Zahradu dokonale jednoduchou, ale bez šťávy, proměnili v místo plné radosti

aktualizováno 
Jednoduchá uzoučká terasa respektující tvar minimalistického domu, kámen, udržovaný trávník, pár trsů travin a stromků a pár odstínů zelené. To opravdu není zahrada, která by si vás přitáhla a vy v ní s chutí s celou rodinou trávili čas odpočinku. Proto prošla změnou v režii atelieru Flera.

Jednoduchý minimalistický dům se zahradou, která přísně respektovala jeho strohé linie, obývá rodina s dětmi. Manželé mají pětiletého syna a  sedmnáctiletou dceru Natálku, jež má jen zbytky zraku kvůli vážnému onemocnění z dětství. A ti všichni by si chtěli zahradu užívat mnohem víc.

Zahrada nejen pro oči

Hlavním impulsem ke změně tu byla především Natálka, protože je sice nutné respektovat, aby měla zahradu přehlednou a logicky rozvrženou, ale měla by ji také maximálně bavit a poskytnout jí co nejpřívětivější náruč, když si potřebuje odpočinout a načerpat z ní energii. Vždyť zahradu hltáme nejen očima, současně ji cítíme, můžeme se jí dotýkat a pokud je co, tak i ochutnávat. 

Nelehkou proměnu, která citlivě a funkčně prováže dům se zahradou o ploše cca tisícovky m², si vzala na starosti zahradní architektka Martina Imramovská a její průběh si v sobotu užili diváci České televize v 5. dílu pořadu Ferdinandovy zahrady. Vy najdete původní podobu i tu po proměně ve fotogalerii.

Zahrada v Českých Budějovicích byla v podstatě jen trávník lemovaný zeleným plotem z bambusů a s příjemnou zelenou clonou ze jedné strany, kterou vytvářelo několik pěkných vzrostlých stromů u plotu.

Původní, sice upravený, nicméně poněkud neutěšený stav
Paní domu spolu s téměř nevidomou dcerou Natálkou provázejí Ferdinanda Lefflera...
Původní stromová výsadba v zahradě
Původní, sice upravený, nicméně poněkud neutěšený stav

Původní, sice pečlivě upravený, nicméně poněkud neutěšený stav. A příliš úzká terasa.

V podstatě nebylo divu, že mladá, akční a sportovně založená rodina za zážitky vyrážela zásadně mimo domov. To vše měla architektka Martina spolu se svými kolegy na paměti. A povedlo se jí hned v prvním návrhu vyjít jak z potřeb a přání jednotlivých členů rodiny, tak při tom respektovat minimalistický styl, ke kterému oba manželé vzhlížejí a velmi neradi by se ho vzdávali.

Nově vytvořené místo pro tatínkovu tělocvičnu. Dnes už jsou veškeré prvky na...
Po proměně zahrada maximálně ožila, najednou tu má každý své místo. Až...
Proměněná zahrada s lavičkou pro maminku a útočištěm pro Natálku
Natálce budou nově dělat v zahradě společnost třeba denivky.

Rodinu nadchlo jak sezení pro maminku na rohu domu, odkud bude moci dohlížet na dění po celé zahradě a přitom si tu v klidu popíjet třeba kávu, tak ostrůvek s ležením pro Natálku, ke kterému vede klikatá mlatová cestička lemovaná trvalkami. Úžasná je i nově vysazená skupinka stromů, které zacloní výhled na vedlejší dům a poskytnou příjemně rozptýlený stín, a venkovní tělocvična pro tatínka, která nejen opticky navazuje přímo na jeho pracovnu.

Zahrada pro inspiraci

Inspirativní zahrada s terasou a mlatovými cestičkami

V úvodním videu najdete návštěvu již vzrostlejší zahrady, kde měli zahradní architekti podobný úkol: vytvořit zahradu s klidnými zákoutími, kde bude radost posedět a každý si tu najde to své.

Během proměny vyšlo najevo, že pod vcelku dobře vypadajícím kobercem trávníku se skrývá pouze udusaný jíl, s tím si ale zkušení zahradníci poradili. Prostě bylo nutné vrchní vrstvu trávníku odstranit, navézt kvalitní zeminu, promíchat ji i s podkladem a vybudovat alespoň 20centimetrovou vrstvu výživné půdy.

Jen díky tomu se tu totiž do budoucna může dařit jak nově vysazeným stromům, tak různorodým trvalkám, které dobře zakoření, dokážou si v sušším období vytáhnout vodu ze spodní vrstvy a v zahradě vytvoří voňavou, barevnou kulisu plnou bzučícího hmyzu.

Autor:

Tipy na jaro


Nejčtenější

Pohlreich: Tuhle omáčku se, chlapci, naučte. Žádná jí neodolá

Filet mignon v košilce ze slaniny s estragonovou omáčkou a pečenou jarní...

Ve druhém pokračování Pohlreichovy show Rozpal to, šéfe! rozebral kuchař ten nejdražší a nejjemnější kus hovězího, tedy...

UHO stále žije. V restauracích se maskuje za přírodní šťávu

Základní omáčka, kterou v restauraci najdete u receptů s jídlem přelitým šťávou.

Tradiční česká rychlovka z jídelen v podobě UHO, tedy univerzální hnědé omáčky, stále přežívá v řadě hospod a...

Kuře v jogurtu podle Pohlreicha. Ozvláštnil ho kurkumou a chilli

Kuřecí plátek nakládaný v jogurtové marinádě

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich jako by naslouchal fanouškům a od poměrně drahého hovězího masa se přesouvá do lidovějších...

Odis je ideální psí společník z Ukrajiny, miluje sport i lenošení na gauči

Toto plemeno se skvěle hodí na všemožné psí sporty.

Ukrajinský odis je univerzální společník vhodný jak pro sport, tak lenošení na gauči. Je to vynikající rodinný...

Rodinnou zahradu na kraji města architekti propojili s okolní krajinou

Z nudné smutné placky u novostavby rodinného domku vytvořili architekti se...

Mladí manželé z Českolipska měli už při výstavbě domu jasno v tom, že si nechají od architekta navrhnout i zahradu. Jen...

Další z rubriky

Atlas bylin: Bylinky stres a úzkost odplaví a spánek se dostaví

Třezalková tinktura

Psychické vypětí, vyčerpanost, úzkostné stavy, deprese a poruchy spánku jsou především důsledkem...

KVÍZ: Tušíte, co je polní pych, zelené hnojení či kolik Čechů včelaří?

V Česku se zemědělsky hospodaří na více než polovině rozlohy. Kvůli přehnanému...

Komu by se dnes nehonily hlavou otázky týkající se hospodaření s půdou, když se krajina potýká se suchem. Vždyť právě...

Atlas bylin: Pomozte trávení, ať nemáte trápení

Rozrazil lékařský

Potíže s trávením jsou nejčastěji důsledkem stresu, nezdravého jídelníčku a špatných stravovacích návyků. Často jíme...

Najdete na iDNES.cz