Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Týden na PH - nové pokračování Fuckstory

  12:00
Tento týden jsme vám představili zbývající hry ze soutěže BonusWeb Game Competition, z nichž nejzajímavější je adventura Tam a zpět. Třetího dílu se dočkala oblíbená textovka FuckStory, tentokrát z prostředí střední školy. Na své si přišli i fanoušci strategií a simíků.

Mezi šestnácti hrami pro tento týden jsme vám představili zbývající účastníky BonusWeb Game Competition, kteří se umístili ve středu výsledkové listiny. Příznivci strategií si jistě smlsnou na dvou povedených hrách: Freecraftu a předělávce Nether Earth, jejíž předchůdce je považován za vůbec prvního zástupce žánru strategií. Vhod jim jistě přijde i přehled českých budovatelských strategií. Pokud patříte spíše k vyznavačům 3D akcí, pak se podívejte na povedenou FPS Operation Enduring Pretzel, v níž budete muset vyčistit vládní budovu od teroristů. Hru vám přinášíme exkluzivně i s českým překladem. Zajímavým klonem The Sims jsou Eskimo Kisses, jen obyvatele města nahradili eskymáci. Posledním tipem je pokračováním legendární textovky Fuckstory. Tentokrát hlavní hrdina studuje na střední škole. V magazínu jste si mimo zmiňovaný přehled českých budovatelských strategií mohli přečíst profil týmu Enteron, který se proslavil především svými flashovými hrami. Luboš Havlíček vyzpovídal dva členy týmu Bearly Sane Developers, kteří vám rozhodně nebudou neznámí :-)

Freecraft FreeCraft - po všech stránkách povedená strategie
Strategických titulů v poslední době jen a jen přibývá, nicméně vytvořit dobrou freewarovou strategii je skoro natolik těžké, jako kvalitní volně šiřitelé RPG. Většině her chybí spád, technické kvality či minimálně poutavý námět a mnohé z nich nemají ani jedno. Najde se sice několik povedených, ovšem prakticky žádná z nich vám nevydrží na příliš dlouhou dobu (příkladem budiž několik českých strategií, které jsou sice českou špičkou, ovšem v porovnání se světovými velikány příliš neobstojí). Velice příjemným překvapením je FreeCraft, který je svěžím amatérským dílkem, jež vám poskytne zábavu na dlouhou dobu, navíc obalenou do velice přitažlivého kabátku. O tom, že se autoři tohoto dílka inspirovali u svých komerčních bratříčků, není ani nejmenší pochyb, nicméně nutno dodat, že si vzali jen skutečně to nejlepší, což mírně zjednodušili pro freeware potřeby.

Kane Kane – pistolník, který vstal z mrtvých
Kane je remake stejnojmenné hry z roku 1986. Tehdy se tento neohrožený pistolník objevil na mnoha platformách, PC verze však vychází ze hry na Amstrad CPC 464. Kopie je opravdu věrná, takže hra oplývá jak nízkým rozlišením, tak podivnými zvuky. Samozřejmě jakýmkoliv změnám se vyhnula i hratelnost. Ta mohla být v roce 1986 výborná, dnes však klesla k bodu mrazu. Pokud je nějaký důvod Kane hrát, pak je jím studium historie. O co že vlastně v té hře jde? O záchranu vlaku. Jak jinak než tou nejsložitější cestou. Pistolník nemůže jít ještě před odjezdem za strojvedoucím a varovat ho před přerušenou tratí. On totiž musí vše pořádně zašmodrchat a proto si celou hru rozdělí do čtyř částí. V první místo jakékoli užitečné činnosti loví supy! Ale to není to nejhorší. On si je totiž dává k obědu! Vaším úkolem je sestřelit lukem s deseti šípy co nejvíc supů.

FuckStory 3: Gimpl FuckStory 3: Gimpl - textovka a legenda v jednom
Ač se to může někomu zdát divné. Je to již více než dva roky, co se na světě objevil první díl textové hry FuckStory. Během několika měsíců se stala jednou z nejrozšířenějších textovek u nás i na Slovensku a fanoušci si žádali po autorovi vytvoření pokračování, které později také s podobným úspěchem jako první díl vyšlo. Dnes mám tu čest představit vám, po řadu měsíců vyvíjenou a dlouho očekávanou, Fuckstory 3 se všemi jejími přednostmi i zápory. Ve Fuckstory 3: Gimpl (ta pravopisná chyba je v názvu hry schválně) se vžijete do role studenta Čeňka. Tento veselý mladík začal po řadě let strávených na základce navštěvovat střední školu - přesněji gymnázium fungující i na noční směny. Se školou není hlavní hrdina příliš veliký kamarád, jak víme z jedničky a z dvojky, a proto se snaží krátit si čas, který tam musí strávit, všemi dostupnými prostředky. 

Medvídek 3 – zachraňte medvědiciMedvídek 3
Všechny potíže začaly jednoho krásného rána. Sluníčko právě začalo nakukovat na mítinku, kde stála chaloupka medvídka a medvědice. Hřejivými prstíky se jalo trhat mlhu, která byla té noci neobvykle hustá. Obyvatelé chaloupky se o počasí momentálně nezajímali. Snídali totiž hamburgery, obvyklou to stravu zdejších medvědů. Medvědice právě vytahovala ze svého burgeru plátek mletého hovězího (nedávno si přečetla nějaký prapodivný článek v ještě podivnějším časopisu), když tu náhle se zatmělo a jako závanem ledového dechu se na oknech vytvořila námraza. „Cotocotocoto!?“ zapištěla vyděšeně medvědice tenorem. „Nevím, ale jdu si pro palici.“ odpověděl medvídek basem. Sotva však stačil sukovitý kus dřeva pozvednout, když se ledovým vichrem rozletěly dveře. A do místnosti vpluli dva duchové! Popadli medvědici, a hned s ní ven. I to se ví, že medvídek nemeškal a rozmáchl se palicí. Ale ouha, palice duchem proletěla, jako by byl duch. Medvídkovi nezbylo než smutně koukat, jak medvědice mizí v dáli.

 Operation Enduring Pretzel – pěkná FPSOperation Enduring Pretzel
Operation Enduring Pretzel je zajímavý FPS titul, který se nedávno dostal do spárů redakce Plných her. Na první pohled se jedná o vynikající, spektakulární střílečku, už na ten druhý ale začne cosi smrdět. Jak je to možné, že má jenom jeden jediný level? Ano, podobně jako v případě nedávno recenzovaného Twilight of the Gods se i zde jedná jen o propagační minigamesku určenou k většímu rozšíření technologie týmu Cyber Skunk Pictures. Tito vývojáři, vedeni Švýcarem D. Marfurtem, si vyrobili vlastní 3D engine ne nepodobný třeba enginu Cube a rádi by jej proslavili na amatérské a časem třeba i profesionální scéně. Inu: předpoklady pro to mají slušné, nakonec i Operation Enduring Pretzel vypadá úžasně a hraje se jen o malinko hůře. Ale dost už okecávání původu, přejděme k tomu důležitému, tedy jak to běhá a jak dobře to dovede zabavit nezaujatého pozorovatele.

 Hypnoid - ničitelem cihlových zdí
Hypnoid je jeden z dalších českých remaků klasického Arkanoidu. Opět v ní ovládáte pálku a opět usměrňujete pohyb míčku tak, aby jste zlikvidovali nepřeberné množství cihel tvořících zdi. Pro milovníky klasiky by to neměl být problém… Hlavním úkolem je nahrát, co nejvíce bodů, za každých 1000 bodů se projeví nějaký bonus a za každé 2000 vám přibude nový život. Po grafické a zvukové stránce je hra provedena dobře, tedy pokud vám nevadí VGA. Pokud vám takové rozlišení příliš nesedí, tak to budete muset nějak vydržet, ale teď už se nerozptylujte tímto článkem a nerušeně stahujte samotnou hru.

 Nether Earth – první RTS historie v novém kabátěNether Earth
Odpovědí na otázku, jaká že byla vůbec první realtimová strategie, většinou bývá: to je jasné, přece Duna 2. Pečlivější historikové nicméně v dobách ještě před touto klasikou od Westwood Studios najdou příklady prakticky čistého naplnění pravidel tohoto dnes tolik oblíbeného žánru. Vůbec nejstarší je podle všeho vynikající hra z osmibitového počítače ZX Spectrum, Nether Earth, v níž se střetávají hráčem a počítačem vytváření roboti. A protože novodobí nostalgičtí vývojáři se už chopili předělání mnohem slabších a méně oblíbených titulů, není divu, že se svého remaku ve zbrusu novém enginu a audiovizuálním kabátku dočkala i právě Nether Earth. Na svědomí jej mají zkušení autoři – a podle toho výsledek i vypadá. Precizní, zachovávající kouzlo originálu a unikátní prvky jeho herního systému, ale přitom důstojný kvalitativně dnešní volně šířitelné scény. Robotičtí bojovníci se po mnoha letech vracejí na monitory hráčů a jejich zbraně jsou zatraceně průrazné…

Superzávody Superzávody - dojedete jako první?
Možná že byste se hodně divili, ale i s takovým postarším trabantem se ještě dají jezdit závody, pochopitelně pouze proti stejně kvalitním vozidlům. Několik závodních okruhů okořeněných šptkou akce - to vše dohromady jsou Superzávody. Zpočátku máte otevřenou trať pouze jedinou, ovšem dosáhnete-li na ní umístění mezi třemi nejlepšími, otevře se vám mise další, bonusová, která vždy následuje (prodrat se na stupně vítězů však nebude mnohdy úplně nejjednodušší, neboť soupeři se vás snaží všemožně vytlačit z tratě). V této bonusové misi nebudou prozkoušeny pouze vaše řidičsSuperzávodyké schopnosti, nýbrž na vás čekají vcelku neobyčejné úkoly, jako je přejíždění místních vidláků, zabití Santa Clause a mnoho dalšího.

Eskimo Kisses Eskimo Kisses - dokonale roztomilý klon The Sims
The Sims – nejprodávanější hra všech dob, jejíž princip je jednoduchý a prostý jak facka. Není nijak ojedinělým faktem, že autoři freeware her čerpají náměty právě u svých úspěšných komerčních bratříčků – příkladem budiž výtečný Counter-Strike 2D. Bylo tedy jen otázkou času, kdy se někdo pokusí vytvořit kvalitní freewarovku na motivy The Sims, nicméně jak se zdá, blýská se všem fandům na lepší časy. Po výtečném českém Domácím Násilí přichází jako blesk z čistého nebe dokonale roztomilé přepracování Simsíků do volně šiřitelné podoby – Eskymo Kisses. Základní principy a kostra celého projektu zůstala nezměněna, pouze je obalena novými zajímavými nápady a působivou grafikou. Lidnaté město obývané „obyčejnými“ lidmi bylo vyměněno za poněkud chladivější severní pól, jež je domovem skupinky eskymáčků. Ačkoliv vám možná zprvu bude připadat, že vám téměř na nic jiného, než na pouhé obstarávání svých potřeb nezbývá ani trocha času, je zde ještě jedna hlavní složka celé hry, jíž jsou vztahy mezi jednotlivými obyvateli.

Renault Mégane Navigator Renault Mégane Navigator - 3D závodní jízda
Motosport je v dnešní době velmi rozšířený. Počínaje formulemi, přes DTM, NASCAR, WRC či rallye kategorie konče až pouličními závody tuningových fanatiků. Zkrátka a jednoduše automobily na všechny možné variace stále lákají obrovské množství svých fanoušků, sponzorů a jezdců. Nezkrotný řev motorů dostává do varu tisíce lidí na tribunách a nadupané káry okouzlí nejednu krásnou slečnu. Není proto divu, že se tento žánr promítl i do počítačových her. Na českém trhu najde každý nepřeberné množství auto-moto závodů, ale ne každý chce za hry platit. A od toho jsme tu my, a právě dnes vám nabízíme jednu pěkně zpracovanou variaci na rallye. Renault Mégane Navigator je pochopitelně reklamním počinem na objednávku této firmy za účelem propagace daného vozidla. To se v mnoha směrech promítne i ve hře. Renault Mégane Navigator A tak není divu, že jinak obyčejný Mégane ve verzi kombi se ve hře stává silně nadupanou károu, schopnou sportovních výkonů, ačkoliv na první pohled vypadá jako sériový vůz. Zkrátka a jednoduše automobil je dokonalý a to je to, co chtějí autoři hry říci trhu. Bohužel si žádné jiné auto vybrat nemůžete a tak se musíte spokojit s tímto kouskem.

Tam a zpět Tam a zpět - lepší než Horké léto?
Tam a zpět je oním příspěvkem do soutěže BonusWeb Game Competition, který dorazil jako úplně poslední, a to doslova a do písmene za minutu dvanáct – uzávěrka byla stanovena na půlnoc 30. 9. a e-mail s přihlašovacím formulářem a odkazem na download plné verze hry dorazil na příslušnou adresu přesně ve 23:59. To ovšem pro celkové hodnocení nehraje žádnou roli – Tam a zpět se nakonec ukázala jako precizně provedená adventura, jež rozhodně nejeví žádné známky nedodělanosti nebo chybovosti – snad jen je potřeba mít v systémové složce operačního systému soubor MSI32.OCX, který přímo se hrou distribuován není, ale na internetu se dá snadno splašit. Děj hry Tam a zpět se odehrává na jednom ostrově kdesi v rovníkových mořích, kde jsou prosluněné písečné pláže, ale i hluboká a divoká džungle plná jedovatých živočichů a krvelačných kanibalských domorodců. Hlavní hrdina se snaží dostat z tohoto civilizací nepříliš dotčeného ostrova pryč, to ale nebude vůbec snadný úkol. Hraní Tam a zpět se nese v tradičním stylu grafických point'n'click adventure, takže hráči prozkoumávají lokace, sbírají předměty, promlouvají s aktivními postavami a řeší různé logické puzzly.

Cadog Adventures Cadog Adventures – originální Mario klon
Klonů Super Maria, jenž poprvé zaútočil na hráčské peněženky už v roce 1981, se na internetu povalují stovky, ba možná i tisíce. Jen málokdo by si ale troufl nařknout jejich autory z hereze zvané originalita. Nejenže obvykle nejsou schopni nové prvky do klasického schématu přidat – ani to není žádoucí, vždyť přece nejde o nový zážitek, ale věrné převedení nedotknutelné předlohy. Ještě že se tu a tam najde i osvícenější vývojář. Třeba jako autor Cadog Adventures (mimochodem, malá zajímavost: hra byla vytvořena jako příspěvek na demopárty Assembly 2004 – vůbec největší akci svého druhu). Zdánlivě je všechno na svém místě a skutečně základní premisy mariovské platformové arkády zůstaly zachovány, přitom se ale výsledek hraje docela jinak – a podstatně lépe. Cadog Adventures jsou jedním z největších překvapení v žánru a zároveň skvělým titulem pro mladší a infantilnější hráče. Cadog Adventures představují v hlavní roli podivnou zmutovanou zvířecí míchanici, jež má ale i přesto stále nejblíže k psovi. Ano, to je Cadog, titulní hrdina, usměvavý fousatý zástupce domestikované fauny s vynikajícími skokanskými schopnostmi.

Marvoj Marvoj - variabilní bludišťovka
Marvoj je jedním z mnoha soutěžních příspěvků, jež byly hodnoceny v rámci prvního ročníku BonusWeb Game Competition, který byl kompletně vyroben za pomoci nizozemského zjednodušujícího nástroje Game Maker. Je to na něm vidět nejen z hlediska typického systému nahrávání a tvaru některých menu ve hře, ale i co se týče grafiky, neboť ve hře byly použity leckteré předdefinované sprity a 2D obrázky ze stránek s volně šířitelnými úseky grafiky, které už nalezly využití v řadě her předchozích. Cílem je vždy projít až na konec levelu a přitom se vyhnout kontaktu se všemi policisty a zmutovanými zrůdami (jejich původ není nijak vysvětlen). Přitom je ještě třeba sbírat cigarety, protože hlavní postava je na přísunu nikotinu závislá, a tak nezbývá, než čas od času ukojit její vášeň. Princip je to velmi prostý – a po pravdě řečeno, hlavní premisa budí trochu rozpaky. To hlavní postava nemá žádné kladné vlastnosti? Je to opravdu jen závislák na cigaretách, který utíká před spravedlností? Ani audiovizuální zpracování není zdaleka úchvatné – příjemný fakt, že se s jednotlivými levely mění prostředí, je nahrazen jeho celkovou nízkou kvalitou. Na druhou stranu, ozvučení je docela kvalitní.

Crazy Race Crazy Race: Road to BonusWeb - bizarní autodráha
Crazy Race: Road to BonusWeb byl jedním z projektů, který byl dokončován na poslední chvíli, aby stihl uzávěrku soutěže BonusWeb Game Competition. Je to na něm občas dosti poznat, nicméně i tak se jedná o vynikající trojrozměrný závodní produkt, který si zaslouží pozornost všech, kdo si v mládí (a koneckonců vlastně v libovolném věku) užívali s pokojovou autodráhou. Crazy Race: Road to BonusWeb nabízí dva herní módy – kariéru a samostatné závody, přičemž ve druhém jmenovaném jsou k mání jen ty tratě a vozy, jež hráč už vydobyl v prvním. Ostatně kariéra je i zábavnější – jedná se o sérii celkem dvanácti závodů, v nichž jsou před hráče stavěny různorodé výzvy. Na jednotlivých tratích, které jsou postaveny jako pořádně divoké autodráhy s loopingy a zatáčkami v dětských pokojích, sleduje počítač, jakou rychlostí hráč projíždí, zda se mu daří držet se před počítačovým oponentem, v jakém čase daný závod dokončí a též kolikrát se neudržel a vypadnul z předem daných kolejí.

Wild Girls Wild Girls - divoká děvčata na skákadlech
Divoké holky – upřímně, kolik čtenářů nalákal k přečtení tohoto článku už jen název dnes recenzované hry? Je jasné, že titul, kde se objevují zástupkyně něžného pohlaví, a to dokonce ve velkém počtu a v hlavní roli, táhne většinové mužské návštěvníky Plných her – a stejně tak zaujal i až na čestnou výjimku Alenky Varkočkové výlučně mužskou porotu soutěže BonusWeb Game Competition, jíž se titul Wild Girls od vývojáře jménem Jazzuo zúčastnil. Základní potenciál tedy byl na více než dobré úrovni – a je dáno spíše jen neschopností autora, že už ho víceméně nevyužil a z kvalitního námětu vytěžil jen mírně nadprůměrnou arkádu. Wild Girls představují nejen divoká děvčata, ale i poměrně originální princip hratelnosti, jenž autor sám popisuje jako naruby převráceného Super Maria a jemu podobné skákačky. Je to vlastně velmi výstižná charakteristika, protože zatímco ve zmiňovaných platformových arkádách jde zejména o to dostat se NAD protivníka a skokem na hlavu ukončit jeho působení na hrací ploše, tentokrát je klíčem k úspěchu skákat co nejméně a dostat se pod nohy soupeře.

Crazy Marbles Crazy Marbles - diamantová logika
Crazy Marbles jsou dalším z řady titulů, který se zúčastnil prvního ročníku soutěže BonusWeb Game Competition pro amatérské herní vývojáře. Jedná se o titul, který lze právem označit za vydařený logický rychlík se vcelku originálním námětem a slušnou hratelností. Základem všeho je postupné odhalování skrytého obrázku. Na něm jsou položeny červená a modrá kolečka, na něž hráč kliká a tím je odstraňuje. To se ale neděje jen tak náhodně (to by ostatně asi ani velká zábava nebyla), nýbrž podle klíče daného pravým horním rohem obrazovky. Tam se po každém tahu objevuje ikonka myši, a to buď s červeně zvýrazněným levým tlačítkem, nebo naopak modrým pravým. Podle toho hráč pozná, kterým tlačítkem a na jakou barvu má kliknout – pokud by to tak neudělal, hra se ukončí a zaznamená dosažené skóre.

Autor:
  • Nejčtenější

Generuje obrázky do hry pomocí AI, za 10 hodin práce vydělá 350 tisíc

Tvůrci virtuálních kartiček Champions of Otherworldly Magic přiznávají, že vizuální podobu jejich...

Je Fallout nejlepší videoherní seriál? Recenzenti mají jasno

Sci-fi seriál natočený podle populární série her Fallout sbírá v zahraničí skvělá hodnocení. Vypadá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejlepší česká hra dekády se vrací. Kingdom Come 2 vyjde ještě letos

Dlouhých šest let museli fanoušci ohromného českého hitu Kingdom Come: Deliverance čekat na...

Nezneužíváme děti, ale těm chudým dáváme možnost výdělku, tvrdí šéf Robloxu

Ředitel společnosti Roblox Stefano Corazza se v nedávném rozhovoru pro magazín Eurogamer pustil na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čeští Warhorse slibují brzké oznámení nové hry. Co by to tak asi mohlo být?

Více než šest let od vydání nejvýznamnější české hry posledních let Kingdom Come: Deliverance...

Nejlepší česká hra dekády se vrací. Kingdom Come 2 vyjde ještě letos

Dlouhých šest let museli fanoušci ohromného českého hitu Kingdom Come: Deliverance čekat na...

Nezneužíváme děti, ale těm chudým dáváme možnost výdělku, tvrdí šéf Robloxu

Ředitel společnosti Roblox Stefano Corazza se v nedávném rozhovoru pro magazín Eurogamer pustil na...

Digitální láska. Kdo jsou nejzajímavější videoherní milenci

Premium Láska je prý něco, po čem touží spousta z nás. A očividně není řeč jen o reálných osobách, ale...

Vrací se Rayman, ale zase ne tak, jak bychom si přáli

Série Rayman patří k těm nejlepším hopsačkám vůbec, nový díl je ovšem v nedohlednu. Letos se chystá...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...