Skořice, koření které známe jako sušenou kůru srolovanou do typických válečků s průřezem preclíku, případně v mleté podobě, umí prohřát. | foto: Getty Images

Při zimnici vsaďte na skořici a připravte si zdravý a voňavý vánoční džem

  • 0
Když zavoní skořice, obestře nás atmosféra blížících se Vánoc. Typické „dvojroličky“, které sušením kůry skořicovníku vznikají, patří i k oblíbeným vánočním dekoracím. Úžasné jsou ovšem její léčivé účinky, které v zimním období oceníte. Zahřeje totiž při prochladnutí i při třasavce vyvolané horečkou.

Při nachlazení a v sezoně respiračních infekcí skořice prospěje nejen jako „prohřívadlo“ organismu, po němž se dobře vypotíte. Současně má dezinfekční účinky, aktivně bojuje proti virům, bakteriím i plísním. Proto se jí také přezdívá přírodní antibiotikum. Působí i preventivně, protože celkově posiluje imunitu.

Voňavý vánoční džem

Potřebujete: 2 kg jablek, cukr podle chuti (max 1 kg), 3 tyčinky skořice, 1 vanilkový lusk, 6 hřebíčků, 20 g ovocného pektinu (koupíte jako přírodní pektin z citrusů).

Jablka k Vánocům patří. Ať už čerstvá, v podobě křížal, nebo jako džem s vydatnou vůní skořice, která z něj udělá zdravé a lahodné prohřívadlo.

Vánoční jablečný džem s pořádnou dávkou skořice je jednoduchý na přípravu a může udělat radost i jako vlastnoručně vyrobený drobný dárek.

Jablka omyjte, polovinu jich nakrájejte na kostky včetně slupek a jádřinců, podlijte trochou vody a asi 10 minut duste. Nechte vychladnout a propasírujte přes sítko. Druhou polovinu jablek oloupejte, zbavte jádřinců, pokrájejte, rozmixujte dohladka a smíchejte s propasírovanou kaší. Přidejte skořici, hřebíčky, vyškrábnutý vnitřek vanilkového lusku, cukr a ovocný pektin a vařte do zhoustnutí. Vyjměte koření a ještě horký džem plňte do sklenic. Zavíčkujte, otočte dnem vzhůru a nechte zchladnout.

Nejen během vánočních a novoročních oslav určitě oceníte i příznivý vliv skořice na trávení. Působí proti plynatosti a nadýmání, usnadňuje trávicí procesy a díky tomu, že čistí střeva, pomáhá při obou nejčastějších zažívacích problémech, a to při zácpě i při průjmu. 

Doporučuje se i jako součást redukčních diet, protože zrychluje metabolismus.

Jako skvělá prevence skořice přispívá i k ochraně před kardiovaskulárními chorobami. Pomáhá zabraňovat vzniku krevních sraženin a chránit před aterosklerózou, zlepšuje krevní oběh a hladinu cholesterolu.

Harmonizuje také glykemii (hladinu krevního cukru), takže je vhodná i k prevenci diabetu, a vzhledem ke svým antioxidačním účinkům hraje roli rovněž v ochraně proti nádorovým onemocněním. 

Jako bonus má pozitivní vliv i na paměť a mentální funkce vůbec. A dokonce působí jako přírodní afrodiziakum.

Dokonce můžete vyzkoušet i tousty s jablky a se skořicí, francouzskou snídani podle Zdeňka Pohlreicha. Také vás prohřejí:

5. prosince 2016