Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

HW minutky: NVIDIA sází na IBM

  12:00
Po dlouho oddalovaném uvedení čipu GeForce FX a jeho ne zcela přesvědčivém výkonu se NVIDIA snaží vyvarovat příčin, které ji uvrhly do problémů. || Futuremark začal bojkotovat výsledky benchmarků dosažené s některými Detonatory.

NVIDIA sází na jistotu jménem IBM
Co stálo za zdržením GeForce FX a co do velké míry způsobilo, že karta vypadá tak, jak vypadá? Problémy NVIDIE s 0,13mikronovým výrobním procesem. Přesněji řečeno, byly to problémy, které měla s přechodem na tento proces Taiwan Semiconductor Manufacturing Company nebo TSMC, až do včerejška jediný partner NVIDIE pro výrobu grafických čipů. NVIDIA poznala, jak riskantní je sázet svůj osud na jednu firmu, a učinila krok, který vypadá velmi perspektivně: uzavřela dlouhodobou výrobní smlouvu se společností IBM. V tiskovém prohlášení se mluví o silné strategické alianci, která NVIDII zpřístupní moderní továrny a technologie IBM za účelem produkce čipů GeForce příští generace. Podle Dereka Pereze z NVIDIE jeho firma „potřebovala větší výrobní kapacitu a chtěla se vyvarovat nástrah, které s sebou nese spolupráce pouze s jedním výrobcem“.

Výrobu dle této smlouvy zahájí IBM v létě, a to ve své nejnovější továrně East Fishkill ve státě New York. Tato továrna sice disponuje všemi trumfy, které si IBM v poslední době nechala patentovat – zejména technologiemi měděných spojů, tranzistorů typu SOI (Silicon-on-Insulator), materiálů typu „Low-K“ a 300mm čipových plátků – ale NVIDIA tyto vymoženosti zatím ve svých čipech využívat nehodlá. Možná i proto, že pro ni má nadále vyrábět také TSMC, a to i ty nejmodernější čipy.

Doufejme, že bude nová aliance NVIDII ku prospěchu – nechceme přece ztratit hlavního konkurenta ATI, ne? :-) Z tiskového prohlášení jako by na mě trochu dýchala nadřazenost kolosu IBM udělujícího ohroženému trpaslíku jménem NVIDIA milostivé svolení využívat jeho výrobních kapacit. Snad je to ale jen můj dojem, a spolupráce s IBM se neodrazí v nadměrné ceně výsledných produktů.

Zdroje: CNET, NVIDIAFuturemark se snaží oplatit NVIDII driverovou potupu
Jak jsme vás nedávno informovali, NVIDIA není spokojena s podobou nového 3DMarku a zahájila proti jeho používání rozsáhlé mediální tažení. Softwarové oddělení NVIDIE dostalo evidentně za úkol demonstrovat nevhodnost 3DMarku03 pro tvorbu jakýchkoli kupních rozhodnutí a zhostilo se toho na výbornou. Speciálně optimalizované ovladače Detonator 42.67, 42.68 a 42.69 přiměly karty GeForce FX vydat v 3DMarku03 nereálně vysoký výkon, který zřetelně nekorespondoval s výkonem těchto karet v běžných hrách. To muselo Futuremark, tvůrce 3DMarku03, docela naštvat, protože obrana proti takovémuto útoku je poměrně těžká. Na odezvu jsme čekali až dosud.

3DMArk03

Futuremark tento týden ohlásil, že jeho webový systém umožňující publikovat benchmarkové výsledky bude až do odvolání ignorovat systémy, na nichž běží výše uvedené ovladače. Výsledky budou v takovémto případě uloženy do databáze, ale nebudou publikovány a zahrnovány do porovnávání. Výhodou Futuremarku je, že tyto optimalizované ovladače dosud neobdržely od Microsoftu certifikaci WHQL – Futuremark tedy nyní trvá na používání WHQL driverů a bezpochyby intervenuje u Microsoftu v neprospěch nových Detonatorů. Programátoři Futuremarku nyní zuřivě analyzují kód ovladačů, který měl za následek takový raketový skok 3DMarkového výkonu, ale ke konkrétním závěrům ještě evidentně nedospěli – zatím se jen opatrně vyjadřují ve smyslu, že to má zřejmě negativní vliv na kvalitu obrazu a renderingu.

Ačkoli poslední akt Futuremarku může na první pohled vypadat jako „konečně jsme našli, jak jim to aspoň nějak oplatit“, ve skutečnosti lze požadavek na to, aby se pro masové porovnávání používaly výhradně drivery s certifikací WHQL, jen schválit. Jsem zvědav, jak se celá věc bude dále vyvíjet, a co Futuremark zjistí analýzou kritizovaných ovladačů. Pokud se ovšem NVIDII podaří skloubit svou podezřelou metodu 3DMarkové optimalizace s certifikací WHQL (což je možná jedna z věcí, na které se v NVIDII momentálně pracuje), nastanou Futuremarku další nepříjemnosti.

Zdroj: Tom's Hardware Guide

Autor:
Témata: Microsoft
  • Nejčtenější

Vydělala miliony prodejem vody, ve které se koupala. PayPal je odmítal vyplatit

Streamerka Belle Delphine, která na internetu vystupuje i pod přezdívkou Gamer Girl, se před lety...

Změní mi to život, raduje se vývojář poté, co prodal 200 tisíc kopií své hry

Nezávislá strategie Rusty’s Retirement těží z velmi jednoduchých pravidel a minimálních nároků na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stahujte zdarma vynikající „fantasy Civilizaci“, čas máte jen do středy

Na Steamu je aktuálně zdarma vynikající tahová strategie Endless Legend. Hráči v ní mají za úkol...

Dohrál slavnou skákačku bez stisknutí tlačítka pro skok. Trvalo to 86 hodin

Po osmadvaceti letech od vydání a desítkách tisíc hodin marných pokusů se komunitě kolem legendární...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Poslední díl Farming Simulatoru prodal 6 milionů kopií, teď je k mání zdarma

Farming Simulator 22 je tím nejprodávanějším dílem v patnáctileté historii série, nyní si ho díky...

Blíží se smršť herních oznámení. Očekáváme Mafii 4 či nový Doom

Druhý červnový víkend bude ve znamení velkých herních novinek. Série konferencí v rámci duchovního...

Vyšel remake čtverečkového dungeonu Wizardry. Nic pro rozmazlené hráče

Po dvou letech v režimu předběžného přístupu konečně vyšel remake legendárního „dungeonu“ Wizardry:...

Parkurová hra vzala Steam útokem, hráči jsou nadšení

Žádné střílení ani boj, Rooftops & Alleys: The Parkour Game přináší jen parkur. A hráči jsou...

Pozůstalí školního masakru v Uvalde žalují vydavatele střílečky Call of Duty

Příbuzní obětí tragické střelby v texaském městě Uvalde, při kterém bylo zabito 19 studentů a dva...

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...