Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pandemonium!

  12:00
Skutečná síla handheldu N-Gage ještě není známa a tak se na něm objevují tituly, které kdysi představovaly to nejlepší z technického hlediska. Jedním z takových klenotů je zajisté i pseudo 3D plošinovka Pandemonium.

Pandemonium!

Ani si přesně nepamatuji, kdy jsem poprvé okusil první dobrodružství Nikki a Farguse, ale vzpomínám si moc dobře, že v té době jsem to považoval za nejlepší plošinovku na trhu. Svět Pandemonia vznikl v době, kdy již na nás pokukoval se svým věčným úšklebkem vačnatec Crash Bandicoot. A tak jak je obvyklé, rozdělili se hráči na dva tábory. Jedni preferovali to a ti druzí zase ono a všichni se hádali co která hra nabízí navíc a naopak.

Každá z her měla něco do sebe, ale pravdou je, že Pandemonium dokázalo více vtáhnout hráče svojí dokonalou atmosférou jednotlivých úrovní a to především díky kameře.

Ale pěkně po pořádku. Pandemonium má velice podivnou historii o tom, jak cestovalo z jedné platformy na druhou, přičemž kde nakonec skončí asi netušilo. Původně bylo koncipováno pro Pandemonium! N64, kde mělo ukázat sílu tohoto stroje, ale pak se dostalo do náruče Sony, kde jej čekalo ještě jedno (horší) pokračování a pak jakoby se po něm země slehla - tedy až doteď. Sice se nejedná o plnohodnotné pokračování, ale vzhledem k tomu, že spoustě hráčů tato výjimečná hra unikla, je dobré si ji aspoň touto cestou připomenout.

Hra Pandemonium je v zásadě tuctová plošinovka, která používá tradičních nepsaných zákonů svého žánru a tak zde budete zachraňovat království, které jste vlastní vinou přivedli na samý okraj zkázy. V hlavních rolích je Nikki čarodějka (začátečnice) a šašek (pošašenej) Fargus, kteří se tu vydávají vstříc nespoutanému dobrodružství. Každý z této podivuhodné dvojice je naprosto unikátní a má danou do vínku nějakou speciální vlastnost, jíž ten druhý neumí. Klasické momenty dále nabízejí tradiční sbírání penízků, kde za jejich určitý počet získáte živůtek navíc, a řadu podivuhodných nepřátel. Herní prostředí nabídne širokou a pestrou ukázku designerské práce, Pandemonium! v níž budete obdivovat naprosto šílené mechanismy stejně jako dokonalou souhru samotného prostředí s vaší herní postavou. Doteď možná žádná vybočení z řady. Jenže jakmile se s postavou dáte do pohybu, tak to začne. Nejenže je prostředí nádherně detailní a skýtá vám parádní pohledy na ještě nádhernější scenérie, ale především je to systém kamery, který vás naprosto ohromí. I když je hra naprosto lineární a přímočará a třebaže je to vlastně 2D plošinovka, kamera z ní dělá naprosto fascinující podívanou. Hra se sice hraje 2D, ale díky kamerovým kejklům zasazeným do plně polygonového světa tu máte hnedle pseudo 3D záležitost. Kamera vám vždy vybere takový úhel, abyste nejen měli fascinující výhled, ale i dostatek přehledu a povědomí o dění pro vlastní aktivity. Dynamika, změna úhlů, ale i přesné ovládání a pestré a variabilní prostředí z Pandemonia zkrátka dělají hru, kterou nemůžete minout. Skáčete, běháte a střílíte po nepřátelích a kamera vám nikdy nezpůsobí bolení hlavy. Jindy budete utíkat před valící se koulí, abyste se v zápětí zmítali ve vzdušných vírech vysoko nad pevnou zemí a pod Pandemonium! vámi se tak naskytl nádherný pohled na malebnou krajinu, do které byste se však při jakékoliv nedbalosti zřítili obrovskou rychlostí. Zvláštní kapitolou jsou bossové - tito se sice nacházejí v uzavřených kruhových arénách, které si jsou velice podobné, ale pokaždé je ničíte odlišnou taktikou. Běháte kolem dokola, občas měníte směr a sondujete terén, kterak toho zatraceného bosse vlastně skolit. On samozřejmě nelení a klade vám všelijaké pasti do cesty, takže vás ještě k tomu čeká skákání přes různé překážky, no prostě zábava.

Nokia N-Gage se nám, tak jako v mnoha jiných případech, pokouší tento již zapomenutý herní klenot znovu připomenout. Hra jako taková by v zásadě měla zůstat naprosto identická a tak jsem se jakožto její zastánce nechal trochu strhnout, nicméně při přímém porovnání s verzí pro handheld tu je přeci pár odlišností. Více obtížností pro hardcore hráče, možnost hrátek přes Bluetooth, to jsou zcela nové nabídky v menu. Absence intra, resp. jeho nahrazení několikastránkovým textem spíše vyvolá úsměv na rtech, nežli nevoli a přitom byla Nikki tak krásná - no nic, pokračujeme dále. Grafika je naprosto identická, možná trošku chudší textury na pozadí. Ovládání totožné a na mobilu vyhovující. Skok, akce a speciál, to zvládne snad každý. Jediná výtka míří k nepochopitelnému zkrácení úrovní zhruba o jednu třetinu. Pro hráče, kteří původní verzi nehráli, se uvedená výtka může zdát nepodstatnou, jenže pro vyznavače žánru, kteří by si rádi Pandemonium zahráli na cestách je to rána pod pás. Ale ať již se to vezme z jakékoli strany, Pandemonium zůstává stále zábavnou záležitostí pro jakéhokoliv vyznavače plošinovek a možnost si jej zahrát i na šílené čtyřhodinové cestě v autobuse je jistě veliké lákadlo - jen kdyby ta cena byla příznivější.

Pandemonium!
Výrobce/Distributor Crystal Dynamics, Ideaworks!3D / Eidos
Platforma N-Gage
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ano, 2 hráči
Verdikt: I po těch letech a v drobném provedení si to stále budete užívat a některé momenty kamerového kouzla vám i dnes vyrazí dech.
Hodnocení: 70% (info)

Autor:
Témata: Nokia
  • Nejčtenější

V novém traileru na Kingdom Come: Deliverance 2 se souloží, popíjí i lynčuje

novinky 8. 6. 2024 13

Vrcholem páteční prezentace Summer Game Fest byl, alespoň tedy pro české publikum, nový trailer z...

Hráči loňského hitu soupeří, kdo se během hry vyspí s více postavami

novinky 9. 6. 2024 4

Od vydání Baldur’s Gate 3 už uplynulo deset měsíců, do nejmenších detailů propracované RPG ovšem,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Všichni společníci v Dragon Age budou pansexuální. Nahota je samozřejmost

novinky 12. 6. 2024 43

Jak už je u her od Bioware zvykem, zásadní roli v chystaném pokračování série Dragon Age budou hrát...

Xbox ukázal zásadní novinky: nového Dooma, Age of Mythology i Indiana Jonese

novinky 9. 6. 2024,  aktualizováno 10. 6. 2024 16

Tradiční velká letní konference Xboxu odhalila celou řadu novinek a přidala informace o již...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Call of Duty bude vyžadovat trvalé připojení k internetu a zabere 310 GB

novinky 10. 6. 2024 17

První trailer na letošní díl střílečky Call of Duty, který ponese podtitul Black Ops 6, ničím...

Mačkání prsou nebo uklízení mrtvol. Hráli jsme nejdivnější dema na Steamu

novinky 16. 6. 2024 3

V digitálním obchodu Steam proběhl tento týden festival demoverzí, během nějž jsme si mohli zdarma...

PREVIEW: Strategie Sanctuary nabídne gigantické bitvy tisíců jednotek

preview 16. 6. 2024 0

Realtimová strategie Sanctuary: Shattered Sun chce zaplnit prázdné místo, které mají fanoušci v...

Hrajeme World of Warcraft: The War Within, začátek působí dramaticky

preview 15. 6. 2024 0

Stále populární MMORPG World of Warcraft oslaví letos v listopadu dvacet let od zahájení provozu....

Remaster Lollipop Chainsaw láká na 29 sexy oblečků i kostým králíka

novinky 14. 6. 2024 1

Legendární braková mlátička Lollipop Chainsaw se po více než deseti letech od vydání dočká...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...