Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

HW minutky: Athlon 64 znovu a lépe

  12:00aktualizováno  12:25
Na konci ledna unikl k novinářům první exemplář Athlonu 64, nyní si hbití ruští žurnalisté opatřili pokročilejší verzi s modelovým číslem 2800+. || AMD stále otálí s opuštěním Duronů, zato končí se slabšími Athlony XP.

Athlon 64 podruhé – AMD pokračuje v ladění
Předevčírem, tj. v úterý 22. dubna, firma AMD v New Yorku oficiálně uvedla na trh svůj serverový procesor Opteron – první komerčně dostupný čip s architekturou x86-64 (odnynějška už AMD64). Pro AMD je klíčovou záležitostí získání široké podpory od vývojářů softwaru a producentů serverů; ti jsou v tiskovém prohlášení AMD zastoupeni dvěma monumentálními jmény: Microsoftem a IBM. Obě společnosti přislíbily významné začlenění 32/64bitových procesorů AMD do svých plánů: Microsoft dodá 64bitové verze Windows a IBM postaví na Opteronu některé ze svých serverů. Podporu vyhlásila v neposlední řadě i NVIDIA, která je připravena uvést na trh zajímavý čipset nForce3 Pro určený pro jednoprocesorové servery.

Jako hráče nás Opteron příliš nezajímá – čekáme na Athlon 64, který tu už měl být, ale bude až v září. Jeho prototypy byly čipsetovým partnerům AMD k dispozici už na konci minulého roku, takže není divu, že po nějaké době „prosákly“ i k hardwarovým žurnalistům; o výkonech těchto prvních, 1,4GHz vzorků jsme vás (i přes jistý odpor zástupců firmy AMD :-) informovali na konci ledna. Měsíc se sešel s měsícem a hbití kolegové z ruského X-bitu se dostali k podstatně novější verzi Athlonu 64, tentokrát již označené modelovým číslem 2800+ (frekvence 1,6 GHz) a revizí B0.

Athlon 64

Jak vidíte z obrázku, jádro Athlonu 64 se skrývá pod kovovým příkrovem pro lepší rozptylování vyzařovaného tepla: firma AMD s delším časovým odstupem následuje dobrý příklad Intelu, a kromě tohoto plátku z mědi a niklu vybavila nové Athlony konečně i tepelnou diodou, takže je jen tak neusmažíme. Athlon 64 je vyroben 0,13mikronovou technologií s použitím technologie SOI, o které jsem už referoval. S novým procesorem přichází po dlouhé době i nutnost změnit patici a potažmo i základní desku: starý dobrý Socket A bude vystřídán Socketem 754. O děsivý nárůst počtu nožiček na 754 se z valné části postaral v čipu integrovaný paměťový řadič.

Athlon 64 podporuje ze všech procesorů nejširší množinu „multimediálních“ instrukcí: MMX a SSE jsou dnes samozřejmou nutností, zatímco 3DNow! se zřejmě stane reliktem minulých snah AMD o vlastní standard v této oblasti. Novinkou oproti Athlonu XP je podpora instrukcí SSE2 licencovaných od Intelu a samozřejmě 64bitové nadstavby AMD64. Relativně nízkou pracovní frekvenci kompenzuje velká, 1MB cache L2 (Pentium 4 má 512 KB), bez níž by Athlon 64 v některých aplikacích zaostával.

X-bit svůj Athlon 64 samozřejmě důkladně otestoval, a to na základní desce od nejmenovaného tchajwanského výrobce vybavené čipsetem VIA K8T400M. Je nutné předeslat, že bylo použito prostředí Windows, takže se jedná o naše známé 32bitové benchmarky ve 32bitovém prostředí – na 64bitové aplikace a Windows XP si budeme muset ještě nějakou chvíli počkat. U tučňáků je sice situace jiná, ale pro většinu z nás je, chtíc či nechtíc, podstatný především výkon v prostředí operačních systémů Microsoftu. Lze spolehlivě očekávat, že výkon se 64bitovým softwarem bude vyšší, ale je docela dobře možné, že jisté množství firem bude z těch či oněch důvodů poměrně dlouho setrvávat u 32bitových verzí svých programů.

Z benchmarků vyplývá několik zajímavých faktů. Za prvé, integrování paměťového řadiče do procesoru se skutečně ukázalo být velmi efektivním řešením pro snížení latence při přístupech do paměti. V takřka všech syntetických testech překonává jednokanálový integrovaný řadič dvoukanálový řadič čipset nForce2, nicméně všude (mimo latence) o něco zaostává za dvoukanálovým řadičem nového čipsetu i875P. Za druhé, výkon je do velké míry určen dvěma již zmíněnými vlastnostmi nového Athlonu: jeho relativně nízkou pracovní frekvencí a velkou pamětí cache. Tak vidíme Athlon 64 na absolutní špičce při testu komprese souborů programem WinRAR 3.0 (kdy se výborně uplatní velká cache), zatímco v jiných testech vyžadujících „hrubou frekvenční sílu“ (např. kódování MP3 nebo videa) se nový Athlon propadá za své kmitočtově silnější soupeře. V hrách si Athlon 64 stojí slušně a střídá se s odpovídajícím Pentiem 4 na prvním místě. Jeho doménou je evidentně engine Unreal Tournamentu, kde nechává konkurenci daleko vzadu. „Průměrnější“ pohled by dle mého názoru mohl poskytovat Return to Castle Wolfenstein.

RTCW

Přes značnou architektonickou podobnost se Athlon 64 od Athlonu XP v několika významných věcech liší, takže nelze spoléhat na to, že ve stejných aplikacích/hrách budou podávat obdobné výkony. Mějme na paměti, že nyní testovaný vzorek není v žádném případě finálním silikonem, neboť do září je ještě moře času, který AMD bezpochyby stráví dalším vylepšováním svého dítka. Nechť se tedy dílo daří.

Zdroje: X-bit labs, AnandTechDurony jsou stále s námi, ale slabší Athlony XP odcházejí
AMD se v tichosti uchyluje k zajímavé taktice, která zůstala zastíněna halasným uvedením Opteronu na trh. Britský Inquirer si však povšiml, že v novém ceníku AMD chybí Athlony XP 1700+ a 1800+, zatímco staré dobré Durony stále zůstávají. Nejnižším modelem Athlonu XP, který nyní AMD nabízí, je 2100+. To vše se nějak neslučuje s plány, které firma AMD ohlašovala, a o nichž jsme vás informovali již minulý rok – podle nich měly naopak Durony zmizet a být nahrazeny méně výkonnými Athlony XP. Zatím ale Durony setrvávají a jejich  výkonnostní odstup od nejslabších Athlonů XP bude teď už opravdu markantní. Má AMD jenom velké zásoby vyrobených Duronů anebo je za tím vším něco promyšlenějšího? Kdo ví...

Zdroje: The Inquirer

Autor:
  • Nejčtenější

Každé zranění postavy zanechá jizvu, hráči se bojí, že budou ovládat zrůdy

Vývojáři netrpělivě očekávaného remaku legendární špionážní hry Metal Gear Solid Delta: Snake Eater...

Děláte z nás hlupáky. Černý samuraj a Japonsko od Ubisoftu se Japoncům nelíbí

Zatímco Ubisoft v uplynulých dnech detailněji představil Assassin’s Creed Shadows zasazený do...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

Vývojáři strategické hry vyřešili krizi bydlení odstraněním pronajímatelů

Vývojáři povedené strategie Cities: Skylines 2, ve které si hráči mohou postavit vlastní virtuální...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Mačkání prsou nebo uklízení mrtvol. Hráli jsme nejdivnější dema na Steamu

V digitálním obchodu Steam proběhl tento týden festival demoverzí, během nějž jsme si mohli zdarma...

Shadow of the Erdtree je nejlépe hodnoceným herním přídavkem všech dob

Dlouho očekávaný přídavek k oceňovanému RPG Elden Ring až na vzácné výjimky sbírá skvělá hodnocení...

KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

„Komunistické Sim City“ je hotové. Vývoj Workers & Resources nebyl snadný

Slovenská budovatelská strategie Workers & Resources: Soviet Republic opouští po pěti letech režim...

PlayStation Portal přidává vylepšení. Mezi nejhranější hry patří Fortnite

PlayStation Portal, který umožňuje streamovat hry z konzole PlayStation 5 na dedikovaný handheld s...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...