Dobří kuchaři si při tvorbě aktuálního letního menu na využití lesních plodů zakládají. "Houby jsou jednou z nejtradičnějších surovin české kuchyně. Počítaly s nimi prvorepublikové kuchařky a velmi žádané jsou také v moderní gastronomii," řekl šéfkuchař Michael Váňa z pražské restaurace U Modré kachničky.
I když na trhu je široká nabídka mnoha druhů hub, není prý nad houby z lesa. "Lidé si potrpí zejména na houby, které si mohou sami nasbírat, případně usušit nebo konzervovat. Je tady velká tradice. Jsme houbařská velmoc," upozornil Váňa a přidal pár tipů, které při zpracování svých houbařských úlovků využijete i doma.
Stačí posolit, pokmínovat a orestovat na másle
Houby se dají využít ke grilování, smažení nebo přípravě různých past, omáček i polévek. Ve své restauraci nabízí bramboráčky s ragú z hříbků a lišek, zaječí stehno pečené na česneku a liškách nebo králíka pečeného na hříbkách s dušenou rozmarýnovou rýží.
Houby jsou výtečným doplňkem k masům, ale využívat se mohou také jako samostatné pokrmy. "Čerstvá houba z lesa se nejlépe hodí pro rychlou úpravu. To se týká hřibovitých druhů, ale také bedel nebo masáků," radí Váňa. Hlavičky stačí jen nasolit, pokmínovat a zprudka orestovat na másle. Konzumovat se pak mohou s pečivem nebo jako příloha k masům.
Vyzkoušet můžete například Křupavé soté z hříbků a bedlové držťky se slaninou podle Pohlreicha:
26. září 2010 |
Podle Váni jsou právě čerstvé houby největším kulinářským lákadlem. "Tradiční česká kuchyně byla o houby vždy hodně opřená. Využívaly se jako hlavní pokrm či na různé polévky," uvedl.
Zároveň jsou ale houby poměrně těžko stravitelné a není nutné je za každou cenu doplňovat přílohou. Kořenit houby je také potřeba s rozvahou. "Hodí se tam to, co lidé pěstovali na dvorku, jako majoránka, kmín, rozmarýn či tymián. Výborné jsou v kombinaci s česnekem nebo cibulí," uvedl Váňa.
K houbám patří dezerty z lesního ovoce
V létě si navíc můžete pochutnat i na kombinaci hub s dezerty z lesních plodů. Například restaurace Sarah Bernhardt v hotelu Paříž nabízí menu, jehož součástí je telecí ragú s pečenými liškami a šťouchanými brambory; k němu jako dezert podávají čokoládové placičky s malinovou pěnou, sypané praženými lískovými a pistáciovými oříšky.
Nejužívanější a u veřejnosti patrně nejoblíbenější jsou podle Váni žampiony. "Jsou také asi nejbezpečnější, nejdostupnější a nejlevnější. Nemusí se také běhat po lese, aby se nasbíraly," uvedl. Pohodlně se ale dají nakoupit i houby mražené či sušené. Pro sezónní využití však zůstanou nejlákavější čerstvé houby z lesa.