Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

HW News: nVidia chystá nejrychlejší herní grafiku

Dvoujádrová GeForce GTX 590 přijde s doposud nevídaným výkonem * Efektivní počítačové zdroje GreenMax 450 až 750 Wattů * USB sluchátka pro hráče od ThermalTake

EVGA GeForce GTX 595

nVidia chystá nejrychlejší herní grafiku
Uplynulo jen několik dní od okamžiku, kdy nVidia oficiálně uvedla do obchodů novou GeForce GTX 560 Ti. Karta na architektuře Fermi s možností práce jádra až na 1000 MHz je opravdu zajímavá. Přesto již byla ohlášena další meta. nVidia totiž překvapila oficiálně potvrzenou informací o přípravách nové dvoujádrové grafické karty. Již teď si můžeme být jistí tím, že pro AMD bude představovat hrozivou konkurenci.

Že se v rámci série GeForce GTX 5xx objeví dvoujádrová grafická karta, se vědělo už dávno. Dlouhou dobu však nic nenasvědčovalo tomu, že by ji vydala samotná nVidia. S původním grafickým jádrem GF 100 se to zdálo nemožné a vlastní vizi dvoujádrové grafické karty nové generace tak čas od času představila světu jen některá ze společností, která karty postavené na jádrech nVidie přímo vyrábí.

EVGA GeForce GTX 595

Úplný konec minulého týdne však udělal v mnoha věcech jasno. Zástupce konkurenční AMD se objevil na veřejnosti se vzorkem hotové duální karty Radeon HD 6990, a tak musela nVidia jen pár dní poté přijít s nějakou reakcí. Jak se rychle ukázalo, na dvoujádrové kartě nVidie se již delší dobu pracuje a její dokončení je plánováno nejpozději do konce února. Hodně se také spekulovalo, na jakých konkrétních jádrech bude postavena. Volba je překvapivá, došlo totiž na jádro GF 110.

GeForce GTX 590 tak bude vlastně slepencem dvou GeForce GTX 580. Ty jsou již samy o sobě grafickými kartami s takřka revolučním výkonem. Neblaze proslulá je však spotřeba, která byla jedním z nejvážnějších důvodů, proč podobná duální karta u nVidie doposud nevznikla. Zatím není jasné, jakým způsobem si s ní nVidia poradila. Očekávat ale můžeme osazení druhého jádra nejspíše na úkor snížení pracovních frekvencí.

nVidia Technology

Pokud považujeme architekturu jádra GF110 z dnešního pohledu za velmi silnou, pak lze věřit, že GeForce GTX 590 nenajde v brzké době žádného přemožitele. Pokud se nestane něco nečekaného a nVidia nebude muset část jádra zablokovat, nalezneme na výsledné kartě 1024 shader procesorů.

GF110

K GeForce GTX 580 se neodmyslitelně váže na 40 nm výrobní technologii nezvykle robustní 324 bitová paměťová sběrnice. Ta v případě dvoujádrové karty může spravovat 3GB paměti. nVidia již naznačila, že této možnosti maximálně využije. Paměťové čipy pak jako obvykle budou typu GDDR5 s fyzickým taktem přes 1000 MHz.

Těšit se tudíž můžeme na vysoký výkon v grafice. Ten by mohla zkrotit jen vysoká spotřeba a vyzářené teplo. Lze tedy logicky očekávat, že karta bude pracovat s inteligentním podtaktováním podobně, jako je tomu u ostatních současných highendových karet. Na spotřebu karty je uvaleno přísné informační embargo a nVidia se zde rozhodně nebude omezovat nějakými závazky, jako to dělá AMD. Spotřeba tak zcela reálně může přesáhnout 300 Wattů.

EVGA GeForce GTX 595

I tak může mít nejvýkonnější herní grafická karta problémy s konkurencí. AMD sice nenabídne žádný model, který by GeForce GTX 590 přímo ohrozil, výsledná karta bude ale hodně drahá a to i pro otrlejší povahy. Všeobecně se uvažuje o ceně přes 1000 amerických dolarů. V obchodech tak bude její cena začínat v lepším případě těsně pod 20 tisíci korunami. K této sumě je třeba ještě započítat nutnou vyšší investici do počítačového zdroje. Je potvrzeno, že na PCB výsledné karty se objeví dvojice 8-pinových konektorů pro přídavné napájení.

Ve stejné době jako GeForce GTX 590 již bude k dispozici dvoujádrová karta Radeon HD 6990. Předběžně lze říci, že co do výkonu bude znatelně slabší. V porovnání s kartami, které se běžně osazují do herních počítačů, jde ale stále o extrémně výkonnou grafiku. Zde se s částkou 1000 dolarů počítá jako s prodejním maximem, kterého, doufejme, nebude dosaženo.


Efektivní počítačové zdroje GreenMax
Na našem trhu se v těchto dnech začíná prodávat nová řada zdrojů společnosti Gigabyte. Nese vcelku trefný název GreenMax, který napovídá, že Gigabyte se zaměřil na ekologii. Z uživatelského hlediska vlastně přináší především výhody. Těšit se můžeme na dostatek výkonu pro většinu herních počítačů a v rámci možností také na nízkou spotřebu. Na skvělé úrovni je kvalita zpracování.

Gigabyte GreenMax

Řada zdrojů GreenMax nebude začínat na příliš vysokých výkonech. Z těch nejlevnějších dostaneme maximálně 450 Wattů energie. Tento zdroj dokáže při optimálním vytížení pracovat s účinností až 87 procent. Není proto asi překvapením, že zdroj je označen certifikátem 80Plus Bronze. Podobně jsou na tom také další zdroje z této řady, která pokračuje přes modely s výkonem 550 Wattů, 650 Wattů k nejsilnějšímu zdroji s výkonem 750 Wattů.

V sérii GreenMax si tak může vybrat kdokoliv s herním počítačem vybaveným čtyřjádrovým procesorem a tyto zdroje postačí i na méně náročná zapojení grafických karet SLI a CrossFire. Pro dvoujádrové karty ať už minulé nebo budoucí je však doporučit nelze. Takových uživatelů je ale samozřejmě minimum. Dostupné jsou dva konektory pro přídavné napájení PCI Express.

Gigabyte GreenMax

Přestože je cena zdrojů ze série GreenMax vyšší než u průměru, modulární kabeláž bychom zde hledali marně. Kabely se tak alespoň nacházejí v textilním opletu. Podstata tkví někde zcela jinde a to v kvalitních součástkách. Za vše mluví to, že všechny kondenzátory použité ve zdrojích pocházejí z kvalitních japonských sérií. Zdroj má několik stupňů ochrany proti přetížení a to jak energetickému, tak tepelnému.

Z konstrukčního hlediska mají zdroje standardní rozměry s odvětráváním nasměrovaným do útrob skříně. Díky tomu bylo možné použít ventilátor s průměrem 12 cm, jež má inteligentně regulované otáčky podle aktuálního zatížení. V rámci série GreenMax má být montována tišší varianta ventilátoru.

Gigabyte GreenMax

Gigabyte nezveřejnil žádné doporučené ocenění svých zdrojů pro Evropu. Přesto se první kusy mají v ČR objevit co nevidět, což by mělo znamenat dostupnost již v době vydání článku. E-shopy na Slovensku pak uvádějí prodejní cenu modelu s výkonem 550 Wattů v přepočtu na 1500 Kč. U nás lze čekat ocenění obdobné.


USB sluchátka pro hráče od ThermalTake
Logo společnosti Thermaltake už dávno nepatří pouze na kvalitní počítačové zdroje a počítačové skříně. I v česku se stále častěji objevují z její produkce myši, klávesnice, headsety nebo herní podložky. Společnou vlastností těchto produktů je jednoznačné zaměření na hráče. Jinak tomu není ani tentokrát, kdy nám předkládá ThermalTake netradiční herní headset.

Zvuk

Už první pohled prozrazuje, že jde o vcelku masivní záležitost. Robustní koncepce sluchátek je uzavřená a to navzdory používání 40 mm reproduktorů. Značně rozměrný je taktéž držák mikrofonu. Lze tudíž logicky očekávat vyšší hmotnost, jejíž přesnou hodnotu v TT zatím neprozradili. Ke sluchátkům náleží také jednoduchý keypad, který je umístěn přímo na kabelu vedoucím do počítače.

Největší zvláštností je rozhodně způsob, jakým se headset připojuje k počítači. Klasické jack konektory zde nenajdeme a na jejich místě je USB konektor. Odtud vychází název, pod kterým se tato sluchátka budou vyskytovat na trhu – eSport Shock One USB. Toto řešení umožňuje, aby kvalita zvuku nezávisela na zvukové kartě, kterou je vybaven počítač. Konektor je přitom pozlacen.

ThermalTake eSport Shock One USB

Jelikož jsou zatím tato sluchátka pouze ve stádiu plánovaného uvedení, nelze si je naživo vyzkoušet. Uváděné parametry pak naznačují, že půjde spíše o lepší průměr, než o něco zcela převratného. Impedance sluchátek je 32 ohmů, přičemž pracují v klasickém rozsahu od 20 Hz do 20 kHz. Citlivost je udávána na přibližně na 110 dB.

ThermalTake eSport Shock One USB

Přijatelné vlastnosti lze očekávat i od mikrofonu. Zde je citlivost 45 dB. Podobně jako u konkurence, i Thermaltake nabízí software pro vyčištění hlasu. V praxi to funguje tak, že program rozezná při hraní rozeznají hlas od zvuků v pozadí, které budou potlačeny.

Zástupci společnosti ThermalTake zatím neprozradili, kdy budou nová sluchátka dostupná. Je potvrzeno, že Shock One USB se bude vyrábět v barevné kombinaci černé s červenou nebo černé s bílou. Reálně ke koupi v obchodech by měl být headset do poloviny února.


Zdroje: Dailytech, Digitimes, Digit-life, Gigabyte, HardwareInfo, nVidia, NordicHardware,TechPowerUp, ThermalTake, VR-Zone, Xbitlabs & ZD Net

Autor:
Témata: s-karta, software
  • Nejčtenější

Hogwarts Legacy už nikdo nehraje, posmívají se aktivisté. Není ovšem za co

Ani měsíc po vydání Hogwarts Legacy se v harrypotterovské herní komunitě neuklidnily hlasy zesměšňující a bojkotující...

Sen pokračuje, okrajová hra dvou bratrů se stále prodává po statisících

Dwarf Fortress je na první pohled ošklivá a extrémně obtížná hra, přesto se prodává jako teplé rohlíky. Po šestnácti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozůstalí oběti swattingu hráčů Call of Duty dostanou milionové odškodnění

Pět let starý incident, během něhož byl policejní zásahovou jednotkou zastřelen neozbrojený otec dvou dětí, byl u...

Americká policie zatkla muže, který nabádal k vraždě šerifa. V Minecraftu

Policie v americkém New Jersey zatkla osmatřicetiletého muže kvůli online výhrůžkám na adresu floridského šerifa, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Milujete sci-fi a fantasy? Tyto chystané filmy a seriály byste neměli minout

Premium Byly doby, kdy se člověk bál přiznat, že má rád sci-fi nebo fantasy, protože se vám pak „běžná populace“ vyhýbala,...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Milujete sci-fi a fantasy? Tyto chystané filmy a seriály byste neměli minout

Premium Byly doby, kdy se člověk bál přiznat, že má rád sci-fi nebo fantasy, protože se vám pak „běžná populace“ vyhýbala,...

Hrajete, nebo hráli jste Counter-Strike? A co říkáte na oznámení dvojky?

V souvislosti s oficiální oznámením pokračování kultovní střílečky Counter-Strike se ptáme, jak vzpomínáte na původní,...

KVÍZ: Kolik si toho pamatujete ze skvělého seriálu The Last of Us?

První sezona skvělého seriálu The Last of Us je minulostí a určitě nejsme sami, komu se po Joelovi a Ellie stýská....

Hogwarts Legacy už nikdo nehraje, posmívají se aktivisté. Není ovšem za co

Ani měsíc po vydání Hogwarts Legacy se v harrypotterovské herní komunitě neuklidnily hlasy zesměšňující a bojkotující...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...