Snažte se dostat vodu do zahrady, radí zahradní architekt Ferdinand Leffler

  • 11
Voda v zahradě je nesmírně přitažlivá a současně citlivá na péči. Dodává ovšem místu nenahraditelnou atmosféru a tlumí hluk z okolí. Už při zakládání zahrady přemýšlejte o tom, jak vodu do zahrady zakomponovat. Ale s rozumem, radí pro magazín Doma MF DNES zahradní architekt Ferdinand Leffler.

Pozor na náročnost. Voda v přírodním jezeru je živá a poskytuje domov řadě živočichů i rostlin. Vyžaduje však údržbu, jezero by si tak měli pořizovat jen opravdoví nadšenci.

Nemusí to být technologicky, finančně ani prostorově nákladná realizace, někdy stačí jen obyčejná pumpa nebo kovová mísa, do které občas zaprší.

Voda v zahradě opravdu nemusí být jen jezero nebo bazén. Je to jakákoliv hra s vodou, zábavná i užitná součást exteriéru. Vodní prvek je vhodné umístit poblíž hlavního sezení v zahradě, je totiž příjemné se na něj dívat a být s ním v kontaktu. Voda může mít tisícero podob — ruční pumpou počínaje a sofistikovaným nasvíceným vodním přepadem konče. Ale také to může být obyčejná mísa s vodou umístěná v záhonu trvalek.

Propracovanější vodní prvky vyžadují peníze i čas. Jejich realizaci vždy konzultujte s odborníkem. Voda je totiž velmi citlivý ekosystém a její přirozeností vždy bylo a bude zazelenat se. Jezírka to zpočátku dělají běžně.

Jezírko (biotop) může mít klidně podobu klasického bazénu, obejde se ovšem bez chemie.

Dobře zvažte, jestli si přejete mít přírodní, nebo chemicky ošetřovanou vodu. Jestli jste se rozhodli pro zastřešený bazén, uvažujte o tomto prvku při jeho umisťování v zahradě jako o zastřešeném objektu, tak totiž bude po většinu roku působit. Přírodnímu jezírku zase bude potřeba věnovat větší péči, bude ale krásné celý rok.

Seriál Zakládání zahrady

„Když dostanu požadavek na vodní prvek do zahrady, zamýšlím se nad tím, jak představit něco nového a pro danou zahradu jedinečného. Často ale nakonec uznám, že čím bude vodní prvek při zajištění osvěžujícího zvuku a vlahé atmosféry ve svém okolí méně nápadný, tím bude pro zahradu přijatelnější, lépe s ní ,sroste‘. Vyhýbám se vodním prvkům, které jsou jen na efekt. Každý z nich by vám měl umožnit alespoň smočit chodidla, udělat pár kroků ve studené vodě nebo dát si vychladit láhev prosecca,“ dává tip zahradní architekt Ferdinand Leffler.

Také máte krásnou zahradu a chcete se s ní pochlubit?

Ať máte zahradu s jezírkem či bez, sepište její příběh, prozraďte, jak vznikala, jak na ní hospodaříte a jak ji užíváte, nafoťte ji a vše (s kontakty na vás a adresou na území ČR) vložte ZDE do soutěžního formuláře soutěže Nejkrásnější zahrada.

Bazén jako stará dobrá klasika 

Velkou výhodou bazénu zůstává, že se v něm díky dostupným technologiím dobře udržuje čistá voda a že se dá přihřívat i v chladnějších ročních obdobích.

Když se bazén zakomponuje do zahrady citlivě, nijak ji nehyzdí, naopak.

Jestliže bude bazén zakrytý, neumisťujte ho před terasu ani francouzské okno obývacího pokoje, ale raději do míst, kde vás při každodenním pohledu do zahrady nebude rušit. V prostoru zahrady působí zastřešení většinou poměrně uměle, takže bývá docela výzva zapojit ho do zahrady vtipně a vkusně.

Je-li to možné, naplánujte si vedle bazénu i posezení, terasu nebo dokonce venkovní kuchyň. Poloha bazénu by měla být otevřená, slunná a bazénáři ji rádi vidí i v patřičné vzdálenosti od listnatých stromů.

Při projektování bazénu dbejte na takové detaily, jako je napojení hrany bazénu na okolní povrchy, především na terasu. Nepodceňte ani nasvícení bazénu, třpyt probublávající vody vám za dlouhých letních večerů vytvoří krásnou atmosféru.

Nadzemní bazény zahalte do zeleně; trčí-li do prostoru, tak zahradu hyzdí. Podél bazénu je obecně dobré vysadit co nejvíce zeleně, pořádný travinovo-trvalkový záhon pěkně propojí bazén s okolní zahradou. Myslete rovněž na zázemí i hlučnost potřebné technologie. Zařízení proto ideálně schovejte do suterénu domu nebo přímo pod terasu, počítejte však se zvukovou izolací.

Vířivku schovejte do zahrady a dopřejte si soukromí 

Když se rozmýšlíte o ideálním usazení vířivky v zahradě, tak si ji vždy (podobně jako bazén) představujte zavřenou. A překrytou koženkovým nebo plátěným víkem, protože po většinu roku to tak opravdu je.

Vířivka umístěná na terase je sice prakticky blízko, příliš soukromí vám ovšem neposkytne a moc příjemný pohled z venkovní terasy na ni také nebude.

Neumisťujte ji proto přímo do pohledů z oken na terasu, nýbrž ji zapojte do zahrady, schovejte ji hluboko do zeleně. Relaxace ve vířivce je intimní záležitost, dopřejte si při ní stoprocentní soukromí.

Vodní jezírko nebo biotop může mít tisíce podob

Pod názvem jezero nebo chcete-li vodní biotop se skrývá celá škála koupacích vodních prvků, které se dělí podle kvality vody, respektive podle použitých technologií. Na jedné straně to může být v podstatě jáma v zemi plná vody bez jakékoliv čisticí technologie, na druhé straně důmyslně propracovaný systém biologických čističek a ultrafialových lamp, které si nijak nezadají s komplikovaností čisticích systémů chemických bazénů.

Je příjemné mít jezírko napojené přímo na terasu, celoročně oceníte výhled na vodní plochu.

Voda v jezeře má být ale vždy čistá a voňavá. Pokud se však stane, že se zazelená nebo zkazí, vyžaduje náprava pečlivou spolupráci a trpělivost. Jezero se rozhodně nemusí tvářit jako malý rybník, lze mu dát i jednoduchý geometrický, strohý pravoúhlý tvar. Takto pojatý sedne do menších nebo moderních zahrad mnohem lépe. „Malé ledvinky a násilně organicky rozvlněné tvary jezer v zahradách často vypadají přinejmenším směšně a uměle,“ varuje zahradní architekt Ferdinand Leffler.

I přírodní biotop může mít pravidelný tvar korespondující s moderní...
I přírodní biotop může mít pravidelný tvar korespondující s moderní...
Nebojte se nechat dřevo kolem jezera šednout, nenatírejte ho. Díky tomuto...

Jezírko dobře umožňuje práci s pobřežní vegetací, díky níž se vodní prvek ochotně a přirozeně propojí se zahradou. Pohled na jezero osázené rostlinami vás bude těšit po celý rok. I takové vodní dílo může být stejně jako bazén vybaveno vodními světly, případně protiproudem. Navíc nabídne život mnoha užitečným živočichům.

Avšak pozor. S jezery se to dnes podle architekta Lefflera v zahradách obecně trochu přehání. Je to prostě trend. Do jezera musíte být nadšenci. Jestliže vás rozhodí občasné zakolísání průzračnosti vody, pak jezero není nic pro vás. Přírodní voda prostě nikdy nebude tak poslušná jako ta bazénová, sterilní.

Podle architekta bude trendem příštích let biopool neboli biologický bazén. Tvarem bazén, vlastností vody přírodní jezero.