Sedm tipů, jak poznat kvalitní sněhovou frézu dřív, než si ji koupíte

aktualizováno 
Když už se rozhodnete pro sněhovou frézu, s jejíž pomocí sníh odklidíte zhruba dvacetkrát rychleji než lopatou nebo hrablem, nekupujete ji na jednu sezonu. Vybírejte pečlivě, chtějte minimálně pětiletou záruku a zajímejte se o dostupnost náhradních dílů.

Dvoustupňová sněhová fréza při práci. | foto: Mountfield

Na trhu je celá řada modelů jednostupňových a dvoustupňových sněhových fréz, ale vyplatí se investovat spíše do těch, které mají široké servisní zázemí a můžete se u nich spolehnout na rychlou a dlouhodobou dostupnost náhradních dílů.

Pro extrémnější podmínky sáhněte po dvoustupňové fréze

Frézu vybírejte jednoznačně podle toho, z jakého povrchu budete sníh odklízet, a podle toho, jak často se sněhu chcete zbavovat. Malé terasy a chodníčky pokryté čerstvým sněhem zvládne jednostupňová fréza, která může být i elektrická. Princip odklízení spočívá v nabírání sněhu z odklízeného povrchu  rotujícími lopatkami a jeho odhození přes odhozový komín do vzdálenosti až 10 metrů. Rotující lopatky současně nahrazují pojezdový systém s převodovkou.

Fotogalerie

Pokud budete odstraňovat i déle ležící udusaný, mokrý či zledovatělý sníh, a navíc i z nezpevněných povrchů, pořiďte si raději dvoustupňový model. U těch se rotující ocelový šnek s pilovými zuby prořeže odklízenou vrstvou sněhu. Mezi pevnými ocelovými listy rozdrtí velké sněhové kusy a dopraví je k vysokootáčkovému ventilátoru. Jeho speciálně tvarované lopatky pak naberou rozdrcený sníh od šneku a otočným komínem jej odhodí. Směr a vzdálenost odhozu je možné si nastavit.

Rozšířenější jsou mezi dvoustupňovými frézami ty kolové se systémy Auto Turn nebo Free Wheel, což umožňuje jednodušší manipulaci při zatáčení a couvání. Ještě lepší jsou pro pohyb v hlubokých závějích pásové frézy, určené do náročných podmínek. Díky pásům zvládají postupné frézování sněhu po vrstvách.

Jak už na prodejně poznat kvalitní sněhovou frézu:

1. Lopatky kovového šneku se při stisku rukama nesmí pohnout, natož pak překřížit. Jestliže ano, existuje možnost, že při kontaktu s kusy ledu dojde k poškození stroje.

2. Když zatlačíte maximální silou shora oběma rukama na kovový bunkr frézy, nesmí se prohnout. Jen tak poznáte, že výrobce na materiálu nešetřil. V opačném případě by při odhazování sněhu mohl snadno prasknout při najetí do zledovatělého sněhu, nebo do sněhu smíchaného s rampouchy.

3. Při zatlačení na vnitřní boční stranu bunkru se od ní nesmí odchýlit šnek. V místě uchycení musí být pevně a stabilně uložen. Jedině tak eliminujete riziko jeho vyosení při práci, což by vedlo k poškození převodovky.

4. Řazení by mělo být snadné a chod páky musí být v co nejkratších drahách, což zaručuje jednoduchou změnu rychlosti přímo během jízdy. V opačném případě může jít o známku nedokonalé konstrukce převodového ústrojí.

5. Řadicí páka by měla být umístěna přímo na hlavním ovládacím panelu tak, abyste se k ní nemuseli shýbat.

6. Pro natočení odhozového komínu z jedné krajní pozice do druhé se nesmí klička otočit více než třikrát. Vzhledem k častému využívání této funkce by vás více otáček obtěžovalo. Naprosto ideální je ovládání joystickem.

7. Minimální průměr kol dvoustupňové frézy by měl být 33 cm, u vyšších modelů se setkáte s běžným průměrem 38 cm. Při menším průměru kol je pohyb s frézou na nerovném povrchu příliš obtížný. Pro ještě lepší trakci je vhodné vybírat sněhové frézy s pneumatikami se vzorkem ve tvaru písmene "V".

Autor:

Nejčtenější

Jižní Morava může za 50 let vypadat jako spálené vnitrozemí Středomoří

Jak bude vypadat Jižní Morava v roce 2069? Odborníci se shodují, že se oteplí...

Také jste četli, že u nás kvůli globálnímu oteplování vznikne step, či dokonce další Sahara? Tak zle nebude. Magazín...

Tvarohovou svačinku připravíte za čtvrtinu ceny z obchodu. Za deset minut

Tvarohovou svačinku může ochutit jahodami, ořechy, anebo třeba borůvkami, podle...

Mám dvojčata a obyčejná dopolední svačinka pro kluky se mi prodraží skoro na padesát korun, píše čtenářka Věra. Některé...

Čtenáři ocenili citlivý přístup k téměř stoleté zahradě po předcích

Vítězné zahrady 1. kola soutěže Nejkrásnější zahrada

Celý týden měli čtenáři iDNES.cz možnost hlasovat a vybrat pětici nejkrásnějších zahrad, u nichž oceňují jak jejich...

Dvě zahrady, kde trávník nahradilo suťoviště. Kvůli pohodlí i suchu

Kde není trávník, není potřeba sekat. (Zahrádka u bytovky na moravské vsi)

Okrasnou a odpočinkovou zahrádku bez trávníku si z malého pozemku u bytovky udělal pan Stanislav ve vsi na Jižní...

Japonský národní klenot kishu. Stal se hrdinou seriálu Goro, bílý pes

Kishu potřebuje rodinu, která jej přijme jako jejího právoplatného člena.

Kishu je v Česku i celé Evropě málo rozšířené plemeno. Paradoxně jej však u zná valná většina lidí a ani to netuší. V...

Další z rubriky

Statek v malebném údolí s rozlehlou zahradou, které dopřávají volnost

Jezírko v zahradě založili rodiče před třiceti lety. (Statek v údolí na...

Téměř tři čtvrtě hektaru na jihovýchodním svahu a na něm zpustlá zahrada se starými třešněmi. To byla před třiceti lety...

Na Křivoklátsku buduje zahradu jako ze žurnálu, u domku z první republiky

Souvislá řada keřů a cestička s pochozí dlažbou odděluje dům od zeleně.

Hrad Křivoklát měl odedávna várečné právo a chmel k vaření piva se pěstoval přímo pod hradem. Za první republiky se z...

Nové materiály pracovního oblečení chrání před úrazy i letními vedry

Ochranné rukavice jsou základním prvkem při práci na zahradě.

Pracovní oblečení na zahradu či do dílny už dávno nereprezentují fádní montérky. Konvenční materiály vystřídaly moderní...

Pronájem, byt, 2+KK, balkón, 68 m2, Čáslav - Nové Město
Pronájem, byt, 2+KK, balkón, 68 m2, Čáslav - Nové Město

Boženy Němcové, Čáslav - Čáslav-Nové Město, okres Kutná Hora
11 000 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz