U nových rodinných domků i mnohých panelových domů už byla stará okna vyměněna za nová s dokonalým těsněním. Existuje ale hodně domů, hlavně ve starší zástavbě, kde majitelé domů na důkladnou rekonstrukci nemají a obyvatelé domů tak starými okny přicházejí o mnoho drahé energie. Nakonec přijdou na to, že je levnější obětovat několik stokorun, než topit pánubohu do oken. Okna si mohou levně utěsnit sami.
Kovotěs zmizel
Tradiční těsnění z kovotěsu už téměř vymizelo z nabídky firem, nahradila ho silikonová verze, kdy se těsnění usadí do drážky. Ta se vyfrézuje do profilu okna speciální vysokoobrátkovou frézkou. "Toto řešení má proti kovotěsu několik výhod: nezpůsobuje problémy při dovírání okenního křídla, před lakováním okna je možné silikon vyjmout a pak znovu nasadit,“ vysvětluje specialista Lukáš Galko.
Nedoporučuje však tuto metodu aplikovat podomácku. "Jednak je speciální vysokoobrátková fréza drahá, ale i kdybyste ji sehnali v nějaké půjčovně nářadí, je třeba určité praxe, aby byla drážka rovná, stejnoměrně hluboká a široká, aby z ní silikonový profil nevypadával,“ upozorňuje.
Místo toho doporučuje zvolit raději samolepicí profily s tím, že je ale třeba dávat pozor při mytí rámu oken, aby se nepoškodily a neodlepily.
Stříkaný silikon
Existuje však metoda, která se uplatní zvláště při zatěsňování hodně poškozených oken nebo dveří a kterou si může aplikovat každý sám. Zvláště tam, kde jsou na křídle nerovnoměrně silné spáry, je ideální využít pružného tmelu na bázi silikonu. U některých starých domů se například u vchodových dveří spára mění od jediného milimetru až ke dvěma centimetrům. Neexistuje běžné těsnění, které by mohlo plynule měnit svou velikost.
"Kupte kartuši neutrálního silikonu, doporučuji zvolit spíše většího značkového výrobce, protože jsme se setkali s výrobky, kdy označení ´neutrální´ nesouhlasilo se skutečností, obsahovaly parafiny, které naleptávají povrch separační pásky,“ radí Pavel Eyem z firmy Bista, která patří mezi zastánce této metody. Silikonový tmel nanesený na doléhající rám okna pak "obkreslí" povrch rámu a křídla dveří či oken. Než začnete, seřízněte špičku hrotu kartuše, abyste upravili průměr proudu tmelu.
Na rám okna nebo dveří se nanese vrstva tmelu podobně jako zubní pasta z tuby. Potom se překryje separačním páskem z polyetylenu. Při vymačkávání tmelu se vyplatí odhadnout, jaké množství aplikovat, aby se přebytečná hmota zbytečně nevymačkávala mimo, anebo naopak aby se jí nedostávalo - to potřebuje určitý cvik.
Po nanesení silikonu se na spoj nalepí separační fólie, stačí ji lehce přitlačit. Okno se zavře a vrstva silikonu se "promáčkne", a přizpůsobí se tak tloušťce škvíry. Po jednom dni je možné okno opatrně otvírat a za tři až deset dní podle vlhkosti vzduchu je silikon vytvrzený. Tam, kde jsou rozdíly příliš velké, nepodaří se postup aplikovat v jediné operaci, není ale problém přidat další vrstvu.
Po vytvrzení se sundá separační polyetylenová páska a ořízne se přebytečný tmel tak, aby okno vypadalo pěkně. Tímto způsobem se získá těsnění skutečně tak "na míru", že kopíruje tvar všech nerovností rámu i křídla. Cena se odvíjí od velikosti škvíry, 310mililitrové balení stojí asi 120 korun a koupí se v kterémkoliv hobbymarketu.
Pozor na kondenzaciKaždé těsnění je třeba umístit v profilu okna co nejblíže do místnosti. U špaletových oken na vnitřní okno, u zdvojených "šroubovaných“ je třeba vybrat profil tak, aby vnitřní vlhkost nemohla vnikat mezi skla. V opačném případě by vnikala do prostoru mezi skly a okna by se rosila. |