Heřmánek je multifunkční bylina. Umí zklidnit žaludek i atopický ekzém

  • 3
Voňavý heřmánek je zcela určitě nejznámější bylinkou našich babiček. Právě kvete na loukách, na polích v obilí, v parcích nebo na okrajích lesů, takže je ideální čas si ho nasbírat. Léčbu heřmánkem snášejí dobře dospělí i děti, dokonce i batolata.
Heřmánkový čaj spolehlivě uklidní nejen žaludek.

Heřmánek pravý byl jako léčivá rostlina známý už ve starověkém Egyptě, v antickém Řecku i Římě. U Anglosasů byl zase považován za jednu z devíti posvátných bylinek darovaných člověku od Boha. Na severu Evropy, ve Skandinávii, byl posvátný a uctívaný jako symbol Slunce.

Je skrz naskrz léčivý a sbírat se dá celé léto. Vypěstovat si ho můžete i na záhonech nebo za oknem v truhlíku. Květy heřmánku se sbírají zhruba 3 až 5 dní po rozkvětu, až když jsou plně rozvité. Spolu s květem vezměte i kousek stonku. Čerstvé květy jsou chutné a jedlé, lze je tak přidávat do salátů. Heřmánek sušte na chladném, suchém a vzdušném místě, usušené květy skladujte nejlépe v dobře uzavřených nádobách.

Popíjí se jako čaj, hodí se pro inhalace i masáže a můžete ho přidat do koupele, heřmánkové obklady, masti nebo olej uleví od spousty obtíží. Má protizánětlivé a hojivé účinky, pomáhá odstraňovat akné, ekzémy, vředy, vyrážky, hojí drobné popáleniny a rány. Uleví od svalové bolesti a křečí, odvar se dá kloktat, působí jako antiseptikum a protizánětlivě při léčbě zanícených dásní. Léčí nespavost.

V přírodě ho můžete zaměnit s heřmánkem římským či rmenem (utrhněte květ a žlutý střed rozpulte, bude-li dutý, je to heřmánek, rmen má střed plný), ale každopádně se nic nestane.

Příprava heřmánkového oleje není složitá. Přitom využití má široké.

Recept na heřmánkový olej

Ideální řešení pro pocuchané nervy, ale také při zácpě. Na zácpy či záněty trávicího ústrojí užívejte 1 lžíci oleje 3× až 4× denně. Pomůže k lepšímu trávení, ale také při hemoroidech nebo při svědění jako obklad, dá se využít i jako klyzma (ze 100 až 200 ml oleje o teplotě 38 °C).

Návod 1: Půl sklenky sušené bylinky zalijte 200 ml horkého sójového nebo slunečnicového oleje. Nádobku uložte na prosluněné místo. Po 14 dnech tekutinu přefiltrujte a olej je hotov!

Návod 2: Lahvičku naplňte až po hrdlo čerstvými květy, zalijte je, aby byly potopené, olivovým olejem lisovaným zastudena. Nádobku dobře uzavřete a nechte stát zhruba 14 dní na slunci. Poté ji uchovejte v chladničce.

Atlas bylin: Pomozte trávení, ať nemáte trápení

Heřmánkové polštářky poslouží jako obklad, krásně se na nich i usíná.
(Sušený heřmánek je na snímku vpravo dole.)

Heřmánkové polštářky na všechno

Poslouží vám jako obklad, bude se vám na nich krásně usínat, heřmánková vůně příjemně ukonejší duši, zažene chmury, bolest i špatné sny.

Návod: Dva kousky gázy sešijte ze tří stran. Do otvoru dejte 2 lžíce sušeného heřmánku. Naplněné polštářky sešijte. Polštářky pomocí pinzety nebo cedníku nahřejte nad vodní párou (heřmánkové listy nesmíte zalévat vroucí vodou) nebo je zahřejte na suché pánvi a horké přikládejte na bolavé místo. Klidně je ale i jen tak v misce položte na noční stolek a inhalujte léčivou vůni.

Vaporizace je způsob, jak dostat z bylinek včetně heřmánku to nejlepší.

6. listopadu 2014

Heřmánková koupel

V případě atopického ekzému, otlaků z kola, opruzenin nebo jiného svědění vám pomůže heřmánková koupel.

Návod: Zalijte 150 g gramů sušené bylinky asi litrem vody a nechte zhruba 15 až 20 minut pod pokličkou louhovat. Pak přecezený odvar nalijte do vany, přilijte asi 5 až 10 litrů vody a posaďte se do ní. Úleva se brzy dostaví.

Heřmánková maska pro suchou pleť

Návod: Do misky vysypte obsah 1 sáčku heřmánkového čaje. Přidejte půl šálku cukru a čtvrt šálku olivového oleje. Vše dobře rozmíchejte a směs naneste na vyčištěný obličej. Nechte ji působit 15 až 20 minut. Pak masku opláchněte a pleť ošetřete obvyklým způsobem. Heřmánek ji příjemně osvěží.

Sedmero rad pro správně nasušené byliny. Pak je můžete i prodat

Nasušte si heřmánek, vydrží vám do příští sezony a je dobré mít ho doma po ruce.

Odvar jako úleva pro oči

Ideální na unavené oči, kupříkladu od počítače, od sluníčka, při zánětu spojivek, víček nebo na ječné zrno. Heřmánek vás zkrátka ochrání.

Návod: Asi 2 lžíce heřmánku přelijte trochou vody, postupně je zahřívejte, ale pozor, květy se nesmějí vařit! Vodu slijte, horké květy zabalte do gázy a hojivé obklady si přikládejte na oči.

Heřmánková maska pro zářivou pleť

Návod: Zalijte 2 lžíce čerstvého nebo sušeného heřmánku vroucí vodou a pod pokličkou ho nechte louhovat. Do misky nasypte půl šálku ovesných vloček, 1 lžičku jedlé sody, přidejte ještě 1 lžičku medu a vše společně promíchejte. Směs naneste na vyčištěný obličej a nechte asi 15 minut působit. Pak masku opláchněte a pleť ošetřete běžným krémem.

Zázračné bylinky, které při nemoci pomohou vašemu mazlíčkovi

Heřmánek pravý nemusíte hledat ve volné krajině, lze ho i pěstovat. Na záhonu či v truhlíku.

Univerzální odvar z heřmánku

Je nejjednodušším přírodním lékem na bolest břicha, střevní koliku nebo nadýmání, uklidní bolest zubů a dásní (kloktejte ho nebo pijte po malých doušcích několikrát denně).

Návod: Asi 1 lžíci heřmánku přelijte v hrnku vroucí vodou, nechte louhovat 15 minut pod pokličkou a výluh sceďte. Popíjejte cca 2 až 4 šálky během dne.

Zábal na vlasy

Návod: Dvě hrsti květů heřmánku spařte horkou vodou, vše přiklopte poklicí a nechte čtvrt hodiny louhovat. Odvar sceďte. Výluhem spláchněte umyté kadeře, ale neoplachujte, vlasy si dále upravte obvyklým způsobem. Zesvětlají jako od sluníčka, navíc je heřmánek ochrání, aby se nemastily.

Želatina s heřmánkem pro lepší trávení

Máte-li citlivý žaludek a trápí vás problémy s trávením, vyzkoušejte heřmánkovou želatinu. Kromě potíží se zažíváním zklidňuje také průjem, žaludeční katar a krvácení z trávicího ústrojí.

Úspěšně nahradí i nejrůznější chladivé hojivé balzámy, například po depilaci. Nechte ji cca 10 minut působit a poté omyjte teplou vodou.

Návod: Asi lžíci želatiny zalijte trochou vroucí vody (postupně po lžících vodu přilévejte), ve výsledku jí potřebujete cca 350 ml. Za stálého míchání nechte rozpustit želatinu. Do vroucí směsi přisypte 6 lžic čerstvého či sušeného heřmánku, rozmíchejte, přiveďte k varu, pak sundejte z plotny a vystydlou směs přelijte do zavařovací sklenice.

Sklenici poté umístěte do chladu, aby se želatina spojila a bylinky klesly ke dnu. Užívejte dvakrát až čtyřikrát denně 1 až 2 lžíce.

Kopr vysévejte po celé léto, koprovka je nejlepší a nejzdravější hotovka