Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

HW minutky: Athlon 64 znovu a lépe

  12:00aktualizováno  12:25
Na konci ledna unikl k novinářům první exemplář Athlonu 64, nyní si hbití ruští žurnalisté opatřili pokročilejší verzi s modelovým číslem 2800+. || AMD stále otálí s opuštěním Duronů, zato končí se slabšími Athlony XP.

Athlon 64 podruhé – AMD pokračuje v ladění
Předevčírem, tj. v úterý 22. dubna, firma AMD v New Yorku oficiálně uvedla na trh svůj serverový procesor Opteron – první komerčně dostupný čip s architekturou x86-64 (odnynějška už AMD64). Pro AMD je klíčovou záležitostí získání široké podpory od vývojářů softwaru a producentů serverů; ti jsou v tiskovém prohlášení AMD zastoupeni dvěma monumentálními jmény: Microsoftem a IBM. Obě společnosti přislíbily významné začlenění 32/64bitových procesorů AMD do svých plánů: Microsoft dodá 64bitové verze Windows a IBM postaví na Opteronu některé ze svých serverů. Podporu vyhlásila v neposlední řadě i NVIDIA, která je připravena uvést na trh zajímavý čipset nForce3 Pro určený pro jednoprocesorové servery.

Jako hráče nás Opteron příliš nezajímá – čekáme na Athlon 64, který tu už měl být, ale bude až v září. Jeho prototypy byly čipsetovým partnerům AMD k dispozici už na konci minulého roku, takže není divu, že po nějaké době „prosákly“ i k hardwarovým žurnalistům; o výkonech těchto prvních, 1,4GHz vzorků jsme vás (i přes jistý odpor zástupců firmy AMD :-) informovali na konci ledna. Měsíc se sešel s měsícem a hbití kolegové z ruského X-bitu se dostali k podstatně novější verzi Athlonu 64, tentokrát již označené modelovým číslem 2800+ (frekvence 1,6 GHz) a revizí B0.

Athlon 64

Jak vidíte z obrázku, jádro Athlonu 64 se skrývá pod kovovým příkrovem pro lepší rozptylování vyzařovaného tepla: firma AMD s delším časovým odstupem následuje dobrý příklad Intelu, a kromě tohoto plátku z mědi a niklu vybavila nové Athlony konečně i tepelnou diodou, takže je jen tak neusmažíme. Athlon 64 je vyroben 0,13mikronovou technologií s použitím technologie SOI, o které jsem už referoval. S novým procesorem přichází po dlouhé době i nutnost změnit patici a potažmo i základní desku: starý dobrý Socket A bude vystřídán Socketem 754. O děsivý nárůst počtu nožiček na 754 se z valné části postaral v čipu integrovaný paměťový řadič.

Athlon 64 podporuje ze všech procesorů nejširší množinu „multimediálních“ instrukcí: MMX a SSE jsou dnes samozřejmou nutností, zatímco 3DNow! se zřejmě stane reliktem minulých snah AMD o vlastní standard v této oblasti. Novinkou oproti Athlonu XP je podpora instrukcí SSE2 licencovaných od Intelu a samozřejmě 64bitové nadstavby AMD64. Relativně nízkou pracovní frekvenci kompenzuje velká, 1MB cache L2 (Pentium 4 má 512 KB), bez níž by Athlon 64 v některých aplikacích zaostával.

X-bit svůj Athlon 64 samozřejmě důkladně otestoval, a to na základní desce od nejmenovaného tchajwanského výrobce vybavené čipsetem VIA K8T400M. Je nutné předeslat, že bylo použito prostředí Windows, takže se jedná o naše známé 32bitové benchmarky ve 32bitovém prostředí – na 64bitové aplikace a Windows XP si budeme muset ještě nějakou chvíli počkat. U tučňáků je sice situace jiná, ale pro většinu z nás je, chtíc či nechtíc, podstatný především výkon v prostředí operačních systémů Microsoftu. Lze spolehlivě očekávat, že výkon se 64bitovým softwarem bude vyšší, ale je docela dobře možné, že jisté množství firem bude z těch či oněch důvodů poměrně dlouho setrvávat u 32bitových verzí svých programů.

Z benchmarků vyplývá několik zajímavých faktů. Za prvé, integrování paměťového řadiče do procesoru se skutečně ukázalo být velmi efektivním řešením pro snížení latence při přístupech do paměti. V takřka všech syntetických testech překonává jednokanálový integrovaný řadič dvoukanálový řadič čipset nForce2, nicméně všude (mimo latence) o něco zaostává za dvoukanálovým řadičem nového čipsetu i875P. Za druhé, výkon je do velké míry určen dvěma již zmíněnými vlastnostmi nového Athlonu: jeho relativně nízkou pracovní frekvencí a velkou pamětí cache. Tak vidíme Athlon 64 na absolutní špičce při testu komprese souborů programem WinRAR 3.0 (kdy se výborně uplatní velká cache), zatímco v jiných testech vyžadujících „hrubou frekvenční sílu“ (např. kódování MP3 nebo videa) se nový Athlon propadá za své kmitočtově silnější soupeře. V hrách si Athlon 64 stojí slušně a střídá se s odpovídajícím Pentiem 4 na prvním místě. Jeho doménou je evidentně engine Unreal Tournamentu, kde nechává konkurenci daleko vzadu. „Průměrnější“ pohled by dle mého názoru mohl poskytovat Return to Castle Wolfenstein.

RTCW

Přes značnou architektonickou podobnost se Athlon 64 od Athlonu XP v několika významných věcech liší, takže nelze spoléhat na to, že ve stejných aplikacích/hrách budou podávat obdobné výkony. Mějme na paměti, že nyní testovaný vzorek není v žádném případě finálním silikonem, neboť do září je ještě moře času, který AMD bezpochyby stráví dalším vylepšováním svého dítka. Nechť se tedy dílo daří.

Zdroje: X-bit labs, AnandTechDurony jsou stále s námi, ale slabší Athlony XP odcházejí
AMD se v tichosti uchyluje k zajímavé taktice, která zůstala zastíněna halasným uvedením Opteronu na trh. Britský Inquirer si však povšiml, že v novém ceníku AMD chybí Athlony XP 1700+ a 1800+, zatímco staré dobré Durony stále zůstávají. Nejnižším modelem Athlonu XP, který nyní AMD nabízí, je 2100+. To vše se nějak neslučuje s plány, které firma AMD ohlašovala, a o nichž jsme vás informovali již minulý rok – podle nich měly naopak Durony zmizet a být nahrazeny méně výkonnými Athlony XP. Zatím ale Durony setrvávají a jejich  výkonnostní odstup od nejslabších Athlonů XP bude teď už opravdu markantní. Má AMD jenom velké zásoby vyrobených Duronů anebo je za tím vším něco promyšlenějšího? Kdo ví...

Zdroje: The Inquirer

Autor:
  • Nejčtenější

Vývojářům nešlo opravit chybu, tak z procházení zdmi udělali součást příběhu

Skoro třicet let stará střílečka The Terminator: Future Shock vstoupila do historie jako vůbec...

Slavný streamer byl šokován, když zjistil, kolik utratil za hry na Steamu

Populární streamer Felix Lengyel, známý fanouškům pod přezdívkou xQc, prozradil, kolik už utratil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hraní přeruší reklama na hamburger. Hráči si utahují z nenasytnosti EA

Zvýšení ceny velkých her je pořád málo. Vydavatelství Electronic Arts nyní zkouší přijít na to, jak...

Černoch samuraj budí vášně

Ubisoft oficiálně potvrdil nový díl ze série Assassin’s Creed, který se bude odehrávat v Japonsku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Shrot je česká kopírka Duny 2, ve které bojujeme o chmel. K dispozici je demo

Autor povedené retro střílečky Hrot ukázal svůj další projekt. Shrot bude real-time strategie ze...

Co dělají simíci, když se nikdo nedívá? Pořádají sexuální orgie i fetují

Kdo nikdy v prvních simících neodstranil žebřík z bazénu, nechť první hodí kuličkou z myši. Moc...

Hráči se smějí novému portrétu Karla III., vypadá prý jak videoherní boss

Nový portrét krále Karla III., který namaloval namaloval britský portrétista Jonathan Yeo, se kvůli...

Nevíte, co s volným časem? Stáhněte si zdarma skvělý Dragon Age: Inquisition

Digitální obchod s hrami Epic Store si tento týden pro hráče připravil opravdu hodnotný dárek....

Grand Theft Auto 6 vyjde na podzim roku 2025

Vydavatel nejočekávanější hry posledních let upřesnil během prezentace hospodářských výsledků...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....