I do té nejmenší zahrady ve městě lze dostat hloubku. A pořádnou terasu

aktualizováno 
Co bych za takovou zahradu dal, napadne asi téměř každého obyvatele velkoměsta, jež po zahradě marně touží, nad obrázky původní podoby jedné pražské zahrádky z loňského srpna. Není divu, také ji navrhoval profesionál, jenže svým obyvatelům nenabízela dostatek soukromí ani ten správný pocit pohody.

Navíc je majitelka zahrady ženou pracovně velmi zaneprázdněnou a aktivní, a kvůli častým cestám mimo republiku jí na péči o zahradu nezbývá mnoho času.

Malá zahrada před a po...

Proto si loni v létě pozvala domů tým zahradního architekta Ferdinanda Lefflera, aby jí pomohl přetvořit jejích pouhých pár desítek metrů čtverečních velkou zahradu v opravdový soukromý ostrůvek pohody a radosti.

„Rád bych na této malé stometrové zahrádce, která je vlastně prodloužením obýváku, ukázal, že ani na opravdu malém prostoru nemusíte ustupovat ze svých představ a nároků. Že i pár metrů čtverečních venkovního prostoru se dá zařídit funkčně, krásně a pohodlně zároveň,“ řekl zahradník Ferdinand Leffler před touto další výzvou.

Nevelký pozemek je totiž ze tří stran i shora otevřený pohledům ze sousedství, což zrovna nevytváří poct opravdové intimity, který chcete ve svém volném čase sdílet jen s rodinou a přáteli. To všechno měla na paměti mladá zahradní architektka Kristýna Vaverková, která se do proměny pustila. 

I autorka proměny je aktivní žena, která si chce život především užívat, proto se do potřeb majitelky zahrady dokázala maximálně vcítit. A přestože původní podoba zahrady ani podle ní nebyla špatná, chyběly v ní hlavně stromy.

S novou podobou zahrada dostala hloubku, rozšíření terasy zase přinese více...
Rozšíření terasy přinese více prostoru pro chvilky s rodinou a přáteli pod...
Vícekmenné muchovníky a keře v zadní části zahrady vytvoří dostatečné soukromí...
I do malé zahrady lze vnést dynamiku i intimitu, a především soukromí. Jen co...

Právě stromy - a vícekmenné typy to splňují maximálně - odcloní výhled a vnesou do zahrady dynamiku a proměnlivost. Krásně je to vidět na úvodní vizualizaci, další najdete ve videu, a to z opačného pohledu, ze zahrady na terasu. Tak nějak by proměněná zahrada mohla vypadat už příští léto.   

Terasa se prodloužila do zahrady a zvětšila tak venkovní obytnou plochu a...

Nové nášlapné dlaždice, mezery mezi nimiž časem prorostou voňavé bylinky, dovedou člověka k nádherné masivní lavici, na které se dá sedět i ležet, schovaný pohledům právě díky zastínění větvemi nově vysazených stromů. Nechybí vodní prvek, který je současně blahodárným pítkem pro ptáky i hmyz. Koneckonců, napít se může i majitelčina milovaná fenka Evelína.  

A proměnou prošla i terasa, kterou původně architekti z atelieru Flera chtěli jen rozšířit. Nakonec ovšem zjistili, že je kvůli špatnému položení už po pár letech zničená, přestože bylo použito kvalitní tropické dřevo. Jak takovou terasu položit správně, vysvětluje zahradní architekt Ferdinand Leffler v úvodním videu. Celý díl pak najdete archivu České televize, která loňskou proměnu této zahrady zaznamenala pro druhou sérii pořadu Ferdinandovy zahrady.

Autor:

Tipy na jaro


Nejčtenější

Pohlreich: Tuhle omáčku se, chlapci, naučte. Žádná jí neodolá

Filet mignon v košilce ze slaniny s estragonovou omáčkou a pečenou jarní...

Ve druhém pokračování Pohlreichovy show Rozpal to, šéfe! rozebral kuchař ten nejdražší a nejjemnější kus hovězího, tedy...

UHO stále žije. V restauracích se maskuje za přírodní šťávu

Základní omáčka, kterou v restauraci najdete u receptů s jídlem přelitým šťávou.

Tradiční česká rychlovka z jídelen v podobě UHO, tedy univerzální hnědé omáčky, stále přežívá v řadě hospod a...

Kuře v jogurtu podle Pohlreicha. Ozvláštnil ho kurkumou a chilli

Kuřecí plátek nakládaný v jogurtové marinádě

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich jako by naslouchal fanouškům a od poměrně drahého hovězího masa se přesouvá do lidovějších...

Odis je ideální psí společník z Ukrajiny, miluje sport i lenošení na gauči

Toto plemeno se skvěle hodí na všemožné psí sporty.

Ukrajinský odis je univerzální společník vhodný jak pro sport, tak lenošení na gauči. Je to vynikající rodinný...

Rodinnou zahradu na kraji města architekti propojili s okolní krajinou

Z nudné smutné placky u novostavby rodinného domku vytvořili architekti se...

Mladí manželé z Českolipska měli už při výstavbě domu jasno v tom, že si nechají od architekta navrhnout i zahradu. Jen...

Další z rubriky

Máte poslední šanci na sázení jahod. Využijte frigo sadbu

Samosběr, který při sklizni jahod rok co rok pořádají Šantrůčkovi v České Bělé,...

Jarní počasí posledních dní vybízí k sázení nejen zeleniny, ale také třeba jahod. Abyste se dočkali brzké úrody, vsaďte...

Rodinnou zahradu na kraji města architekti propojili s okolní krajinou

Z nudné smutné placky u novostavby rodinného domku vytvořili architekti se...

Mladí manželé z Českolipska měli už při výstavbě domu jasno v tom, že si nechají od architekta navrhnout i zahradu. Jen...

Atlas bylin: Bylinky stres a úzkost odplaví a spánek se dostaví

Třezalková tinktura

Psychické vypětí, vyčerpanost, úzkostné stavy, deprese a poruchy spánku jsou především důsledkem...

Najdete na iDNES.cz