Tibetský teriér. Posvátný posel štěstí, který se jako teriér nechová

  0:24
Tibetský teriér neboli „tibeťák“ je skvělým rodinným i sportovním společníkem. Jeho výrazným znakem je nádherná jemná srst, kterou zaujme na první pohled. V Tibetu si jej také po dlouhá staletí velmi cenili a získat jej mohl jen ten, kdo si ho opravdu zasloužil.
Čokoládoví jedinci (pes vlevo) jsou nestandardní, přesto se však ve vrzích...

Čokoládoví jedinci (pes vlevo) jsou nestandardní, přesto se však ve vrzích objevují a mají své nadšence. | foto: Barbora Bláhová

Pokud byste od tibeťana čekali typické vlastnosti teriéra, pravděpodobně budete zklamáni. Jediné, co jej pojí s teriéry, je jeho název. Jde o starobylé plemeno, jež bylo po staletí využíváno ve svojí domovině v tibetských Himálajích převážně jako společník, ale také jako pastevecký a hlídací pes.

Tibetský teriér se totiž uplatňoval jako hlídač stád ovcí, koz nebo jaků: jakmile se blížilo nebezpečí, ihned vše hlásil svým zvučným štěkotem, načež ho vystřídali velcí tibetští mastifové, kteří stádo spolehlivě ubránili fyzickou silou. Ochraňoval i karavany kočovných nomádů, nebo obchodníky na cestách do Číny. Byl totiž velmi skladný, a to z něj činilo skvělého psa na cestování.

Předpokládá se, že tito psi byli chováni před více než dvěma tisíci lety v tibetských klášterech: především bílí jedinci, kteří byli uctíváni a považováni za posvátné. Lidé jim říkali „seenge“, což znamená „sněžný lev“, a věřili, že přinášejí štěstí. Tito psi se nikdy neprodávali, směli být pouze věnováni přátelům nebo cizincům pro štěstí či jako vyjádření respektu k určité osobě.

Teriér s hedvábnou srstí? Ani náhodou

Do Evropy se tibetský teriér dostal v první polovině 20. století díky Angličanům. Ti jej však vskutku mylně zařadili mezi teriéry na základě jeho vzrůstu, temperamentu a inteligence. Správný název plemene měl být nejspíš „Tibet Apso“, jelikož jeho nejbližším příbuzným je další tibetské plemeno Lhasa Apso, které se od tibetského teriéra liší hlavně výškou.

Tibetský teriér

Toto společenské plemeno pochází z Tibetu, na jeho rozšíření má zásluhu Velká Británie (FCI skupina 9). Je to středně velké plemeno s kvadratickým robustním tělem, psi mívají v kohoutku 36 až 41 centimetrů, feny jsou o něco menší. Hmotnost se pohybuje obvykle mezi 8 až 12 kilogramy, někteří jedinci ovšem mohou vážit i 16 kg. Průměrně se tibetští teriéři dožívají 12 až 15 let,a le jsou známy případy, kdy tibetský teriér oslavil 18. narozeniny. Pořizovací cena se pohybuje okolo 16 tisíc Kč, záleží ovšem na kvalitě konkrétního štěněte a zemi jeho původu.

S tibetským teriérem můžete dělat prakticky cokoliv!
Malí, ale odvážní! Již od ranného věku tibeťák vykazuje náklonnost k jiným...

Co se povinných vyšetření týká, jedinci určení k chovu musí mít vyšetřeny kyčle na dysplazii kyčelního kloubu, dále vyšetření očí na dědičné choroby a testy DNA.

Z tibetského teriéra každopádně na první pohled vyzařuje obrovská elegance. Zaujme i svou dlouhou kšticí, jež mu ale nemá nijak omezovat vidění, a pyšní se nádhernou bohatou srstí, jez je na omak jemná. Zbarvení srsti může být jakékoliv kromě čokoládové.

Chovatelka Barbora Bláhová si svého prvního „tibeťáka“ pořídila v roce 2002, první vrh pak odchovala v roce 2006. „K tomuto plemeni jsem přišla náhodou. Tehdy jsem ještě bydlela s rodiči v bytě a už jsme doma jednoho výstavního psa měli - plemene, které se na výstavách psů vystavuje v sobotu. A já chtěla ještě psa na neděli: nic velkého ani malého, a nic hladkosrstého. Tak mi jako nejvhodnější další pes do bytu vyšel tibeťák, a to jak velikostí a typem srsti, tak výstavním dnem na mých milovaných psích výstavách,“ vzpomíná s úsměvem Barbora Bláhová.

Extrémně inteligentní a učenlivý pes

Po patnáctileté zkušenosti s jejich chovem považuje chovatelka tibeťany za velmi inteligentní plemeno. Je to prostě pes, který byl po staletí nucen přemýšlet vlastní hlavou a tento rys mu zůstal dodnes, takže je někdy poněkud samostatnější jednotkou. „Jsou opravdu velmi chytří a umějí toho i zneužívat,“ přiznává chovatelka.

„Psi, kteří nosí nad hřbetem měsíc,“ i takto byli nazýváni díky postavení jejich ocasu

Nehostinný a nebezpečný terén v tibetských horách a extrémní klima dokonale přizpůsobili tibetského teriéra ke zdejšímu životu a učinil z něj velmi odolného psa. Byl obdařen bohatě osrstěnými širokými tlapami, jež mají podobný účel jako sněžnice, ocasem, jež umí používat jako kormidlo, výrazně zaúhlenými končetinami a zajímavou schopností zatínat drápy. Všechny tyto „vychytávky“mu pomáhaly prodírat se sněhem, pohybovat se po ledu a bezproblémově se hbitě pohybovat po skalním pokryvu. Např. pokud jeho majiteli spadl nějaký předmět ze skály, tibetský teriér byl vycvičen cokoliv přinést zpět, i když byl skalnatý povrch často velmi strmý.

Navíc je tento milý chlupáč velmi veselé a učenlivé stvoření, plné energie a hravosti, což ho předurčuje pro různé psí sporty. „Štěňata z mé chovatelské stanice velmi úspěšně dělají agility, dogdancing i canisterapii. Někteří majitelé dokonce zkoušejí se svými tibeťáky pasení ovcí,“ vysvětluje Barbora Bláhová. (Reportáž k pasení ovcí, které si lze se psem vyzkoušet, zde.)

Na tvrdou ruku při výchově zapomeňte, na tiběťáka neplatí, potřebuje důslednost a pozitivní výchovu. Vzhledem ke své inteligenci občas přemýšlí, proč by měl dělat to, co po něm chcete. Proto je vhodné tibetského teriéra k čemukoliv motivovat pozitivně, hrubý výcvik je k ničemu. A pokud byste to s ním přece jen chtěli zkoušet, počítejte, že jeden malý cvik budete trénovat třeba dlouhé týdny. Zkrátka, co tibetskému teriérovi dáte, to od něj také dostanete.

Ve výchově je proto důležitá důslednost. „Tibetští teriéři potřebují ve výchově pevnější ruku a přesné stanovení pravidel“, zdůrazňuje Barbora Bláhová. Pokud ovšem budete dodržovat tyto rady, dosáhnete se svým tibeťákem čehokoliv a on pro vás udělá, cokoliv vám na očích uvidí.

Rodina je pro něj na prvním místě

Rozhodně pak je tibetský teriér výtečným rodinným společníkem, protože svou rodinu miluje nadevše a potřebuje s ní být v neustálém kontaktu. Všechny rodinné příslušníky svědomitě ochraňuje, ale rozhodně nevykazuje agresivitu - k cizím lidem je prostě jen nedůvěřivý a odtažitý.

Tibeťák vám bdue věrný až za hrob.
Socializace štěňat.
Mezi dětmi a tibeťáky vzniká pevné pouto.
S dítětem tibeťák vytvoří nerozlučnou dvojiku.

„Svým“ se ale tibeťák naprosto přizpůsobí. Chcete dobývat hory nebo pouze nečinně ležet a odpočívat v posteli? Tento milý psík s vámi půjde do všeho. „Tibeťák se velmi dobře přizpůsobí chodu domácnosti. Rád bude lenošit celé hodiny na gauči, ale stejně tak uvítá i dlouhé procházky. Není to plemeno, které by bylo náročné na údržbu nebo fyzickou aktivitu. Stačí mu přes den jedna delší procházka a bude naprosto spokojený,“ přibližuje chovatelka.

Ani péče o srst není složitá, ač by se mohlo zdát, že to bude oříšek. „Je rozdíl, jestli máte výstavního tibeťáka, nebo jen domácího mazlíčka. Výstavní jedinec samozřejmě potřebuje náročnější péči o srst, než tibeťák, který je pro vás čistě společníkem. Pro běžnou údržbu většinou stačí jednou týdně opravdu pořádně vykartáčovat srst a koupat psa podle potřeby,“ radí zkušená chovatelka.

A pozor na uši. Tibetský teriér je sice celkově zdravé plemeno; jediné, s čím se řada tibetských teriérů potýká, je zánět v uších. „Vzhledem k tomu, že mají tibeťáci hustou srst, jejich uši mají v létě tendenci se zapařovat. Proto je nutné je pravidelně kontrolovat, popřípadě z nich vytrhat chlupy,“ upozorňuje chovatelka.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Britové se mohli utlouct po smaženém sýru, svíčková je zmátla, líčí foodblogerka

Premium

Více než dvacet let pendluje mezi Českem a Británií a na tamní kuchyni nedá dopustit. Dagmar Heřtová se sice živí jako advokátka, ale zároveň působí jako nadšená foodblogerka a gastronomická...

Zaneřáděná domácnost je následek, příčinou je trauma, říká dobrostěhovák

Premium

„Stěhování je rituál, úklid je očistný,“ říká stěhovák Martin Ondruš, který začal o loňských Vánocích pomáhat lidem – a stále ještě nepřestal. Těm, kterým se stav jejich domova vymknul z rukou,...

Ubrousky nebo malování fixem. Zkuste originální tipy na zdobení vajíček

Barevná vajíčka nesmí na Velikonoce chybět v žádné domácnosti. Ať už uvařená pro koledníky, nebo na ozdobu. Pokud se vám do zdlouhavých procesů na zdobení nechce, a přesto byste rádi hosty oslnili...

Voňavé jidáše na váš velikonoční stůl. Recept, kterému neodoláte

Jidáše jsou tradičním velikonočním pečivem v České republice, jejichž historie sahá až do středověku. Tvar těchto sladkých uzlů připomíná provaz, na kterém se podle biblické tradice oběsil Jidáš...

Od začátečníků po proutkařské mistry: návody jak uplést pomlázku ze čtyř, osmi i dvanácti proutků

Velikonoční pomlázka má v různých končinách České republiky nespočet jmen. Někde se jí říká hodovačka, jinde mrskačka, nebo i šlehačka či korbáč. Vždy se ovšem jedná o spletený svazek proutků,...

Slavní pod lupou: Milují, nebo nenávidí vejce? Proč byste je měli jíst i vy

Někdo je miluje, jiný nenávidí. Zjistěte, kdo ze slavných tváří si tyhle slepičí produkty oblíbil a kdo na ně vyhlásil embargo. Pravdou je, že jíst vajíčka se vám vyplatí! Podle výživových poradců...

21. dubna 2025

Ubrousky nebo malování fixem. Zkuste originální tipy na zdobení vajíček

Barevná vajíčka nesmí na Velikonoce chybět v žádné domácnosti. Ať už uvařená pro koledníky, nebo na ozdobu. Pokud se vám do zdlouhavých procesů na zdobení nechce, a přesto byste rádi hosty oslnili...

20. dubna 2025

Myslela si, že je městský člověk. Dnes žije a hospodaří na statku u Řípu

„Na začátku jsme měli velmi naivní představy a první roky života na statku se nesly v duchu pokusů a omylů,“ říká Celestýna Freimann, která pro časopis Žena a život okomentovala pár fotografií ze...

20. dubna 2025

Velikonoční zajíček? V Čechách bývala tradičnější liška s preclíky, říká etnografka

Premium

Proč se chodí na Velký pátek hledat poklady? Co se dělo s Velikonocemi během komunismu? A kde běhá místo zajíce velikonoční liška? Zajímavosti ohledně svátků a jejich historie přináší etnografka...

19. dubna 2025

Velikonoční kraslice jako z pohádky. Vyzkoušejte voskovky a batikování

Kraslice zdobené voskem patří k nejkrásnějším velikonočním ozdobám. Tato tradiční technika sice vyžaduje trochu cviku, ale výsledky stojí za to. Poradíme vám, jak na to krok za krokem.

19. dubna 2025

KVÍZ: Znáte zajímavosti a rekordy ze světa slepic? Otestujte se

Vajíčko je jedním z pilířů českého jídelníčku. Ale víte o tom, že tento šišatý slepičí poklad má i své rekordy a kuriozity?

vydáno 19. dubna 2025

Biolog: Úprava genů rostlin z nás mutanty neudělá. Bez šlechtění bychom se nenajedli

Premium

David Kopecký chtěl být učitelem biologie, ale bude z něj prezident Evropské asociace pro výzkum a šlechtění rostlin. Čím uživíme lidstvo? A jak budou vypadat rostliny budoucnosti? „Díky novým...

18. dubna 2025

Od začátečníků po proutkařské mistry: návody jak uplést pomlázku ze čtyř, osmi i dvanácti proutků

Velikonoční pomlázka má v různých končinách České republiky nespočet jmen. Někde se jí říká hodovačka, jinde mrskačka, nebo i šlehačka či korbáč. Vždy se ovšem jedná o spletený svazek proutků,...

18. dubna 2025

Jak vyčistit fasádu po zimě? Tipy a triky pro dokonalý vzhled

Zima se umí na fasádách domů pořádně podepsat. Může za to vítr, vlhko, sníh, sůl i zplodiny z ovzduší. A výsledek? Prašný, zašlý povrch, výkvěty solí, nebo dokonce mech a plísně. S nástupem jara...

18. dubna 2025

Moderní lovci pokladů. Keškaření vzniklo, když prezident USA nechal odstranit chybu

Premium

Dává to smysl výletům do přírody. Děti zažívají dobrodružství, dospělí mají potřebný pohyb. Česko uchvátila globální hra zvaná geocaching neboli kešky. Její vznik byl poměrně zdlouhavý, technologie...

17. dubna 2025

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK LABORATOŘE - NA SMĚNY (30-35.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Neutrácejte zbytečně za barvy. Krásné odstíny na vajíčkách vykouzlíte i tím, co máte doma

Barvení vajíček přírodně není jen ekologické, ale i zábavné. Ať už hledáte techniky barvení vajíček, inspiraci na jednoduché barvení vajíček s dětmi nebo jen způsob, jak se před svátky kreativně...

17. dubna 2025

Chiloé je Irskem Jižní Ameriky a domovem vzácného darwinova psa

Nenápadně se přikrást zezadu a zabít kladivem. tak dříve vypadala vědecká práce. Vítejte ve světě jedné velmi zvláštní psovité šelmy.

17. dubna 2025