I záchodové prkénko je čistší než mobil, volant či kliky. Čistíte je?

  • 5
Říká se, že čistota je půl zdraví. Podle odborníků byste proto měli omývat i věci, u kterých to většinou neřešíte. Statistiky uvádějí, že úklid patří hned vedle peněz k nejčastějším důvodům partnerských hádek. A není divu.
S tabletem, čtečkou či mobilem jste v častém kontaktu, proto byste je měli...

Většina Čechů se pulírování věnuje pouze jednou týdně a zhruba 7 procent mužů a 2 procenta žen tyto aktivity dokonce úplně vytěsňují.

Mít doma čisto a pořádek je jedna věc. Druhý a podstatnější důvod je právě zdraví. Podle lékařů může pravidelná péče o očistu domova zachránit i život. Co byste tedy neměli při úklidu přehlédnout?

Pera, tužky a další psací potřeby

N enápadná výbava vašich penálků či kabelek může být pořádným semeništěm choroboplodných zárodků. A není divu, propisku používáte poměrně často k podpisům, vyplňování formulářů nebo ke psaní poznámek. A co si budeme namlouvat, ne vždycky máte čisté ruce.

Druhého rizika se dopouštíte v momentě, když svou psací pomůcku někam odložíte, ať už je to na úřadě, v restauraci či na poště, riskujete tím další přenos různých druhů infekcí.

Co dělat jinak? Berte tužku jako osobní věc a nikomu ji nepůjčujte, čas od času ji otřete dezinfekčním ubrouskem.

Kontakt s klikou či madlem s sebou nese riziko infekcí, včetně stále aktuálního...

Kliky od dveří

Za jediný den otevřete tucet dveří: vchodové od domu, při vstupu na pracoviště, do obchodu… A právě kontakt s klikou či madlem vám může přinést velké riziko infekcí, včetně stále aktuálního covidu-19. Není divu, že v pandemické situaci začala spousta lidí otevírat dveře předloktím. Na některých z nich se dokonce objevily i umělohmotné adaptéry, které zamezovaly přímému kontaktu s klikou.

Co dělat jinak? Dbejte na to, aby u vás doma byly kliky čisté. Je jedno, zda jde o zahradní branku, dveře od pokoje, ledničky nebo WC. Všechny kliky otřete dezinfekčními ubrousky, případně je postříkejte dezinfekčním sprejem. Volte přípravky bez kyselin či chlorových bělidel, které by mohly jejich povrch poškodit.

Na čištění monitoru používejte speciální přípravky a jemnou utěrku. Odkud...
Mobilní telefon čistěte každý den. Vypnutý. Použít můžete speciální přípravek...

Veškerá elektronika

Malá hádanka: Je špinavější mobil, nebo záchodové prkénko? Podle odborníků vítězí jednoznačně telefon. Výzkum prokázal, že na mobilu žije až 1 479 kolonií bakterií, zatímco na WC prkénku jen 220. Je to dané asi tím, že s mobilem (potažmo i tabletem, čtečkou a jinými vymoženostmi) jste velmi často v kontaktu. A co je zajímavé, před špínou je neuchrání ani plastový obal.

Co dělat jinak? Mobilní telefon čistěte každý den. Použít můžete dezinfekční ubrousky nebo vatové tyčinky či hadřík s trochou speciálního přípravku na počítačové monitory. Jak na to? Než se pustíte do díla, vypněte telefon. Nejprve očistěte displej, poté nezapomeňte na otvory pro konektory, případně tlačítka (máte-li je) a čočku fotoaparátu.

Co si ještě žádá vaši pozornost? Počítačová myš a klávesnice
Na čištění tohoto počítačového příslušenství existují vlhčené hadříky, speciální čističe na plasty, stlačený vzduch (pokud některé tlačítko špatně funguje) či populární čisticí přípravky. Stačí místo ošetřit přípravkem a setřít utěrkou.

Kupte si malé balení dezinfekčních ubrousků, dejte si je do tašky či do...

Kreditní karty

Dneska jsou karty skoro na všechno. Používáte je na výběr peněz, v obchodě (když sbíráte slevové body) nebo coby důkaz členství. Ať tak či onak, tyto plastové předměty jsou plné plísní a bakterií, které si vesele předáváte s ostatními lidmi (číšníkem, prodavačkou i bankovním úředníkem).

Co dělat jinak? Kupte malé balení dezinfekčních ubrousků (k dostání v běžných drogeriích) a dejte si je do kabelky. Po placení kartu vždy velmi důkladně otřete.

Na co si dát pozor?

Podle světové zdravotnické organizace se nejvíce bakterií šíří špinavýma rukama. Tímto způsobem se přenáší například hepatitida typu A, salmonela, respirační a průjmová onemocnění. Pozor byste si měli dát na držadla v MHD, madla nákupních košíků či vozíků, společně užívané vodovodní baterie, mince, bankovky nebo tuhá mýdla.

Když klíče během dne používáte na různých místech či je na řadu míst odkládáte,...

Svazek klíčů

Má ho každý: v batohu, tašce nebo jenom tak v kapse. Je symbolem bezpečí, domova a rodinné pohody. Když však klíče používáte či odkládáte na nejrůznější místa (na skříňku v předsíni, stůl v kanceláři), umožňujete společně s nimi přenášet i nebezpečné infekce a bakterie.

Co dělat jinak? Je jedno, kolik klíčů máte na kroužku. Čas od času je podrobte pořádné očistě. Jak na to: Přichystejte si misku, mýdlo, starý zubní kartáček a kousek látky, případně starší ručník. Ještě než ponoříte klíče do očistné lázně, zbavte je různých cinkrlátek, přívěsků a dálkových ovladačů. Pak svazek na několik minut ponořte do mýdlové vody, opatrně vydrhněte kartáčkem a důkladně osušte.

Co se hodí mít při úklidu po ruce?

  • Bílý ocet: Obsahuje 5 % kyseliny octové, která výborně rozpouští špínu a různé nečistoty. Dokáže odstranit plísně, mastnotu, vodní kámen (například ze sprchových koutů), vyleští zrcadla či okna nebo nerezové povrchy. Zásadně ho ale nepoužívejte na materiály, jako je mramor, voskované dřevo, litina či hliník. Mohl by je poškodit!
  • Tea tree olejíček: Má vynikající antiseptické účinky a bojuje zejména proti plísním a mikrobům. Smícháte-li deset kapek tea tree olejíčku se dvěma šálky vody, získáte univerzální čistič, který stačí nalít do rozprašovače a libovolně použít. Sám o sobě je vhodný na všechny omyvatelné povrchy. Silnější účinek má při smíchání s vodou a bílým octem. Ideální je například pro běžný úklid toalety či koupelny.
Prč čistit hřebeny a kartáče? Ulpívají v nich zbytky stylingových přípravků,...

Hřebeny a kartáče

Kdo by tušil, že v těchto drobných předmětech může být skryté nebezpečí. Nicméně, ulpívají v nich zbytky stylingových přípravků, vlasů, částeček kůže, prachu a dalších nečistot. Každým česáním si tuhle „výslužku“ znovu a znovu zanášíte do vlasů.

Co dělat jinak? Plastové či kovové hřebeny nejprve zbavte vlasů. Ponořte je na chvíli do vody s kapkou šamponu, která je očistí od nánosů mastnoty. Nakonec všechny propriety vložte do dezinfekční lázně se šálkem vody, šálkem obyčejného jablečného octa a lžící jedlé sody. Zhruba po 20 minutách je vytáhněte ven, opláchněte ve vodě a utřete. Budou zase jako nové.

Kosmetické štětce: Ulpívají na nich zbytky různých líčidel a pudru. Po každém použití je proto otřete do ubrousku a postříkejte dezinfekcí ve spreji.

Houbičky od make-upu: Díky těmto  měkkým polštářkům nanášíte make-up tak, že se krásně vstřebá do pokožky. Výsledkem je přirozené a hezké nalíčení. Dermatologové ovšem varují, že i tato zkrášlovací pomůcka může být pěkně zrádná a plná bakterií, které si pak spolehlivě rozmazáváte po obličeji a koledujete si o různé kožní problémy, jako jsou ucpané póry, záněty, pupínky či alergie.
Co dělat jinak? Jednou za 3 dny properte houbičku ve vodě s kapkou antibakteriálního gelu a zhruba po měsíci ji vyměňte za novou.

Nůžky na nehty, pinzety a pilníky: Po každém použití je postříkejte dezinfekcí nebo dejte vyvařit.

Volant, stejně jako kožené sedačky, občas vyčistěte speciálním přípravkem...

Volant v autě

Většina řidičů sahá na volant špinavýma rukama a říká si, že když se jim dříve (ještě před koronavirem) nic nestalo, proč by měli najednou měnit své zvyky? Lékaři na to mají jiný názor a doporučují jim před každou jízdou dezinfikovat ruce.

Ale pozor. Dezinfekční přípravky obsahují alkohol, který může poškodit kůži na volantu. Proto po aplikaci přípravku chvíli počkejte, než se vstřebá.

Co dělat jinak? Volant, stejně jako kožené sedačky, občas vyčistěte speciálním přípravkem určeným k jejich údržbě. Nechte ho chvíli působit a poté setřete utěrkou z mikrovlákna, při větším znečištění můžete použít kartáč z koňských žíní. Abyste se zbavili zbytků nánosů, klidně postup ještě jednou zopakujte.

, Tina