Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

God of War - první dojmy

  12:00
Být miláčkem bohů se nemusí vždy právě vyplatit. Známe přísloví, že koho Pánbůh miluje, toho s křížkem navštěvuje. V antickém Řecku ovládaném z Olympu cholerickými, nevraživými a žárlivými bohy to platí mnohem silněji.

God of War Být miláčkem bohů se nemusí vždy právě vyplatit. Známe přísloví, že koho Pánbůh miluje, toho s křížkem navštěvuje. V antickém Řecku ovládaném z Olympu cholerickými, nevraživými a žárlivými bohy to platí mnohem silněji. Teď to poznáte i vy. Tedy, až se vám dostane do rukou jeden z nejambicióznějších projektů pro PlayStation2 - God of War.

Je noc, okolo jsou černé hory, na moři zuří bouře a vy se nacházíte na trupech lodí, kde propuklo válečné šílenství.

Právě hlavní hrdina hry Kratos miláčkem bohů byl, respektive v době začátku hraní stále je. To však neznamená, že by to byl nějaký zářný příklad ctností. Je to vrahoun každou buňkou, brzy po začátku uvidíte, jak s poklidem ve tváři podřezává bezbranné ženy, tam kam jeho noha vstoupí, stříká krev. A nejsou to žádné slabomyslné dětinské animačky, z těchhle vám poběží po zádech mráz. Ostatně sám Kratos svojí minulostí (no, jestli se tomu dá říkat minulost) trpí. Pronásledují ho děsivé noční můry právě z jeho zabijáckého života, kterých se touží zbavit. Za každou cenu. I za cenu dalšího úkolu. I úkolu zabít boha války Arese. No, o příběhu jsme prozradili víc než dost. Co hra? Málokdy mě ještě uchvátí grafika. Zvykl jsem si na to, že z pět let starého hardwaru PS2 God of War vývojáři mačkají hry, které byste očekávali u PC s nejnovějšími grafickými kartami a z míry mě vyvede jen třeba Gran Turismo 4 nebo právě God of War. Hraju a nevěřícně zírám na to, co se pohybuje po televizní obrazovce. Jestli je toto vrchol současné generace konzolí, co nás čeká v té další proboha?

Jak jsem již uvedl, God of War nás táhne do starořeckých legend. Pokud zapátráte v paměti, zajisté si vybavíte monstra jako Hydra, Medúza nebo Titáni. Tato mytologie je všechno jiné, jen ne přátelská. A přesně toho využili vývojáři titulu God of War. Váš hrdina byl zaúkolován z Olympu, aby konal skutky milé bohům. V praxi to znamená, že se se od začátku ocitáte v prostředí, které lze charakterizovat slovy noční můra. Okamžitě se na vás vrhají desítky válečníků podsvětí (tedy to tipuji podle vzhledu) a vše se musíte naučit za pochodu. Takže kombinujte kolečko (váš rudý vazoun popadne nejbližšího nepřítele a doslova ho roztříská o zem), trojúhelník (ohnivé biče šlehnou shora) a čtvereček (šlehy ze stran). Do toho křížkem skákejte a vytvářejte různá komba a časem vám bohové dají i speciální zbraně a L2 z vás udělá Dia hromovládce. Samozřejmostí je obrana a sání různých druhů magie unikající z těl nepřátel (nápad vysátý z Onimushy). Ono udělat zase něco úplně originálního, to God of War bychom chtěli příliš, mohlo by to být ke škodě věci. Upozorňuji vás, že v případě God of War vám to bude úplně jedno, jestli už jste leccos někde viděli (například v Devil May Cry). Čeká na vás totiž svět, který opravdu stojí za vidění.

Součástí hry je i sex s půvabnými prsaticemi, velice realisticky znázorněnými.

Už jsem říkal, že to je svět z nočních děsů, dovolím si tedy být konkrétnější. Je noc, okolo jsou černé hory, na moři zuří bouře a vy se nacházíte na trupech lodí, kde propuklo válečné šílenství (dobrá, já taky vím, že podobně začínal druhý Prince of Persia). Problém je v tom, že takovou úroveň realismu jste v žádné hře neviděli. Z temného nebe neustále lije, což je vidět jak na prostředí, tak na hrdinově postavě a každý záblesk je tak efektní, že se tají dech. Hra je totální adrenalinová bomba, nedopřeje vám zlomek sekundy klidu,neustále musíte bojovat o život, ovšem přitom i zapojit mozkové závity. Úžasné je, jak realisticky se postava pohybuje. Když přechází nad propastí po prkně nebo balancuje na ráhně, skutečně udržuje rukama rovnováhu a všelijak natáčí tělo. Nakonec zkuste si přejít po kmeni stromu, ležícím na zemi (pro jistotu) a víte, co vás čeká. I ve hře občas spadnete. Šplháte samozřejmě po lanech a po různých sítích, které tak charakterizují plachetní loď. Neuvěřitelnou zábavou je šplh do God of War ráhnoví, kdy se shora blíží nepřátelé a vy je chytnete za nohu, stáhnete k sobě, roztřískáte je o stožár a hodíte dolů. Samozřejmě je můžete jen tak shodit, je po nich tak jako tak, ale proč se nepobavit? Používání ohnivých bičů je možné samozřejmě i tady, takže se máte na co těšit.

Třeštit zrak budete i v okamžicích, kdy potkáte bossy. Tříhlavá hydra je prvním z nich. V žádné hře jsem dosud neviděl tak dokonale ztvárněnou kůži plaza. Ta hlava na dlouhém krku vám bude připomínat FMV animaci, jak je dokonalá. Když otevře tlamu a bude se vás snažit shodit řevem, vše se tak dokonale rozmázne, že máte pocit, jako kdyby bylo opravdu ten vichr vidět. O zubech, očích či darmo mluvit. Je to nádhera a okamžik, kdy ji nabodnete na zlomený stěžeň, má opravdu veliký půvab.

Antika je v módě

Je velmi pozoruhodné, že až dosud bylo antické téma ve hrách téměř až jakýmsi tabu a vyskytovalo se víceméně pouze ve hrách které neměly ambice útočit na nejvyšší známky v recenzích. Proto je zajímavé, že God of War bude již druhým titulem z poslední doby, který sází právě na antický starověk, která se pravděpodobně zařadí v hodnoceních poměrně vysoko. Zatímco Shadow of Rome sází mimo jiné na atmosféru gladiátorských zápasů, God of War se soustředí na antickou mytologii.

God of War Byl jsem šokován ze surovosti této hry. Po porážce zmíněné hydry se vydáte například do jejího krku, odkud se ozývá křik před chvílí spolknutého kapitána. Ten visí nad hydřiným žaludkem a děkuje vám za záchranu. Krotos suše odsekne: "Tebe jsem zachránit nepříšel," strhne mu z krku klíč a nechá ho rozplácnout se dole. S klíčem se vydáte ke kapitánově kajutě odkud se ozýval zoufalý křik žen, volajících o pomoc, ale uvnitř najdete ženy ve stavu, jak by vypadaly, kdyby přes ně přejel třicetivagónový vlak. Součástí hry je i sex s půvabnými prsaticemi, velice realisticky znázorněnými. Nutno ale říct, že Kratos si na něžnosti nepotrpí. Stisknete kolečko a surově hrábne po krásce, kamera se decentně stočí stranou a podle toho jak se objevují symboly z joypadu sledujete třesoucí se postel a posloucháte vzdechy. Inu, říkal jsem vám, tahle hra má něco do sebe.
Autor:
  • Nejčtenější

Byla oblíbená, teď však 17 let starou hru zasypala negativní hodnocení

magazín 7. 6. 2024 11

Hra Team Fortress 2 patřila dlouhé roky k oblíbencům v multiplayerovém žánru. V posledních letech...

Nástupce Heroes, o kterém se nám ani nesnilo. Recenze Songs of Conquest

recenze 7. 6. 2024 16

O čem zpívají bardi v putykách každého pohádkového království? O chrabrých činech, krutých zradách...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V novém traileru na Kingdom Come: Deliverance 2 se souloží, popíjí i lynčuje

novinky 8. 6. 2024 13

Vrcholem páteční prezentace Summer Game Fest byl, alespoň tedy pro české publikum, nový trailer z...

Hráči loňského hitu soupeří, kdo se během hry vyspí s více postavami

novinky 9. 6. 2024 4

Od vydání Baldur’s Gate 3 už uplynulo deset měsíců, do nejmenších detailů propracované RPG ovšem,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Všichni společníci v Dragon Age budou pansexuální. Nahota je samozřejmost

novinky 12. 6. 2024 43

Jak už je u her od Bioware zvykem, zásadní roli v chystaném pokračování série Dragon Age budou hrát...

Remaster Lollipop Chainsaw láká na 29 sexy oblečků i kostým králíka

novinky 14. 6. 2024 1

Legendární braková mlátička Lollipop Chainsaw se po více než deseti letech od vydání dočká...

Generální manažer značky Warcraft opouští studio Blizzard

novinky 14. 6. 2024 7

John Hight, generální manažer fantasy značky Warcraft, která letos oslaví třicet let od vydání...

Z kanceláře u rodičů až k miliardovému Fortnite. Připomínáme historii Epicu

magazín 14. 6. 2024 8

Epic Games je jednou z nejvýznamnějších společností herního průmyslu. Jejich engine Unreal je...

Začala úspěšně, ale po třech letech je onlinovka od Amazonu v problémech

novinky 13. 6. 2024 3

Onlinovka New World od Amazonu začala úspěšně, v průběhu tří let však zájem o ní výrazně poklesl....

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...