Dvoustupňová sněhová fréza při práci.

Dvoustupňová sněhová fréza při práci. | foto: Mountfield

Sedm tipů, jak poznat kvalitní sněhovou frézu dřív, než si ji koupíte

  • 4
Když už se rozhodnete pro sněhovou frézu, s jejíž pomocí sníh odklidíte zhruba dvacetkrát rychleji než lopatou nebo hrablem, nekupujete ji na jednu sezonu. Vybírejte pečlivě, chtějte minimálně pětiletou záruku a zajímejte se o dostupnost náhradních dílů.

Na trhu je celá řada modelů jednostupňových a dvoustupňových sněhových fréz, ale vyplatí se investovat spíše do těch, které mají široké servisní zázemí a můžete se u nich spolehnout na rychlou a dlouhodobou dostupnost náhradních dílů.

Pro extrémnější podmínky sáhněte po dvoustupňové fréze

Frézu vybírejte jednoznačně podle toho, z jakého povrchu budete sníh odklízet, a podle toho, jak často se sněhu chcete zbavovat. Malé terasy a chodníčky pokryté čerstvým sněhem zvládne jednostupňová fréza, která může být i elektrická. Princip odklízení spočívá v nabírání sněhu z odklízeného povrchu  rotujícími lopatkami a jeho odhození přes odhozový komín do vzdálenosti až 10 metrů. Rotující lopatky současně nahrazují pojezdový systém s převodovkou.

Pokud budete odstraňovat i déle ležící udusaný, mokrý či zledovatělý sníh, a navíc i z nezpevněných povrchů, pořiďte si raději dvoustupňový model. U těch se rotující ocelový šnek s pilovými zuby prořeže odklízenou vrstvou sněhu. Mezi pevnými ocelovými listy rozdrtí velké sněhové kusy a dopraví je k vysokootáčkovému ventilátoru. Jeho speciálně tvarované lopatky pak naberou rozdrcený sníh od šneku a otočným komínem jej odhodí. Směr a vzdálenost odhozu je možné si nastavit.

Rozšířenější jsou mezi dvoustupňovými frézami ty kolové se systémy Auto Turn nebo Free Wheel, což umožňuje jednodušší manipulaci při zatáčení a couvání. Ještě lepší jsou pro pohyb v hlubokých závějích pásové frézy, určené do náročných podmínek. Díky pásům zvládají postupné frézování sněhu po vrstvách.

Jak už na prodejně poznat kvalitní sněhovou frézu:

1. Lopatky kovového šneku se při stisku rukama nesmí pohnout, natož pak překřížit. Jestliže ano, existuje možnost, že při kontaktu s kusy ledu dojde k poškození stroje.

2. Když zatlačíte maximální silou shora oběma rukama na kovový bunkr frézy, nesmí se prohnout. Jen tak poznáte, že výrobce na materiálu nešetřil. V opačném případě by při odhazování sněhu mohl snadno prasknout při najetí do zledovatělého sněhu, nebo do sněhu smíchaného s rampouchy.

3. Při zatlačení na vnitřní boční stranu bunkru se od ní nesmí odchýlit šnek. V místě uchycení musí být pevně a stabilně uložen. Jedině tak eliminujete riziko jeho vyosení při práci, což by vedlo k poškození převodovky.

4. Řazení by mělo být snadné a chod páky musí být v co nejkratších drahách, což zaručuje jednoduchou změnu rychlosti přímo během jízdy. V opačném případě může jít o známku nedokonalé konstrukce převodového ústrojí.

5. Řadicí páka by měla být umístěna přímo na hlavním ovládacím panelu tak, abyste se k ní nemuseli shýbat.

6. Pro natočení odhozového komínu z jedné krajní pozice do druhé se nesmí klička otočit více než třikrát. Vzhledem k častému využívání této funkce by vás více otáček obtěžovalo. Naprosto ideální je ovládání joystickem.

7. Minimální průměr kol dvoustupňové frézy by měl být 33 cm, u vyšších modelů se setkáte s běžným průměrem 38 cm. Při menším průměru kol je pohyb s frézou na nerovném povrchu příliš obtížný. Pro ještě lepší trakci je vhodné vybírat sněhové frézy s pneumatikami se vzorkem ve tvaru písmene "V".