Psa na podzim vykoupejte a vyčešte srst. Domácím mazlům upravte krmné dávky

  • 0
S nástupem podzimu řada chovatelů svému psovi snižuje krmné dávky. A většinou to dává smysl. Také zvířata, stejně jako lidé, reagují na sezonní změny a s blížící se zimou snižují fyzickou aktivitu. Jinak to však bude v případě psů chovaných venku, které je naopak potřeba trochu vykrmit.
Ilustrační snímek

Jak klesají teploty, často klesá i chuť některých chovatelů chodit na dlouhé vycházky. A omezení pohybu u psa (chovaného doma), znamená menší výdej energie.

Takže když v chladnějších měsících u zvířete omezíte pohyb, je důležité upravit i krmné dávky, tak aby nedocházelo k nabývání kilogramů, což může být především u starších a větších plemen zdravotně velmi nebezpečné.

Pokud již s pejskem chodíte na kratší dobu ven, zkuste ho co nejvíce zabavit, aby měl velkou fyzickou aktivitu. Běhejte s ním, házejte mu míčky, podněcujte ke hře s ostatními psy

Pejska v kotci „vykrmte“

Šarplaninský pastevecký pes si hlídá své teritorium.

Jiná situace je ovšem u pejsků, kteří jsou po celý rok v kotci. Ty byste měli připravit na zimní měsíce tak, že je „vykrmíte“ o jedno kilo navíc.

Právě to přinese pejskovi v chladu mírnou termoizolaci, jež mimo jiné zamezuje třasu z chladu. Právě chvění může způsobit, že pejsek v zimě vydává více energie, a tím i hubne (toto samozřejmě platí pouze u plemen chovaných venku).

„Vždy se ale poraďte se svým veterinářem, jak zdravě při nabírání kil postupovat. Dobré je přidávat pejskovi do krmiva například pivovarské kvasnice, které obsahují vitamíny B a dodají tak více zdravé energie,“ říká odborník na psí výživu Jiří Švihálek.

Zajímavostí také je, že jedna nedávná studie prokázala, že podzimní kratší dny psímu mozku signalizují blížící se zimu. A tím mohou nastat u zvířete mírné hormonální změny.

Ty zpomalují metabolismus a tělo začíná šetřit kalorie, což vede k tomu, že pejsek může na podzim sám od sebe nabrat kila. Vědci to nazvali jako gen spořivosti, díky němuž se psi mohou instinktivně připravit na přežití v zimních podmínkách.

Podzimní línání

Pravidelná péče o srst se vyplatí, navíc pak máte pod kontrolou i parazity,...

Na podzim začíná padat nejen listí, ale zvířatům také srst – je období línání. Je dobré proto pejska pravidelně vyčesávat, jednou za podzim vykoupat, aby se urychlil proces obnovy srsti.

Zdraví srsti také můžete podpořit vhodnými doplňky, jako je například lososový olej. Pří výměně srsti u psa je také skvělý vitamin H, který je známější pod jménem biotin. Kvalitní srst není jen otázkou vzhledu, ale také zdravé pokožky bez kožních vyrážek.

Bláto po procházkách otírejte

Při koupání by se psovi neměla dostat voda do uší. Případně mu před koupáním...

Pejsci se na podzim častěji ušpiní, mnohdy jsou od bahna od uší až po tlapky. Co se použití vody a šampónů týče, nic se nemá přehánět.

Na tlapky většinou postačí použít hadřík navlhčený vlažnou vodu. K dostání jsou také speciální vlhčené ubrousky na různé tělesné partie. Z krátké a lesklé srsti lze pak nečistoty jednoduše vytřít a vyčesat.

„Především rovná a hladká srst nesnese časté odmašťování. I psí srst má svůj ekosystém, který častým mytím můžete narušit, a způsobit tak podráždění, zarudnutí, svědivost nebo šupinatění. Pokud se problémy se srstí vyskytnou, vyhledejte veterináře anebo specializovaného odborníka v psím salonu,“ doporučuje veterinářka Dagmar Zähringerová.

Koupání psů v podzimním období by zejména mělo být přizpůsobeno potřebám konkrétního zvířete a typu srsti. Dlouhosrsté je po podzimních procházkách nutné častěji omýt vodou a někdy i speciálním šamponem vhodným pro jeho typ srsti.

Použití šamponu se obvykle u zdravých psů doporučuje maximálně jednou za čtvrt roku, ale v případě potřeby lze sáhnout po šamponu vhodném pro častější použití.

Ochrana tlapek před posypovou solí a kamením

Pokud má váš pes citlivé tlapky a je schopen si zvyknout na boty, může ho to...

Na obnovu přirozené bariéry kůže lze používat speciální mast na tlapky. Ta se mezi chovateli osvědčila jako účinná bariéra před posypovou solí, která kvůli obsahu hořčíku pejsky nepříjemně štípe.

Existují také ochranné botičky pro psy, které se hodí při výletech po kamenitém terénu, a když podzimní počasí vezme za své, můžete jimi tlapky ochránit před sněhem a ledem.

Mráz a sníh znamenají pro psy řadu rizik, venčení přizpůsobte počasí

Prevence je základ

Psa krmte pravidelně, ideálně dvakrát denně. Vždy musí mít přístup k čerstvé...

Dobrou volbou je také dávat zvířeti preventivně průběžně i probiotika. Ta podporují jeho celkové zdraví, dobré trávení, zdravý mikrobiom psa ve střevech a tím i celkovou imunitu psa.

Imunitní systém je možné podpořit také doplňky potravy, jako je třeba lněný olej pro psy. V rámci nejen prevence proti nachlazení, ale i kvůli celkovému zdraví, pejska také nepřekrmujte, protože jedinci s kily navíc mají i horší obranyschopnost.