Tisíce kovových dílů a stovky stavebnic Merkur zabírají téměř všechny pokoje domku Jiřího Mládka v Kyškovicích nedaleko Roudnice nad Labem. Je údajně jejím největším sběratelem na světě.
Už ve čtyřech letech dostal nyní třiašedesátiletý Mládek od svého strýce stavebnici Trix, která ho ovlivnila na celý život. "S merkurem jsem si hrával až ve školních letech u svého kamaráda. Rodiče mi ho nikdy nekoupili, protože na něj neměli. Bral jsem to jako křivdu a zařekl jsem se, že si jednou vybuduji merkurové království," řekl Mládek. Kovová stavebnice ho ovlivnila i profesně, je vystudovaný strojař a téměř 30 let pracoval v nástrojárně a strojní údržbě.
Stál u založení muzea merkuru
Mládkovy výtvory z merkuru se pravidelně objevují na výstavách v různých muzeích v Česku i v zahraničí. Byl i jedním z iniciátorů založení muzea merkuru v Polici nad Metují. Tam jsou právě k vidění unikátní sběratelovy stavebnice. "Co je krásné a pěkné, se snažím vystavit, aby to vidělo co nejvíce lidí," uvedl Mládek. Na letošek připravuje výstavu dosud nikde neprezentovaných exponátů v Muzeu hlavního města Prahy, o merkuru by také ještě letos měla vyjít z pera Jiřího Mládka kniha.
Stůl v kuchyni domu v Kyškovicích zabírá v současnosti model montované haly, který se v následujících dnech objeví na veletrhu v Brně. V rohu místnosti je pak rozestavěný model těžní věže, v podkroví se pracuje na dlouhodobém projektu Ocelové město vycházejícího z fantazií Julese Verna.
Právě model Ocelového města už před dvěma lety získal certifikát jako největší model svého druhu na světě a vysloužil si nominaci do Guinnessovy knihy rekordů. Nyní model zabírá plochu zhruba 20 metrů čtverečních, po dokončení by měl měřit pět krát deset metrů a vážit více než 2 500 kilogramů.
Říp postavil podle pohlednic
V roudnickém Podřipském muzeu je například k vidění také model hory Říp s technickými atrakcemi postavenými Mládkem ze stavebnice Merkur. Autor je udělal podle starých pohlednic znázorňujících, jak si předci představovali okolí Řípu v budoucnu. Nápad prý dostal již asi před deseti lety, kdy pohlednice poprvé viděl, ale podařilo se mu ho realizovat až letos.
Kromě výstav a vymýšlení stále nových modelů zasvěcuje do tajů merkuru také dětské pacienty v pražské motolské nemocnici. Velmi by uvítal, kdyby se merkur vrátil do škol jako učební pomůcka. "Když se dítěti do ruky nedostane nějaké nářadí, tak se praktickou práci prostě nenaučí," dodal.
Ve sbírce chybí Mládkovi ještě několik historických typů stavebnic, které jsou jeho snem. "Mají je ale jiní sběratelé, a vím, že je o ně postaráno. Třeba budou někde lidé likvidovat půdu a něco se objeví," dodal sběratel.