Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. února 2024 Dorota

Online světy: jak hrát vlastní roli

  12:00aktualizováno  17. února 7:31
Online hry jsou hrou na hrdiny. Ze studentů, účetních, manažerů a mamin od rodin se stávají bojovníci, rebelové, draci, řemeslníci, lapkové či mniši. Schopnost vtělit se do své postavy není vrozená, ale dá se naučit. A základní vodítka najdete v dnešním článku.

Termín MMORPG, kterým angličtina označuje online hry znamená Massive Multiplayer RolePlaying Game. Ve volném překladu tedy online hry na hrdiny pro velké množství hráčů. Slovo roleplay, které refinuje celý žánr, znamená doslova "hrát (svou) roli". Online hry dnes, narozdíl od časů MUDů a papírových her na hrdiny, připomínají často jen akční hry doplněné o komunikační prostředky někde na úrovni Xchatu. To je dáno tím, že žánr původně určený zaníceným fanouškům fantasy a sci-fi literatury, nabídly herní společnosti v lákavém grafickém kabátku, který nalákal spoustu líných lidí bez fantasie. Z toho důvodu vznikají ve většině her specializované servery zaměřené na roleplaying. Ale i tam, kde takové servery nejsou, je hraní své role zdrojem mnohem větší radosti ze hry, zvláště když se dostanete do komunity podobně smýšlejících a hrajících lidí. A takoví jsou opravdu všude.

Základní pravidlo
Vysvětlit, co je a co není roleplaying je poměrně obtížné. Existuje milion způsobů, jak hrát svou roli. Řemeslník v Ultimě Online, který popírá existenci draků, zombií a kostlivců, protože žádnou takovou obludu neviděl? To je přece správně, i když vás jako hráče může k smrti rozčilovat a vaše postava, známý drakobijce, může takovému měšťánkovi provést nehezký žert a dovést ho přímo do dračí jeskyně. A přesto by mnoho lidí řeklo, hrajeme Ultimu, jsme ve fantasy světě a draci proto existují. Chyba. Základní pravidlo hry vlastní role je odlišovat to, co ví hráč a to, co ví postava. Postava proto může vědět, že draci jsou nebezpeční nebo že v dole najde kvalitní rudu, ale neví, že včera hrála Sparta se Slávií nebo že UPC blbne připojení do zahraničí. Postava si prostě žije vlastní život.

Kdo vlastně jste?
Už samotnou hru si budete vybírat podle toho, co je vám blízké, ať už je to čirá historie středověku, fantasy a pohádky nebo Cyberpunk a další příchutě Sci-Fi. Znalost literatury nebo filmů je docela dobrý základ. Pro úspěšný vstup do nové role v rámci nové hry je ale potřeba trochu víc. Nejprve je nutné prostudovat základní informace o hře, jaký je její příběh, jaké jsou podle příběhu vztahy mezi obyvateli dané země či planety/vesmíru, kdo je společným nepřítelem a podobné věci. Hrát Hurvínka, který spadl z Marsu do prostředí EverQuestu, není nejlepší nápad. K nováčkům jsou lidé samozřejmě shovívaví, ale neznalost základních informací o světě, do kterého jste se rozhodli vstoupit, není snadno omluvitelná. Příběh online her je ovlivňován hráči, informace o událostech ve hře většinou najdete přímo na webových stránkách hry nebo ve vyhrazeném prostoru diskusního fóra.

Po nastudování informací o hře můžete přejít k přemýšlení o postavení, které byste chtěli zaujmout. Většina her dává na výběr z několika ras a povolání, které svým způsobem definují postavu a usnadňují začátky v novém těle. Každý přeci ví, že trpaslíci a elfové se nemají rádi nebo že bojovník byl ve středověku víc než kupčík, ale k mistru kováři se přece jen choval s určitou úctou. Ale i přesto může být každá postava originální a svá. Pro pochopení postavy, kterou chcete hrát, je nejjednodušší odpovědět sami sobě na několik otázek. Když poznáte svou postavu, můžete třeba zkusit sepsat vlastní příběh o ní. Na co se ptát?

Z jaké rodiny pochází vaše postava?
Jak se vaše postava chová? Je drzá, milá, přihlouplá, chytrá?
Jaké je? Dobrá? Potměšilá? Zlá? Samotářská nebo společenská?
Co chce dokázat, získat ze života?
Co vaši postavu baví? Chodí ráda na ryby? Vyřezává si ze dřeva? Kouří dýmku? Je na ženské?
Co vaši postavu štve, co jí vadí? Mokré boty, spaní na tvrdém, vybité baterie v laseru? Vtípky o velkých uších?
Co ráda jí, pije?
Věří v nějakého boha či bohyni uctívané v dané hře?
Co si myslí o cizích rasách, cizincích, společenském uspořádání?
Má vaše postava nějaký specifický rys? Jizvu? Zadrhávání? Kulhá? Má obrovské svaly?

Otázek a odpovědí je vždycky dost. Ale není nutné vždycky nalinkovat všechno dopředu. Postava se stejně jako vy může s časem vyvíjet a měnit. Ono také jde těžko hrát mocného a bohatého rytíře, když na sobě máte jen hadry a v ruce zrezlou kudlu. Většina hráčů promítá do své postavy sebe, což je pochopitelné a vytváření postavy to usnadňuje. Navíc jen málokdo dokáže dobře hrát zlého mága, když nedokáže ublížit ani kuřeti, a sobecký arogantní idiot těžko zahraje vlídného a moudrého léčitele.

Ve světě nejste sami
Najít si místo ve světě chvíli trvá, ale interakci s ostatními se ve většině online her nevyhnete, a není důvod, proč byste se jí vyhýbat měli. Komunikace s ostatními potom probíhá na dvojí úrovni. První z nich je ta hlavní, která se týká postavy a je označována zkratkou IC (in character – v postavě). IC hovoří postava k ostatním postavám, mohou se domlouvat na obchodech, na společném lovu, trestné výpravě nebo se spolu mohou opít do němoty. Druhou úrovní je rozhovor hráčů mezi sebou neboli OOC (out of character – mimo postavu). Hráči se spolu domlouvají na společné hře zítra odpoledne, mohou komentovat výkon svého počítače nebo kvalitu připojení, nebo se koneckonců bavit i o holkách a klucích. Obě úrovně komunikace mají ve většině her vyhrazené místo neboli kanál. Většinou to funguje tak, že většina veřejných kanálů, takových, které mohou vidět ostatní, jsou využívány pro IC mluvu (hovoříme o čistě RP serverech), kdežto OOC má vyhrazený jeden veřejný kanál a samozřejmě nikdo nemonitoruje komunikaci privátní. Jak mluvit či nemluvit ústy své postavy je těžké říct. Spousta lidí si myslí, že vrcholem hraní své role je navzájem si vykat a "pánovat". Není tomu tak. Z lingvistického hlediska je vykání v rádoby středověké češtině nesmyslem a pán byl jen ten, kdo vlastnil kus země a měl poddané. Používání archaické češtiny je příjemné, ale spíš jako osvěžení, specialitka. Hráči Sci-fi onlinovek takové problémy nemají. Stejné je to i v angličtině. Část hráčů si myslí, že angličtina Williama Shakespeara se všemi těmi "Thee" a "Thou" je jediným správným prostředkem pro IC komunikaci. Takových fanatiků naštěstí není moc. Pokud by vás něco podobného potkalo, můžete se jim IC vysmát, že jsou zkostnatělí a nabubřelí, že takhle mluvil váš dědeček, když se opil a vyprávěl o slavných bitvách.

Láska a RP
Specifickou kapitolou komunikace v online hrách jsou vztahy navázané mezi jednotlivými postavami. Mít dolar za každou lásku, která začala mezi hráči, nemusel bych už do smrti napsat ani písmenko. S city se prostě hraje špatně. Těžko oddělit zamilovanost postavy do milé postavy opačného pohlaví od svého vztahu k té úžasné bytosti, která tu druhou postavu hraje. I online hry slouží jako seznamka, ale virtuální povaha takových vztahů s sebou nese velká rizika. Ve hře protějšek nevidíte a vnímáte z něj pouze to, co chcete. I přesto, že je jen málo hezčích věcí, než povedená svatba ve hře, někdy je jistější hrát postavu, jejíž rasa je bezpohlavní.

Pokud máte vlastní názor na hru vlastní role, podělte se o něj s ostatními v diskusi. V diskusi se také můžete ptát na to, co vás zajímá a radit, co máme připravit na příště. A pokud při tvorbě své postavy vytvoříte zajímavý příběh, pošlete nám ho.

Autor:
  • Nejčtenější

Dvanáct let stavěl fantaskní svět v Minecraftu, výsledek bere dech

Od té doby, co si hráč vystupující pod přezdívkou Linard pořídil hru Minecraft, buduje komplexní...

Nadšenec remasteruje přes 30 let starou herní Dunu z Amigy

Talentovaný fanoušek sci-fi Duna se nezištně pokouší zrestaurovat legendární herní adaptaci z roku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejoceňovanější hra všech dob brzy dostane přídavek. Podívejte se na ukázku

Dva roky od vydání mimořádně úspěšné „soulsovky“ Elden Ring poodhalili vývojáři detaily o chystaném...

Kde jsou mé peníze, ptá se potetovaný podivín autorů hry Grand Theft Auto 6

Američan Lawrence Patrick Sullivan, známý kvůli svému výraznému tetování na obličeji jako Floridský...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

90 %

RECENZE: Mysteriózní Pacific Drive je nečekané překvapení pro fajnšmekry

Na naší Zemi existují místa, která jako by popírala zákony fyziky. Auta jedou sama do kopce, voda...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Autorovi oblíbené herní adaptace vadí, že Indiana Jones bojuje jen s nácky

Hal Barwood, autor podle mnohých nejlepší adventury všech dob Indiana Jones and the Fate of...

Nadšenec remasteruje přes 30 let starou herní Dunu z Amigy

Talentovaný fanoušek sci-fi Duna se nezištně pokouší zrestaurovat legendární herní adaptaci z roku...

Je to hlavní přednost. Prohlédněte si parádní grafiku v nové hře na přežití

Žánr survival her je v poslední době opravdu hodně populární. Nightingale z tohoto trendu jasně...

Brýle na virtuální realitu od playstationu by mohly fungovat i na PC

Virtuální brýle PS VR2 jsou sice působivý kousek hardware, jeho majitelé bohužel nemajík dispozici...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...