STALO SE 3. KVĚTNA: Německý dareba přerazil Jágrovi malíček. Poplach!

  13:59
Před patnácti lety netýral Česko koronavirus, zachvátila ho pouze tradiční jarní hokejová horečka. Na mistrovství světa v Rakousku se při výluce v NHL sjela horda znamenitých plejerů, včetně Jaromíra Jágra. A fanoušci trnuli poté, co právě největší ozdobu turnaje zranil neznámý Němec Stefan Schauer.
Pro Jaromíra Jágra i jeho spoluhráče mělo nakonec MS v roce 2010 zlaté...

Pro Jaromíra Jágra i jeho spoluhráče mělo nakonec MS v roce 2010 zlaté rozuzlení. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Zvláštní zpravodaj MF DNES z Vídně se špetkou rozhořčení zvěstoval krajně znepokojivé novinky:

„Jágr v předklonu dojel ke střídačce. Sundal rukavici, prohlédl si prsty na levé ruce a gestem ukazoval: Konec! Kroutil hlavou, nechal si otevřít vrata ke kabinám a vykročil.“

„Finský rozhodčí Henriksson německého zadáka za faul nevyloučil ani na dvě minuty. Pokud se podezření na zlomeninu potvrdí, Jágrovo další působení v turnaji je zásadně ohrožené.“

Hráči, trenéři, reportéři ani obyčejní fanoušci ponoření do sportovního dění si v tu chvíli příliš neuvědomovali, že planetu tíží mnohem zásadnější potíže.

Šampionát přitahoval obrovskou pozornost, Češi se směli počítat mezi favority a Jágr byl miláčkem národa, ač třeba lehce rozporuplným. Proto ten poplach.

Superstar bez titulu

Do nádherného města na Dunaji se dostavil po sezoně, kterou strávil v Kladně a ruském Omsku, poněvadž NHL ochromila výluka. Ve třiatřiceti byl vlastně ještě mladík a patřil mezi nejlepší útočníky na světě.

V seznamu jeho drahocenných úspěchů nechyběl Stanley Cup, olympijské zlato, Hart Trophy, Art Ross Trophy, Pearson Award, Zlatá hokejka...

Scházel mu však titul ze šampionátu. Ze čtyř startů do té chvíle vyrýžoval jedinou bronzovou „placku“ - jako zelenáč v roce 1990. Zlatá generace na přelomu tisíciletí zářila bez něj.

Leckdo si dokonce myslel, že v reprezentaci příliš strhává pozornost na sebe a nosí jí smůlu. Na jaře 2005 se mu naskytla vzácná příležitost vylepšit si pověst.

Český hokejista Jaromír Jágr (v bílém) útočí během zápasu na MS 2005 ve Vídni kolem Stefana Schauera z Německa.

Nemusel se do Evropy hnát na poslední chvíli po vypadnutí ze Stanley Cupu. Nepotřeboval si zvykat na širší kluziště. Měl k sobě řadu zručných parťáků.

Koučem byl jeho naganský centr a dobrý známý Vladimír Růžička, jemuž coby asistent pomáhal Marian Jelínek, někdejší Jágrův osobní trenér.

Mančaft nestál jenom na borci s číslem 68 na dresu. Soupiska z dnešního pohledu připomíná All Star Team nebo podstatnou část osazenstva Síně slávy českého hokeje. Bože, to byly časy!

Růžička chtěl, aby Jágr v mužstvu měl svůj klid. Snažil se ho nepřetěžovat. Nicméně on se stejně obsadil do hlavní role. Byť trošku jinak, než si všichni představovali.

Konec na začátku turnaje?

Hned ve druhé partii jej totiž u mantinelu sekl do ruky Němec Schauer. Hráč norimberských Ice Tigers účinkující na svém jediném šampionátu mu přerazil malíček.

„Bylo to nezaviněné,“ dušoval se blonďatý bek. „Chtěl jsem mu jen bouchnout do hokejky.“ 

V očích nejzavilejších Jágrových obdivovatelů se přesto stal zlosynem a lumpem a darebákem a grobiánem. Nepomohla mu ani následná omluva či zjevná polehčující okolnost, že hůl, kterou šlehl po slovutném sokovi, držel jen v jedné ruce.

Stalo se před lety

Historický seriál sportovní redakce iDNES.cz

Všechny díly seriálu najdete přehledně ZDE.

Dvaadvacetiletý obránce skutečně nepředvedl likvidační zákrok. Oběť sama úrazu dopomohla tím, že s oblibou nosila staré a poněkud vetché rukavice, aby si v rukou uchovala cit.

Jenže Jágra a jeho přívržence už zajímaly jiné věci. Jak vážně je prst poškozený? Nastoupí ještě maestro na mistrovství? A kdy?

„Je to špatný!“ řekl kanonýr Petr Sýkora. „Němci hráli dost hrubě. Ale snad doktoři dají Jardu dohromady. Byla by to pro nás neskutečná ztráta. Vždyť okolo něj se tady všechno točí.“

„Byli jsme po Džegrově odchodu zaražení,“ prohlásil zadák Pavel Kubina. „Snad je pořád šance, že s námi zůstane. Je tvrdej chlap, řežou ho každý mač.“

Kubina dobře věděl, co všechno Jágr vydrží, neb ho v NHL při utkáních Tampy s Pittsburghem či Washingtonem mlátil jako žito.

A Jágr při své misi, během níž dle vlastních slov šel za svou zemi do války, nehodlal kapitulovat.

Manekýn ze mě nebude

Odmítl operaci, po níž by se musel šest týdnů zotavovat. Ve stříbrném superbu ho časně ráno odvezli do špitálu do Brna, kde si nechal úlomky kosti srovnat.

Jaromír Jágr se zlomeným malíčkem

Na prst mu připevnili plastovou dlahu a do rukavice mu vložili kovovou výztuhu, aby mohl v turnaji pokračovat.

„Neriskujete?“ slyšel otázku při následném setkání s českými žurnalisty.

„Ne! Manekýn ze mě už nebude. Jestli bude malík nakřivo, to fakt neřeším!“

Jak probíhalo v brněnské nemocnici narovnání úlomků?

„Já vám taky zlomím prst a uvidíte!“

Držel jste se statečně?

„No, ve Vídni jsem si v úterý večer nechal dát injekci na utlumení bolesti, v Brně ve středu ráno ne. A asi jsem udělal chybu.“ 

Jágr dodržel chlapské zvyklosti a Schauera z újmy nevinil. Mluvil a choval se statečně. Vynechal pouze jediné střetnutí s Kazachstánem a o víkendu nastoupil proti Slovákům i Rusům.

„Nebuďme naivní. Rozhodně na ledě nebudu dominovat,“ varoval veřejnost. „Ale věřím, že můžu prospět. Nejde mi o moji pověst. Přijel jsem kvůli úspěchu týmu.“

„Kdybych to šel zkusit až na čtvrtfinále, nebyl bych v kondici. Uvidíme, co vydržím. Pokud to nepůjde, tak odstoupím.“

„Soustředím se hlavně sám na sebe. Abych zápasy vůbec přežil.“

Už nejsem smůla nároďáku!

Slovní spojení Jágrův malíček se v následujících dnech omílalo ve zprávách i hospodských debatách.

Mimořádnou pozornost při jednom duelu přímo ve Stadthalle upoutala skupina fanoušků z Milevska, kteří si zafačovali malíčky a skandovali: „Jsme s tebou, Jardo!“

Ve zbytku mistrovství už božský Jaromír skóroval jenom jednou - proti Bělorusku. Střelba pro něj byla tuze obtížná. Rozdával však báječné přihrávky.

Třeba ve finále proti hvězdami napěchovanému kanadskému souboru připravil góly Václavu Prospalovi i Martinu Ručinskému. Udivoval kouzelnými průniky, fantasticky držel kotouč i v obklíčení protivníků.

„Jarda maká pro mančaft, hraje nesobecky,“ chválil své eso kouč Růžička. „Znám ho dlouho a můžu porovnávat.“

Reprezentaci patrně svým způsobem prospěla Jágrova indispozice, protože ostatní hoši nespoléhali jenom na něj.

Vídeň 2005 - Jiří Šlégr, Martin Straka a Jaromír Jágr (zleva) slaví titul mistrů světa.

Šlapala obrana, brilantně chytal Tomáš Vokoun. Ve čtvrtfinále proti USA se zaskvěli Ručinský, Marek Židlický, Aleš Hemský či Jaroslav Špaček.

Skvěle hrál Petr Čajánek. V semifinále rozhodl v prodloužení nádhernou ranou švihem Radek Dvořák.

Jágr přesto posbíral nejvíc bodů z českých borců a protlačil se do ideální šestky turnaje. A především v závěru celého martyria slastně vzepřel nad hlavu pohár pro mistry světa.

Ve stísněné kabině, páchnoucí kouřem z doutníků a rozlitého šampaňského, pak se zlatou medailí pověšenou na krku mohl se svým typickým úsměvem do novinářských diktafonů prohlásit: „Největší radost mám z toho, že už se nebude psát, jaká jsem smůla nároďáku na mistrovství.“

Autor:

STALO SE 2. SRPNA: Slyšte, už je v ringu! Jak vypadal první živý sportovní přenos?

Adolf Dobrovolný

Ani fotbal, ani hokej. První sportovní událostí, kterou rozhlas živě přenášel posluchačům, byl...

STALO SE 31. ČERVENCE: Úžasná jízda. Fenomén Phelps získává rekordní olympijský kov

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ SPORTOVEC VŠECH DOB. Michael Phelps chvíli poté, co dovedl jako...

V ten den prožil rozporuplné pocity. Nejprve musel skousnout krutou porážku ve finále 200 metrů...

STALO SE 30. ČERVENCE: Boj v závějích i se sibiřskými komáry. S auty kolem světa

Automobil Thomas Flyer, který se v roce 1908 zúčastnil závodu z New Yorku do...

V Americe překonávali mohutné sněhové závěje, na Sibiři se zase trápili v hlubokém bahně. Místy,...

STALO SE 15. ČERVENCE: Největší sportovec světa. Thorpe uspěl i s botou z koše

Vícebojařská legenda Jim Thorpe ve výškařském sektoru.

Při ceremoniálu slyšel z úst švédského krále Gustava V. pochvalu: „Pane, jste největší sportovec...

STALO SE 19. ČERVENCE: Rekordní Helsinky. Zátopkovi řádí, poprvé soutěží Sověti

Slavná Zátopkova fotka z olympiády v Helsinkách z roku 1952, kde získal tři...

V severnější oblasti se olympijská pochodeň pro letní svátek pod pěti kruhy nikdy neusídlila. Hry v...

Program hokejové extraligy

Nový ročník hokejové extraligy začne ve středu 18. září. Obvyklými hracími dny budou úterky, pátky a neděle. Reprezentační přestávky jsou naplánované na období mezi 3. až 15. listopadem, 8. až 20. prosincem a 2. až 12. únorem. Poslední kolo základní části je naplánováno na úterý 4. března.

  • Nejčtenější

Vzpurný talent žádá výměnu a diktuje si podmínky: Chci velkou roli v NHL. Hned!

Sebevědomí mu evidentně nechybí. V NHL se dosud neobjevil, ale došel k závěru, že už by měl. Ideálně hned od příští sezony. A protože ve Winnipegu zastávají jiný názor, Rutger McGroarty vzkázal:...

16. července 2024  15:18

Hvězdný návrat do extraligy. Pardubice posílí kapitán mistrů světa Červenka

Spekulace se potvrdily, extraliga vítá zvučné jméno. Prověřeného a ostříleného veterána. Uznávaného lídra, co letos v Praze dovedl národní tým ke zlatu na mistrovství světa. Roman Červenka opouští...

15. července 2024  13:05,  aktualizováno  13:24

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

POHLED: Vyřazené číslo bývá svaté. Riskuje Červenka s „10“ pověst hrdiny?

Kapitán českých hokejistů Roman Červenka zakotvil v Pardubicích a do tamní enteria areny v létě možná vjede auto s dlouhým žebříkem. „Rád bych hrál s desítkou na dresu,“ připustil čerstvý mistr...

15. července 2024  18:01

Vymění NHL za Rusko? Problémový Kuzněcov může odejít, ovlivní i Nečase

Že by „mával křídly“ tak moc, až by odletěl do dálného Ruska? Trapná metafora navazující na jeho tradiční gólovou oslavu může najít přenesení do reality, ruský útočník Jevgenij Kuzněcov totiž údajně...

16. července 2024  16:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velká změna, Carolina se prý s Nečasem snaží domluvit. Rozhodne arbitráž?

Okolnosti nasvědčovaly rychlému odchodu, nabídky se hrnuly. Jenže situace kolem smlouvy hokejisty Martina Nečase v NHL se táhne podstatně déle. Carolina, která českého útočníka posledních sedm sezon...

19. července 2024  17:50

Krošelj v Kometě? Velkoklub mentora v brance potřebuje, říká kouč Švaříček

Po minulé sezoně měli fanoušci i hokejoví experti za takřka jisté, že kleci Komety bude v nadcházejícím ročníku vládnout brankář Aleš Stezka a s jeho oznámením se čeká jen na konec jeho kontraktu v...

22. července 2024  9:52

Zábranský si vyzkouší třetí finské angažmá, tentokrát bude hrát za Lahti

Libor Zábranský mění podruhé dres v rámci finské hokejové ligy. Po působení v Jukuritu Mikkeli a Ässätu Pori bude český reprezentant hrát za Pelicans Lahti, kteří podpis roční smlouvy s...

21. července 2024  18:22

Karlovy Vary vítají mladého odchovance, ze zámoří se vrací útočník Sapoušek

Hokejový útočník Robin Sapoušek po návratu ze zámoří do Karlových Varů podepsal se Západočechy novou smlouvu do dubna 2027. Dvacetiletý dvojnásobný medailista z juniorského mistrovství světa se do...

21. července 2024  14:42

Velká změna, Carolina se prý s Nečasem snaží domluvit. Rozhodne arbitráž?

Okolnosti nasvědčovaly rychlému odchodu, nabídky se hrnuly. Jenže situace kolem smlouvy hokejisty Martina Nečase v NHL se táhne podstatně déle. Carolina, která českého útočníka posledních sedm sezon...

19. července 2024  17:50

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...