Ochutnejte i méně známé citrusy. Všechny obsahují minimum kalorií

  • 4
Na přelomu roku obchody nabízejí velké množství cizokrajného citrusového ovoce. Na pomeranče, citrony či grepy jsme si dávno zvykli, ale co to ostatní? Víte jakou chuť mají třeba největší pomelo či nejmenší kumkvát, co obsahují, a jak se konzumují?

Citrusy mají mnoho podob, chuťově od silně kyselého až po velmi sladké ovoce.

Citrusové ovoce nám kromě báječné chuti nabízí také vitamin C, vlákninu a minerály. Vitamin C nejenže podpoří imunitu, ale zaslouží se také o lepší spalování tuků a podpoří i tvorbu kolagenu, který zpevní pojivové tkáně.

Najdeme v nich ale například i vitaminy skupiny B, které pozitivně působí na nervovou soustavu a celkový metabolismus organismu.

Tip do kuchyně

Pokud vám zbyde šťáva z citrusových plodů, nalijte ji do zásobníku na led a dejte zamrazit. Kostky pak použijete třeba do čaje.

Citrusy chrání buňky před oxidativním stresem spojeným se řadou závažných onemocnění. Takže shrnuto a podtrženo, nejenže jsou chutné a zdravé, ale především jsou během zimy naším opravdovým životabudičem.

Kromě toho, že se oloupané dají sníst, můžete s citrusy dělat spoustu jiných věcí. Uplatní se při pečení v kuchyni, vyrábějí se z nich džusy a šťávy. Zpracovávají se také do výborných marmelád a džemů.

Jejich kůra krásně voní, dá se usušit a pak se z ní připraví čaj. Výtečnou pochoutkou je třeba i kandovaná citrusová kůra.

Máte chuť na něco sladkého, ale chcete si udržet linii? Dejte si třeba mandarinku.

Chcete zhubnout?

Výhodou citrusů je, že jsou tvořeny především vodou, tedy obsahují minimum kalorií. Pro představu, mandarinka má kolem 40 kcal, pomeranč asi 60 kcal a taková šťáva z citronu je prakticky zanedbatelná.

Pokud konzumujete plod, a ne jen šťávu, dostanete do sebe i solidní množství vlákniny, která funguje jako čistič střev a dokáže dobře zasytit. Tak co, který z citrusů se stane vaším favoritem?

Mandarinky

Už pouhé čtyři mandarinky dodají tělu doporučenou denní dávku vitaminu C. Obvykle se jedí syrové bez tepelné úpravy. Chutnají mírně nakysle a mají semínka. Více sladké a bez semínek jsou klementinky.

Pomeranče

Toto oblíbené ovoce má celou řadu odrůd, které můžou mít až 80 mg vitaminu C ve 100 g dužiny. Krvavě rudé pomeranče mají červenou dužinu a chutnají poněkud trpčeji. K lisování šťávy se využívají běžné druhy.

Červený a bílý grapefruit

Bílé e červené grapefruity

Grep vznikl křížením pomela a pomeranče (a pro zajímavost: ovoce zvané sweetie je zase křížencem pomela a grepu). Grep má v sobě hodně „céčka“ a některé z vitaminů B. Ty s červenou dužinou jsou sladší a chutnají lahodněji než ty se žlutou, protože mají méně hořčin. Obsahují lykopen, který chrání naše buňky před volnými radikály.

Vyzkoušet můžete i kávu s grapefruitovou šťávou, je osvěžující.

11. srpna 2015

Citrony (žluté) a limety (zelené)

Citrony

Čím tenčí mají slupku, tím více obsahují šťávy, která dokáže svou kyselostí příjemně ochutit pikantní pokrmy i sladké dezerty. Citrony obsahují hodně vitaminu C a éterické oleje z citronové kůry jsou zdrojem svěží vůně.

Limetky

Limetková šťáva a kůra se hodí k dochucování nejen sladkých dezertů, ale i masových pokrmů a třeba alko i nealko koktejlů. Plody mají jemnější chuť než citrony, ale zároveň obsahují i méně vitaminu C. Je nezbytné uchovávat je v chladu.

Pomelo, největší z citrusových plodů.

Malé kumkváty, které se konzumují i se slupkou.

Pomelo

Je jedním z původních a jednoznačně největším druhem citrusů se silnou kůrou. Jeho sladkou dužninu bohatou na draslík je potřeba před konzumací vyloupat z hořké bílé slupky. Výborné je do ovocných salátů. Medové pomelo, tedy odrůda honey pomelo, pak dokonce nejen chutná, ale i voní po medu.

Kumkváty

Nejmenší citrusové ovoce se používá do sladkých i slaných pokrmů, třeba při pečení masa. Jeho dužina chutná sladkokysele, slupka je mírně trpká. Ta se obyčejně při konzumaci neodstraňuje. Vedle klasických kumkvátů existují další miniaturní druhy, vzniklé křížením například s citronem (limequat),nebo pomerančem (orangequat).