Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

VIDEO: Na výstavě Merkuru jezdí vlaky po obřím železničním mostě

  0:20
Jiří Mládek miluje stavebnice a zvláště tu, která se jmenuje Merkur. Dnes otvírá její velkou výstavu v Muzeu hlavního města Prahy.

Výstava Merkuru

Kdy: 9. 12. 2009 - 28. 2. 2010

Kde: Muzeum hlavního města Prahy

"Když mi byly čtyři, Merkura mi doma nekoupili, a tak jsem si s ním chodil hrát ke šťastnějšímu kamarádovi. Ale říkal jsem si, že až budu velký, také si ho koupím," vzpomíná Jiří Mládek, kmotr všech milovníků této nesmrtelné stavebnice.

A opravdu se mu to povedlo, i když svůj dětský sen začal uskutečňovat daleko později, než si původně myslel. O to důkladněji. "Merkury nás pomalu vytlačují z domu. Otevřete skříň a vypadnou na vás Merkury, podíváte se pod postel - zase Merkury. Já tedy sbírám i jiné stavebnice, ale Merkury určitě převažují. Ještě že je manželka svatá," směje se - čtěte Sběratel Merkuru má už přes 700 polytechnických stavebnic.

Merkur baví vás. Ale může něco říkat dnešním dětem zvyklým na počítače a televizi?
Ale to si nemyslete, třeba v Německu nebo ve Spojených státech zaznamenali trend, že děti se už od výpočetní techniky odpoutávají. A u podobné stavebnice se mohou seberealizovat. Kolem sebe vidí obrovské množství příkladů, co všechno jde postavit, a to byste koukal, jak zapomenou na počítač a tvoří. A když jsou to děti, které mají technické geny, tak u toho zůstanou. A že jich je dost, je vidět podle toho, že po celé republice vznikají merkurácké kluby - čtěte V Plzni založili Klub Merkur. Baví se stavebnicí, která nezklamala už 80 let.

Výstava stavebnice Merkur

Stavěl jste něco speciálně pro tuto výstavu?
Výstava se připravovala zhruba rok a věnovali jsme ji památce vynálezce Merkuru Jaroslava Vancla. Rádi bychom připomněli 120 let od jeho narození a 30. výročí úmrtí. Pro výstavu jsem postavil obří model vyšehradského železničního mostu. Právě na něm je možné doložit, jaké neuvěřitelné možnosti Merkur nabízí. Tyto mostní oblouky mají rozpětí dva a půl metru a přesto jsou tak tuhé, že se ani nehnou.

Výstava stavebnice Merkur

Ten most tvoří dominantu výstavy a architekti vymysleli, že se stane i tvůrčím centrem. Takže je uprostřed velkého stolu, kam mohou zasednou děti od čtyř do sta let a hrát si. A po mostě jim k tomu budou jezdit mašinky. Až výstava skončí, bude sloužit dál na Smíchově v Království železnic.

Vy se hodně zabýváte propagací Merkuru, máte vůbec dost času na montování samotné?
Stavím, jak jen to jde. Se mnou je to tak, že Merkur mě sice bavil, ale něž jsem se se dostal do invalidního důchodu, neměl jsem přece jen tolik času. Ale pak jsem do toho praštil o to důkladněji. Jenže jsem do toho tak trochu zabředl. Sbírka se mi začala rozrůstat a hlavně - začal jsem se zajímat i o historii stavebnic a vznik Merkuru. A to bylo úplně jak nějaké detektivní pátrání.

Stavebnice Merkur - Ocelové město

Můj největší kousek je model Ocelového města podle Verna, váží 1 200 kilogramů, ten se dokonce dostal do Guinnessovy knihy rekordů. Takže stavím, odhaduji, že za posledních deset let mi při stavbě z dílů Merkuru prošlo rukama přes pět tun součástek. Ale samozřejmě to nemůžu skladovat doma, vždycky něco postavím a už jde model z domu do nějaké expozice.

Máte na výstavě i slavný Wichterleho čočkostroj?
To víte, že nechybí, děkujeme Národnímu technickému muzeu za laskavé zapůjčení. A koukněte, jak je jednoduchý, v tom je ta genialita. Příběh o čočkostroji je známý, ale s Merkurem se pojí i další zajímavé příběhy.

Přístroj, na kterém Otto Wichterle sestrojil první čočky

Třeba hned tady vedle máme stroj na sklízení řepy, který v roce 1960 vynalezl Jaroslav Štěpán. Tehdy měl prezident Novotný ve zvyku zvát si na Hrad nejen různé stachanovce, ale i zdatné techniky a vynálezce. A tak milý Jaroslav Štěpán vzal synovi Merkura a postavil z něho funkční model a s ním šel na Hrad.

Stručná Historie Merkuru

1918

V Benátkách nad Jizerou vlastnil pan Filip Vancl menší strojírenskou továrnu. Jeden z jeho čtyř synů – nejstarší Jaroslav (1890-1980) – si po skončení první světové války si založil vlastní firmu Artesia a živil se vrtáním děr do železa.

1920 - 1925

Jaroslav Vancl založil firmu Inventor. Hlavním programem zde byla výroba první původní české stavebnice se stejnojmenným názvem. Spojovací systém fungoval za pomoci důmyslných háčků (typ Haki). V další etapě už byly spojovací háčky z větší části nahrazeny čtyřmilimetrovými otvory v konstrukčních dílech a částech.

1925 - 1930

V roce 1925 byla na světě první malá stavebnička Merkur s novými barevně lakovanými díly, spojovanými už jen šroubky s matičkami. Stavebnice se do roku 1930 vyráběla ve čtyřech velikostech.

1931 - 1937

V roce 1931 Vancl připravil novou koncepci stavebnice budov Metropol. Svého zetě Františka Jirmana pověřil výrobou vláčku pro děti. V následujícím roce se rychlíková souprava Mikádo objevila v obchodech souběžně s největší stavebnicí Metropol č. 3 a novou stavebnicí Merkur Elektrus.

1938 - 1945

Za protektorátu byla firma Inventor začleněna do programu válečné výroby. Přesto mohla hračky v omezeném množství vyrábět, jednalo se hlavně o vláčky pro Německo.

1945 - 1948

Výraznějšímu rozvoji bránily poválečné obtíže. Kovový materiál byl, podobně jako potraviny, na příděl.

1948 - 1989

Po únoru 1948 byl Inventor znárodněn. Pan Vancl musel dle rozhodnutí soudu splácet své faktury manuální prací u soustruhu, a to až do svých osmdesáti let. V podniku s ním zůstali také jeho dva zeťové, pánové Jirman a Peluněk. Jejich zásluhou se kvalita udržela na dobré úrovni. V šedesátých letech přišla móda umělých hmot a pro stavebnici Merkur tím nastalo nešťastné období náhrad kovů za plasty.

1989 - dosud

Po revoluci zprivatizovali podnik bývalí zaměstnanci. Firma však v roce 1993 ukončila výrobu. Poté továrnu zakoupila firma Cross pana Jaromíra Kříže, která Merkur vyrábí dodnes. V roce 2006 vzniklo v Polici nad Metují Muzeum stavebnice Merkur, kde mohou návštěvníci shlédnout obrovské ocelové město stavitele Jiřího Mládka, nejstarší stavebnice z roku 1920, velké kolejiště v měřítku 1:45 a celou řadu historických i současných exponátů.

Autor:
  • Nejčtenější

Zpřístupnili kocourovi krmítko a divili se, že nestíhají dělat hrobečky

Ano, na jedenáctiměsíčního kocourka mainské mývalí kočky sice může majitelka nahlížet jako na miminko, ale šelmu v něm...

Pohlreich si ze soutěžního výkonu českých restaurací sedl na zadek

V aktuálním dílu Pohlreichova souboje restaurací se střetly podniky ze Strakonic a Olomouce. Obě restaurace vyznávají...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Mláďata klamou názvem. Víte kdo je kdo ve zvířecí říši?

Je jaro a fauna se pomalu probouzí k aktivitě, začínají námluvy napříč celou živočišnou říší. Jestli chcete...

Domácí chléb je zázrak, pokazit ho však mohou drobnosti. Podívejte se jaké

Domácí pečení chleba patří k „novým sportům“. Když se povede, lze to srovnat s uběhnutím stovky za sedm sekund. Jenže...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel František Prosecký, velký bystřický sběratel s tatrováckým srdcem

Rodina a přátelé se jen těžko vyrovnávají se zprávou o úmrtí Františka Proseckého z Bystřice nad Pernštejnem. Známý...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Recept na lahodné brownie plné čokolády, jak ho peče Josef Maršálek

Kdo by nemiloval čokoládu, užít si její plnou chuť je prostě pro většinu z nás zážitek. Ne náhodou jsou kakaové boby...

Když se bábovka nepovede, umí být pěkná dusivka, říká Josef Maršálek

Josef Maršálek si dal k svátku extra klasiku, kterou podle něj vyzkoušel upéct nebo alespoň ochutnal každý. V dalším...

Pro domácnost vybírejte netoxické materiály. Od podlahy, malby až po nábytek

Podle Světové zdravotnické organizace trávíme až 90 % našeho času uvnitř budov. Proto je nesmírně důležité udržovat...

Zápach a vyšší spotřeba. To vás čeká, když pravidelně nebudete čistit troubu

Špinavá trouba není nic pěkného. Ulpělé nečistoty a přiškvařené cákance však nejsou jen věcí estetiky. Staré zapečené...

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...

Mohlo by vás zajímat