Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. června 2023 Iveta, Slavoj

Na slovíčko... s mjr. ing. Jiřím Dastychem

  12:00aktualizováno  20. listopadu 1:23
V rámci našeho speciálu o pirátském software jsme požádali o rozhovor k rozebíranému tématu i majora ing. Jiřího Dastycha, vedoucího skupiny informační kriminality na ředitelství služby kriminální policie při Policejním prezidiu v Praze. Zajímá-li vás tedy výše trestů pro piráty a uživatele nelegálního software či další důležitá fakta, neváhejte a čtěte

Při vyslovení jména Dastych přeběhne téměř každému zkušenějšímu uživateli počítače, který nepoužívá výhradně legální software, mráz po zádech. Díky několika úspěšným zátahům proti počítačovým pirátům se totiž tento policista dostal během několika let služby do podvědomí desítek tisíců lidí v České republice. Jeho celé jméno je Jiří Dastych, může používat titul "ing." - tedy inženýr, díky svým pracovním úspěchům byl povýšen do hodnosti majora a v současné době je vedoucím skupiny informační kriminality na ředitelství služby kriminální policie při Policejním prezidiu v Praze.

Jak už jsem uvedl výše, mjr. Ing. Jiří Dastych je pro mnohé lidi pojmem či noční můrou, jako člověka si jej však dokáže představit málokdo. Proto než jsme začali klást otázky týkající se námi tento týden rozebíraného tématu - počítačového pirátství, požádali jsme jej, aby se našim čtenářům trošičku představil.

Mjr. ing. Jiří Dastych

Kolik je vám let?
Je mi 35 let.

Jaké máte zkušenosti s počítači, jak jste se dostal k tomu, co děláte?
Zkušenosti s počítači mám od vysoké školy. A pokud jde o to, co dělám, dostal jsem se k tomu jako obvykle čirou náhodou. Nikdy jsem si nemyslel, že tohle bude moje práce, ale v žádném případě si na ni nestěžuji, naopak, říkám si, o to lépe že dělám to, co dělám.

Hrál jste někdy hry? Pokud ano, vzpomínáte si, jaká byla vaše první hra, v kolika letech jste ji hrál a na jaké herní platformě?
Na první hru si vzpomínám velmi dobře. Byl to Manic Miner na MPD 85. Bylo to super, dokonce to i běhalo :-).

Hrajete počítačové hry i dnes?
V současnosti si čas od času zahraji nějakou strategii - naposledy to byla Alfa Centauri.

Máte rodinu, děti či alespoň přítelkyni? Co říkají na vaši práci a vaši proslulost v IT kruzích?
Pochopitelně, žiju jako každý normální člověk. Mám ženu a dvě dcery. A co říkají? Něříkají nic, protože jsou absolutně mimo IT.

O představování však tento rozhovor být neměl, přistoupili jsme tedy k námi rozebíranému tématu a první otázce: jaké zkušenosti s pirátským software máte vy osobně?
Před mnoha lety jsem, stejně jako spousta dalších, nevěděl téměř nic o autorských právech a jejich ochraně. Proto i vím, že se řada lidí spíše řídí jakýmisi pravidly omezeného desatera přikázání, a zákon téměř nezná. I z tohoto důvodu se snažíme dostat do povědomí občanů co nejvíce informací, aby když už porušují zákon, tak to dělali alespoň vědomě.

Máte přehled či hrubý odhad o tom, kolik pirátských kopií her, případně software celkově, se u nás vyskytuje?
Vůbec ne.

V případě dopadení a prokázání viny - bude se nějakým způsobem lišit trest člověka, který se živí vypalováním počítačových her a nelegálního software a trest běžného hráče, který hry nepřepaluje, ale zakoupil si a má doma deset nelegálně zakoupených (od "kamaráda warezáka") softwarových produktů?
To se dá těžko říci. Na prvním místě je škoda/zisk, který měl pachatel z trestné činnosti a podle toho bude posuzována jeho vina. Nakonec ovšem vždy záleží na soudu, který rozhodne.

Jaké jsou tedy konkrétní tresty pro lidi, kteří mají doma jedno či dvě přepálené CD a pro piráty, kteří se vypalováním živí či provozují nějaký warezový server?
Rozdíl není dán počtem CD nebo provozováním nějaké služby, ale škodou nebo vlastním obohacením. Hranice je na 200 tisících Kč, do této částky příjem/škoda je to až dva roky, nad tuto částku šest měsíců až pět let.

Jak by se podle vás řešil případ, kdyby osoba, u níž by softwarová policie provedla domovní prohlídku, měla obsah všech CD šifrovaný pomocí PGP disku. Každý ví, že data šifrovaná pomocí PGP (algoritmu jím používaných) není možno bez soukromého klíce príjemce (a jeho správného hesla) dešifrovat. Je možno donutit osobu (soudem) aby si "vzpomněla" na klíc a dešifrovala tato data?
K ničemu podobnému nelze nikoho donutit, policie si musí počínat tak, aby důkazy získala jiným způsobem. Upřímně, je řada legálních způsobů získání těchto kódů, aniž by se muselo zacházet do extrémů.

Jak je to v případě linkování na nelegální software? Zde se názorové proudy lidé liší - jedni se domnívají, že i odkazování na nelegální software, který není umístěn na zmíněném serveru, je trestné, jiní tvrdí pravý opak.
V současnosti řešíme i tento problém, a snažíme se prokázat, že se jedná o pomoc k trestnému činu, která je také sama o sobě trestná.

Kolik warezových serverů či "velkopalíren" (lidí nabízejících vypalování počítačových her ve velkém pomocí inzerátů) již softwarová policie v České republice "zlikvidovala"?
Jde řádově o desítky.

"Jdete" vůbec nějakým způsobem po pirátech nabízejících nelegální software prostřednictvím inzerátů v novinách či na internetu?
Samozřejmě a velmi ostře. Doslova mohu říci, že je to náš cíl číslo jedna.

Jak je to s počítačovými hernami? Je jejich provoz v souladu se zákonem? Za jakých podmínek je možné tyto herny provozovat?
Podle nás je v souladu se zákonem jen tehdy, kdy má provozovatel herny uzavřenu smlouvu s autorem, nebo jeho zástupcem na našem území, o tomto užívání počítačového programu. Jinak je to pochopitelně protizákonné.

Kolik lidí má v současné době softwarová policie a jaké jsou jejich znalosti, tzn. jde o specialisty ve svém oboru, nebo "všichni dělají všechno"? A jaké je hardwarové vybavení softwarové policie?
Softwarová policie sama o sobě neexistuje. Pracuje tu několik lidí, kteří jsou specialisty na softwarové pirátství, a další policisté jsou na úrovni krajů a okresů.
Hardwarové vybavení našeho pracoviště je nadprůměrné.

Co všechno může podle vás vést ke snížení počtu pirátských verzí v České republice?
Na prvním místě respektování zákona - co se nesmí to se nesmí a hotovo. Na druhém místě zvýšení reálných příjmů obyvatelstva.

Děkuji za rozhovor.

Autor:
Témata: software
  • Nejčtenější

Nejlepší Diablo vůbec? První recenze na Diablo 4 nešetří nadšením

Akční hra na hrdiny Diablo 4 se vrací k temným kořenům a alespoň částečně napravuje pošramocenou reputaci kdysi téměř...

Reklama na Duke Nukema vyrobená umělou inteligencí vzbudila posměch i hněv

Vydání kolekce starých dílů série stříleček o Duke Nukemovi na kapesní konzoli Evercade vzbudilo větší ohlasy, než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v červnu

V červnu se utkáme se samotným peklem, postavíme si vlastní zábavní park, pokusíme se utéct ze zdánlivě opuštěného...

RECENZE: Diablo 4 je temné, krvavé a zatraceně zábavné. Zatím

Akční hra na hrdiny Diablo 4 se v mnoha ohledech vrací ke kořenům. Namísto zbytečných experimentů sází na léta...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejsmutnější herní trailer všech dob byl inspirován skutečným příběhem

Japonská společnost Nintendo láká na svůj aktuální hit The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom nebývale depresivní...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Zabiják v pláštěnce, sadista i plyšák. Kdo jsou nejhorší vrazi z videoher

Premium Vraždí rádi, vraždí brutálně a vraždí sériově. Navíc vystrašili i ty otrlejší z nás. Řeč je o nejděsivějších sériových...

Vibrátor i motorová pila. Našli jsme opravdu bizarní herní příslušenství

Ve videoherní historii už se objevila celá řada příslušenství, nad kterým zůstává rozum stát. Připomeňme si ty největší...

Glum dopadl příšerně, remake Prince je na začátku a Sony chystá handheld

Herní týden: Příběh Gluma v The Lord of the Rings: Gollum je jedna z nejhůře hodnocených letošních her. Nešťastný...

Konzolové války se teď vedou na Twitteru o lajky

Příznivci herních konzolí od Sony a Microsoftu se umí pohádat úplně o cokoli. Poslední boj zuří na úplné trivialitě:...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...