Projekt Chlebopečení vznikl ve spolupráci s několika firmami, které se zabývají produkcí biopotravin. Společně proto vyhlašují 23. duben 2016 prvním českým Dnem domácího pečení. Jeho prostřednictvím chtějí šířit informace o poctivém chlebu, surovinách, receptech a také o tom, že domácím pečením můžeme podpořit lokální producenty a prodejce kvalitních potravin.
„Když si dnes koupíte chleba, tak často nevíte, jestli je opravdu jen z nejzákladnějších surovin, nebo z chemicky upravených směsí. Svým nákupem rozhodujete o tom, komu dáváte peníze. Tímto projektem bychom rádi podpořili poctivé české pekaře a producenty poctivých surovin, které si na svůj domácí chleba můžete pořídit,“ říká Petra Kruntorádová, šéfredaktorka Pravého domácího časopisu, který akci inicioval.
Postup pečení chlebaPřinášíme vám podrobný popis, jak upečete pravý domácí kváskový chléb. Nebojte se experimentovat, s tímto návodem to zvládne každý. Postup je dílem Zuzany Čítkové, redaktorky časopisu Pravý domácí. Kombinací několika receptů připravila návod, jak si upéct voňavý a křupavý ořechový kváskový chléb. Tento recept má mnohokrát odzkoušený a vřele ho doporučuje. Podrobný návod najdete ve fotogalerii. |
K českému Dni domácího chlebopečení se může přidat každý z pohodlí svého domova a kuchyně tím, že si sám upeče domácí chleba. Veškeré informace, které nezkušení pekaři potřebují k upečení prvního vlastního bochníku, jsou na webu akce.
První ročník českého domácího chlebopečení podporují i osobnosti, které domácí chleba pečou a poctivým potravinám se roky věnují, píší o nich nebo je samy vyrábějí.
Jsou mezi nimi například specialistka na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimáková, autorka knihy BioAbecedář Hana Zemanová, autorka knih a blogu Eva Francová, známá jako Kuchařka ze Svatojánu, provozovatelka webu o zdravé výživě Biolenka.cz Lenka Žák a mnozí další. Akci podporuje například také moderátorka Martina Hynková Vrbová, která na Den chlebopečení plánuje upéct svůj první pecen.
Podívejte se, jak na domácí chléb:
18. listopadu 2014 |
Běžné mouky vhodné na pečení domácího chleba
Odbornice na zdravý životní styl a biopotraviny Barbora Hernychová upozorňuje, že některé mouky jsou vhodnější na pečení cukrářských výrobků, jiné jsou určené do chlebových směsí, další jsou bezlepkové či z netradičních obilovin. Tady je stručný přehled, abyste se v surovinách vyznali.
Bílé mouky
Bílé mouky mají vynikající pekařské vlastnosti, oproti moukám celozrnným mají nižší obsah vlákniny, minerálních látek, enzymů i tuků. Jsou trvanlivější než mouky celozrnné.
Celozrnné mouky
Celozrnné mouky mají ze všech druhů mouk nejvyšší obsah vlákniny, minerálních látek, enzymů i tuků. Mají hrubší strukturu než mouky chlebové. Z dietetického hlediska jsou tyto mouky nejhodnotnější.
Chlebová mouka
Svým složením je mezi moukou celozrnnou a moukou bílou. Strukturou patří mezi mouky hladké. Ve srovnání s bílou moukou má více vlákniny, minerálních látek, enzymů i tuků. Ideální je kombinovat mouky chlebové v určitém poměru s moukami bílými. Těsta z chlebových mouk mají hrubší a hutnější strukturu, jsou vláčnější a vážou více vody. Díky tomu vydrží chléb čerstvý a nevysychá tak rychle.
Mouky ze zapomenutých plodin vhodné k pečení chleba
Tip pro úplné začátečníky |
Špaldová mouka
Pšenice špalda představuje jednu z nejstarších původních obilovin. Oproti klasické pšenici nebyla uměle přešlechtěna, zachovala si vysoký obsah živin i lepší stravitelnost pro náš organizmus.
Pohanková mouka
Pohanková mouka je přirozeně bezlepková, tedy vhodná i pro celiaky.
Mouka z červené pšenice a dvouzrnky
Tato mouka vzniká jemným namletím a kombinací dvou méně známých obilovin – pšenice dvouzrnky a červené pšenice. Pečivu dodá výraznější chuť a tmavší zabarvení.
Mouka výražková
Jedná se o málo vymletou mouku ze žita. Byla vždy považována za panskou surovinu, lepší a luxusnější než mouky tmavé. Je velmi jemná a peklo se z ní na svátky a posvícení. Nejlépe ze všech žitných mouk drží tvar.