Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

GameEkonom: Sony se nerozkrájí

  12:07
Evropa zůstane na okraji moderního hraní *** Online tajemství Playstation 3 *** Vývojáři se musí přestat vymlouvat *** Atari – měli jsme tě rádi *** Hráči se pouští do politiky

„Je mým úkolem sladit den a datum se spuštěním v USA. Dělám, co je v mých silách, aby se to podařilo.“ Tento citát se týká uvedení Playstation 3 v Evropě a jeho autorem je David Rees, evropský ředitel společnosti Sony Computer Entertainment Europe. Pokud si ale myslíte, že tím slíbil stejné datum uvedení PS3 v USA a Evropě, pravděpodobně se mýlíte. Tvrzení svého „šéfa“ totiž v zápětí dementoval ředitel komunikace SCEE Nick Sharples. Podle oficiálního prohlášení se tak Sony zásadně nezavazuje k současnému uvedení své konzoly nové generace na obou západních trzích, přestože se bude snažit o minimální časový odstup mezi těmito událostmi.

Vrabci šuškají, že se přesnějších údajů o datu uvedení PS3 na trh dočkáme už tento týden. Patnáctého chystá SCE tiskovou konferenci a po ní bude následovat Game Developers Conference v San José, kde má přednášet šéf studií Sony Computer Entertainment Phil Harrison. Oznámení detailů o distribuci PS3 by mu poskytlo spoustu drobností, o které by se s vývojáři mohl podělit. Ale GameEkonom bohužel nevlastní věšteckou kouli, takže budete muset sledovat zpravodajství tady na Bonuswebu, abyste o nic nepřišli.

A nebo můžete zůstat u GE, protože než se tento článek dopsal, objevily se další zajímavé informace o budoucnosti PlayStation. Nějaké informace o chystané online službě pro SP3 se už objevily, Microsoft ostatně v této oblasti SCE poráží na celé čáře, takže by se Japonci měli snažit. A asi se snaží, protože se od vývojářů ozývají zprávy, že by Sony Computer Entertainment měla nabízet online přístup ke hrám vydaným původně na PSOne a PlayStation 2. Online prodej obsahu chystá i Nintendo pro svou Revolution. Sony ale bude v případě takové služby v nevýhodě, nebo spíš její uživatelé. Hry pro N64 či handheldy Nintendo totiž nejsou extrémně velké, co se datového objemu týká. Zato na DVD, na kterých jsou vydávány hry pro PS2, se vejde několik gigabajtů. Snad UPC a Telecom ještě trochu zvednou limity.

Sony by tento problém mohla řešit například podobně jako Guild Wars, tedy uploadem obsahu, který hráč aktuálně potřebuje bez nutnosti stáhnout kompletní obsah DVD před začátkem hraní. PS3 má být nabízena v základní verzi bez pevného disku, spuštění takové služby by znamenalo prodej konzol ve dvou verzích podobně jako u Xboxu 360, je otázka, nakolik takový koncept může být úspěšný, prodeje „lepšího“ Xboxu ukazují, že to je velice pravděpodobné. Jestli je toto slibovaná velká zpráva, nevíme. Ale zní to hodně zajímavě. Ostatně i šéf Electronic Arts tipuje, že do deseti let budou všechny hry prodávané online a prodej fyzických balení bude jen doplňkem pro vánoční nákupy.

Celkově můžeme jen litovat, že Evropa celkově a Česká republika tuplem zůstává spíše v pozadí zájmu herních společností a dodavatelů spotřební elektroniky. Xbox 360 se u nás stále oficiálně nedistribuuje, Playstation 3 se možná dočkáme až na vánoce 2007 a skutečně vysokorychlostní připojení k internetu u nás má stále mizivé procento lidí a o cenách spotřební elektroniky u nás ani nemá cenu mluvit. Skoro by to chtělo emigrovat do Jižní Koreje. Jen kdyby na hranicích nečíhali severní Korejci s kalašnikovy a jadernou bombou.

Vývojáři se musí přestat vymlouvat
Jak jinak vstoupit do businessu než s odvážným prohlášením a bradou drze zvednutou. Nové vývojářské studio Ready at Dawn na to jde správně. Jeho ředitel Didier Malenfant v rozhovoru pro server Gamesindustry zaútočil na svou budoucí konkurenci. Vývojáře obvinil z toho, že se málo snaží a nedostatky her pro kapesní herní zařízení omlouvají nedokonalostí hardware – například absencí druhé analogové páčky. Uvádí přitom, že původní ovladač pro Playstation neměl analogový ovladač žádný, hry přitom dokázaly hráče absolutně pohltit. Spokojenost hráčů s tituly pro PSP přitom opravdu značně kolísá a některé „konverze“ stojí za *píp*.

Malenfant by měl vědět, o čem mluví. Pracoval totiž ve studiu Naughty Dog, které stojí za úspěšnou PS2 hrou Jak and Daxter. Rozhovor poskytl ve správný okamžik, blíží se totiž dokončení první hry jeho nové společnosti. Nejde o žádnou revoluční novinku, prozrazuje to už název Daxter. Revoluční by ale měl být herní zážitek prý přímo ušitý na míru možnostem Playstation Portable. Nejspíše tomu věří i samotný výrobce PSP, který hru zaštítí jako vydavatel.

Atari – měli jsme tě rádi
O aktuálních problémech Atari psal GameEkonom posledně, ale uběhl týden a Atari je zas o něco hůře. Tak špatně, že mu opět hrozí vymazání z burzy NASDAQ. Jedním ze základních předpokladů pro obchodování cenných papírů na tomto trhu je hodnota jedné akcie ne menší než 1 USD. Hodnota akcií Atari se ale již delší dobu pod touto hranicí pohybuje, aktuální hodnota je dokonce o 25 % nižší než požadované minimum. Pokud alespoň 10 dní v řadě nebudou akcie Atari obchodovány za 1 USD a více, dojde k 30. srpnu k odstranění akcií z nabídky NASDAQ a jejich umístění na nějakou menší burzu.

Mateřská společnost Infogrames, která na tom také není nijak růžově, se zatím snaží zvýšit hodnotu firmy v očích investorů vyjednáváním o odložení splátek úroků z úvěrů. Celkem by do 31. března měla společnost zaplatit 23 milionů Euro, které tak nějak nemá a je otázka, jestli se jí za dva týdny podaří takové peníze získat například dalším výprodejem duševního vlastnictví či celých vývojových studií. Nebylo by vážně lepší ukončit to trápení?

Hráči se pouští do politiky
Dnes místo zviřátek nebude bulvár, a když, tak jen trochu. Určitě máte v živé paměti mediální a politické bitvy kolem sexu a násilí ve hrách. Zatímco my se tomu šílenství spíše smějeme, v Americe se hráči vzchopili k akci – s podporou organizace Entertainment Software Association založili Video Games Voters Network. Tento spolek politicky aktivních hráčů videoher má působit na zákonodárce a kandidáty ve volbách tak, aby se k interaktivní zábavě nestavěli macešsky. Prvním cílem organizace je boj proti zákonu „The Family Entertainment Protection Act“, který navrhuje mimo jiné senátorka Hillary Clinton. „Drahý volený zástupče, nedávejte svůj hlas zákonu, který může podniknout jen málo proti násilí ve hrách, ale zásadně zasáhne do rodičovských práv. Podobné zákony byly již několikrát federálními soudy označeny za protiústavní.“ Tak začíná předpřipravený dopis, kteří mají fanoušci her poslat svým senátorům.

To nám to pěkně začíná. Nebude lepší si pustit televizi?

Autor:
  • Nejčtenější

Každé zranění postavy zanechá jizvu, hráči se bojí, že budou ovládat zrůdy

Vývojáři netrpělivě očekávaného remaku legendární špionážní hry Metal Gear Solid Delta: Snake Eater...

Pašeračka ukryla 350 cartridgí do podprsenky, kontrolou stejně neprošla

Čínští celníci zadrželi ženu, která se do země pokusila propašovat stovky herních cartridgí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

Děláte z nás hlupáky. Černý samuraj a Japonsko od Ubisoftu se Japoncům nelíbí

Zatímco Ubisoft v uplynulých dnech detailněji představil Assassin’s Creed Shadows zasazený do...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nastane masové umírání starců, připravují vývojáři na změny ve hře

Pokračování budovatelské strategie Cities: Skylines zatím ukázalo značný potenciál, aby se však...

Doplňte si základní herní vzdělání. Trilogie Dragon Age je v obří slevě

V digitálním obchodě Steam lze aktuálně koupit kompletní edici fantasy série Dragon Age s 90%...

Organizace FIFA zaštítí turnaj videoherních „autíček“

Mezinárodní fotbalová asociace FIFA uspořádá turnaj v počítačové hře Rocket League, kterého se...

Aktuální herní hit provázejí kontroverze. Není to podvod, dušují se vývojáři

Mezi nejpopulárnější tituly na Steamu se nečekaně dostala i lacině působící hra Banana, ve které...

Nastane masové umírání starců, připravují vývojáři na změny ve hře

Pokračování budovatelské strategie Cities: Skylines zatím ukázalo značný potenciál, aby se však...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...