Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Intel 875P: nejvýkonnější čipset pro P4

  12:00
Tak jsme se dočkali: Intel v praxi potvrdil, že jeho odluka od společnosti Rambus a orientace na paměti DDR je definitivní. Čipset 875P je moderním kouskem hardwaru, který nasazuje laťku příjemně vysoko.

Intel nám nakonec dá to, co chceme...
Časy se mění a Intel s nimi. Před pár roky jsem na stránkách BonusWebu psal o Intelu, který chtěl spolu s firmou Rambus odsoudit paměti typu (DDR) SDRAM do slabších počítačů a budoucnost viděl zcela v pamětech RDRAM. Za nějakou dobu ale Intel pochopil, že firma Rambus se začíná nebezpečně podobat černému Petru, a další setrvávání v blízkých vztazích s ní by nebylo příliš prospěšné. Dnes mám tedy tu čest vám představit čipset 875P (kódový název Canterwood), který je určen pro paměti DDR, a přejímá konečně od letitého 850/850E žezlo intelovské „jedničky“. Jak uvidíte dále, nabízí toho nového skutečně hodně.

Dvojkanálový řadič DDR, 800MHz FSB, DDR400... – den splněných přání
875P přináší na péčtyřkovskou platformu to, co si mohou uživatelé procesorů AMD koupit už od dob prvního čipsetu nForce: dvojkanálový řadič paměti DDR. Má-li ovšem 875 běžet ve dvojkanálovém režimu, musejí být splněny poměrně restriktivní požadavky: (a) moduly DIMM musejí být instalovány v párech (tedy pouze 2 nebo 4), (b) každý z modulů v daném páru musí mít stejnou paměťovou kapacitu, (c) všechny moduly musí používat čipy se stejnou paměťovou kapacitou (128 Mb, 256 Mb apod.), (d) každý modul musí používat stejnou šířku sběrnice DRAM (x8 nebo x16) a (e) všechny moduly musejí být buď jednostranné nebo dvoustranné (nelze míchat). Pokud bude kterékoli z výše uvedených pravidel porušeno, má se podle specifikací Intelu základní deska přepnout do jednokanálového režimu. Otázkou je, zda se budou výrobci motherboardů těmito specifikacemi beze zbytku řídit, nebo se dočkáme určitých benevolencí. Přihlédneme-li k faktu, že naprostá většina zájemců o maximální výkon si pořídí desku s 875P rovnou se dvěma totožnými paměťovými moduly, nejsou opatrnické požadavky Intelu zas tak iritující. Konečně: je dvojkanálový režim hoden pozornosti? Testy ukazují, že poskytuje oproti jednokanálovému režimu přírůstek výkonu v rozmezí asi 0 – 15 %.

Dalším potěšujícím (a pro paměťový průmysl i stabilizačním) faktorem je oficiální podpora standardu DDR400. Díky konsensu Intelu s organizací JEDEC se tedy skutečně dočkáme masového nasazení pamětí DDR400 s jasně definovanými parametry. Asi nejhalasněji se u čipsetu 875P ovšem proklamuje 800MHz systémová sběrnice (FSB). Oproti dosud nejrychlejší, 533MHz sběrnici, přináší 800MHz FSB podle typu aplikace/hry přírůstek výkonu v rozmezí 0 – 12 %. Samozřejmostí, byť dosud Intelem v jeho výrobcích opomíjenou, je podpora AGP 8x.

V souvislosti se systémovou sběrnicí je nutné se zmínit o tom, že čipset 875P nepodporuje starší Pentia 4/Celerony se 400MHz FSB; tuto podporu přinese až čipset 865 (Springdale), který se objeví kolem poloviny letošního roku. 865 bude levnější verzí 875P – ačkoli bude obsahovat principiálně stejnou sadu funkcí, jeho řadič paměti nebude disponovat tím, co Intel nazývá Performance Acceleration Technology (PAT). Za tímto věru nepříliš nenápaditým názvem se zřejmě skrývá jen jistá forma přetaktování některých obvodů řadiče, která vede k nevelké úspoře cyklů při přístupu do paměti. Intel zde zavedl u paměťových řadičů postup, který je analogií procedury známé z výroby procesorů založených na stejném jádře: testování „výrobně totožných“ produktů a jejich následné rozdělování do skupin podle výsledků. Při testování se určí, které z řadičů jsou vhodné pro PAT, a ty pak poputují do čipsetů 875P – ostatní se stanou součástí čipsetů 865.

Zaklínadlem milovníků rychlého lokálního propojení je gigabitový Ethernet – 875P disponuje příslušným řadičem a nasazuje ho v konjunkci se sběrnicí Communications Streaming Architecture (CSA), která překonává rychlostní omezení sběrnice PCI (to se uplatní, pokud bychom měli řadič v klasické „neintegrované“ PCI podobě). CSA poskytuje v podstatě dvě gigabitové linky (jednu pro tok dat dovnitř, jednu pro tok ven), zatímco sběrnice PCI poskytuje „jen“ jeden gigabit, o který se musí oba toky nějak rozdělit.

Nový southbridge ICH5/ICH5R – 8x USB 2.0, Serial ATA a RAID
Možnost současně připojit osm USB zařízení musí postačovat každému normálnímu člověku; Intel zvedl podporu v čipsetu 875P na tuto hodnotu a dál už přidávat nehodlá. Integrovaný řadič rozhraní Serial ATA je ovšem daleko zajímavější, mj. i proto, že takto nezatěžuje sběrnici PCI. Pokud si pořídíte motherboard se southbridgem ICH5R, dostanete navíc řadič RAID 0 a RAID 1 (RAID 1 dosud není ovladači podporován).

Rambus mává šátečkem, DDR se usazuje na špičce, Intel potvrzuje směr
Vzhledem k přenosovým parametrům současných pamětí RDRAM a DDR nemůžeme očekávat, že by čipset 875P přeskočil 850/850E o nějaký výrazný kus – charakterizuje to i níže umístěný graf. Důležitost 875P spočívá spíš v široké podpoře aktuálních standardů a v tom, že jasně ukazuje stávající směřování Intelu. Už žádné drastické pokusy přesvědčit zbytek světa o své pochybné pravdě: hora (zákazníci) nešla k Mohamedovi (Intel), nuže Mohamed pochopil, že se musí vydat k hoře.

i875

Zdroje: Tom's Hardware Guide, AnandTech, FiringSquad

Autor:
Témata: Intel, Testování
  • Nejčtenější

Vývojářům nešlo opravit chybu, tak z procházení zdmi udělali součást příběhu

Skoro třicet let stará střílečka The Terminator: Future Shock vstoupila do historie jako vůbec...

Bojíte se hororů? Skutečnost je často ještě divnější a děsivější

Věta „inspirováno skutečností“ se za léta nadužívání stala jen prázdnou marketingovou frází. Ne,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavný streamer byl šokován, když zjistil, kolik utratil za hry na Steamu

Populární streamer Felix Lengyel, známý fanouškům pod přezdívkou xQc, prozradil, kolik už utratil...

Hraní přeruší reklama na hamburger. Hráči si utahují z nenasytnosti EA

Zvýšení ceny velkých her je pořád málo. Vydavatelství Electronic Arts nyní zkouší přijít na to, jak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Shrot je česká kopírka Duny 2, ve které bojujeme o chmel. K dispozici je demo

Autor povedené retro střílečky Hrot ukázal svůj další projekt. Shrot bude real-time strategie ze...

Hráči se smějí novému portrétu Karla III., vypadá prý jak videoherní boss

Nový portrét krále Karla III., který namaloval namaloval britský portrétista Jonathan Yeo, se kvůli...

Nevíte, co s volným časem? Stáhněte si zdarma skvělý Dragon Age: Inquisition

Digitální obchod s hrami Epic Store si tento týden pro hráče připravil opravdu hodnotný dárek....

Grand Theft Auto 6 vyjde na podzim roku 2025

Vydavatel nejočekávanější hry posledních let upřesnil během prezentace hospodářských výsledků...

Černoch samuraj budí vášně

Ubisoft oficiálně potvrdil nový díl ze série Assassin’s Creed, který se bude odehrávat v Japonsku....

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...