Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Má váš papoušek deprese? Chyba může být v „továrním nastavení“

Papoušci dokážou být člověku úžasnými a věčně naladěnými společníky, kteří navíc disponují učenlivostí, vysokou inteligencí a umí věrně napodobit lidskou řeč. Bohužel také poměrně často trpí depresemi. A studie, na níž se podíleli i čeští vědci, prokázala, že k nim mají vrozené sklony.
Papoušci jsou chytří, podle vědců je jejich inteligence až i na úrovni...

Papoušci jsou chytří, podle vědců je jejich inteligence až i na úrovni tříletých dětí. | foto: Getty Images

Papoušci toho umí daleko více, než si lidé obvykle myslí – díky značně rozvinutému mozku totiž dokážou řešit poměrně složité problémy. Vytváří si také rozvinuté sociální vazby, a aby si ukrátili dlouhou chvíli, vymýšlejí občas hry, které mohou jejich majitele nezřídka dohánět i k zoufalství.

Papoušek Einstein umí štěkat i mňoukat. Návštěvníky zoo baví už 25 let

Bohužel papoušci také často trpí poruchami chování, které v mnohých symptomech připomínají lidské deprese. Poruchy se u papoušků projevují stereotypními pohyby, apatií, anorexií nebo naopak sklony k obezitě. Relativně časté jsou u nich i sebezraňující tendence, obvykle si vyškubávají vlastní peří.

Pohled na takové ptačí pacienty je pak velice smutný a veterinární lékaři obvykle nemají mnoho možností pro účinnou terapii. Léčba těchto poruch spočívá především v ošetření poranění a snaze o maximální zlepšení životních a sociálních podmínek, navíc bývá velmi velmi zdlouhavá. Co je však příčinou těchto poruch, to prozatím zůstávalo obestřeno tajemstvím.

Čeští vědci pomohli problém rozkrýt

Pravděpodobné příčiny uvedených poruch chování u inteligentních opeřenců odhalila nová studie publikovaná ve vědeckém časopise Proceedings of the Royal Society B, na níž se významně podíleli pracovníci z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Za sebepoškozováním či apatií papoušků je odpovědná evoluční ztráta genu CNR2, který reguluje záněty v mozku. I slabá infekce tak může ovlivnit emoční vyladění, v němž ptáci vyhodnocují podněty ze svého okolí.

„Naše výsledky naznačují, že papoušci mají naneštěstí k depresím vrozené sklony. Spouštěčem by mohla být i relativně slabá infekce nebo výraznější změna prostředí či potravy ovlivňující složení střevní mikrobioty – takováto změna může spustit zánětlivé změny, které pak ovlivní vyladění, ve kterém ptáci vyhodnocují podněty ze svého okolí. Zánět, který je toho příčinou přitom nemusí být nijak silný – žádné dramatické imunopatologie. Kvůli ztrátě genu pro CNR2 mohou mít papoušci problém regulovat právě jen slabé výkyvy v imunitě, které ostatní druhy snadno vyváží,“ vysvětluje Michal Vinkler, vedoucí projektu z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Papoušek si dokonce vyrábí nástroje, aby se dostal k oříškům:

15. listopadu 2012

Zatím zůstává otázkou, zda bude mít toto zjištění do budoucna praktický význam pro léčbu depresivních poruch u ptačích pacientů, případně přínos pro výzkum psychologických poruch obecně. Z výše uvedeného je ovšem zcela zřejmé, že papouškům nedělají dobře výraznější změny prostředí či potravy – a mohou mít zdravotní následky – majitel či chovatel by si toho měl být vědom.

Pro vědce pak je přínosem i praktické zjištění, že moderní výzkum rozmanitosti v genomech zvířat může ukázat překvapivé souvislosti i u druhů, které tradiční biomedicínský výzkum zcela opomíjí.

A podrobnější vědecké vysvětlení?

Ptáci, a tedy i papoušci, mají ve srovnání s jinými obratlovci spíše malé a kompaktní genomy, tedy soubory všech genů, které si obvykle konzervativně zachovávají svou strukturu. Papoušci jsou ovšem v tomto směru trochu výjimkou, protože během evoluce došlo v jejich genomech k řadě přestaveb, které jednotlivými geny značně zamíchaly.

A právě výzkumná skupina z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy nedávno zjistila, že při těchto přestavbách ztratili papoušci také jeden z klíčových genů regulujících interakce mezi imunitním systémem a nervovou soustavou. Konkrétně kanabinoidní receptor druhého typu (CNR2). V již zmíněném článku v prestižním biologickém časopise Proceedings of the Royal Society B přinášejí důkazy o tom, že by tato ztráta mohla u papoušků zvyšovat citlivost k neurologickému zánětu.

„V případě chybné regulace výměny signálů mezi imunitou a mozkem může mít i slabý zánět významný vliv na vnímání podnětů z prostředí. Zdá se, že právě u předků současných papoušků došlo v důsledku ztráty genu pro kanabinoidní receptor druhého typu k takovéto dysregulaci, která může ovlivňovat i jejich chování,“ uvedl vedoucí projektu Michal Vinkler.

Výzkum – na němž se kromě zaměstnanců a studentů Přírodovědecké fakulty UK podíleli spolupracovníci z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL), Ústavu molekulární genetiky AV ČR a Vojenského zdravotního ústavu – zmapoval evoluci kanabinoidního receptoru CNR2 napříč genomy více než 150 druhů obratlovců. Pouze u papoušků přitom ukázala srovnávací genomická analýza ztrátu tohoto genu napříč celou skupinou.

Papoušek žako myslí jako tříleté dítě, srovnatelně s lidoopy

„Papoušci prošli přirozeně v průběhu evoluce masivními chromozomovými přestavbami, které výrazně změnily jejich genom, minimálně dvakrát nezávisle na sobě, jak ukazuje chromozomová struktura druhů andulky vlnkované a kakapa. Kvůli tomu přišli o některé důležité regulační geny včetně genu pro CNR2, který se v obou případech nachází v bodech zlomu přestavby genomu. Tento receptor se podílí na regulaci zánětu, mimo jiné také v mozku, a to tak, že jej tlumí a ukončuje.“ vysvětluje Daniel Divín, hlavní autor studie.

Výsledky návazných selekčních analýz bohužel nenaznačily, že by sesterský gen CNR1 změnil v důsledku ztráty CNR2 svou funkci a tuto ztrátu u papoušků kompenzoval. „Zdá se tedy, že papoušci opravdu mohli ztratit důležitou schopnost prozánětlivé signály vysílané z těla k nervové soustavě adekvátně regulovat,“ dodává Daniel Divín. I následná transkriptomická analýza tyto závěry potvrdila. Ukázala totiž, že i slabý zánět v těle vyvolává u papoušků – na rozdíl od příbuzných pěvců – prokazatelné změny v expresní aktivitě mozku, které probíhající neurologický zánět indikují.

VIDEO: Kun.. sem. Papoušek žako paroduje prezidenta

Autoři:
  • Nejčtenější

Kousek od Brna mají zahrádku jako dlaň. Vešlo se všechno, dokonce i bazén

6. května 2024

Soutěž Tak tato pouhých 350 čtverečních metrů velká zahrada přistála do letošní soutěže Nejkrásnější...

Tato jídla se původně neměla povést, přesto se nakonec stala slavnými

2. května 2024

Příprava dobrého jídla vyžaduje nejen trpělivost, ale především pochopení každé složky a každého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Známe nejroztomilejší mazlíky dubna a výherce gurmánského krmiva za 10 tisíc

2. dubna 2024  7:02,  aktualizováno  30.4 13:39

Je rozhodnuto. Víme, kdo vyhrál prémiové krmení pro psí a kočičí gurmány od Mountfieldu za deset...

Zasaďte topinambur, vytvoří vám na zimu konzervu s čerstvou zeleninou

7. května 2024

Tento příbuzný slunečnice je známý invazní druh, takže se nikdy nemá vysazovat do volné přírody,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mleté maso zamotalo mnoha mistrům grilu hlavu. Vyřazovala však pizza

30. dubna 2024

Soutěž amatérských kuchařů Česko na grilu na Primě se přehoupla do druhé poloviny. Hlavním úkolem...

KVÍZ: Milujete zahradničení? Luxusní knihy Zelenina z ekozahrady rozdány

29. dubna 2024,  aktualizováno  7.5 11:28

Soutěž Řadíte se mezi vášnivé zahradníky a vaše zeleninové záhonky praskají ve švech? Nebo po tom zatím...

Zasaďte topinambur, vytvoří vám na zimu konzervu s čerstvou zeleninou

7. května 2024

Tento příbuzný slunečnice je známý invazní druh, takže se nikdy nemá vysazovat do volné přírody,...

Tři kila žeber na grilu v americkém stylu. Jen málokdo v soutěži splnil zadání

7. května 2024

Sedmý díl pořadu Česko na grilu na Primě konečně přinesl zadání, které se nabízelo od začátku. Tedy...

Kousek od Brna mají zahrádku jako dlaň. Vešlo se všechno, dokonce i bazén

6. května 2024

Soutěž Tak tato pouhých 350 čtverečních metrů velká zahrada přistála do letošní soutěže Nejkrásnější...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Bagárová zrušila „vysněný“ koncert v O2 areně. Kvůli ztrátě radosti, tvrdí

Plánovaný zářijový koncert Moniky Bagárové v pražské O2 areně se neuskuteční. Zpěvačka se jej rozhodla zrušit. Jako...

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...