Eukalyptů neboli blahovičníků jsou stovky druhů. Pocházejí z Austrálie a přilehlých ostrovů, kde si na jejich listech pochutnávají koalové a vačice. Pěstují se však v tropech a subtropech celého světa.
Jejich léčivé účinky znali australští domorodci odedávna, ale Evropané je objevili poměrně nedávno. První zprávy o eukalyptech se do Evropy dostaly až v sedmdesátých letech osmnáctého století.
Zázračné silice
Ačkoli je blahovičník královský považován za nejvyšší listnatý strom světa a i ostatní eukalypty jsou většinou mohutné, některé druhy se dají pěstovat jako „pokojovky“. A mohou krásně provonět byt.
(Jen pozor na děti či mazlíčky; silice blahovičníku, tedy i čerstvé listy, obsahují jedovaté látky. Více informací k jedovatým rostlinám od odborníků z Botanické zahrady Praha si lze stáhnout zde.)
Otestujte se, jak dobře znáte eukalyptus |
Protože rychle rostou, lze z nich průběžně sklízet listy. Ale prospějí vám, i když je nebudete oškubávat. Silice, jež rostlina uvolňuje, čistí vzduch a zbavují ho bakterií, virů i plísní a do určité míry optimalizují teplotu a vlhkost. V místnosti s eukalyptem se proto lépe dýchá astmatikům, nešíří se respirační infekce, zmírňují se potíže lidí s kašlem, rýmou či zánětem dutin. A kromě toho blahovičník odpuzuje hmyz.
Silice (éterické oleje) se z eukalyptu získávají destilací, což není snadné, takže si je raději kupte. Pozor, používají se zředěné – abyste nedopadli jako ve filmu Postřižiny. Hodí se k inhalacím, do koupele či do aromalamp, tedy čistě k zevnímu použití.
Sami si můžete z listů připravit „čaj“, který se rovněž využívá k inhalování, kloktání a do koupele, ale dá se i pít. (Připravíte ho ze sušených nadrcených listů tak, že 1 až 2 čajové lžičky přelijete 250 ml vroucí vody, necháte čtvrt hodiny louhovat a slijete.) Doporučuje se při zánětech dýchacích cest, proti kašli, jako prevence infekcí i pro osvěžení dechu. Zevně se hodí k potírání oparů a špatně se hojících ran či jako mazání proti bolestem páteře a kloubů.
Za pozornost stojí i pozitivní vliv blahovičníkových silic na psychiku, protože mají uklidňující účinky a odbourávají stres.
Působí i jako regulátory teploty. Jejich úkolem je mimo jiné strom při přehřívání ochladit a při nízkých teplotách zahřívat – a totéž udělají i lidskému organismu. Při rýmě a kašli přijde vhod i sirup z listů eukalyptu.
Jak co nejlépe pečovat o „domácí“ eukalyptus?
|