Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

World Cyber Games 2004 - rozhovory

  12:00
Letošní herní olympiáda World Cyber Games 2004 již skončila a tak je ten správný čas přinést rozhovory s některými našimi reprezentanty. Prvním z nich je Savage (Need fo Speed: Underground), druhým Dark_caleb (Starcraft: BW).

 • Letošní žurnálové zpravodajství našeho redaktora z USA
 • Souhrnný článek

  =BiA=Savage: mohl vyhrát kdokoliv z nás
  WCG 2004 Našim letošním nejúspěšnějším olympionikem se stal =BiA=Savage ve hře Need for Speed: Underground. Na World Cyber Games 2004 se mu totiž podařilo obsadit výtečné páté až osmé místo. Co dělá Savage v civilním životě, jak moc trénoval, jak se mu líbila atmosféra WCG, atd., se dočtete v tomto interview.

  Unrealik: Mohl by ses nám na začátek představit a říci nám něco o tvém osobním životě (kolik ti je, co děláš…)?
  =BiA=Savage: Zdravím, bylo mi už 22 a studuji druhým rokem VŠE v Praze. Mám rád fotbal, cyklistiku, design, pivo, cestování, dobrou muziku, víno, ženy, (zpěv ne :-) ) a ještě hodně věciček...

  Unrealik: Jak ses dostal k Need for Speed: Underground? Hraješ i jiné žánry, nebo jen závodní tituly?
  =BiA=Savage: Dříve v dobách základky a gymplu, když bývalo času na rozdávání, jsem hrával docela dost. Apriori jsem se ničemu nebránil a asi tak jako většinu z vás mně neminuly hry jako kompletní EA meny (Fifa, NHL,...), multiplayerové šílenství Bomberman, Quake, UT, GTAčka a další... Ale postupem času, jsem ruku v ruce z rozšiřujícími se možnostmi internetu v ČR začal tíhnout k online hrám. Někdy na gymplu jsem singly přestal hrát úplně a začal se věnovat, co se her týče, spíše Tactical Ops a hře v klanu. Když už hrát, tak jedině online. V té době mě k počítači táhnul hlavně klan a klanové povinnosti párkrát za týden trénovat, nebo hrát zápasy. To pravé šílenství přišlo ale vloni na podzim s online modem NFS a Dragem, konečně něco výjimečného. Dobrá komunita kolem tohoto titulu, nově vzniklá ESL liga,...,po dvou měsících mě to však omrzelo a už ani nevím jak, jsem se dostal nějak pomalu ke Circuitu. Někdy v půlce roku pak závodění nabralo trošku obrátek, pokusil jsem se sjednotit nejlepší hráče NFS v ČR a založit sekci v BiA. A výsledky se brzo dostavily, když máš kolem sebe aktivní hráče, kteří dělají stále nový tuning, zkouší různé zlepšováky, tak tě to nějak přirozeně nutí dělat totéž, zkoušet a trénovat :-) a stále se dostávat za hranice svých možností.
  Co se týče ostatních závodních titulů, tak poslední rok občas jezdím jen tituly co mají dobrý FF a dá se na nich vychutnat pocit z jízdy (F1, McRae, Toca).

  Unrealik: Patříš mezi ty, kteří si cestu na finále World Cyber Games 2004 hradili sami, rozhodoval jsi se dlouho, zda pojedeš, či nepojedeš? Co nakonec způsobilo tvé rozhodnutí?
  =BiA=Savage: Když jsem byl osloven ohledně účasti na WCG, tak jsem neváhal ani chvíli. Taková příležitost se nenaskýtá každý den :-). Přišlo to trošku jako rána z čistého nebe, ale velmi příjemná, kdo by tušil, že se někdy takhle pěkně může zúročit tehdejší vysoké postavení v rankings ČR :-). Cestu jsem si hradil sám, původně jsem to bral spíše jako perfektní dovolenou, ale během prázdnin jsem si začal uvědomovat, že to s sebou přináší velkou zodpovědnost „reprezentovat“. Tak jsem se k tomu snažil taky přistupovat odpovídajícím způsobem.

  Unrealik: Vím, žes přes léto docela dost trénoval, stíhal si i jiné věci, nebo měsíce před WCG 2004 finále jsi plně podřídil trénování?
  =BiA=Savage: V tomhle ohledu jsem černá ovce reprezentace, protože pro mě měly v létě vyšší prioritu 3 souborné zkoušky na VŠ a užívání si léta :-). S tréninkem jsem více začal až týden před akcí.
  Ale nemyslím si, že se absence tréninků projevila na mém výkonu. Jediné, co si trošku vyčítám je, že jsem si poslední týden nestihl zvyknout na nový 360kový Gamepad, který jsem koupil speciálně kvůli WCG jako typ od leadera německé ligy.

  Unrealik: S jakými ambicemi si odlétal na finále?
  =BiA=Savage: Hlavně jsem chtěl porazit aspoň jednoho soupeře, abych neudělal ostudu :-) V té době jsem znal jen hráče ze střední Evropy, na jejichž úrovni jsem zhruba byl.

  Unrealik: Jsi prakticky nováček na turnajích, jak na tebe zapůsobil tak velký turnaj, jakým je finále WCG 2004?
  =BiA=Savage: Myslím, že jsem to bral vcelku s klidem. Nejsem trémista. Soupeři byli většinou pohodový týpci, se kterými se dalo kecat i o normálních věcech a turismu (Němci, Bulhar, Rakušák, N. Zélanďan....). Od chvíle, co jsem vyklepl toho Novozélanďana, jsem nabral zdravé sebevědomí a neměl respekt už téměř z nikoho kromě Rusa a Němců.

  Unrealik: Například Dark_Caleb nebyl spokojen s organizací, měl jsi stejně špatné zkušenosti?
  =BiA=Savage: S organizací ze strany WCG jsem byl naprosto spokojen, co se týče NFS. Jak to bylo u ostatních her, nevím. Jediným neduhem byla absence možnosti někde trénovat. Mohli jsme jen cca. zhruba hodinu před zápasem v rámci času na dolaďování periferií. Možná právě toto byla pro některé nevýhoda, já si však velmi rychle zvyknul. Stůl jsem měl přesně ve stejné výšce jako doma, takže téměř stejný svalový tonus, lepší podmínky jsem si nemohl přát :-). Celý turnaj byl perfektně zorganizovaný.

  Unrealik: Můžeš nám popsat ubytování, stravu, vzhled San Francisca …?
  =BiA=Savage: Bydleli jsme v libovém hotelu, který si normálně účtuje kolem 300 USD za den (sponsored by WCG), což uznejte sami, asi není v možnostech obyč. turistů :-). První den jsme šli na snídani do jejich přízemní restaurace a naporoučeli si různý specialitky v domnění, že to je to místo, kde dostáváme onu sponzorovanou snídani. Kuchtíci ty kulinářský dobroty před námi přehazovali na pánvi, jak v nějakém TV pořadu o vaření. A jak jsme si to jídlo celí natěšení nesli ke stolu, tak nás zastavila pani, že prej „PAY“ :-) a zjistili jsme, že snídaně bude asi někde jinde. Ta WCG snídaně byla hodně sladká, samé koláče a podobné sladkosti, časem jsme si teda nakonec vynutili i něco slaného, ale určitě to nebylo tak lákavé, jako v té přízemní restauraci :-). Po zbytek dne jsme se spíše stravovali v místních fastfoodech, které opravdu nebyly špatné. Sice nás průměrně jídlo na den stálo 15-25 USD, ale taková plněná bagetka se SubWaye s kousky kuřete byla celkem balada :-). Co se týče vzhledu San Francisca, tak paráda, prošel jsem celé centrum, pobřeží, Lombard Street, Piery, parky, ChinaTown (od toho jsem čekal víc a ne ten všudypřítomný zápach ryb :-/). Abych se dostal až na Golden Gate, tak jsem si půjčil horala. Ten den byla zrovna letecká show nad zálivem, hodně hustý, turistky byly hodně přátelské a sdílné. Koncem pobytu jsem i navštívil místní rozhlednu. Akorát jsem se nestihl podívat na Alcatraz, protože se to muselo objednávat více předem. Prostě turista, co ti mám povídat :-).

  Unrealik: Jak vás olympioniky vnímali obyvatelé SF? Chodili se hojně dívat na zápasy?
  =BiA=Savage: To mě hodně překvapilo, o té akci se tam celkem vědělo a já tak nějak záměrně nosil při uspokojování své turistické vášně WCG triko a mikinu :-). A s lidmi je to tam o hodně jiné než tady v ČR, jsou hodně talkative a easy-going. Tuhle se mnou dal do řeči nějaký businessman na cestě z práce, jak to jde na WCG, jaký máme ceny a tak, tuhle se na rozhledně mladý páreček přeptával, kdy začíná ta ceremonie a jak se mi tu v SF líbí, jinde jsem potkal australskou, nebo ruskou reprezentaci na výletě, lidi jsou tu jiní, nemají tolik zábran. A překvapivé bylo, že tam v publiku byli nejen lidi ze SF, ale i diváci, kteří se sem třeba přiletěli podívat přes půlku světa a v ničem ani nehráli, o čemž se může nám v Česku asi jen zdát :-).

  Unrealik: Kolik jsi celkem odjezdil zápasů? Který soupeř se ti zdál nejtěžší? A myslíš si, žes mohl skončit ještě lépe?
  =BiA=Savage: Myslím, že to bylo 6 závodů (4 skupina + 2 play-off). Ve skupině byl pro mě nejtěžší ten Rus Alexander Novopashin, který byl horkým favoritem turnaje, ale bohužel se na něm projevila hodně nervozita. S Bulharem jsme to pak už jen dohrávali 4 fun, protože jsme byli jasní 2 postupující. Co se týče mého umístění, tak ta první 8čka byla tak vyrovnaná, že mohl vyhrát kdokoliv z nás. Kromě toho Korejce byly všechny závody, co jsem slyšel, vcelku v duchu fair-play. Časy uvedené u závodů nemůžete brát ale moc vážně, protože se hodně taktizovalo. Za své umístění vděčím hlavně kolegům z mého klanu BiA (www.bia-gaming.com ) Montymu, saLowi a Ondrazigovi za to, že mi hodně pomáhali se zjišťováním slabin původně neznámých soupeřů a optimální volbou tratí proti nim.

  Unrealik: Co se v tvém životě změnilo tím, že ses dokázal prosadit až na skvělé páté až osmé místo?
  =BiA=Savage: Určitě mám teď o hodně více cenných zkušeností. Pokud pojedu někdy zas do Ameriky, budu se tu cítit jako ryba ve vodě :-). Taky mě to bude dál motivovat dostat se za rok do Singapuru a případně vylepšit své umístění :-). Nemyslím si, že mi to nějak výrazně změní život, v ČR e-sport není tak medializován jako např. u něm. sousedů apod., takže se teď cítím spíše více jako součást „kultury kryplů“ než kdykoliv dříve :-). Myslím, že bohužel je tato nadsázka v ČR stále na místě, což se ale časem určitě změní a začne se tu e-sport brát více vážně.

  Unrealik: Budeš se tedy pokoušet kvalifikovat i v příštím roce, kdy se má jezdit již NFS: U2?
  =BiA=Savage: Určitě budu, pokud to škola, zdraví a práce dovolí.

  Unrealik: Je něco, co bys rád závěrem řekl?
  =BiA=Savage: Přeji si, aby se v Česku trošku zvedla konkurence v NFS, protože ta právě dělá dobré jezdce. Chce to další mladou krev. Podívejte se vedle do SRN, kde mají v lize kolem 500 hráčů, tomu říkám komunita. To se potom není čemu divit, že to letošní WCGčko vyhráli.

  Unrealik: Díky za rozhovor a hodně štěstí na dalších soutěžích.

  Dark_Caleb: z organizace jsem byl dost zklamán

  WCG 2004 Dark_Caleb je jeden z nejznámějších hráčů Starcraft: BroodWar. Kromě mnoha úspěchů na domácích LAN, se dokázal už dvakrát probojovat až na olympiádu elektronických sportů - World Cyber Games. Nejen o jeho dojmech z WCG 2004 se dočtete v tomto interview.

  Unrealik: Sic tě většina našich čtenářů zřejmě zná, ale mohl by ses pro zbývající hrstku představit?
  CDS)Dark_Caleb: Jmenuji se David Kučera, je mi 20 let a studuji ČVUT - první ročník :o).

  Unrealik: Pojďme nyní rovnou k World Cyber Games. Na této olympiádě jsi byl již v roce 2002, kdy byla v Koreji. Tehdy jsi se na ní kvalifikoval přímo, letos jsi patřil mezi ty, jež si sami uhradili cestu. Cos od účastni na WCG očekával? Nebál jsi se, že tam špatně skončíš, když na české WCG kvalifikaci jsi se umístil až na pátém - šestém místě?
  CDS)Dark_Caleb: Jeli jsme tam 3 lidi ze Starcraftu (hra, kterou hraji), takže to mi zaručovalo skvělou zábavu. Nicméně z organizace jsem byl dost zklamán. Bát? Proč bych se měl bát, kdybych se bál tak tam nejedu.

  Unrealik: Co konkrétně ti na organizaci tolik vadilo?
  CDS)Dark_Caleb: Vadilo mi, že není kde trénovat, cesta trvá déle než den, pak je první den volno a druhý den hraje první polovina skupin a třetí den druhá polovina. Já stejně jako všichni ostatní Češi byl v druhé polovině, tzn. že jsem přes 3 dny nehrál. Navíc nás pouštěli do arény jen hodinu před začátkem, takže jsem si nainstaloval ovládání, zahrál si jednu hru a šel jsem hnedka hrát turnaj. Za další bylo zvykem hrát nations wary, to je, že státy utvoří dvojice a hraje se 2v2, je to doprovodný turnaj, ale je to zábava, to bylo také zrušeno, i když nevím proč. A celkově mi přišlo, že bylo málo doprovodných akcí.

  Unrealik: Naplnila se tvá očekávání alespoň částečně? A čím si vysvětluješ, že na WCG 2004 se ti nakonec vedlo, kdežto na výše zmíněné kvalifikaci ne?
  CDS)Dark_Caleb: Ano, ale pouze zčásti. To by mě taky zajímalo, proč se mi na kvalifikaci nevedlo:o), ale den předtím bylo mistrovství ČR v elektronických sportech, které jsem vyhrál, bylo na WCG mapách + pár map navíc, což mě zřejmě vysílilo. Navíc pak se tam stala docela velká chyba v organizaci, byly odehrány zápasy, které se pak rušily a hodinu se to tam dohadovalo. Řekl bych, že tohle všechno se podepsalo na mém „neúspěchu“.

  Unrealik: Mohl bys nám přiblížit prostředí San Francisca (jídlo, ubytování, atd.)? Podle fotek se zdá, že v SF neprožívali WCG 2004 tolik jako v Soulu…
  CDS)Dark_Caleb: Jídlo si všichni hráči museli platit sami, až na snídaně, které byly zřejmě typicky americké, představte si každé ráno to samé k snídani (sladké koláče, trocha ovoce a něco k pití). Amíci zřejmě vůbec nevědí, co jsou to míchaná vajíčka…… Ubytování bylo pouze na dvojlůžkách, což mi taky nepřijde 2x nejlepší. Výzdoba v SF nebyla skoro žádná, narozdíl od Koreje, kde vlajky WCG byly skoro všude. Představte si že, bude mistrovství světa v ledním hokeji někde v Africe, to je asi stejný rozdíl jako Amerika – Korea.

  Unrealik: Jak vypadalo místo, kde se konaly turnaje?
  CDS)Dark_Caleb: Nevím jak bych to měl popsat, velká hala rozdělená na několik částí, v každé části jiná hra a uprostřed byli organizátoři. Byl tam klid a člověk se mohl soustředit, ne jako „fraška turnaj“ na Invexu.

  Unrealik: Byl jsi při zápasech hodně nervózní, nebo jsi již na atmosféru velkých turnajů zvyklý?
  CDS)Dark_Caleb: Ve skupinách ani trochu, první hru jsem sice prohrál, ale jinak šlo vše podle plánu. Bohužel v play off už jsem lehce znejistěl :o). Na turnaje jsem vcelku zvyklý, ale na turnaje takovéhle velikosti jsou zvyklí snad jen Korejci.

  Unrealik: Ze základní skupiny jsi po dvou výhrách a jedné prohře postoupil, ale posléze jsi v play-off skončil na SW)DAy[9]. Byl to nejtěžší soupeř, na kterého jsi na WCG narazil? Myslíš, žes měl šanci se umístit lépe?
  CDS)Dark_Caleb:Ve skupině jsem narazil na velmi kvalitního hráče rs.Testie, nemohu bohužel říct, kdo z nich je lepší. Řekl bych, že jsem měl určitě navíc, než jsem ve hře s SW)Day[9] předvedl. Rozhodně jsem měl větší ambice:o). Teoreticky jestli budu na dalším WCG, tak bych mohl už i něco vyhrát:o))).

  Unrealik: Cos vlastně dělal mezi zápasy?
  CDS)Dark_Caleb: Chodil jsem po městě, sledoval zápasy ostatních hráčů, s kámošema jsme chodili do bazénu a různě se flákali. Bohužel nebyl ani žádný trénink, tak jsme měli víc času.

  Unrealik: Chtěl by ses zúčastnit i dalšího ročníku WCG?
  CDS)Dark_Caleb: Jelikož už nebude v Americe, ale v Singapuru, tak určitě ano.

  Unrealik: Opět ve Starcraft: BroodWar, nebo plánuješ přejít na novější Warcraft III?
  CDS)Dark_Caleb: To se ještě uvidí :o). Lehčí by to bylo ve W3:o).

  Unrealik: Ve Warcraft III u nás není tak silná scéna, nebo v čem by to bylo lehčí?
  CDS)Dark_Caleb: Ano, řekl bych, že CZE W3 scéna není tak kvalitní jako BW, vévodí ji jeden člověk, který vyhrává co se dá, jelikož hrál dřív BW a princip je úplně stejný, tak to pro něj není ani žádný problém.

  Unrealik: Poměrně hodně dlouhou dobu jsi byl neklanovým hráčem, ale teď jsi řadu měsíců u CDS, čím to je, že ses odhodlal k nim vstoupit?
  CDS)Dark_Caleb: Byla to dobrá parta a nabídli mi na tu dobu dobré podmínky.

  Unrealik: Závěrem pojďme k letošním českým soutěžím. Účastnil jsi se World Cyber Games 2004 kvalifikace (5.-6. místo), ostravského Mistrovství České republiky v elektronických sportech (1. místo) i Mistrovství na Invexu (3. místo). Která akce se Ti nejvíce líbila (pokud se ti tedy nějaká líbila, podle toho, cos psal, se zdá, že ani ne:)?
  CDS)Dark_Caleb: WCG kvalifikace a ostravské mistrovství, Invex byl podle mě absolutní propadák. Vytvořili podium, na kterém se nedalo hrát, ať už proto, že po něm někdo běhal nebo kvůli hlasité muzice. Prostě se celé chvělo, brněly mě z něj nohy a monitor mi házel ze strany na stranu +/- 3cm. Nehledě na to, že ceny byly průměrné, né-li podprůměrné. Od MČR jsem očekával daleko víc jak od sebe, tak od organizátorů. Jedna ze super akcí byla taky PGCH 2k4.

  Unrealik: Chceš něco říci závěrem?
  CDS)Dark_Caleb: Moc mi chybíš, Jolanko:o).

  Unrealik: Díky za rozhovor a hodně štěstí na dalších soutěžích.

 • Autor:
  • Nejčtenější

  Generuje obrázky do hry pomocí AI, za 10 hodin práce vydělá 350 tisíc

  Tvůrci virtuálních kartiček Champions of Otherworldly Magic přiznávají, že vizuální podobu jejich...

  Nejlepší česká hra dekády se vrací. Kingdom Come 2 vyjde ještě letos

  Dlouhých šest let museli fanoušci ohromného českého hitu Kingdom Come: Deliverance čekat na...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Je Fallout nejlepší videoherní seriál? Recenzenti mají jasno

  Sci-fi seriál natočený podle populární série her Fallout sbírá v zahraničí skvělá hodnocení. Vypadá...

  Nezneužíváme děti, ale těm chudým dáváme možnost výdělku, tvrdí šéf Robloxu

  Ředitel společnosti Roblox Stefano Corazza se v nedávném rozhovoru pro magazín Eurogamer pustil na...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Čeští Warhorse slibují brzké oznámení nové hry. Co by to tak asi mohlo být?

  Více než šest let od vydání nejvýznamnější české hry posledních let Kingdom Come: Deliverance...

  Pátá sezona seriálového Zaklínače bude tou poslední slíbil Netflix

  Kvalitou upadající seriál Zaklínač od Netflixu dostane už jen dvě další sezony. Filmaři přislíbili,...

  Nejlepší česká hra dekády se vrací. Kingdom Come 2 vyjde ještě letos

  Dlouhých šest let museli fanoušci ohromného českého hitu Kingdom Come: Deliverance čekat na...

  Nezneužíváme děti, ale těm chudým dáváme možnost výdělku, tvrdí šéf Robloxu

  Ředitel společnosti Roblox Stefano Corazza se v nedávném rozhovoru pro magazín Eurogamer pustil na...

  Digitální láska. Kdo jsou nejzajímavější videoherní milenci

  Premium Láska je prý něco, po čem touží spousta z nás. A očividně není řeč jen o reálných osobách, ale...

  Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

  Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

  Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

  Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

  Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

  Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

  Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

  Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

  Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

  V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...