Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Gretzky a Češi. Tak pestré dějiny! Triumfy, slzy i touha po odplatě

  13:59
Už jako oslnivě zářící kometa NHL se střetával s Ivanem Hlinkou. Než se opravdu chytila přezdívka „The Great One“, zkoušel překonat Jiřího Crhu nebo Dominika Haška. Ve velkolepé přestřelce podlehl Mirovi Fryčerovi. Kariéru mu ukončil Jaromír Jágr. Po zničující porážce v Naganu měl hokejový génius Wayne Gretzky na Čechy pifku. Než si několikrát spravil náladu.
Dominik Hašek v české brance během olympiády v Naganu, za ním Wayne Gretzky.

Dominik Hašek v české brance během olympiády v Naganu, za ním Wayne Gretzky. | foto: Profimedia.cz

Ve Phoenixu koučoval Zbyňka Michálka, Radima Vrbatu nebo Petra Průchu. Ve své neskonale košaté kariéře často narážel na premianty české hokejové školy.

Následující vybraná data a události s nimi spojené aspoň částečně naznačují, co všechno s nimi zažil kanadský hrdina, který v úterý oslavil šedesátiny.

26. prosince 1977

Jelikož ho už v šestnácti povolali na šampionát „dvacítek“, na rodinu úzce vázaný chlapec poprvé na Vánoce nebyl doma v Brantfordu. „Volal jsem našim a brečel do telefonu,“ vzpomínal nedávno.

Ačkoliv mu bylo smutno, mezi mantinely se výjimečný talent zaskvěl. Třeba k vítězství 9:3 nad Československem přispěl bilancí 3+3. Skóroval proti němu i ve finálové skupině a vyhrál bodování turnaje.

Wayne Gretzky jako trenér Phoenix Coyotes se obrací na obránce Paula Maru.

Všimli si ho snad všichni soupeři, nejen Miroslav Fryčer, jenž ho v knize Můj divoký hokejový život popsal: „Hubený a poďobaný centr s číslem 9, který si s námi dělal, co chtěl.“

„Nikdy jsem neviděl, aby v jeho věku někdo suverénně přehrával o tři roky starší borce. V kabině jsme si říkali, že si jeho jméno musíme zapamatovat.“

15. listopadu 1980

Gretzky se vždycky rád vracel do haly Maple Leaf Gardens v Torontu. Ne vždy v ní ovšem triumfoval.

Když poprvé v NHL překonal českého brankáře, jeho Oilers podlehli místním Maple Leafs 2:4.

Gretzky pouze zmírnil porážku přesilovkou trefou v čase 34:20. Gólman Jiří Crha ovšem pustil už jen jednu další ránu.

Edmontonská hvězdička končila partii s výsledkem -2 v hodnocení plus/minus. V obraně domácích nastoupil i další Čech - Vítězslav Ďuriš.

5. září 1981

Seznam střetnutí s Československem na velkých akcích načal zázračný chlapec Gretzky na Kanadském poháru ve Winnipegu.

Po cestě do finále „Gretz“ a spol. remizovali 4:4 s mužstvem koučů Luďka Bukače a Stanislava Neveselého 4:4, v němž se objevila jména jako Pavel Richter, Milan Nový, Jindřich Kokrment nebo Jaroslav Korbela.

Dvacetiletý démon ovládl bodování turnaje, nicméně ve finále musel strávit krutou porážku od SSSR 1:8.

9. října 1981

Po návratu do NHL se kanadské pírko střetlo s urostlým veteránem a zaoceánským nováčkem Ivanem Hlinkou, který svým prvním zásahem za mořem pomohl k vítězství Vancouveru nad Edmontonem 6:2.

Gretzky se v zakončení neprosadil. Ve druhé třetině se posekal s Jiřím Bublou, dalším Čechem, který ho zasáhl vysokou holí. Na trestnou lavici byli posláni oba.

S Hlinkou a Bublou nastoupil za Vancouver ještě jeden krajan - Rick Lanz.

16. dubna 1982

Tenkrát se poprvé a naposledy objevil na mistrovství světa. V helsinské aréně Jäähalli s Čechoslováky prohrál 2:6 (Jiří Lála nasázel hattrick) a ve finálové skupině se zasloužil o vítězství 4:2.

V projektu Bez frází si na něj vzpomněl forvard Jiří Hrdina: „Všichni jsme z něj byli unešení. Kanaďani bydleli s námi na hotelu. Každou možnou chvíli jsme šmírovali, co dělá a jak se chová... Večer co večer dřepěl na recepci a mastil black jack.“

5. října 1982

Společně s Jaroslavem Pouzarem - při jeho premiéře v National Hockey League - asistoval toho večera u závěrečného zásahu Jariho Kurriho. Edmonton v tradiční „Bitvě o Albertu“ přetlačil Calgary 7:5.

Kanaďan Gretzky a Fin Kurri se nějakou dobu marně snažili pochopit Pouzarovy návyky pramenící ze systému s bránícím levým křídlem, který vynalezl profesor Vladimír Kostka.

Ale postupně se ti tři sladili, když je tedy kouč Glen Sather poslal do boje v jedné lajně.

25. srpna 1984

Devatenáctiletý brankář Dominik Hašek se pekelně soustředil na střet s kanadskými profesionály a hlavně s rekordmanem s číslem 99 na dresu.

V přípravné partii před Kanadským pohárem Čechoslováci v Halifaxu o druhé přestávce vedli 3:2, pod čímž byl výrazně podepsaný právě Hašek.

„Gretzky třikrát ujel naší obraně a řítil se na mě sám - já mu to třikrát chytil,“ líčil v knize Chytám svůj život. „Ve třetí třetině mě přece jen prostřelil. Trefil se od kruhů mezi nohy.“

Kanada mač otočila na 5:4 a Čechoslováky spláchla 7:2 i na samotném turnaji.

8. ledna 1986

Ve zběsilém zápase v oblíbené Maple Leaf Gardens se Gretzky zaskvěl bilancí 3+3. Přesto se nevešel mezi tři hvězdy večera a jeho Oilers dostali na frak.

Toronto totiž pozvedl k výhře 11:9 opavský rodák Miro Fryčer. Úspěšně pálil dohromady čtyřikrát, rozhodl v 51. minutě.

„Byl jsem v naprostém rauši. Prožíval jsem další z krásných hokejových snů,“ stojí v jeho životopise. „Diváci šíleli, odpočítávali čas, jako by se hrálo sedmé finále Stanley Cupu.“

9. září 1987

Než se Gretzky a Mario Lemieux, jeho pobočník v reprezentaci a úhlavní sok z NHL, utkali se Sověty v epochální sérii o Kanadský pohár, museli v montrealském Foru odvrátit pohromu.

V semifinále totiž jasní favoriti museli dohánět ztrátu 0:2 v boji s Čechoslováky. „Gretz“ si připsal asistence u třetího a čtvrtého gólu Kanady, která se prodřela k výsledku 5:3.

9. srpna 1988

Taky na kolosální výměně, která „ukradla“ obyvatelům Edmontonu jejich hokejového boha, se objevuje maličká česká stopa.

Gretzky šel do Los Angeles společně s Martym McSorleym a Mikem Krushelnyskim za 15 milionů dolarů, Jimmyho Carsona, Martina Gélinase a tři výběry v prvních kolech draftech 1989, 1991 a 1993.

Prostřední volbu využili Oilers na získání jistého Martina Ručinského z Litvínova.

17. listopadu 1990

Tenkrát se prvně střetl s vlasatým zelenáčem Jaromírem Jágrem. Dva nejproduktivnější muži v dějinách NHL neuspořádali žádný gólový ohňostroj.

Oba se ploužili do kabin s vysvědčením 0+0. Los Angeles Kings zdolali Pittsburgh Penguins 2:1 díky střele Tonyho Granata v prodloužení.

7. září 1991

Domácí miláčci na Kanadském poháru bez okolků zametají s Československem 6:2, k čemuž Gretzky přispívá dvěma kousky.

Jágr je naštvaný na kouče Hlinku, jelikož ho staví do lajny s Robertem Reichlem, s nímž si (hlavně) na ledě nerozumí.

I tyto vztahy se musely vyjasnit, aby se Češi později dočkali přelomového úspěchu.

27. února 1996

V Los Angeles už se Gretzky cítil zoufale nešťastný, pročež požádal o výměnu. Kings jej vyexpedovali do St. Louis za dva výběry v draftu, Patrice Tardifa, Craiga Johnsona a statného útočníka Romana Vopata, jenž se v kalifornském klubu sešel s bratrem Janem.

26. listopadu 1997

Varování před Naganem! Při klasicky vyhroceném newyorském derby zámožných Rangers s venkovskými Islanders přihlížel Gretzky v Nassau Veterans Coliseu, jak Reichel hattrickem a asistencí vynáší fanoušky „Isles“ až někam do sedmého nebe.

Vetřelci z Manhattanu slízli výprask 4:1.

20. února 1998

Wayne Gretzky

slaví 60. narozeniny

Stadion Big Hat. Nagano. Semifinále olympiády. Ztroskotání Titaniku.

Uctívaná Kanada na Turnaji století na poslední chvíli po nešťastné teči obětavého zadáka Richarda Šmehlíka vyrovnává na 1:1.

V prodloužení pevnou českou obranu nerozlouskne a v rozstřelu spěje ke zkáze.

Reichel proměňuje. Jako jediný. Hašek zůstává nepřekonán. Gretzky se poté, co jej kouč Marc Crawford nevybral do pětice střelců, modlí na střídačce, aby se na Dominatora mohl rozjet jako šestý.

Marně. Kamera zabírá jeho žalem zamořenou tvář. Sedmatřicetiletý božský Wayne ví, že na olympijské zlato už nikdy nedosáhne. V očích má slzy.

Později lamentuje, že jeho mužstvo neprohrálo zápas, ale dovednostní soutěž.

Wayne Gretzky přichází na trénink na olympiádě v Naganu
Smutný Wayne Gretzky podává ruku Jiřímu Dopitovi po prohraném semifinále na...

Spolu s dalšími Kanaďany se čílí, že Češi pouze dřepěli vzadu a vůbec nenapadali. Na srdci mu vznikla hluboká jizva.

4. února 1999

Fantastická kariéra WG spěje k závěru. Poslední nahrávku u jeho branky v NHL (číslo 893) si připisuje Petr Nedvěd, jenž se v New Yorku stal jeho přítelem v soukromí a parťákem na ledě.

Rangers rozmetali Vancouver Canucks 8:4.

Gretzky poté skóruje ještě proti Islanders, leč bez asistence.

18. dubna 1999

Jágr objímá oslavence a omlouvá se: „Já nechtěl!“

Gretzky se lehoučce usmívá: „Přesně tohle jsem říkával já.“

Konec. 1 487 zápasů. 894 gólů. 1 963 asistencí. 2 857 bodů.

Mač New York Rangers - Pittsburgh Penguins utíná Jágrův bleskový manévr v prodloužení. 1:2.

Obecenstvo v Madison Square Garden aplauduje, o hokejové příznivce u televizí se pokouší dojetí.

8. května 2001

Pokusy o odvetu za Nagano se pyšné Kanadě nedaří. Češi míří za třetím zlatem z mistrovství světa za sebou. Mají také v kapse dva poslední tituly z juniorských šampionátů.

Gretzky přilétá na turnaj v Hannoveru coby výkonný ředitel reprezentace a osobně sleduje další porážku s českými vládci 2:4.

Phoenix Coyotes, jejichž spolumajitelem byl právě Gretzky, se dlouho nedokázali domluvit na smlouvě s Reichlem, který zrovna zaválel s bilancí 1+1.

„The Great One“ zuřil.

18. února 2002

Proslulý „tyjátr“ v Salt Lake City po „plichtě“ Kanada - Česko 3:3. Gretzky pod tlakem okolností před novináři obviňuje obránce Romana Hamrlíka a jeho druhy ze špinavostí. Nepřátele nachází vlastně všude.

Když o jeho vášnivém výstupu slyší český manažer Hlinka, kroutí hlavou a zřejmě ho napadá cosi o zatmění mysli.

Ve vyprodaném hledišti E-Centra se přitom konalo velkolepé utkání. Na jedné straně dal dva góly (byť jeden sporný) Mario Lemieux, na druhé mladíček Martin Havlát.

Zatímco Čechy pak ve čtvrtfinále skolili Rusové, Kanada křepčila se zlatými medailemi a její šéf se konečně dočkal sladkého zadostiučinění.

11. září 2004

Ještě jedna pomsta za Nagano. Strhující večer v Torontu. Nesmírně zábavné a srdcervoucí semifinále Světového poháru rozhoduje až prodloužení: Luongo zachraňuje po Ručinského teči. Hejduk střílí zápěstím zblízka. Nic. Kouč Růžička dva týdny prorokoval, že kanonýr Hejduk rozhodne klíčový zápas. Mýlil se. Bohužel.

Lecavalier z protiútoku stíná české naděje. Gretzky ve své lóži pěstí buší do zad kolegu Lowa a divoce skáče s rukama nad hlavou.

Reichel uzavírá reprezentační kariéru. Kanada posléze získává trofej.

5. října 2005

Trenérský debut v NHL. Gretzky vede Phoenix k porážce 2:3 ve Vancouveru. Do sestavy zařadil Nedvěda a Zbyňka Michálka, jehož potom mnohokrát chválil, podobně jako Radima Vrbatu.

21. února 2006

Kanada na stadionu Palasport Olimpico uhájila vedení nad Čechy, kteří pouze snížili z 0:3 na 2:3.

Boss Gretzky se ovšem neraduje dlouho. Jeho hochy ve čtvrtfinále vyřadili Rusové.

11. dubna 2009

Třebaže ještě nevěděl, že po prázdninách skončí, kouč Gretzky prožil derniéru v NHL. Phoenix zdolal Anaheim 5:4 po nájezdech.

V rozstřelu se neprosadil Peter Mueller (nyní Kometa), ve čtvrté sérii rozhodl Viktor Tichonov, vnuk obávaného sovětského trenéra.

Za Coyotes kromě Michálka nastoupili taky Petr Průcha a Martin Hanzal.

22. června 2019

Gretzky je od října 2016 zpět v Edmontonu jako pobočník majitele a guvernéra klubu Daryla Katze.

Oilers si při draftu vybírají české útočníky Matěje Blümela a Tomáše Mazuru, kteří se narodili až poté, co se Gretzky na jaře 1999 odebral do sportovního důchodu.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.

  • Nejčtenější

Anglie - Brazílie, Francie - Německo. Kde zdarma sledovat sobotní fotbalové šlágry?

15. dubna 2024

Víkend je ve znamení reprezentačního fotbalu a přináší řadu atraktivních zápasů. Po pátečním...

Sparta – Třinec 2:3P. Historický obrat posílá hosty do finále, hrálo se 122 minut

13. dubna 2024  12:25,  aktualizováno  20:15

Extraliga se dočkala bájného obratu. Hokejisté Třince otočili sedmé semifinále se Spartou a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice - Třinec 6:3. Domácí si k první výhře pomohli drtivým finišem

17. dubna 2024  17:40,  aktualizováno  22:44

Je vyrovnáno. Hokejisté Pardubic dosáhli na své první vítězství v letošním finále extraligového...

Pardubice - Třinec 1:2. Obhájci se vezou na vítězné vlně, znovu zářil Kacetl

16. dubna 2024  17:30,  aktualizováno  21:35

Třinečtí hokejisté navázali na povedené výsledky z posledních zápasů a úspěšně vstoupili i do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kladno - Vsetín 7:2. Druhé vítězství Rytířů v baráži, kanonádu domácích zahájil Jágr

18. dubna 2024  17:45,  aktualizováno  21:55

Druhé vítězství pro Kladno a střelecký rekord pro legendu. Domácí porazili ve druhém utkání...

Tradiční parta, která funguje. Jak v mistrovském Třinci excelují Slováci

20. dubna 2024  8:32

Táhnou produktivitu i dřou v obraně. Mistrovský Třinec na slovenských hokejistech stojí, což jasně...

Rachůnek odchází z Karlových Varů, klub s ním už nepočítá

19. dubna 2024  22:11

Tomáš Rachůnek opouští hokejové Karlovy Vary, kde působil od roku 2015 s krátkou pauzu pro angažmá...

Z Arizony bude Utah něco. Coyotes se mohou do pěti let vrátit

19. dubna 2024  20:57

Hokejový klub Arizona Coyotes bude mít v NHL po změně majitele a stěhování do Salt Lake City i nové...

S Benákem i Galvasem. Česká hokejová osmnáctka vyráží na mistrovství světa

19. dubna 2024  19:37

Trenér David Čermák zveřejnil českou nominaci na mistrovství světa hokejistů do 18 let, které se...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...