Vytvořili první rib eye steak ze zkumavky. Chutná jako pravé maso

  • 36
Izraelští výzkumníci mu říkají 3D steak z biotisku. Je vyrobený z kultivovaných kravských buněk, ale na jeho výrobu nemusí padnout jediné zvíře. Podle zkoušek má konzistenci a chuť jako skutečné maso od řezníka.

Hovězí rib eye steak je pro milovníky masa jedním z vrcholů rozkoše. Nyní však sílí skupiny lidí, kteří vidí problém v tom, že chov hovězího dobytka neúměrně zatěžuje planetu, a vedle toho se jim příčí zabíjení zvířat.

Za prvním „pravým“ rib eye steakem stojí izraelská společnost Aleph Farms, která se kultivací buněk zabývá už několik let. Už v roce 2018 představili první kus masa, což byly tenké plátky se strukturou masa (podívejte se na video). 

Ty však ještě neměly nic společného s pořádnou flákotou, kterou si představíme pod pojmem hovězí steak. Aktuální představení už přináší plátky, které se strukturou a řezem daleko více podobají rozložení masa a tuku, jak to známe od řezníka.

Vědci v podstatě udělali krávám výtěr o nic bolestivější, než když vám doktor udělá výtěr z ústní dutiny. Buňky pak v laboratoři kultivovali tak, aby je mohli zreplikovat a napodobit skutečnou strukturu masa.

Podle nich jejich výtvor zamotá hlavu vegetariánům. Ti často přecházejí na rostlinnou stravu jen proto, že z etických důvodů nesouhlasí s požíváním masa ze zvířat.

Podle výzkumníků se konečně podařilo vytvořit metodu 3D tisku, která umožňuje vytvářet různé buněčné struktury, a tím napodobit skutečné maso. 

Společnost má ve svém sídle v Tel Avivu dva inkubátory, pojmenované Alberto a Gertruda po dárcích buněk. Ty vytvářejí čtyři typy buněk: podpůrné buňky, tukové buňky, buňky krevních cév a svalové buňky, které se poté stanou „inkoustem“ v 3D tiskárně.

Ve firmě Aleph Farms začali skromně. Nejprve se pokusili o mleté maso a kuřecí nugetky, které byly výrobně jednodušší. Až pak postoupili ke složitější struktuře napodobující skutečný sval. 

První úspěch zaznamenali v roce 2018 s tenkým plátkem masa. Tehdy ho hodnotili jako splňující mezi 60 a 70 procenty skutečné chuti. Toto maso se ovšem vyrábělo jinou technologií než současný 3D tisk.

Ve společnosti věří, že její nová metoda je průlomem a mohla by se stát novým krokem pro nakrmení lidstva. V současné době není možné vyčíslit skutečnou cenu, ale podle jejich odhadů se produkce může časem zvýšit a během příštího roku se objeví v některých špičkových restauracích odhadem za cenu 50 dolarů za jeden steak (asi 1 000 korun).