POHLED: Anatomie sestupu. Proč hokejisté Zlína spadli do první ligy

  13:29
Psal se 25. duben 2014, když hokejisté Zlína na vyprodaném domácím stadionu slavili mistrovský titul. Tým složený téměř bezvýhradně z odchovanců ve finále přejel Kometu a po deseti letech opět bral zlato. Osm let poté Zlín z extraligy sestupuje. Po dlouhých 42 letech, což je šestá nejdelší série mezi domácími kluby.
Na kolenou se symbolicky neocitl jen zlínský brankář David Huf, ale celý klub.

Na kolenou se symbolicky neocitl jen zlínský brankář David Huf, ale celý klub. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Co se stalo? Jak je možné, že k tomu došlo? A kdo za to nese hlavní vinu? Odpověď je složitá, ale jedno je jisté. Pád Beranů do první ligy není náhodou, ale logickým vyústěním celé situace. Nešlo o to, zda vůbec, ale kdy k němu dojde. A svůj díl odpovědnosti mají všichni: na ledě i v kancelářích.

Bez peněz i bez důvěry

„Sledujte peníze,“ radil tajný zdroj dvěma novinářům ve slavném filmu Všichni prezidentovi muži s tím, že v politice jsou klíčové finanční transakce. V případě Zlína jde o výši rozpočtu. Stavební firma PSG kdysi sypala do hokeje 18 milionů korun. Když v roce 2017 skončila, nahradilo ji online tržiště Aukro za necelých pět milionů. Vydrželo však jen rok a PSG se opět vrátilo. Jenže teď už jen za „drobné“ ve zhruba stejné výši jako Aukro.

Do toho klub postupně přišel o další sponzory (WSM, Zaremba aj.) a rázem bylo zle. Město, které jako největší akcionář platí 16 milionů, všechno samo neutáhlo. Nakonec to dopadlo tak, že primátor a prezident klubu Jiří Korec objížděl velké firmy v regionu s dotazem, zda by nechtěly dát peníze na hokej. Uspěl jen málokde. 

Berani už totiž dávno nejsou sexy značkou, která má šmrnc. Éra hvězdy Čajánka, Lešky či Balaštíka je pryč a zimní stadion se zastaralým zázemím pro hráče i diváky připomíná pravěk. Na hokej pravidelně chodí jen skalní fandové, ti „vlažní“ přijdou leda na Spartu, Kometu nebo Jágra.

Úsměv zlínských fanoušků. V této sezoně velmi vzácný jev...

Divit se jim moc nedá. Kvalita kádru od zmíněné titulové sezony totiž ustavičně klesá. Kdo se ve Zlíně ukáže v dobrém světle, jde téměř ihned za lepším. Holík, Bukarts, Říčka, Zámorský, Šťastný, … Takhle by šlo pokračovat. Mít klub svoje odchovance či bývalé opory v sestavě, může klidně pomýšlet na titul. Jsou ale rozesetí po celé extralize a domů je to netáhne. Když dostal šikovný centr Holík loni nabídku k návratu, reagoval oprávněnou námitkou, že jeden hráč to sám neutáhne.

Jenže na co by Zlín nadprůměrné borce nalákal? Kdo s ambicemi chce hrát za tým, jehož stropem je předkolo play off? 6., 7., 11., 9., 9., 10., 13. A letos 15. To jsou umístění Zlína v základní části za posledních osm let. Ve vyřazovací části vyhrál jen jednu sérii v předkole. Nejhorší přitom je, že všichni už si na tenhle průměr zvykli a přestali v sobě mít snahu vrátit se tam, kde Zlín býval dlouhá léta: v užší domácí špičce. Otupělo jak vedení klubu, tak fanoušci. Na nízké ambice si začali zvykat. „Nemáme tolik peněz, ale držíme spolu a to je naše síla,“ znělo opakovaně z klubu. Hodně slabá útěcha, z níž se navíc stalo klišé.

Klub, který nemá šéfa

Důležitou otázkou je, kdo by klub z (pod)průměru měl vůbec vyvést. Když Zlín slavil stříbro a rok potom titul, jako jednatel mu šéfoval Patrik Kamas. Marketingový manažer firmy PSG ovšem s jejím koncem v hokeji odešel také. Už hledání jeho nástupce mělo začít daleko dřív, městští politici jej ale nechali „vyhnít“ až do stadia, kdy najednou zjistili, že nikoho nemají. 

Pouhé tři měsíce před startem sezony 2017/18 tak nastoupil Martin Hosták. Diváky oblíbený komentátor vydržel ve Zlíně tři roky a s jeho působením jsou spjaty historky či příběhy, které lidé z klubu vyprávějí raději jen mimo záznam. Mužstvo sice třikrát přivedl do play off, jenže rozpočet se neustále snižoval a celá organizace jela samospádem.

Kouč Luboš Jenáček se měl pokusit zastavit zlínský pád. Nepovedlo se.

V létě 2020 se tak Hosták vrátil ke komentování hokeje v ČT. To už měl svět za sebou první koronavirovou vlnu a vedení klubu se rozhodlo jeho pozici neobsadit. Vznikla tříčlenná rada jednatelů: kromě navrátilce Kamase v ní figuruje bývalý šéf zlínských Technických služeb Jan Štětkář a někdejší hokejista Jiří Marušák. 

Ojedinělý model, který nikdo jiný v extralize nemá. Brnu šéfuje Zábranský, Plzeň má pod palcem Straka, Mladou Boleslav táhnou Vrbata s Nedorostem. A Zlín? Kdo je číslo jedna? Vyzná se dnes někdo v tom, kdo z jednatelů je za co zodpovědný? Bolavá absence schopného šéfa se zásadně promítla i do sportovní oblasti. Loňskou „koronavirovou“ sezonu Zlín v podstatě odepsal. Z extraligy nešlo sestoupit, takže kádr se doplnil jen o pár mladíků, hráči měli snížené mzdy, čemuž odpovídala i nálada v kabině – a výsledkem bylo předposlední místo.

Jenže řemen, který tehdy spadl, se před sezonou 2021/22 nepodařilo nahodit. Ostatní kluby ze spodku tabulky v létě posilovaly, naopak Zlín ztratil důležité hráče. I vinou trenéra Roberta Svobody, který dostal na starosti celý sportovní úsek. Některé hráče nedokázal udržet (Řezníček), jiné s lehkým srdcem oželel (Ondráček, Dufek). Dotazy vedení, zda nechce více posil, přecházel mávnutím rukou a opakoval, že týmu věří. Dnes je jasné, že bylo zásadní chybou Korce a spol., že veškerou zodpovědnost za složení mužstva delegovali na Svobodu, který neměl žádnou oponenturu.

Berani tak šli do sezony s úzkým kádrem, a i když prezident Korec na předsezonní tiskovce vtipkoval o titulu, experti tušili průšvih. Jako hodně černý humor zní Štětkářovo vyjádření na klubovém webu z loňského března: „Chceme, aby v týmu byla kvalita, ale také se zapojovali více naši mladí hokejisté. V NHL je období pro budování týmu běžné. Tam tým ustoupí záměrně o krok zpět na jednu nebo dvě sezony, aby mohl v následujících být o dva až tři dopředu.“

Momentka z přípravného zápasu mezi Zlínem a Nitrou.

Kdo je tady trenérem?

Zlín opravdu couvnul, jenže z kroku vzad se stal bolavý pád na zadek. Po sedmi porážkách z osmi zápasů oznámil Svoboda rezignaci a zdeptaný tým převzal trenér juniorů Luboš Jenáček. Je třeba natvrdo říct, že na „Jacka“, jak se bývalému vsetínskému asistentovi přezdívá, tahle pozice spíše jen zbyla. K ruce dostal „trenéra individuálních dovedností“ Petra Čajánka, který za něj kolikrát vedl tréninky a během utkání chodil burcovat hráče do šatny. Zase: umíte si představit, že by tohle někomu dovolily trenérské kapacity jako Vůjtek či Varaďa? Další typicky zlínské řešení, na které jinde nenarazíte.

Za prvních 23 kol Zlín vyhrál jen dvakrát (!), a i když se pak zvedl, ztrátu už prakticky nešlo umazat. Tým byl psychicky tak rozklížený, že ačkoliv se začátkem ledna po výhře na Kladně dostal svému soupeři na dostřel tří bodů, poté čtyřikrát v řadě nebral ani bod. Manko narostlo na 14 bodů a bylo po sezoně. Nic nepomohlo ani zběsilé míchání sestavou. Kdysi vyhlášený klubismus šel stranou, Berani na ledě protočili 44 hokejistů včetně hráčů z Ruska, Lotyšska či Kanady.

Jakkoli velká vina za zpackanou sezonu leží na managementu, před výkony některých hokejistů nelze zavřít oči. Mnozí, kteří měli být oporami, selhali, další zase neukázali žádný výkonnostní progres. Zároveň je ale nutné se ptát: byl kádr poskládaný správně? Nečekalo se od některých hokejistů víc, než mohli předvést? A jak dobře byl tým z léta připravený po kondiční stránce? Proč zlínská mládež nedokázala v posledních letech vyprodukovat více hráčů schopných naskočit do extraligy a sbírat kanadské body? A jakou kvalifikaci shánět posily má současný sportovní manažer Kotásek, který podobnou práci nikdy nevykonával a dříve dělal jen vedoucího mužstva?

Litvínovští hokejisté se radují z branky v utkání se Zlínem.

Klub na rozcestí

Odpověď na tyhle otázky potřebují Berani najít, pokud nechtějí v první lize zaparkovat na delší dobu jako třeba Slavia. Jisté je, že musí přijít zásadní změny. Skončit má celý trenérský úsek, rada jednatelů i prezidium. Klub vsadí na jednoho člověka v pozici generálního manažera, zatím to vypadá na řešení z interních zdrojů. Měnit se nemá ani akcionářská struktura (město má 49%, zapsaný spolek HC Berani Zlín 40% a PSG 11%). Fanoušci stále věří v zásadní zapojení otrokovické pneumatikárny Continental Barum, která to ovšem opakovaně odmítla.

Klíčové je, že klub má ambici ihned se vrátit zpátky. Radnice už oznámila, že zachová finanční podporu, zůstane i část sponzorů včetně hlavního mecenáše. Finanční výpadek však bude citelný, Berani přijdou odhadem o nejméně 12–15 milionů korun. Nahradit je bude nemožné a tým zeštíhlí. Opory v čele s obráncem Gazdou a útočníkem Claireauxem ale mají zůstat, na ně se nabalí (staro)nová jména.

Jen sestavit postupový kádr však nestačí. Zlínský klub potřebuje znovu rozpálit vášeň, která k němu dlouhé roky patřila. Vášeň ve svých útrobách, mezi fanoušky i v širokém okolí, aby se městu znovu začalo říkat Hockeytown. Přezdívka má svůj původ v americkém Detroitu, který ovšem po letech hojnosti zbankrotoval a v současnosti se stal symbolem úpadku. Následující prvoligová sezona ukáže, jestli Zlín naváže na americké velkoměsto se vším všudy, nebo se svému osudu dokáže vzepřít.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.

Mužstvo Z V VP PP P S B
1.HC Dynamo PardubicePardubice 51 32 8 6 5 196:113 118
2.HC Sparta PrahaSparta 51 31 6 3 11 170:118 108
3.HC Oceláři TřinecTřinec 51 25 9 5 12 170:129 98
4.HC Kometa BrnoKometa 51 21 8 5 17 157:137 84
5.Banes Motor České BudějoviceČ. Budějovice 51 23 2 10 16 145:142 83
6.HC Verva LitvínovLitvínov 51 23 4 4 20 159:162 81
7.Bílí Tygři LiberecLiberec 51 23 3 4 21 168:162 79
8.Mountfield Hradec KrálovéHr. Králové 51 16 7 11 17 133:136 73
9.HC Vítkovice RideraVítkovice 51 18 5 7 21 131:136 71
10.HC OlomoucOlomouc 51 16 7 5 23 120:151 67
11.HC Energie Karlovy VaryK. Vary 51 13 8 3 27 124:145 58
12.HC Škoda PlzeňPlzeň 51 14 6 4 27 127:149 58
13.BK Mladá BoleslavMl. Boleslav 51 12 6 6 27 105:152 54
14.Rytíři KladnoKladno 51 7 4 10 30 119:192 39

1. až 4. tým postupuje do play-off, 5. až 12. tým bude bojovat v předkole play-off a 14. tým jde do baráže.

  • Nejčtenější

Natočil běsnícího tátu, video obletělo svět. Zasloužil bych přes držku, říká

1. března 2024  15:15

Exkluzivně Před deseti lety klukovina teenagera z Klášterce nad Ohří obletěla svět a vyjadřovaly se k ní i...

Sundej to, srabe! Fotka zkrvaveného gólmana, důkaz zlomu hokejových dějin

28. února 2024

Seriál „Kdybyste vyskočil z letadla bez padáku, stal byste se hrdinou? Ne, já myslím, že byste se zachoval...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta řádila, rekord pro Pardubice. Třinec zaváhal, Kometa zůstává čtvrtá

25. února 2024  19:51,  aktualizováno  20:13

Hokejová extraliga pokračovala kompletním devětačtyřicátým kolem. Pardubice vyhrály v Mladé...

Kometa drží 4. místo, ale ne definitivně. Vary uhrály předkolo, lídr srovnal rekord

1. března 2024  17:20,  aktualizováno  22:03

Hokejová extraliga už po 51. kole zná všechny účastníky vyřazovacích bojů, klání o čtvrté místo ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jeřábkovi operovali otevřenou zlomeninu. Neútočme na jednu osobu, řekl z nemocnice

1. března 2024  21:49,  aktualizováno  2.3 17:06

Třinecké hokejisty v pátečním souboji s Pardubicemi nemrzela ztráta tříbrankového vedení a jednoho...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Faksa nastartoval Dallas k výhře, góly Nečase a Zadiny byly málo

2. března 2024  21:09,  aktualizováno  3.3 6:40

Aktualizujeme Útočník Radek Faksa v NHL úspěšnou dorážkou nastartoval domácí Dallas k vítězství nad San Jose. V...

Místo vzletu pád. Znojmo končí trudnou sezonu, budoucnost je nejistá

2. března 2024  13:55

Loni v lednu kosila orlí letka jednoho druholigového soupeře za druhým a majitel hokejového Znojma...

Pardubické dárky pro Dědka: pohár a udržení béčka. Co přijde dál?

2. března 2024  9:59

Zítra skončí základní část hokejové extraligy, kterou druhý rok po sobě opanovali hráči Dynama....

Já na bráchu, brácha na mě. A Litvínov žije. Jsou motorem mužstva, chválí kouč

2. března 2024  7:47

Litvínovští bratři v triku nakreslili kulišácký gól, kterým pomohli k páteční výhře 5:4 nad...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...