, ale odpadávající trosky navíc zraňují okolostojící vojáky (předpokládá se, že nejsou vaši). V dobývané vesnici se rovněž vyplatí rozpoutat požár. Ten se pak sám šíří a je vám tak vítaným pomocníkem.

Ale to ještě není všechno! Ve hře budete bojovat za nejrůznějších povětrnostních Ancient Wars: Sparta podmínek, které poměrně realisticky ovlivňují i balistiku všech možných střel – šípy počínaje a koulemi z katapultů konče. Je potřeba s tím počítat, ale zase se nebojte, že byste za silného větru nic netrefili. Berte to spíše jako sympatický taktický prvek, který se jen tak nevidí a do hry vstoupí i v lodních bitvách (jsou kupodivu povedené, přičemž vojáci mohou přeskakovat z jedné na druhou a zde se bít). Přejíždění vojáků bojovými vozy či zadupávání slony už jsou oproti tomu všemu jen příjemnými detaily skvělého fyzikálního enginu.

Ancient Wars vás zavedou do ne zrovna idylického období let 500 až 300 před naším letopočtem, kdy se mydlili všichni se všemi. V tomto případě jde o Sparťany, Peršany a Egypťany. Každá ze stran nabídne vlastní kampaň zhruba o deseti misích. Pokud se rozhodnete dokončit všechna tři tažení, vyhraďte si nějakých 25 hodin a vězte, že se při nich nudit nebudete. Už samotná prostředí, lišící se podle toho, zda se úroveň odehrává v Evropě, Asii či Africe, jsou neskutečně malebná a přímo sálají atmosférou starověku.

Ancient Wars vás zavedou do ne zrovna idylického období let 500 až 300 před naším letopočtem, kdy se mydlili všichni se všemi. V tomto případě jde o Sparťany, Peršany a Egypťany.

Ancient Wars: Sparta Strany se sice neliší tolik jako třeba ve Starcraftu, ale překvapivě nemají k tomuto svatému grálu RTS příliš daleko. Peršané se spoléhají na silnou válečnou zvěř – slony, velbloudy či koně. Sparťané sázejí na tvrdé válečníky, kteří jsou velice schopní v boji tváří v tvář. A Egypťané představují onu exotiku, se kterou je těžké se pořádně rozjet, ale když se to povede, stojí to za to. Z jejich jednotek stojí za zmínku například kněz schopný vytrénovat agresivního pantera nebo žena, která po nepřátelích stříká jed. Každý národ má svou vlastní, od ostatních odlišnou infrastrukturu, jež vyžaduje specifický herní styl. Přesně to kvalitní RTS potřebuje! Zatímco Peršané jsou schopní své bojovníky léčit velmi brzy, musí si Sparťané na tuto nepostradatelnou vychytávku docela dlouho počkat, ale zase mají v rukávu solidní armádu celkem rychle.

Ancient Wars není samoúčelně zbaveno výstavby základny. V tomto ohledu se tvůrci zachovali jako tradicionalisté a nelze jim to mít za zlé – nijak tím nezdržují, vše potřebné je hotovo přiměřeně svižně. Přístup kAncient Wars: Sparta surovinám je zajímavý a řekli bychom, že i navýsost logický. Stejně jako jinde posíláte dělníky sbírat živiny, které vaše jednotky potřebují. Pokud nejsou, začnou jim postupně mizet hitpointy. V případě, že dojde zlato či stavební materiál, je jen otázkou času, kdy vás nepřítel převálcuje, protože prostě nic nepostavíte, ani vojákům nevyrobíte zbraně. V této hře totiž zprvu rekrutujete jen několik typů jakýchsi univerzálů, jimž pak dáte do ruky zbraň (luk, meč nebo klidně oboje), případně je posadíte na koně, slony, válečné vozy, lodě či je přiřadíte jako službu ke katapultům. Naprosto perfektní je skutečnost, že když se vám podaří převálcovat nepřítele, na bojišti nezůstanou jen zkrvavené mrtvoly, ale i zbraně, štíty a vůbec všechno vybavení poražených. To může být v mnoha případech i dost hodnotné. Nemusíte tak utrácet za nákladný výzkum, stačí vyslat sběrače a máte o kořist postaráno. Velkou roli hraje i opevnění. Na hradby opět lze postavit libovolné hlídky a vězte, že dobyvačné bitvy patří k největším masakrům. V Ancient Wars se totiž vojáky příliš nešetří, zároveň si však budete vědomi jejich hodnoty.

Velkou roli hraje i opevnění. Na hradby opět lze postavit libovolné hlídky a vězte, že dobyvačné bitvy patří k největším masakrům. V Ancient Wars se totiž vojáky příliš nešetří, zároveň si však budete vědomi jejich hodnoty.

Hra vypadá nadmíru lákavě, všechno je živé a v pohybu, zkrátka radost pohledět. Autoři si hodně slibují i od multiplayeru a podle nás s ním mají, vzhledem k rozdílnosti stran, šanci uspět. Ancient Wars do žánru nepřinesou žádnou radikální změnu, jen spoustu malých, ale velmi hodnotných. Potenciální výtky jsou jen drobného charakteru, takže nezbývá než se na tento nenadálý objev začít těšit.

Index očekávání: 80%

Autor:
 
Témata: Warcraft

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Apex Legends má 10 milionů hráčů. Konečně vážná konkurence pro Fortnite?

Apex Legends

Bez jakékoli předchozí reklamy se v pondělí na trhu objevila nová free 2 play battle royale hra a doslova přes noc se z...

Komentář: Epic Store nic neumí a hráči ho nesnášejí, ale díky za něj

Epic Games Store

Nedávno oznámená exkluzivní spolupráce mezi novým digitálním obchodem Epic Store a vývojáři očekávané hry Metro: Exodus...

Další z rubriky

Fear the Wolves by chtěl být multiplayerovým Stalkerem. Ale není

Fear the Wolves

Kombinace fantastického světa kultovního Stalkera a populárního žánru battle royale vypadá jako geniální nápad....

PRVNÍ DOJMY: Svět Falloutu 76 je obrovský a detailní, ale vládne mu nuda

Fallout 76

Prvních několik hodin ve světě nového Falloutu nás příliš nepřesvědčilo. Rozlehlý svět není zaplněný adekvátním obsahem...

Red Dead Online Beta začíná úchvatně, ale zatím nedosáhne daleko

Red Dead Online

Hráči s dostatkem času už mají jeden z nejlepších příběhů v herní historii za sebou a teď hledají důvody, proč na...

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.

Najdete na iDNES.cz