Pro bohatý a úspěšný nový rok si domů pořiďte rostliny přinášející štěstí

  • 0
S počátkem nového roku si přejeme všechno nejlepší: lásku, zdraví, hojnost a samozřejmě i to štěstí. Podpořte ho aspoň trochu těmi správnými rostlinami. Nemusíte věřit tomu, že vám přinesou úspěch, ale určitě vás potěší.

Tlustice, latinsky Crassula, je nenáročná kráska, která vám za minimální péči přinese sama o sobě spoustu radosti. Navíc má přinášet peníze a štěstí.

Pokud vyznáváte čínské učení feng shui, pak budete pro květiny hledat i to nejvhodnější umístění: asi se budete snažit, aby některé stály na jihozápad, jiné nebyly moc blízko dveří a podobně.

Nic proti ničemu, ale vždy myslete hlavně na to, co která rostlina potřebuje, jaké má nároky na světlo a teplo a jestli jí bude například to jižní okno se sluncem opravdu vyhovovat.

Africké jonátky, známé jako fialky, vám třeba na okně pokvetou celou zimu

Budete šťastnější, když se budou cítit dobře i vaše kytky, jsou to přece živé organismy. Mnohé z nich vás udělají spokojenějšími i proto, že čistí vzduch, zvlhčují ho a likvidují škodliviny. Jaké rostliny si tedy pořídit?

Zářivá mimóza

Zářivá mimóza

Květy téhle krasavice připomínají zlatavé huňaté kuličky, ale i listy má úžasné na pohled. Známe ji většinou jako řezanou květinu, která se prodává hlavně na Vánoce a Nový rok. Pokud ji budete chtít pěstovat, což vám prý také vnese domů trochu toho štěstíčka, pak se ptejte na rostlinu s názvem Acacia, česky se jí říká třeba kapinice, akácie, ale nejčastěji mimóza.

K životu potřebuje dostatek světla a vzduchu, když ji necháte v temném nevětraném koutě, nepoděkuje vám. Nechce ani moc velké teplo. Přes léto ji můžete dát ven, ovšem někam, kde na ni nebude pálit slunce.

Eukalyptus oblaží tělo a duši jako pokojovka, i jeho silice v kapkách

Něžné domácí štěstí

Domácí štěstí je prostě základ

Něžné domácí štěstí má nejen krásné jméno, ale i plno jemných lístečků, díky kterým vám bude připadat, že vám doma doslova prší štěstí. Je to nízká rostlina, v květináči vytvoří hezký bochánek a pak začne „přetékat“ přes okraj. Dejte si ji tedy třeba na roh skříně, na polici či do závěsné nádoby.

Protože pochází od Středozemního moře, má ráda teplo a vlhký vzduch. Vydrží i tam, kde není přímé světlo, na slunce nebo k topení ji určitě nestavte. Ovšem není ani mrazuvzdorná. Latinsky se jí říká Helxine, ale hodně vypovídá její český název – není sporu o tom, co vás čeká, když si ji koupíte.

Pro pokojovky si namíchejte vlastní substrát, ať to máte pod kontrolou

Štědrá tlustice

Štědrá tlustice má přinést bohatství

Přinese vám do domácnosti pohodu už jen proto, že nepotřebuje skoro žádnou péči. Navíc se tlustice i snadno množí, takže jich můžete vypěstovat víc a rozdat třeba přátelům. Stačí, když odlomíte jeden dužnatý lístek a položíte ho na vlhký písek nebo substrát pro sukulenty, brzy pustí kořínky a lze ho zasadit.

Tlustice je sukulent původem z Afriky, Austrálie a oblastí Střední a Jižní Ameriky. Její české jméno nezní zrovna elegantně, latinský název Crassula lépe vystihuje vzhled této výjimečné rostliny, která má velmi hezké listy. Neroste moc rychle, připomíná spíš malý stromek, který se dá tvarovat, takže někdo ji pěstuje mnoho let jako bonsaj.

Tato rostlina chce lehkou půdu, třeba zmíněný substrát pro sukulenty, hodně světla, ale ne přímé paprsky, a skromně vody. Tlustice vám prý přinese peníze, ale i štěstí. Až ji budete mít doma pár let a vykvete vám, pak se prý dočkáte i nových kamarádství.

Zelené kamarádky, které s vámi přežijí i klimatizaci v kanceláři

Uctívaná chryzantéma

V Japonsku uctívaná chryzantéma

Asie se chryzantémám klaní k zemi, jsou to pro ni šťastné květiny, v Japonsku dokonce patří – námi nazývané listopadky – samotným císařům. Známe je spíš jako květy podzimu, ale vydrží i doma až do jara. Vyberte si barvu, která se vám nejvíc líbí a hodí se vám do interiéru.

Co se týče umístění rostliny, bude záležet na tom, jestli už plně kvete, nebo má teprve poupata. V prvním případě ji můžete dát do chladnější místnosti, květina vydrží déle v květu, ve druhém snese teplejší místo, poupata se rozvinou. Chryzantéma nechce slunce, ale to v zimě příliš nehrozí. Zálivka musí být mírná a pravidelná – jen lehce vlhký substrát, co se nepřemokří, ale ani nevyschne.

Slupky od banánů nevyhazujte. Skvěle hnojí, leští, dokonce i bělí zuby

Vděčný potos

Vděčný potos je nenáročný zelený přítel

Máte ho možná doma a ani nevíte, že patří k rostlinám, o nichž se tvrdí, že přinášejí štěstí. Jeho český název je šplhavnice.

Potos se vám plazí po zdech, popíná se po opoře nebo visí z květináče a nezlobí se, když ho zapomenete zalít. Nicméně na to byste neměli hřešit. Navíc se dá snadno množit a je to vůbec nenáročný přítel.

Listy může mít jednobarevné nebo pestré, panašované. Je vděčný za světlejší stanoviště, ale snese i jen rozptýlené světlo.

Má raději vlhčí vzduch, je to přece jen pralesní rostlina, a tak mu udělá radost občasné rosení.

Šťavel čtyřlístek

Šťavel čtyřlístek

Dostali jste květináč a v něm figurku kominíčka? Pak si určitě hoví mezi čtyřlístky. Nejsou to však ty, které hledáváme na louce, nejde o jetel.

Šťavel purpurový

Silvestrovské květiny v podobě čtyřlístků se nazývají šťavel, jedná se tedy o úplně jiný druh než je luční jetel. V latině je to Oxalis, dá se pěstovat jak doma, tak i venku. Ten váš s kominíčkem můžete v teplých měsících na zahradě nebo na balkoně, kdybyste chtěli mít tyto čtyřlístky i na záhonu, vysaďte si nový.

Jistě jste si všimli, že šťavel je krásně barevný, potřebuje světlo a slunce, pak si zbarvení uchová. Zeminu vyžaduje lehkou a propustnou s příměsí rašeliny, nesnáší přemokření.

A pokud netrváte vyloženě na čtyřlístcích, zaměřte pozornost i na šťavel purpurový, je to povětšinou trojlístek, ale naprosto úžasný. Šťavely kvetou bílými kvítky, purpurový lehce růžovými.

Léčivá kalísie je šamankou mezi pokojovkami. Zvládá detoxikaci i ekzém

Exotická aukuba

Exotická aukuba přičaruje bohatství

Známe ji většinou jako venkovní rostlinu, která se také nazývá skvrnitý vavřín, ale v květinářstvích už se dá koupit i jako pokojovka. Přišla k nám z Dálného východu, o tom svědčí i její latinský název Aucuba japonica.

Je překrásná sama o sobě, zdobí listem a mívá červené plody, k těm ale musíte mít rostlinu samčí i samičí, aukuba je totiž dvoudomá.

V Asii platí za keřík štěstí a prosperity, prý umí přičarovat bohatství. Přitom toho nechce tolik. Doma jí vyhraďte světlé místo bez přímých slunečních paprsků, zvládne i polostín. Neměla by být ani ve velkém teple, třeba na parapetu u radiátoru, má raději chlad. Venkovní keře jsou mrazuvzdorné.

Jak pěstovat kapradiny, ideální domácí čističky a zvlhčovače vzduchu

Lucky bambus

Lucky bambus by měl přinést štěstí

Nejde o rostlinu, která by patřila nějaké Lucce, ale má anglické pojmenování Lucky bamboo, tedy doslova šťastný bambus. Většinou vypadá jako zakroucená hůl nějakého čaroděje nebo jako sestava zelených tyček v květináči, ze kterých vyrážejí lístky. Obě varianty vyhlížejí půvabně.

V převážné většině případů ovšem nejde o pravý bambus, ale o dračinec. Pokud tedy umíte pěstovat dracény, poradíte si i s touto exotikou.

Spirálovité hůlky můžete mít jen ve vodě v nějaké vysoké váze, o „pyramidky“ či všelijak umně zapletené rostliny zasazené v kořenáči se příliš starat nemusíte, nejsou náročné. Nechtějí přímé slunce a zvládnou i nižší teploty na chodbě.

Udělejte si z domova zelený ráj. Tyto odolné pokojovky zvládnou i stín

, Tina