Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 27. září 2022 Jonáš

Tajemná přírodní zahrada s bohatou historií, kam prý rád jezdil i Masaryk

Soutěž
Do své budoucí zahrady se paní Martina s manželem nejprve zamilovali díky leteckým snímkům nalezeným na Google mapách, což byla dlouho jediná šance, jak do staré opuštěné zahrady nahlédnout. Prostě proto, že byla schovaná za ohromnou zdí. Připomínala Zahradu od Jiřího Trnky. Vykukovaly jen obří stromy.

Na zahradu jezdí noví majitelé hlavně pracovat, ale úžasně je nabíjí, takže současně odpočívají. | foto: Archiv soutěže

Původní majitelé této zahrady totiž zemřeli před více než čtyřiceti lety v Mexiku. „Nebylo možné ji koupit, dokud se před třemi lety neobjevil dědic v Anglii,“ vysvětluje čtenářka Martina, jak se její rodině přece jen podařilo získat zahradu starou více než 200 let, s úžasnou historií a řadou zákoutí.

V mnohém unikátní zahradu ve Stadicích se od té doby snaží s manželem budovat v přírodním stylu a nyní ji přihlásila do soutěže Nejkrásnější zahrada.

„Dozvěděli jsme se, že sem často jezdil Jan Masaryk a Alois Jirásek, protože sestra původní majitelky byla ženou Ferdinanda Peroutky. Dokonce nám na pozemku stojí prastará památná líska Přemysla Oráče zapsaná v kronice,“ popisuje čtenářka zahradu, do níž se prostě zamilovali na první pohled.

„Vážená paní kronikářka obce Řehlovice nám loni četla přímo z ručně psané staré...
„Vážená paní kronikářka obce Řehlovice nám loni četla přímo z ručně psané staré...

„Vážená paní kronikářka obce Řehlovice nám loni četla přímo z ručně psané staré kroniky, že na zahradě u našeho domu roste poslední odnož této historicky cenné lísky. A je pravda, že byla jednou z usedlostí, z nichž Karel IV. sejmul břemeno roboty, aby její majitelé o památnou lísku pečovali. Oříšky z ní se pravidelně posílaly na Pražský hrad, aby připomínaly Přemyslův původ. Naposledy byla tato tradice obnovena po roce 2000, kdy tam byl Václav Havel,“ doplnila čtenářka Martina fakta i fotografie nenápadné vzácné lísky, které si místní velmi cení.

„Když jsme poprvé vstoupili, byla samé houští. A při procházení metrovými kopřivami jsme mimo jiné objevili obří starý bazén, nebo spíše koupaliště, které zatím necháváme vypuštěné kvůli synkovi. Každý den jsme se zbavovali zakousnutých klíšťat, ale pravidelným sekáním trávy jsme se jich zbavili,“ vypráví příběh zahrady, kterou teď pomalu budují a vlastně i poznávají.

A vaše zahrada?

Zde kompletní pravidla soutěže Nejkrásnější zahrada 2022, do které se stále lze zapojit. Stačí svou zahradu nafotit, sepsat její příběh a vše vložit do 31. 8. do soutěžního formuláře (plnoletost a adresa na území ČR jsou podmínkou). Vybrané příspěvky zveřejníme a zařadíme do čtenářské ankety 2. kola.

Zahrada má čtyři tisíce čtverečních metrů a je rozdělena do několika částí. Má starý ovocný sad, parkovou část i užitnou část za domem. A je domovem spousty zvířat, žijí zde mimo jiné roháči, zlatohlávci, žluny či žáby, pro které noví majitelé vybudovali minitůňku. Na návštěvu chodí i srnky.

„Vyrobili jsme také spousty domečků pro hmyz, pro ježky, ptačí budky,“ doplňuje paní Martina. A dodává, že na rozlehlé zahradě rostou i houby, například babky, smrže, žampiony, ucháč či sírovec.

A s manželem smekají nad tím, jak chytře byla zahrada už před desítkami let rozvržena. „Původní majitelé ji navrhli s rozmyslem a my bychom v tom chtěli pokračovat. Na pozemku stále objevujeme nějaké poklady. Nedávno jsme například objevili podzemní zavlažovací trubky a šachty, pod několikacentimetrovým nánosem půdy a cestičkami z kamenů,“ popisuje paní Martina, která si uvědomuje, jak náročný úkol a odpovědnost mají před sebou.

Brzy zjara pozemek patří trsům sněženek.

Čerpají pouze z materiálů, které už na zahradě byly, jen dětem tu postavili hřiště. „Je zde spousta práce a ve dvou to jde pomalu, ale je to náš relax a kus ráje. Necháváme hlavně tvořit přírodu, jen jí udáváme směr. Jsem ráda i za ten úžasný plevel v trávníku, který na jaře několikrát kvete a mění barvy,“ říká.

Nepoužívají na zahradě žádnou chemii ani textilie, ty u nich nemají místo. Naopak vyrábějí vlastní kompost, používají vlastní studnu, dokonce k zahradě patří i velké pole, které ji lemuje dokola, takže prý z dálky vypadá jako ostrov.

Na jaře to v zahradě sluší i lupinám.

I orlíčky na starou zahradu patří.

Zatím na svou zahradu denně dojíždějí a tráví zde několik hodin prací a zaléváním. „Nechce se nám ani jezdit na dovolenou, raději si postavíme stan tady. A snad jednou opravíme i staré stavby, které k zahradě patří a budeme tu bydlet,“ nastiňuje čtenářka dlouhodobé rodinné plány.

Parková část zahrady

Starý sad

Jedinými nepříjemnostmi jsou prý hluk z nedaleké dálnice a sezonní štípance od sametky podzimní. Ani tak by ovšem neměnili za sterilní moderní zahradu bez duše. „Lidé říkají, že už jim zde chybí pouze trpaslík a bude to hotová Trnkova tajemná zahrada. A tak budu muset sehnat trpaslíka,“ uzavírá s nadsázkou.

Komerční sdělení
Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada 2022

Ceny do čtenářské soutěže Nejkrásnější zahrada věnovala značka Fieldmann. Soutěž je už tradičně dvoukolová.

 

V 1. kole soutěže získají první tři výherci sestavu zahradního nábytku Calypso. Oblíbená sestava zahradního nábytku složená z obdélníkového stolu a čtyř křesel. Stůl o rozměrech 90 x 150 cm je opatřen otvorem pro slunečník. Opěradlo ergonomicky tvarovaného křesla je možné nastavit v 5 polohách pomocí posunu loketních opěrek.

 

V 2. kole soutěže první tři výherci získají benzinovou sekačku s pojezdem a pětilitrový kanystr. Sekačka má čtyřtaktní motor, s výkonem motoru 2,8 kW. Systém sečení na bázi 4 v 1: sběr, zadní a boční odhoz, mulčování.

 

Pro čtvrté a páté místo v obou kolech, to znamená pro celkem čtyři čtenáře iDNES.cz, je připravený balíček z těchto produktů:

- akumulátorový prořezávač: dosahuje dostatečného výkonu díky plnému využití síly 1 x 20V akumulátoru ve spojení s elektronickou řídící jednotkou

- akumulátorová vrtačka 20V: vrtačka s funkcí příklepu zajistí maximálně pohodlné a rychlé vrtání a šroubování bez překážejícího kabelu

- akumulátorové teleskopické plotové nůžky: tyto nůžky dosáhnou bez problému do výšky, zatímco vy budete bezpečně stát na zemi

- li-lon rychlonabíjecí stanice 2x20V: je kompatibilní se všemi stroji z aku řady FAST POWER 20V. Pro tento druh nabíječek je typický elektronický monitoring stavu nabití díky kterému ihned vidíte, zda nabíjení probíhá bez problému díky LED indikátoru. Největší výhodou této nabíječky je možnost nabíjení 2 baterií současně.

- 2x li-lon akumulátor 20V: pro tento akumulátor je typická extrémně dlouhá životnost i výdrž a především vyrovnaný výkon po celou dobu životnostního cyklu spolu s nízkou váhou. Rozdíl ve výkonu u plně nabité nebo téměř vybité baterie je minimální, to oceníte především při dlouhodobé práci ať už na zahradě či dílně. Pracují bez paměťového efektu, takže je můžete nabíjet v jakékoli fázi vybití, aniž by to ublížilo jejich kapacitě.

Těchto 14 zahrad právě soutěží v 1. kole soutěže Nejkrásnější zahrada, dejte jim ZDE své hlasy:

Hlasovat můžete až do středy 3. srpna do 10 hodin.

 1. Ze zahrady v Kostarice vyhnal squatery a hady a buduje rodinný ráj
 2. Za dvacet let vybudovala harmonickou rodinnou zahrádku v japonském stylu
 3. Se zahradou ve svahu si poradili, pomohla žula a staré sloupy z chmelnic
 4. Užívají venkovské pohody na jižní Moravě a těší se na svůj první burčák
 5. Přírodní zahrada, kde se příliš nebojuje se škůdci ani nezasahuje
 6. Kamení na jezírko si vozili sami, sedm let vychytávali čistotu vody
 7. Zjistil, že přírodní a trochu divoká zahrada je pro rodinu s dětmi poklad
 8. Místo jabloňového sadu a lánu brambor buduje ráj pro děti, psy a běžce
 9. Téměř osmdesátiletí manželé běhají po zahradě ve svahu jako kamzíci
 10. Zahradu mají manželé jako terapii, realizují se na ní přes dvacet let oba
 11. Svažitá zahrada u chalupy v severních Čechách dává zabrat a dělá radost
 12. Raději budují svažitou zahradu u silnice, než by živořili v bytě s balkonem
 13. Zatopený zanedbaný lom přetvořil v kouzelné místo, kde hnízdí ledňáčci
 14. Na tři roky se ponořil do budování zahrady, aby to zvládli bez architekta

Tisíce včel online. Sledujte živě provoz ve včelím úle

 • Nejčtenější

Češi se vrhli na fotovoltaiku. Chtějí i nabíječku auta, mají vyšší dotaci

Je to jenom otázka jednoduchého výpočtu. Proč nevyužít zvýšené dotace od státu při instalaci fotovoltaických panelů a...

Ocenili jste pět zahrad, nad kterými se od počátku opravdu přemýšlelo

Soutěž Letošní soutěž Nejkrásnější zahrada dospěla k závěru. Čtenáři iDNES.cz za poslední týden rozdali své hlasy mezi dvacet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Omezte televizi a vařte s pokličkou. Deset tipů, jak doma šetřit energie

Premium Drobné maličkosti v chování mohou přinést výraznou úsporu v hospodaření celé domácnosti. Podle hesla „halíře dělají...

Nejlepší restaurace se stávají vegetariánskými, to mě celkem štve, říká kuchař

Premium Britský deník The Guardian před lety zařadil designový hostel Long Story Short v Olomouci mezi deset nejlepších nových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak skladovat úrodu ze zahrady a proč nemíchat jablka, brambory či cibuli

Ovoce i zelenina se sice dají koupit po celý rok, ale možnost mít zásoby z vlastních vypěstovaných zdrojů ve sklepě je...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Louku sekají kvůli včelám jen částečně. V zahradě je díky tomu lépe

Soutěž Zahradu na Osoblažsku, v sousedství úzkokolejky pod zříceninou hradu Fulštejna, buduje rodina čtenáře Roberta od roku...

Ocenili jste pět zahrad, nad kterými se od počátku opravdu přemýšlelo

Soutěž Letošní soutěž Nejkrásnější zahrada dospěla k závěru. Čtenáři iDNES.cz za poslední týden rozdali své hlasy mezi dvacet...

Beton, kámen, dřevo, pletivo nebo plast. Každý plot má svoje výhody

Ať už se chystáte postavit nový plot, anebo rekonstruovat ten starý, jeho stavbu se vyplatí dobře promyslet. Správně...

ANKETA: Vyberte zahrady, které si zaslouží obdiv. Majitelé dostanou odměnu

Soutěž Do druhého kola soutěže Nejkrásnější zahrada jsme zařadili 20 zahrad, které teď čekají na vaše hlasy. Vybrat můžete až...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...