Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

HW minutky: IBM jede na Tchajwan

  12:00
Na trhu se můžeme setkat s  paměťovými moduly různé kvality. Organizace JEDEC by chtěla udělat pořádek zavedením certifikací. || IBM poté, co získala NVIDII, hodlá přetáhnout TSMC ještě další významné firmy – co takhle VIA?

Bude samotný JEDEC certifikovat paměťové moduly?
Někteří členové obecně uznávané standardizační organizace JEDEC usoudili, že na paměťovém trhu panuje chaos. Paměti produkuje více než 100 dodavatelů z celého světa, a někteří z nich se v ostré konkurenci snaží snížit výrobní náklady tím, že své paměti poněkud „očešou“ – často však na úkor kompatibility s oficiálním standardem, který definoval JEDEC. Prostý uživatel pak nemá prakticky žádnou možnost zjistit, zda jeho modul odpovídá deklarovaným specifikacím.

JEDEC nyní zkoumá možnost pověření nezávislé laboratoře přezkoumáváním modulů jednotlivých výrobců z tohoto hlediska a udělování certifikací. Certifikované moduly by pak měly nést logo JEDECu, aby si výrobci počítačů a koncoví zákazníci mohli být jisti, že daný výrobek odpovídá uznávaným standardům. Předsednictvo JEDECu bude o certifikačním projektu jednat na svém zasedání v květnu.

JEDEC

Názory na novou možnou strategii JEDECu nejsou jednoznačné. Je pravda, že největší výrobci počítačů a procesorové firmy mají vlastní laboratoře na pečlivé ověřování kvality paměťových modulů. Podle zástupců JEDECu sice tyto ověřovací programy fungují velmi dobře, nicméně dané firmy si vybírají pouze ty paměti, které chtějí se svými výrobky podporovat – nesnaží se otestovat velké množství běžně prodávaných součástek. JEDEC tedy nehodlá takovýmto firemním testům konkurovat, ale naopak je svým programem efektivně doplňovat.

Jako vždy je ovšem nezanedbatelnou otázka, kdo zmíněnou certifikaci zaplatí. Uvnitř JEDECu o tom ještě není jasno, ale pokud by větší část nákladů měla přistát na hlavách výrobců pamětí (jako že ano), mohli by se tito snažit celé bohulibé úsilí JEDECu bojkotovat – mnoho z nich má především starosti

Zdroj: Silicon StrategiesNVIDIA se od TSMC odklání, ATI své pozice na Tchajwanu naopak posiluje
Poté, co jsme vás informovali o strategické alianci NVIDIE s IBM, jejíž vznik můžeme směle přisoudit neblahým zkušenostem NVIDIE s náběhem 0,13mikronového výrobního procesu u jejího bývalého exkluzivního výrobního partnera TSMC, zareagovala firma ATI prohlášením, že ve srovnání s rokem 2002 hodlá letos „významně zvýšit“ objednávky na výrobu svých čipů u TSMC a další známé tchajwanské továrny, UMC. ATI nebude uzavírat žádné aliance s jinými výrobci jako je IBM.

Rozdíl mezi přístupem NVIDIE a ATI spočívá v tom, že NVIDIA chtěla naskočit do 0,13mikronové výroby velmi brzy, a TSMC nebylo relativně dlouho schopno splnit její požadavky. Nyní je už situace podstatně jiná a ATI zřejmě strategicky vyčkala, až TSMC svůj 0,13mikronový proces náležitě doladí. Proto si teď ATI bez nějakých veřejných stížností nechává vyrábět všechny své 0,13mikronové čipy (a většinu 0,15mikronových) v TSMC, přičemž menší část 0,15 čipů svěřuje do výroby UMC.

Čelný představitel ATI při nedávném interview připustil, že se k němu donesly zvěsti o stížnostech NVIDIE na 0,13mikronový proces TSMC. Podle něj však kvalita tohoto procesu v TSMC „není špatná“ a může být „stejně dobrá jako u ostatních hráčů“. Co se týče UMC, ATI hodlá v budoucnu uvažovat o výrobě svých 0,13mikronových čipů i v této továrně. 90nanometrová technologie nepřipadá pro ATI v úvahu až do roku 2004 – zřejmě si zde při průkopnické práci mají opět raději vylámat zuby jiní :-).

Z tchajwanských kuloárů ovšem včera přišla čerstvá novinka, která je více než zajímavá. Firma IBM vyslala na Tchajwan své zástupce, aby provedli náhlý útok na pozice TSMC a UMC přímo na jejich domácí půdě. Cílem je oslovit jejich dlouholeté významné zákazníky, totiž společnosti VIA a Realtek, a nabídnout jim velice výhodné cenové podmínky. Mluví se až o šoku, protože IBM nabízí výrobu svým 0,15mikronovým procesem za cenu, kterou TSMC účtuje za svůj 0,25mikronový proces! TSMC i UMC už údajně připravují marketingové protitahy v podobě snížení cen pro své klíčové partnery.

Zdroj: DigiTimes

Autor:
Témata: Dům roku
  • Nejčtenější

Co dělají simíci, když se nikdo nedívá? Pořádají sexuální orgie i fetují

Kdo nikdy v prvních simících neodstranil žebřík z bazénu, nechť první hodí kuličkou z myši. Moc...

Změní mi to život, raduje se vývojář poté, co prodal 200 tisíc kopií své hry

Nezávislá strategie Rusty’s Retirement těží z velmi jednoduchých pravidel a minimálních nároků na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stahujte zdarma vynikající „fantasy Civilizaci“, čas máte jen do středy

Na Steamu je aktuálně zdarma vynikající tahová strategie Endless Legend. Hráči v ní mají za úkol...

Dohrál slavnou skákačku bez stisknutí tlačítka pro skok. Trvalo to 86 hodin

Po osmadvaceti letech od vydání a desítkách tisíc hodin marných pokusů se komunitě kolem legendární...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Příznivce Half-Lifu to nepotěší. Unikly informace o nové hře od Valve

Čerstvý únik informací nám dává jasnější představu ohledně nové hry od legendy mezi herními studii...

Česká realistická akce Gray Zone Warfare se hraje skvěle, optimalizace vázne

Ambiciózní český projekt vstoupil do předběžného přístupu na Steamu. Trhá rekordy, ale je to...

Letošní díl Call of Duty bude návratem série Black Ops

Ani letos hráči nepřijdou o další díl střílečky Call of Duty. Po restartované trilogii Modern...

Střílečka XDefiant nalákala tři hodiny po spuštění přes milion hráčů

Ačkoli to s free 2 play střílečkou XDefiant od Ubisoftu vypadalo v posledních měsících všelijak,...

Poslední díl Farming Simulatoru prodal 6 milionů kopií, teď je k mání zdarma

Farming Simulator 22 je tím nejprodávanějším dílem v patnáctileté historii série, nyní si ho díky...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...