Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Červíček je novým královéhradeckým hejtmanem, v první řadě chce řešit covid

  12:47
Novým hejtmanem Královéhradeckého kraje zvolili zastupitelé na ustavujícím zasedání lídra koalice ODS, STAN a Východočeši Martina Červíčka (ODS). Dosavadní krajskou vládu devíti stran tak střídá koalice, na níž se podílí celkem deset uskupení.
Nově zvolený královéhradecký hejtman občanský demokrat Martin Červíček  (2. 11....

Nově zvolený královéhradecký hejtman občanský demokrat Martin Červíček (2. 11. 2020) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Senátor, bývalý policejní ředitel a dosavadní první náměstek hejtmana pro dopravu a silniční hospodářství Martin Červíček v čele hejtmanství nahradil Jiřího Štěpána z ČSSD, která po říjnových volbách skončila v opozici.

Královéhradecký kraj v příštích čtyřech letech povede koalice čtyř subjektů - ODS, STAN a Východočeši, Pirátů, Koalice pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a Spojenců pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES). V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu má většinu 27 hlasů.

Pro Červíčka hlasovalo 29 z 45 krajských zastupitelů. Kromě členů nové koalice pro Červíčka zvedli ruku také dva zastupitelé SPD.

Návrh opozičního hnutí ANO, aby se hejtmanem stal lídr Pirátů Pavel Bulíček, působil na ustavující schůzi až groteskně. Bulíček obratem nominaci odmítl a jen o několik minut později se stal prvním náměstkem hejtmana.

Dosavadní první náměstek hejtmana, senátor a někdejší policejní prezident  Červíček ve svém kandidátském projevu upozornil, že závažná pandemická situace, jíž nyní kraj čelí, s sebou přináší zcela nové výzvy.

„Nejen nyní, ale zejména do budoucna. Čeká nás velmi složitá ekonomická situace, nutnost konsolidace v mnoha oblastech, hlavně ve zdravotnictví a sociální oblasti s cílem připravit se systémově na podobné problémy,“ upozornil Martin Červíček.

„Prvním úkolem pro nové vedení kraje bude revidovat všechny kapitoly rozpočtu, avšak s cílem zachovat co možná nejvyšší míru investic, které souvisí s rozvojem a zaměstnaností kraje,“ řekl v nominačním projevu Červíček.

Podle něj bude nejdůležitější zvládnout situaci v souvislosti s epidemií koronaviru. „To znamená, že se budeme muset intenzivně věnovat stabilizaci a přípravě na další období především ve zdravotnictví a sociální oblasti. Kromě těchto operativních věcí nás čekají i systémové záležitosti, především s ohledem na ekonomický vývoj, na výpadky příjmů z takzvaných sdílených daní,“ řekl Červíček.

Jedním z prvních úkolů nového vedení kraje bude i projednání rozpočtu a možností, které se nabízejí s ohledem na investice. „Chceme udržet rozvoj obcí a kraje, a to bude naprosto klíčová otázka,“ řekl Červíček.

I přes kritiku bude náměstků pět

I přes kritiku opozice má nakonec Červíček náměstků pět, minulý hejtman  měl náměstky čtyři.

Vedle Pavla Bulíčka, který má na starosti investice, informační technologie a inovace, je druhým statutárním náměstkem exšéf lidovců Pavel Bělobrádek s gescí životního prostředí a zemědělství. Náměstkyně hejtmana Martina Berdychová (Východočeši) přešla ze školství na sociální oblast, cestovní ruch a kulturu, Rudolfu Coganovi (STAN) zůstávají finance a novým náměstkem pro školství se stal Arnošt Štěpánek (Piráti).

Zastupitelé zvolili radním pro dopravu a majetek Václava Řehoře (ODS) a radním pro regionální rozvoj a dotace Adama Valentu (Piráti). Zdravotnictví povede bývalý primátor Hradce Zdeněk Fink (HDK).

Piráti navíc získali i post uvolněného předsedy výboru pro dopravu. Tím se stal šéf jejich zastupitelského klubu v Hradci Králové Aleš Dohnal. Křeslo uvolněného šéfa kontrolního výboru získal lídr ANO Jaromír Dědeček. Ostatní předsedové výborů budou funkce vykonávat s běžnou prací. Všichni jsou z koaličních řad až na exhejtmana Jiřího Štěpána (ČSSD). Ten získal post předsedy výboru pro hospodářský rozvoj a pracovní příležitosti.

Stejně jako minule i tentokrát provázela jednání zastupitelů přísná hygienická opatření. Do sálu bylo vpuštěno jen omezené množství hostů, dvě zastupitelky se kvůli karanténě účastnily jednání prostřednictvím videokonference. Šlo o zastupitelku Martinu Vágner Dostálovou (za Piráty) a ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (za ANO).

Ta měla v úvodu jednání technický problém, kvůli němuž přenos obsahoval pouze hlas. To však jednací řád neumožňuje.

„Podle našich pravidel by měla být při hlasování vidět,“ upozornil předsedající Jan Čáp (KDU-ČSL).

Opozice kritizovala, že není jasné, o čem se hlasuje

Právě v souvislosti s telemostem se opoziční ANO pokusilo o další narušení základů nově vzniklé krajské vlády. Zastupitel ANO a starosta Hronova Petr Koleta kritizoval, že na velkoplošné obrazovce se kvůli tomu neobjevují texty usnesení a není jasné, o čem se hlasuje.

„Abychom v tom neměli zmatek, abychom věděli, o čem hlasujeme. Nám to nebylo posláno a teď to je na poslední chvíli,“ kritizoval Koleta.

Přidal se i starosta Náchoda a poslanec Jan Birke (ČSSD): „Je nemožné, abychom hlasovali bez textace uvedeného usnesení, které buďto promítáme, nebo je nějak uvádíme v textu. Zásadně zastupitelé, především ti noví, nevědí, o čem hlasují. Buďto to napravíme, nebo budu každé hlasování napadat, že je zmatečné.“

Přestože se zdálo, že jde o neřešitelný technický problém, nakonec stačilo jednoduché opatření. Stačilo přepnout okna prohlížeče. Zobrazit usnesení a poté přepnout zpět na telekonferenci.

Ať je hejtman-senátor neuvolněný, navrhla opozice

Jestliže v posledních čtyřech letech dosavadní koalice proplouvala zasedáními bez větších drhnutí, tentokrát o sobě dala opozice slyšet častěji. V podání ANO šlo však spíše o naivní pokusy.

Třeba ten, aby byl hejtman neuvolněný, jelikož současně zastává i post senátora. Podobně se ANO snažilo zredukovat počet náměstků s odkazem, že kraj ušetří.

Úvodní zasedání naznačilo, kdo budou zřejmě hlavní řečničtí oponenti Martina Červíčka. Nepůjde nejspíš o lídry opozičních ANO Jaromíra Dědečka a ČSSD Jiřího Štěpána, ale o jejich kolegy Petra Koletu (ANO) a Jana Birkeho (ČSSD). Právě Birke útočil na organizaci zasedání nejostřeji.

V kraji poslední čtyři roky vládla pětičlenná koalice ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, koalice Starostů a Východočechů a TOP 09.

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Drama na základní škole. Kvůli novému řediteli končí polovina učitelů

15. června 2024

Premium Dramatické chvíle prožívají v posledních týdnech rodiče, učitelé i žáci základní školy ve...

Archeologové našli v trase D35 nejdelší pravěkou mohylu v Evropě, měří 190 metrů

17. června 2024  14:28

Na místě budoucí dálnice z D35 z Hradce Králové do Jičína našli archeologové pozůstatky nejdelší...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rock for People z pohledu policie: přestupky v dopravě a krádeže mobilů

16. června 2024  16:18

Na čtyřdenním festivalu Rock for People v Hradci Králové, který skončil v noci na dnešek, policie...

Řidič jel v autě se třemi pneumatikami, diskem drhl o asfalt. Nemohl ani mluvit

13. června 2024  16:03

Nezvyklou jízdou na sebe upoutal pozornost šedesátiletý řidič, který se vydal po silnici první...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Závodník na motorce vjel mezi diváky. Zranilo se pět lidí, tři skončili v nemocnici

15. června 2024  16:31,  aktualizováno  20:14

Pět lidí bylo v sobotu před polednem zraněno při havárii závodníka mezi diváky při závodech...

Neukáznění turisté šlapou, kam nemají. Sněžku proto obepnuly kilometry sítí

18. června 2024  15:09

Na vrcholu Sněžky se před začátkem hlavní turistické sezony opět objevily červené ochranné sítě....

Požár stodoly na Rychnovsku přeskočil na sousední dům, při zásahu se zranil hasič

18. června 2024  9:15

Požár stodoly a střechy přilehlého obytného domu v Pěčíně na Rychnovsku v noci na pondělí způsobil...

Archeologové našli v trase D35 nejdelší pravěkou mohylu v Evropě, měří 190 metrů

17. června 2024  14:28

Na místě budoucí dálnice z D35 z Hradce Králové do Jičína našli archeologové pozůstatky nejdelší...

Skicentrum v Deštném staví novou šestisedačku, nahradí vlek i pomu

17. června 2024  12:25

Největší investice v historii lyžařského střediska v Deštném v Orlických horách je v plném proudu....

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...