Pohlreich opět nahlíží do kuchyní českých restaurací. Hledá tu nejlepší

  • 41
Vypadalo to, že Zdeňka Pohlreicha už do restauračních kuchyní s kamerou nikdo nedostane, přesto se vrhnul se začátkem roku do nového projektu. Už 8. března se na obrazovkách televize Nova vysílá první díl „Pohlreichova souboje restaurací“, diváci Voyo už ho mají k dispozici. Opravdu je to souboj, podobně jako u Masterchefa a Souboje na talíři.

Všechny tři uvedené kulinářské pořady mají totiž společného muže v pozadí, producenta Radovana Síbrta. Pro Zdeňka Pohlreicha vybíral už nějaký čas pořad doslova na míru a vsadil na veskrze prověřený formát – Pohlreichův souboj restaurací je českou mutací zahraniční show Ramsay’s Best Restaurant, která se na britských ostrovech těšila velké popularitě.

„Prošli podobným stavem. Britská kuchyně byla peklo, a dnes se v Británii skvěle najíte,“ konstatuje a srovnává Zdeněk Pohlreich. Letos tedy tento formát prověřil, jak pestrá a na jaké úrovni je gastroscéna v Česku, a podle Pohlreicha je v tomto směru konečně co obdivovat. „Myslím, že je velice sexy vidět lidi, kteří skvěle zvládají nějaké řemeslo a umí něco udělat rukama. Jídlo je prostě život a to zcela přirozeně zajímá každého,“ říká s přesvědčením.

Pohlreich natáčí novou show. Podobně jako Ramsay hledá neprovařené restaurace

Českou gastroscénu přitom podle něj proměňuje i zákaznické chování. „Sice je stále populární tradiční česká kuchyně, ale je jasné, že mladší generace už chce jíst jinak. To má za následek příliv restaurací s asijskými a fastfoodovými koncepty. Zdá se, že i Amerika si nachází cestu do Čech a na Moravu, stejně tak jako stále populární Itálie.“ Proto se také všechny tyto koncepty v Pohreichově souboji restaurací objeví bez ohledu na jejich lokalitu nebo cenu.

Skvělá změna?

Co podle Pohlreicha nešlo při natáčení přehlédnout? Že českou gastronomickou scénu začínají zásadně ovlivňovat lidé se zahraničními zkušenostmi. „Jsou to kluci mezi třiceti čtyřiceti. A na spoustě z nich je konečně vidět ten správný vývoj v tom, že se něco naučili tady, odjeli se podívat do světa, jak moc dobrý to je, a nasáli do sebe další zkušenosti. To je takový tradiční gastronomický svět. Každý kuchař, co za něco má stát, musí se naučit vařit ještě taky trochu někde jinde než svoji vlastní domácí kuchyni,“ má jasno šéfkuchař, který si tím sám prošel. Přínosné je to podle něj i v tom, že v zahraničí se gastronomie přece jen dělá o trošičku ještě tvrději a náročněji, než je tomu u nás.

První díly budou vyřazovacími duely, v nichž se o postup utkají podobně zaměřené podniky. Třicet hladových krků musí nejprve nasytit ve své domovské restauraci (na objednání a vydání tří chodů mají čisté dvě hodiny času), poté oba týmy vaří bok po boku v Pohlreichově pražském Next Dooru.

„Být v cizí kuchyni je vždycky těžký, protože kuchařská práce je založená na strašný spoustě stereotypů, který si ani neuvědomujeme. A najednou být v místě, kde nevíte, kde je sůl, máslo, základní věci, je samozřejmě složitý. Do maxima jsme se ale snažili těm lidem připravit ty věci tak, aby to šlo,“ je si Zdeněk Pohlreich vědom toho, že vařit v cizí kuchyni – navíc s kamerou za zády – byla pro soutěžící zkouška ohněm. Koneckonců ani pro něj nebylo rozhodování, kdo byl lepší, vůbec snadné. V tomto směru prý nasazoval vlastní krk – sice nebyl sám, kdo pečlivě ochutnával a sledoval, vozil se sebou třicítku mlsných jazýčků, nicméně výběr vítězů byl vždy čistě na něm.

I pro diváka by to mělo být radostné objevování. „Dnes se i ve zdánlivě nenápadném bistru ve vedlejší vesnici může skrývat poklad, který si ničím nezadá s michelinskou restaurací. A věřte, že cesta za vítězstvím bude hodně napínavá. Možná že vyhraje zrovna ten váš oblíbený podnik odvedle,“ uvedla k hledání nejlepší tuzemské restaurace kreativní producentka Eva Krutáková.

Která z restaurací to ve finále může být?

Hned prvním díle se utkají dva podniky s tradiční českou kuchyní, strakonický zájezdní hostinec U Jiskrů a kutnohorská rodinná hospůdka Na Pašince. Olomouckou Long Story Short uvidíte v díle věnovaném duelu dvou podnikům s moderní českou kuchyní, tím druhým bude Sůl a řepa šéfkuchaře Pavla Drdela (viz Masterchef Česko), jež shodou okolností také sídlí ve Strakonicích.

5. října 2022

Italskou kuchyni bude zastupovat pražská Dejvická 34 a Di Nuovo z Horních Jirčan, americkou poděbradská Obora a Dock House z pražských Nuslí. Asijskou Dian z pražské Brumlovky (tu už znají diváci Souboje na talíři, viz video níže) a nenápadné bistro Nhà hai hanh z pražského Anděla. Posledním konceptem bude tzv. zážitková kuchyně, již budou v pořadu reprezentovat táborská restaurace Mace a Salabka z pražské Tróji.

9. listopadu 2021

Všech těchto dvanáct restaurací je tedy ve hře a vedle zkušených kuchařů se představí i nová generace kuchařů. „Je tam hromada mladých talentovaných lidí, který tu gastronomii docela určitě budou posouvat směrem vpřed velmi razantním způsobem. Potkat se s takovýhlema lidma vždycky osvěží,“ popisuje zkušený šéfkuchař, že si natáčení opravdu užíval.

KVÍZ: Pamatujete si, jak se rval Zdeněk Pohlreich za dobré jídlo?

„Já doufám, že až se to odvysílá, všechny ty lidi budu moci bez problémů pozdravit na ulici. Koneckonců, oni se všichni objeví i v závěrečným díle. Nemyslím si, že by někdo mohl říct, že jsem si prostě vybral nějaký svoje kamarády,“ stojí si Pohlreich za rozhodnutími, která v pořadu musel udělat.

Nicméně si uvědomuje, jak je každé takové hodnocení relativní: „Samozřejmě si neosobuju právo rozhodnout, kdo je nejlepší na světě nebo nejlepší v Česku, nic takového ani neexistuje. Já mám vrcholný respekt těm lidem, který prostě šli s kůží na trh. A myslím si, že by těch restaurací mohlo být násobně, násobně víc, který by si tam rozhodně neudělaly žádnou ostudu.“

Pohlreichův souboj restaurací

Díky právě absolvovaným cestám po Česku si prý také uvědomil, že aktuálně o naší gastroscéně zdaleka nemá takový přehled, jaký by mít mohl, od natáčení Ano, šéfe! přece jen už uplynulo pár let. „Je tady hromada lidí, o kterých nikdo neví. A to je na tom celým ta nejlepší zpráva.“