Architekti přenesli do současnosti pocity z babiččiny zahrady z dětství

aktualizováno 
Stromy a stín, tak si z minulosti pamatuje rodinnou zahradu paní Alena. Dnes patří k prostřední ze tří generací, které tu spolu žijí. A chtějí si zahradu na svažitém pozemku, kterou obrazně přetíná jejich venkovský dům zdařile zrekonstruovaný v moderním duchu, pořádně užívat. I v období sucha.

Proto se tato několikagenerační rodina loni obrátila na ateliér Fléra s žádostí o projekt, který by dokázal zhmotnit jejich rodinné vzpomínky i současné představy a vrátil vše zpět ke kořenům. S respektem k zahradě, která, padajíc k břehům Lužické Nisy, provazuje rodinný pozemek s domem s okolní krajinou.

Upgrade venkovské zahrady

Ono nevyužít zde možností výhledů na nádherné okolí – ať už zmíněnou řeku nebo hrad Grabštejn – by byl hřích. O důvod víc svěřit proměnu této venkovské zahrady mladé zahradní architektce Hance Babkové; venkov miluje a podle Ferdinanda Lefflera se dokáže vcítit do potřeb i představ všech tří generací.

Současně tu bylo potřeba řešit svažitost pozemku, který má celkovou rozlohu  zhruba dva tisíce m², a popasovat se i s jeho členitostí. A zabydlet vydlážděný prostor před domem, který rodině dosud bohužel sloužil jen jako parkoviště.

A podobně, jako se architekt Ladislav David se ctí zhostil rekonstrukce domu tak, aby byl současný a pohodlný, vydařila se i proměna přilehlé venkovské zahrady. Jak rodina nadšeně akceptovala návrh týmu zahradního architekta Ferdinanda Lefflera, byla spokojena i s realizací týmu Petra Pacáka.

Na zahradu se podařilo smysluplně umístit ohniště s pohodlným posezením, které poskytuje i krásný výhled. Praktické vyvýšené záhony z modřínového dřeva jsou opatřeny i závlahou odchycenou dešťovou vodu, sucho je dnes přece jen reálný strašák. Podrobnosti řešení najdete vysvětlené ve videu. 

Sezení v průchodu stodoly bylo sice chráněné, ale bez výhledu do nádherné...
Proměna, kterou prošlo dláždění před stodolou.
Až se u stolu rozvoní kvetoucí levandule, bude to radost.
Zahradníci do dlažby vetkli pásy voňavých kvetoucích trvalek.

Vlevo původní stav dláždění před stodolou, plocha rodině sloužila čistě jako parkoviště. Přitom je to klidné místo s krásným výhledem, jako dělané pro posezení. Proto zahradníci dláždění „rozbili“ vloženými pásy trvalek, které plochu oživí, ozelení i rozvoní.

Našla se tu i další správná místa pro posezení, podařilo se lépe zpřístupnit všechny části zahrady a rodinu vytáhnout k velkému stolu ven před stodolu. Do dláždění tu stačilo vpašovat pásy levandule a dalších trvalek, které jeho trochu nudnou a mrtvou plochu rozbily a oživily. Podobně jako se v zahradě nově vyjímají dubové schody a šlapáky, které i bez ošetření vydrží v zahradě minimálně deset patnáct let – nejen v záhonech trvalek vhodných do podhůří.

Ona celá tato proměna venkovské zahrady z již 6. dílu seriálu České televize Ferdinandovy zahrady stojí za shlédnutí. Je na ní totiž nádherně vidět, jak stojí za to o každou venkovskou zahradu pečovat. Několikanásobně vám to vrátí.

Autor:

Nejčtenější

Největší modelové kolejiště Království železnic je online na iDNES.tv

Míjející se vlaky

Království železnic je největší české modelové kolejiště, které simuluje tuzemský provoz vlaků. Stávající plocha...

Chtěl bydlet v lese. Tak postavil dům na kraji města a kolem vysázel stromy

Jezírko má plochu zhruba 1 000 metrů čtverečních, lesní porost okolo vznikl...

Takový malý soukromý les si pro sebe a svou rodinu založil na okraji Pardubic pan Milan. Takzvaně na zelené louce,...

Spěch je pro přípravu steaků smrtící, míní šéfkuchař Volšička

Jan Volšička z Pohostince Monarch

Vede Pohostinec Monarch v Praze, který se pyšní zvláště vyzrálými hovězími steaky. Přesto neoznačuje svoji restauraci...

Tatarák s koňakem i indické kari. Uvařte si oblíbená jídla Karla Gotta

Takto si Karel Gott užíval v restauraci u italského kuchaře Emanuela Ridiho.

Karel Gott, který 14. července slaví životní jubileum, nepatří k vybíravým celebritám. Miluje tradiční česká jídla, ale...

Statek v malebném údolí s rozlehlou zahradou, které dopřávají volnost

Jezírko v zahradě založili rodiče před třiceti lety. (Statek v údolí na...

Téměř tři čtvrtě hektaru na jihovýchodním svahu a na něm zpustlá zahrada se starými třešněmi. To byla před třiceti lety...

Další z rubriky

Více než 90 let starou zahradu obnovili s úctou k předkům i krajině

Zahradu založenou v roce 1926 obnovoval jeden z členů rodiny po dobu dvaceti...

Zahrada z roku 1926 se rozkládá na velkorysé půlhektarové ploše a do roku 1998 se na ní podepsalo období, kdy byla tak...

Statek v malebném údolí s rozlehlou zahradou, které dopřávají volnost

Jezírko v zahradě založili rodiče před třiceti lety. (Statek v údolí na...

Téměř tři čtvrtě hektaru na jihovýchodním svahu a na něm zpustlá zahrada se starými třešněmi. To byla před třiceti lety...

Trvalky, které rozzáří vaši zahradu a sucho zvládnou s noblesou

Šuškarda klasnatá (Liatris spicata)

Zná to snad každý majitel zahrady. Vrátíte se po dovolené domů, nebo po týdnu na chatu či chalupu, a místo kvetoucí...

Najdete na iDNES.cz