Dlouhodobé předpovědi se meteorologům nedaří. Jsou letos ovlivněny nenadálými událostmi, jako jsou výbuchy sopky nebo událostmi v Mexickém zálivu. To se ukázalo například letos v létě při výbuchu islandské sopky Eyjafjallajökull, kdy se diskutovalo o vlivu na počasí.
Lidové pranostiky zachycují dlouhodobé lidské zkušenosti možná budou přesnější než matematické modely, nespadly z nebe. Pojďme se podívat na některé jejich náznaky, které by mohly charakter zimního počasí napovědět.
Mravenci makají jako o závod
Lidé odnepaměti sledovali chování živočichů kolem sebe. Jinak by určitě nemohlo vzniknout úsloví tvrdící, že když během léta mravenci vrší hromady, bude tuhá zima.
Každý, kdo se letos dostal během léta do lesa, může potvrdit, že mravenců je letos opravdu hodně a činí se. Extrémem je miliardový výskyt na Vysočině, kde se v malém prostoru kupí jedno mraveniště za druhým, až z toho jde strach. Ten s běžnou zkušeností zřejmě nesouvisí.
Další náznaky mohou přinést v nejbližších dnech a týdnech ptáci. Přísloví tvrdí, že drží-li se vrány pohromadě, bude tuhá zima, podobný význam by měl úkaz, kdy by se ptáci drželi blízko stavení.
Své slovo do diskuse přidají za čas i myslivci: na vlastní oči si budou moci ověřit pranostiku tvrdící, že zajíci před tuhou zimou mívají hodně hustou srst.
Úroda hub hrozí
"Moc hub srpnových, moc vánic sněhových," říkali předkové. Pokud bychom se měli řídit tímto pravidlem, měli bychom hromadně objednávat zájezdy za teplem nebo kupovat domy na Floridě.
Houbová pranostika předpověď i zpřesňuje. Podzimní nadílka hub totiž prý znamená, že zimu nemáme čekat příliš brzy. Přitom letos zažívají české lesy invazi václavek. V součtu nám z toho může vyjít, že zima přijde sice později, ale pak si to vynahradí.
Listí ukáže a zpřesní
Čím později padá listí, tím bude zima drsnější. Takto lze shrnou význam několika pranostik, jen vyjádřených různými slovy.
Jak to s tou zimou ale bude doopravdy, zpřesňují další z nich. Například napadne-li sníh na ještě zelené listy, předchozí předpověď to potvrdí. Pokud ale nasněží na listí spadané, tedy v obvyklé době, nebude to se zimou tak katastrofické.
Aktuální předpověď počasí: pocasi.idnes.cz |
|
Katastrofu by ale znamenalo podle pranostik, kdyby byl hodně teplý podzim. Pokud by předčasně stromy nasadily na květy, znamenalo by to velmi dlouhou zimu.
Zimu bychom mohli odhadnout i podle úrody žaludů: říká se, že čím větší úroda, tím tužší zima. A nelze vynechat ani spolehlivý ukazatel, tedy cibuli. Když má hodně slupek, měla by zima stát za to. Zkontrolujte si to při "sobotním velkém" nákupu.
Rozhoduje svatý Jakub
"Jakub bez deště - tuhá zima". Jakuba bylo 25 července, když zpětně zalistujete historií počasí, vidíte, že bylo jasno a slunečno. Má to výpovědní hodnotu podobnou, jako když věříme na Medarda.
Přidejme si ale pořekadlo, že když bouří v srpnu, bude tuhá zima. Bouřek nebylo zase tak mnoho, zato ta z 15. srpna spojená s krupobitím vydala za několik menších.
Nadějně by to ale vypadalo, kdyby bouřilo i během podzimu, pak by měla být zima mírná. Zamotávají to ale současné relativně teplé dny. Pranostika totiž tvrdí, že když je teplý říjen, bude studený listopad. A to by pak mohl napadat sníh na zelené listí, kruh by se spojil a my bychom zapadli podobně jako loni.
Jaká bude podle vás zima? Mírná, anebo krutá?
Pranostiky použity z knih Svatý petr senoseče (Z. Urban, A. Robek) a Pečírkův Národní kalendář na obyčejný rok 1889.