Receptů na pampeliškový sirup, nazývaný mezi lidmi zcela běžně medem, koluje nejen na internetu celá řada, v řadě rodin se předávají z generace na generaci. Lehce se liší v množstevních poměrech pampelišek, vody, cukru a citronů respektive kyseliny citronové, ale ve své podstatě mají stejný základ.
Fotogalerie přípravy "medu" |
Vždycky platí, že by pampelišky měly pocházet z co nejčistšího prostředí, ideálně z nějaké venkovské louky. My jsme neodolali, a protože je touhle dobou hodně síly i v řadě jiných bylinek, něco málo jsme jich přidali (viz recept).
V podstatě si můžete vybrat, jestli si jako pomocníka vyberete chemicky neošetřený bio citron (případně pomeranč) nebo kyselinu citronovou v prášku. My jsme použili obojí, ovšem bio citrony měly jednoznačnou převahu. U cukru máte taky na výběr; buď sáhnete po bílém, nebo můžete použít hnědý, nerafinovaný, který je zdravější. (Více info o sladidlech v předchozím článku.)
Příprava pampeliškového sirupu krok za krokem
Nasbírejte si 350 plně rozkvetlých pampeliškových květů (resp. smetánky lékařské), ideálně před polednem. Pak si ještě připravte po hrsti mladých čerstvých snítek meduňky, kopřiv, rozkvetlého kontryhele a smrkových výhonků. Potřebovat budete také 20 g kyseliny citronové (lze vynechat), čtyři chemicky neošetřené bio citrony, tři a půl litru vody a 3,5 kg cukru. A pětilitrovou sklenici.
Někdo květy pampelišky před použitím propírá ve studené vodě; s případnými broučky ale spláchnete i pyl, takže o něj svůj "med" ochudíte. Je to na vás. Ostatní bylinky (s otazníkem necháme ještě květy kontryhele) opláchnout doporučujeme.
Do pětilitrové zavařovačky jsme ke všem bylinkám přidali ještě kyselinu citronovou, pokrájené citrony, vše zalili vařící vodou a nechali 24 hodin stát. Někdo doporučuje směs zhruba 15 minut povařit a pak teprve nechat louhovat.
Během celodenního louhování jsme obsah sklenice občas jen promíchali vařečkou, jinak nic. Druhý den jsme obsah sklenice přecedili do velkého hrnce přes plátýnko, respektive nadvakrát přeloženou bavlněnou plenu.
Přidejte odvážený cukr, promíchejte ho se šťávou, aby se začal rozpouštět, a dejte na plotnu. Přiveďte k varu, ideálně za stálého míchání, stáhněte oheň a med nechte vařit, dokud nezačne houstnout.
Během mírného varu občas promíchejte a podle potřeby odstraňujte pěnu, která se může na povrchu tvořit (mohou za ni saponiny, které se varem uvolňují).
Voda se během varu odpařuje a sirup houstne. Jeho hustotu si lze během varu průběžně testovat: jednoduše sirup kápněte na talířek, nechte vychladnout, poté uvidíte, jakou bude mít jako studený konzistenci. Nám trvalo cca hodinu a půl, než měl konzistenci tekoucího medu. Barva a chuť byla taky skvělá. Pak ho ještě horký nalijete do čistých sklenic, které můžete vypláchnout alkoholem.
Naplněným sklenicím otřete okraje, měly by být naprosto čisté a suché, a sklenice zavíčkujte. "Med" po vychladnutí uložte v chladu a temnu a těšte se, až ho začnete "užívat". Do čaje si ho můžete přidávat i preventivně, kdykoliv se ochladí.