Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ignition

  7:40aktualizováno  25. ledna 2000 7:41
Ignition
Ignition

Snad každý malý kluk si našel oblibu ve hraní s angličáky a ani já jsem nebyl vyjímkou. Existují i takové případy, které svůj volný čas tráví stálým učením se do školy (a na nějaké hraní nemají ani pomyšlení :), já mezi ně rozhodně nepatřím. S věkem mě jízda autíček po posteli/koberci/linu přestala samozřejmě bavit a na poličky, kde jsem měl svoji sbírku vystavenou, dopadal prach. Ne že by se k dnešnímu dni něco změnilo, s angličákama si dávno nehraji a prach který se v poličkách usazuje stírám pouze na Vánoce. Ne z vlastní vůle. Touto obšírnou cestou jsem se konečně dostal k tomu, o čem tahle retro-recenze má pojednávat. Pro dnešek jsem si vybral starší závodní hru Ignition, ve které mezi sebou soupeří mini autíčka. Možná Ignition ještě nepatří doslova mezi klasiku, nicméně dva roky, před kterými hra vyšla, znamenají v herním světě mnoho. Navíc se Ignition řadí mezi hry, kterou někteří recenzenti podhodnotili, protože neodhalili všechny taje, které v sobě Ignition ukrývá. Sám mám tuhle gamesku ještě teď nainstalovanou a čas od času si ji zahraji.

Začnu trochu netradičně grafikou a HW nároky, které jsou oproti současnému standartu doslova směšné. Vystačíte si s obyčejným Pentiem 120, s Pentiem 200 si budete připadat jako král. Ale nebudu vás více napínat, pohled kterým sledujete dění je 3D (nadhled) a kamera sama vybírá nejlepší pohled. Ovládáte perfektně zpracovaná vozítka a proháníte se po tratích v ještě lepší grafice, kterou můžou některé současné 3Dfx hry jen tiše závidět. Ignition nepodporuje žádný grafický akcelerátor, přesto na dnešní dobu vypadá stále fantasticky a to i na zmíněném Pentiou 200. Navíc vyšel přídavný Voodoo2 patch, takže není co řešit. Podívejte se na přiložený obrázek (který se mi nepodařilo vytípnout, takže pokud vás to zajímá, hledejte na internetu, sorry), ve skutečnosti to vypadá ještě lépe. Na výběr máte z několika vozítek (autobus, bugina... ), přičemž po vyhraných šampionátech v různých obtížnostech vám další přibudou, stejně tak tratě. Každé z vozítek charakterizují tři atributy: rychlost, ovladatelnost a turbo. Turbo se vám ve hře samo nabíjí a ve chvilce potřeby (třeba na rovince) stisknete klávesu a vy se na několik sekund rozjedete takovou rychlostí, že... mě teď ani nenapadá nějaké přirovnání.

Ignition

Co do počtu tratí, spočítáte je na prstech jedné zdravé ruky a ještě dva můžete přičíst z té druhé, takže v konečném výsledku mi vychází 7. Na první pohled se může zdát, že to zrovna moc není a někteří recenzenti i za tohle hru celkem neprávem odsoudili. Proč? Čtěte dál. Každá trať je z úplně jiného prostředí, každá má plno skokánků, odboček, zkratek a právem považuji 5 ze 7 tratí ze téměř dokonalé. Ty zbylé 2 dopadly pouze nadprůměrně. Tím ovšem stále nekončím, při splnění jisté obtížnosti v šampionátu získáte i volbu jezdit dané tratě zrcadlově, takže dohromady 14 tratí. A stále to ještě není vše, protože každou trať oživují interaktivní prvky jako třeba padající kamení, jedoucí vlak, láva v sopce, které vám mnoho pomoci (když se do těchto pastí chytí soupeř) či vás naopak zpomalí.

Tak jakéže všechny módy si s Ignition užijeme, ptáte se. Předně tu máme klasický single player, time trial a šampionát. Svoji pozornost zaměřím na time trial, ve kterém funguje takzvaný ghost mode, takže počítač si vaši nejlepší jízdu pamatuje a vy tak můžete závodit sami se sebou. Já jsem se se sestrou celkem bavil, když jsme se předháněli kdo je lepší a každý pak závodil s tím druhým. I překonávání vlastních rekordů patří mezi to zábavné, nehledě nato, že zde zjistíte, na kterých úsecích za oponentem ztrácíte. Jak jsem psal někde v úvodu, po dohrání šampionátu se vám zpřístupní další tratě a vozítka.

Nesmím zapomenout ani na báječný multiplayer, s kamarádem můžete závodit jak na jednom počítači (obrazovka se rozpůlí) tak po síti. Připomínku bych měl k tomu, že když máte stisknutých více tlačítek na klávesnici, přestávají občas reagovat klávesy. Takže bych doporučoval buďto solidnost jízdy nebo a´t si kamarád přinese joystick. Ignition dokonce podporuje pedály, takže zbohatlíci se mohou radovat :-). Při hraní si občas i zdravě zanadáváte - pokud mě nechápete, zkuste to :-).

Závěrem tuhle gamesku všem doporučuji, protože i přes své stáří by mohla klidně soupeřit s dnešními tituly. Takže pokud nemáte, zahrajte si demo a když se vám bude líbit, kupte si to.

Autor:
  • Nejčtenější

Vydělala miliony prodejem vody, ve které se koupala. PayPal je odmítal vyplatit

novinky 26. 5. 2024 104

Streamerka Belle Delphine, která na internetu vystupuje i pod přezdívkou Gamer Girl, se před lety...

Změní mi to život, raduje se vývojář poté, co prodal 200 tisíc kopií své hry

novinky 22. 5. 2024 1

Nezávislá strategie Rusty’s Retirement těží z velmi jednoduchých pravidel a minimálních nároků na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stahujte zdarma vynikající „fantasy Civilizaci“, čas máte jen do středy

novinky 20. 5. 2024 2

Na Steamu je aktuálně zdarma vynikající tahová strategie Endless Legend. Hráči v ní mají za úkol...

Dohrál slavnou skákačku bez stisknutí tlačítka pro skok. Trvalo to 86 hodin

novinky 23. 5. 2024 8

Po osmadvaceti letech od vydání a desítkách tisíc hodin marných pokusů se komunitě kolem legendární...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Poslední díl Farming Simulatoru prodal 6 milionů kopií, teď je k mání zdarma

novinky 24. 5. 2024 2

Farming Simulator 22 je tím nejprodávanějším dílem v patnáctileté historii série, nyní si ho díky...

Rainbow Six přichází na měsíční předplatné, fanouškům se to nelíbí

novinky 28. 5. 2024 0

Po devíti úspěšných letech se populární střílečka Rainbow Six Siege dočká zásadních změn v...

Blíží se smršť herních oznámení. Očekáváme Mafii 4 či nový Doom

magazín 28. 5. 2024 7

Druhý červnový víkend bude ve znamení velkých herních novinek. Série konferencí v rámci duchovního...

Vyšel remake čtverečkového dungeonu Wizardry. Nic pro rozmazlené hráče

novinky 27. 5. 2024 5

Po dvou letech v režimu předběžného přístupu konečně vyšel remake legendárního „dungeonu“ Wizardry:...

Parkurová hra vzala Steam útokem, hráči jsou nadšení

novinky 27. 5. 2024 3

Žádné střílení ani boj, Rooftops & Alleys: The Parkour Game přináší jen parkur. A hráči jsou...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...