Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

HW minutky: Detonator 43.45

  12:00aktualizováno  12:14
Kapacita pevných disků nám utěšeně roste a ceny zůstávají příznivé; v současné době už máme dokonce na výběr dva disky schopné pojmout celých 250 GB. || NVIDIA dala ke stažení Detonator 43.45 – bič na 3DMark03.

Souboj kapacitních titánů
Mám-li se vyjádřit obrazně, řekl bych, že celý pravěk a středověk mého koexistování s počítači jsem neustále pociťoval nedostatek úložné kapacity. Výjimkou snad byl úplný počátek, protože u prvních osmibitových miláčků (Sinclair ZX Spectrum, ATARI 800 XL & spol.) se používaly prosté a levné (a nespolehlivé :-) magnetofonové kazety. Těch bylo sice dost a místa na nich také, ale mnohaminutové čekání, zda se program do operační paměti skutečně nahraje a celý proces nezkolabuje kvůli nějaké mikrochybě na pásku či v elektrické síti, bývalo až PŘÍLIŠ napínavé. Když pak přišly šestnáctibity (Amiga, ATARI ST) a s nimi i masové nasazení disket, objevily se skutečné finančně/praktické problémy s uložením softwaru. Ty pak pokračovaly i s prvními pevnými disky a přetrvávaly až do relativně nedávné doby. Pak ale nastal pád cen a inflace kapacity pevných disků, a dnes už lze směle prohlásit, že ten, kdo má peníze na slušný počítač, má i peníze na tak velký disk, který postačí všem jeho rozumným záměrům.

Tvrdá konkurence v oblasti pevných disků sice vedla k nízkým cenám, vysokým kapacitám a k přežití jen malé skupinky nejsilnějších, ale na druhé straně měla i některé pro zákazníka nepříjemné efekty. Nejmarkantnějším příkladem je asi to, že většina výrobců snížila v říjnu loňského roku u svých nejprodávanějších disků záruční dobu z (pro tuto branži) obvyklých tří let na pouhý jeden rok (informovali jsme zde).

Ti uživatelé, kteří mají největší požadavky na úložné místo, mohou sáhnout po jednom ze dvou největších současných disků s rozhraním ATA (či, chcete-li, IDE) – těmi jsou Maxtor MaXLine Plus IIWestern Digital Caviar WD2500JB. Oba mají kapacitu 250 GB, točí se rychlostí 7200 otáček za minutu, mají 8MB cache a jakožto premianti svých mateřských firem požívají oba 3leté záruky. Výrobci udávaná přístupová doba je u obou disků těsně pod hranicí 9 milisekund.

250 GB

MaXLine Plus II patří do rodiny disků vhodné pro „near-line applications“; tento terminus technicus vytvořili marketingoví specialisti Maxtoru s úmyslem odlišit nejvýkonnější ATA disky od disků s rozhraním SCSI. Aby se náhodou někomu nezačalo zdát, že už nemá cenu kupovat drahé SCSI disky, klasifikuje Maxtor své nejlepší ATA disky přídomkem near-line, čímž dává najevo, že se svým SCSI konkurentům jenom zdola blíží. Cílovým segmentem near-line disků mají být podle představ Maxtoru například málo zatížené souborové servery nebo firmy požadující velkokapacitní úložiště za nízkou cenu. MaXLine Plus II disponuje narozdíl od svého WD konkurenta rychlejším rozhraním Ultra ATA/133, výhoda je to však pohříchu jen teoretická. Jak už jsem se mnohokrát zmínil, praktická omezení přenosové rychlosti pevných disků leží jinde a standard Ultra ATA/133 je co do jeho přínosu oproti Ultra ATA/100 nutné bohužel odkázat do říše marketingových záležitostí. 

WD2500JB, přestože parametricky (i cenově) zcela srovnatelný s produktem Maxtoru, je podle svého výrobce cílen do výkonných stolních počítačů – o serverech ani slovo. Maloobchodní verze tohoto disku se prodává společně s externím řadičem Promise Ultra100 TX2, takže se ani majitelé starších strojů nemusejí bát, že by nemohli využít celé jeho kapacity.

Výsledky benchmarků svědčí o tom, že oba výše popisované disky si jsou výkonnostně dost podobné, což se vzhledem ke shodným parametrům dalo očekávat. Maxtor sice zaostává při zápisu, což je zřejmě zapříčiněno automatickou verifikací konzistence zapisovaných dat, na druhou stranu mu to dává jistou výhodu pro serverové aplikace. Ve čtení dosahuje disk od Maxtoru rekordní hodnotu blížící se 60 MB za sekundu, ale WD není daleko za ním. Ceny obou disků ještě nejsou ustáleny, ale na úvod lze počítat s necelými 400 dolary, což není tak špatné. A vzhůru výše, k terabajtům!

Zdroje: Tom's Hardware Guide, Maxtor Wester DigitalDetonator 43.45
Bez velké publicity ze strany NVIDIE se před pár dny objevila ke stažení nová oficiální verze ovladačů Detonator. Ono toho na ní také nic převratného není – v podstatě jen opravuje chyby předcházejících meziverzí a „zoficiálňuje“ (byť ne na úrovni WHQL) ony prudké a diskutované optimalizace pro 3DMark03. Nedá mi to se také nezmínit o nové metodě vystrkávání ATI ze hry, totiž heslu The way it’s meant to be played. NVIDII se podařilo přesvědčit některé firmy produkující hry, aby na krabice svých nových titulů umístily „razítko“ naznačující, že daná hra je „určena“ k hraní na hardwaru NVIDIE a jen tam si jí lze nejlépe vychutnat.

TWIMTBP

Z porovnání s ovladači 40.91, které provedl FiringSquad, vyplývá několik závěrů. Pro uživatele grafických karet podporujících pouze DirectX 7 nemá upgrade ovladačů smysl, a totéž se týká i majitelů GeForce3. Jisté zlepšení výkonu (zejména při zapnutém antialiasingu 4x) lze zaznamenat na GeForce4 Ti, nicméně engine Serious Sama 2 zareagoval naopak zpomalením. Pokud však máte GeForce FX, rozhodně stahujte a instalujte :-).

Zdroje: FiringSquad, NVIDIA

Autor:
Témata: Inflace, software
  • Nejčtenější

IKEA otvírá pobočku v Robloxu, zaměstnancům nabízí 340 korun za hodinu

Švédská společnost IKEA chce oslovit i mladé zákazníky a tak se jim snaží přiblížit skrz populární...

Byla oblíbená, teď však 17 let starou hru zasypala negativní hodnocení

Hra Team Fortress 2 patřila dlouhé roky k oblíbencům v multiplayerovém žánru. V posledních letech...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

85 %

Nástupce Heroes, o kterém se nám ani nesnilo. Recenze Songs of Conquest

O čem zpívají bardi v putykách každého pohádkového království? O chrabrých činech, krutých zradách...

V novém traileru na Kingdom Come: Deliverance 2 se souloží, popíjí i lynčuje

Vrcholem páteční prezentace Summer Game Fest byl, alespoň tedy pro české publikum, nový trailer z...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hráči loňského hitu soupeří, kdo se během hry vyspí s více postavami

Od vydání Baldur’s Gate 3 už uplynulo deset měsíců, do nejmenších detailů propracované RPG ovšem,...

Velká herní loupež dobře dopadla, konzole za miliony se vrátily k majitelům

Výrobci kapesní retroherní konzole Playdate kvůli chybě přepravní společnosti FedEx málem přišli o...

VIDEO: Seriál Arcane druhou sezonou skončí. Podívejte se na první trailer

Ještě letos by měla vyjít druhá sezona skvěle hodnoceného animovaného seriálu Arcane ze světa...

Herní streamer Agraelus se stal oficiálním ambasadorem fotbalového Liberce

Populární streamer Vojtěch Fišar vystupující pod přezdívkou Agraelus bude nově kromě hraní her i...

Všichni společníci v Dragon Age budou pansexuální. Nahota je samozřejmost

Jak už je u her od Bioware zvykem, zásadní roli v chystaném pokračování série Dragon Age budou hrát...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...